kolourpaint - en to ja translation catalogue (399 entries)

en: Balance
ja: バランス

en: Soften
ja: ソフト化

en: Sharpen
ja: シャープ化

en: Clear
ja: クリア

en: Selection: %1
ja: 選択: %1

en: Emboss
ja: エンボス

en: Flatten
ja: フラット化

en: Reduce to Grayscale
ja: グレースケールに減色

en: Hue, Saturation, Value
ja: 色相、彩度、明度

en: Invert Colors
ja: 色を反転

en: Invert
ja: 色を反転

en: Reduce to Monochrome (Dithered)
ja: モノクロに減色 (ディザリング)

en: Reduce to Monochrome
ja: モノクロに減色

en: Reduce to 256 Color (Dithered)
ja: 256 色に減色 (ディザリング)

en: Reduce to 256 Color
ja: 256 色に減色

en: Histogram Equalizer
ja: ヒストグラムイコライザ

en: Flip
ja: 反転

en: Flip horizontally and vertically
ja: 上下左右に反転

en: Flip horizontally
ja: 左右反転

en: Flip vertically
ja: 上下反転

en: Text: Resize Box
ja: テキスト: ボックスのサイズ変更

en: Selection: Scale
ja: 選択: 拡大・縮小

en: Selection: Smooth Scale
ja: 選択: 滑らかな拡大・縮小

en: Resize
ja: サイズ変更

en: Scale
ja: 拡大・縮小

en: Smooth Scale
ja: 滑らかな拡大・縮小

en: Rotate
ja: 回転

en: Skew
ja: 傾斜

en: &Undo: %1
ja: 元に戻す(&U): %1

en: &Undo
ja: 元に戻す(&U)

en: &Redo: %1
ja: やり直す(&R): %1

en: &Redo
ja: やり直す(&R)

en: Undo: %1
ja: 元に戻す: %1

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Redo: %1
ja: やり直す: %1

en: Redo
ja: やり直す

en: %1 more item | %1 more items
ja[0]: 他 %1 項目
ja[1]: 他 %1 項目

en: Color Picker
ja: カラーピッカー

en: Flood Fill
ja: 流し込み

[ctx: @title:window]
en: More Image Effects (Selection)
ja: 詳細な画像効果 (選択範囲)

[ctx: @title:window]
en: More Image Effects
ja: 詳細な画像効果

en: &Effect:
ja: 効果(&E):

en: Reduce Colors
ja: 減色

en: Soften & Sharpen
ja: ソフト化とシャープ化

[ctx: @title:window]
en: Document Properties
ja: 文書のプロパティ

en: Dots &Per Inch (DPI)
ja: DPI(&P)

en: Unspecified
ja: 指定なし

en: Horizontal:
ja: 水平方向:

en: Vertical:
ja: 垂直方向:

en: <qt><p><b>Dots Per Inch</b> (DPI) specifies the number of pixels of the image that should be printed inside one inch (2.54cm).</p><p>The higher the image's DPI, the smaller the printed image. Note that your printer is unlikely to produce high quality prints if you increase this to more than 300 or 600 DPI, depending on the printer.</p><p>If you would like to print the image so that it is the same size as it is displayed on the screen, set the image's DPI values to be the same as the screen's.</p><p>If either DPI value is <b>Unspecified</b>, the image will also be printed to be the same size as on the screen.</p><p>Not all image formats support DPI values. If the format you save in does not support them, they will not be saved.</p></qt>
ja: <qt><p>DPI (<b>D</b>ots <b>P</b>er <b>I</b>nch) は 1 インチ (2.54cm) に印刷する画像のピクセル数を決定します。</p><p>画像の DPI を高くするほど画像は小さく印刷されます。これを 300 DPI または 600 DPI (どちらになるかはプリンタの機種に依存) より大きくすると、高品質な印刷は期待できません。</p><p>スクリーンに表示されているのと同じ大きさで印刷するには、画像の DPI をスクリーンの DPI と同じ値に設定してください。</p><p>DPI が「指定なし」の場合も、スクリーン上の画像と同じ大きさで印刷されます。</p><p>【注意】 DPI の値をサポートしていない画像フォーマットもあります。そのようなフォーマットで保存した場合は、DPI の値は保存されません。</p></qt>

en: O&ffset
ja: オフセット(&F)

en: <qt><p>The <b>Offset</b> is the relative position where this image should be placed, compared to other images.</p><p>Not all image formats support the <b>Offset</b> feature. If the format you save in does not support it, the values specified here will not be saved.</p></qt>
ja: <qt><p>オフセットは、他の画像と対比してこの画像を配置する相対位置です。</p><p>【注意】 オフセット機能をサポートしていない画像フォーマットもあります。そのようなフォーマットで保存した場合は、ここで指定した値は保存されません。</p></qt>

en: &Text Fields
ja: テキストフィールド(&T)

en: &Add Row
ja: 行を追加(&A)

en: &Delete Row
ja: 最後の行を削除(&D)

en: &Reset
ja: リセット(&R)

en: <qt><p><b>Text Fields</b> provide extra information about the image. This is probably a comment area that you can freely write any text in.</p><p>However, this is format-specific so the fields could theoretically be computer-interpreted data - that you should not modify - but this is unlikely.</p><p>Not all image formats support <b>Text Fields</b>. If the format you save in does not support them, they will not be saved.</p></qt>
ja: <qt><p>テキストフィールドは画像に関する付加的な情報を提供します。これはおそらく自由にテキストを書き込めるコメントフィールドです。</p><p>ただし、フォーマット依存なので、コンピュータが解釈するフィールである可能性もあります。この場合、変更するべきではありません。ただこの可能性はまれです。</p><p>テキストフィールドをサポートしていない画像フォーマットもあります。そのようなフォーマットで保存した場合は、テキストフィールドは保存されません。</p></qt>

en: Key
ja: キー

en: Value
ja: 値

en: The text value "%1" on line %2 requires a key.
ja: %2 行目のテキストの値 “%1” はキーを必要とします。

en: All text keys must be unique. The text key "%1" on lines %2 and %3 are identical.
ja: テキストキーはすべて一意でなければなりません。%2 行目と %3 行目でテキストキー “%1” が重複しています。

[ctx: @title:window]
en: Invalid Text Fields
ja: 無効なテキストフィールド

en: Dimensions
ja: 画像サイズ

en: Original:
ja: 元の画像:

en: Preview
ja: プレビュー

en: &Update
ja: 更新(&U)

[ctx: @title:window]
en: Resize / Scale
ja: サイズ変更 / 拡大・縮小

en: Ac&t on:
ja: 対象(&T):

en: Entire Image
ja: 画像全体

en: Selection
ja: 選択範囲

en: Text Box
ja: テキストボックス

en: Operation
ja: 操作

en: <qt><ul><li><b>Resize</b>: The size of the picture will be increased by creating new areas to the right and/or bottom (filled in with the background color) or decreased by cutting it at the right and/or bottom.</li><li><b>Scale</b>: The picture will be expanded by duplicating pixels or squashed by dropping pixels.</li><li><b>Smooth Scale</b>: This is the same as <i>Scale</i> except that it blends neighboring pixels to produce a smoother looking picture.</li></ul></qt>
ja: <qt><ul><li>サイズ変更: 右と下 (または片方) に背景色と同じ色の新しい領域を作成して画像のサイズを大きくするか、右と下 (または片方) を切り取って画像のサイズを小さくします。</li><li>拡大・縮小: ピクセルを複製して画像を拡大するか、一部のピクセルを破棄して画像を縮小します。</li><li>滑らかな拡大・縮小: 「拡大・縮小」と同じですが、より滑らかに見えるように隣接するピクセルを混ぜ合わせます。</li></ul></qt>

en: &Resize
ja: サイズ変更(&R)

en: &Scale
ja: 拡大・縮小(&S)

en: S&mooth Scale
ja: 滑らかな拡大・縮小(&M)

en: Width:
ja: 幅:

en: Height:
ja: 高さ:

en: &New:
ja: 変更後(&N):

en: &Percent:
ja: 比率(&P):

en: Keep &aspect ratio
ja: アスペクト比を保つ(&A)

en: <qt><p>Resizing the text box to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to resize the text box?</p></qt>
ja: <qt><p>テキストボックスのサイズを %1x%2 に変更すると、大量のメモリを消費します。<br />それによって、システムや他のアプリケーションの動きが鈍くなるかもしれません。</p><p>それでもサイズ変更しますか？</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Resize Text Box?
ja: テキストボックスのサイズを変更

en: R&esize Text Box
ja: テキストボックスのサイズを変更(&E)

en: <qt><p>Resizing the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to resize the image?</p></qt>
ja: <qt><p>画像サイズを %1x%2 に変更すると、大量のメモリを消費します。<br />それによって、システムや他のアプリケーションの動きが鈍くなるかもしれません。</p><p>それでもサイズ変更しますか？</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Resize Image?
ja: 画像サイズを変更

en: R&esize Image
ja: 画像サイズを変更(&E)

en: <qt><p>Scaling the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to scale the image?</p></qt>
ja: <qt><p>画像を %1x%2 に拡大すると、大量のメモリを消費します。<br />それによって、システムや他のアプリケーションの動きが鈍くなるかもしれません。</p><p>それでも画像を拡大しますか？</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Scale Image?
ja: 画像を拡大・縮小

en: Scal&e Image
ja: 画像を拡大・縮小(&E)

en: <qt><p>Scaling the selection to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to scale the selection?</p></qt>
ja: <qt><p>選択範囲を %1x%2 に拡大すると、大量のメモリを消費します。<br />それによって、システムや他のアプリケーションの動きが鈍くなるかもしれません。</p><p>それでも選択範囲を拡大しますか？</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Scale Selection?
ja: 選択範囲を拡大・縮小

en: Scal&e Selection
ja: 選択範囲を拡大・縮小(&E)

en: <qt><p>Smooth Scaling the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to smooth scale the image?</p></qt>
ja: <qt><p>画像を滑らかに %1x%2 に拡大すると、大量のメモリを消費します。<br />それによって、システムや他のアプリケーションの動きが鈍くなるかもしれません。</p><p>それでも画像を拡大しますか？</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Smooth Scale Image?
ja: 画像を滑らかに拡大・縮小

en: Smooth Scal&e Image
ja: 画像を滑らかに拡大・縮小(&E)

en: <qt><p>Smooth Scaling the selection to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to smooth scale the selection?</p></qt>
ja: <qt><p>選択範囲を滑らかに %1x%2 に拡大すると、大量のメモリを消費します。<br />それによって、システムや他のアプリケーションの動きが鈍くなるかもしれません。</p><p>それでも選択範囲を拡大しますか？</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Smooth Scale Selection?
ja: 選択範囲を滑らかに拡大・縮小

en: Smooth Scal&e Selection
ja: 選択範囲を滑らかに拡大・縮小(&E)

[ctx: @title:window]
en: Rotate Selection
ja: 選択範囲を回転

[ctx: @title:window]
en: Rotate Image
ja: 画像を回転

en: After rotate:
ja: 回転後:

en: Direction
ja: 方向

en: Cou&nterclockwise
ja: 反時計回り(&N)

en: C&lockwise
ja: 時計回り(&L)

en: Angle
ja: 角度

en: 90 &degrees
ja: 90 度(&D)

en: 180 d&egrees
ja: 180 度(&E)

en: 270 de&grees
ja: 270 度(&G)

en: C&ustom:
ja: カスタム(&U):

en: degrees
ja: 度

[ctx: @title:window]
en: Rotate Selection?
ja: 選択範囲を回転

en: Rotat&e Selection
ja: 選択範囲を回転(&E)

[ctx: @title:window]
en: Rotate Image?
ja: 画像を回転

en: Rotat&e Image
ja: 画像を回転(&E)

[ctx: @title:window]
en: Skew Selection
ja: 選択範囲を傾斜させる

[ctx: @title:window]
en: Skew Image
ja: 画像を傾斜させる

en: After skew:
ja: 傾斜後:

en: &Horizontal:
ja: 水平方向(&H):

en: &Vertical:
ja: 垂直方向(&V):

[ctx: @title:window]
en: Skew Selection?
ja: 選択範囲を傾斜させる

en: Sk&ew Selection
ja: 選択範囲を傾斜させる(&E)

[ctx: @title:window]
en: Skew Image?
ja: 画像を傾斜させる

en: Sk&ew Image
ja: 画像を傾斜させる(&E)

[ctx: @title:window]
en: Color Similarity
ja: 色の類似

en: &RGB Color Cube Distance
ja: RGB カラーキューブの相違(&R)

en: Exact Match
ja: 完全に一致

en: <a href="dummy_to_make_link_clickable">What is Color Similarity?</a>
ja: <a href="dummy_to_make_link_clickable">色の類似とは？</a>

[ctx: @title:window]
en: Save Preview
ja: 保存プレビュー

en: 1 byte (approx. %2%) | %1 bytes (approx. %2%)
ja[0]: 1 バイト (およそ %2%)
ja[1]: %1 バイト (およそ %2%)

en: Could not open "%1".
ja: ‘%1’ を開けませんでした。

en: Could not open "%1" - unsupported image format.
    The file may be corrupt.
ja: ‘%1’ を開けませんでした。サポートしていない画像フォーマットです。
    ファイルが壊れている可能性があります。

en: Could not save image - insufficient information.
ja: 画像を保存できませんでした。情報が不十分です。

en: URL: %1
    Mimetype: %2
ja: URL: %1
    MIME タイプ: %2

en: <empty>
ja: <空>

[ctx: @title:window]
en: Internal Error
ja: 内部エラー

en: <qt><p>The <b>%1</b> format may not be able to preserve all of the image's color information.</p><p>Are you sure you want to save in this format?</p></qt>
ja: <qt><p><b>%1</b> フォーマットでは、すべての色情報を保存できない可能性があります。</p><p>それでもこのフォーマットで保存しますか？</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Lossy File Format
ja: 非可逆ファイルフォーマット

en: <qt><p>Saving the image at the low color depth of %1-bit may result in the loss of color information. Any transparency might also be removed.</p><p>Are you sure you want to save at this color depth?</p></qt>
ja: <qt><p>少ない色数の %1-bit で画像を保存すると、色情報が失われてしまいます。透過性も失われる可能性があります。</p><p>それでもこの色数で保存しますか？</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Low Color Depth
ja: 色数が足りません

en: Could not save image - unable to create temporary file.
ja: 画像を保存できませんでした。一時ファイルを作成できません。

en: Could not save image - failed to upload.
ja: 画像を保存できませんでした。アップロードに失敗しました。

en: Remove Internal B&order
ja: 選択範囲の余白を除去(&O)

en: Remove Internal Border
ja: 選択範囲の余白を除去

en: Autocr&op
ja: 自動トリミング(&O)

en: Autocrop
ja: 自動トリミング

en: KolourPaint cannot remove the selection's internal border as it could not be located.
ja: 余白を見つけられないので、選択範囲の余白を除去できません。

[ctx: @title:window]
en: Cannot Remove Internal Border
ja: 余白を除去できません。

en: KolourPaint cannot automatically crop the image as its border could not be located.
ja: 余白を見つけられないので、余白を除去して自動トリミングできません。

[ctx: @title:window]
en: Cannot Autocrop
ja: 自動トリミングできません。

en: Set as Image
ja: 画像にセットする

en: Selection: Create
ja: 選択: 作成

en: Project Founder
ja: プロジェクトの創始者

en: Chief Investigator
ja: 主任研究者

en: Icons
ja: アイコン

en: InputMethod Support
ja: 入力メソッドのサポート

en: Image Effects
ja: 画像効果

en: KDE 4 Porting
ja: KDE 4 への移植

en: Thanks to the many others who have helped to make this program possible.
ja: このプログラムの開発を助けてくれた他の多くの方々にも感謝します。

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ja: 表示(&V)

note: i18n: ectx: Menu (image)
en: &Image
ja: 画像(&I)

note: i18n: ectx: Menu (colors)
en: &Colors
ja: 色(&C)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

note: i18n: ectx: ToolBar (textToolBar)
en: Text Toolbar
ja: 書式ツールバー

note: i18n: ectx: Menu (selectionToolRMBMenu)
en: Selection Tool RMB Menu
ja: 選択ツールの右ボタンメニュー

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ja: 編集(&E)

[ctx: @title:window]
en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Left drag the handle to resize the image.
ja: 左ボタンでハンドルをドラッグして画像サイズを変更します。

en: Resize Image: Let go of all the mouse buttons.
ja: 画像サイズ変更: すべてのマウスボタンをはなしてください。

en: Resize Image: Right click to cancel.
ja: 画像サイズ変更: 右クリックでキャンセルします。

en: Text
ja: テキスト

en: Could not open color palette "%1".
ja: カラーパレット “%1” を開けませんでした。

en: Could not open color palette "%1" - unsupported format.
    The file may be corrupt.
ja: カラーパレット “%1” を開けませんでした。サポートされていない画像フォーマットです。
    ファイルが壊れている可能性があります。

en: Could not open KDE color palette "%1".
ja: KDE カラーパレット “%1” を開けませんでした。

en: Could not save color palette as "%1".
ja: カラーパレットを ‘%1’ に保存できませんでした。

en: Untitled
ja: 名前なし

en: Use KolourPaint Defaults
ja: KolourPaint の標準色を使う(&U)

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Use KDE's
ja: KDE の色を使う(&K)

[ctx: @item:inmenu colors]
en: &Open...
ja: 開く(&O)...

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Reloa&d
ja: 再読み込み(&D)

[ctx: @item:inmenu colors]
en: &Save
ja: 保存(&S)

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Save &As...
ja: 名前を付けて保存(&A)...

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Add Row
ja: 行を追加(&R)

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Delete Last Row
ja: 最後の行を削除(&L)

en: Color Box
ja: カラーボックス

en: The color palette "%1" has been modified.
    Do you want to save it?
ja: カラーパレット “%1” が変更されています。
    保存しますか？

en: The KDE color palette "%1" has been modified.
    Do you want to save it to a file?
ja: KDE のカラーパレット “%1” が変更されています。
    ファイルに保存しますか？

en: The default color palette has been modified.
    Do you want to save it to a file?
ja: 標準のカラーパレットが変更されています。
    ファイルに保存しますか？

[ctx: @title:window]
en: Open Color Palette
ja: カラーパレットを開く

en: The color palette "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes since you last saved it.
    Are you sure?
ja: カラーパレット “%1” が変更されています。
    再読み込みすると、最後に保存した以降のすべての変更が失われます。
    本当に再読み込みしますか？

en: &Reload
ja: 再読み込み(&R)

en: The KDE color palette "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes.
    Are you sure?
ja: KDE のカラーパレット “%1” が変更されています。
    再読み込みすると、すべての変更が失われます。
    本当に再読み込みしますか？

en: The default color palette has been modified.
    Reloading will lose all changes.
    Are you sure?
ja: 標準のカラーパレットが変更されています。
    再読み込みすると、すべての変更が失われます。
    本当に再読み込みしますか？

en: Save Color Palette As
ja: 名前を付けてカラーパレットを保存

en: Paste in &New Window
ja: 新しいウィンドウに貼り付け(&N)

en: &Delete Selection
ja: 選択範囲を削除(&D)

en: C&opy to File...
ja: ファイルにコピー(&O)...

en: Paste &From File...
ja: ファイルから貼り付け(&F)...

en: Text: Create Box
ja: テキスト: ボックスを作成

en: Text: Paste
ja: テキスト: 貼り付け

en: Cannot Paste
ja: 貼り付けできません

en: Text: Delete Box
ja: テキスト: ボックスを削除

note: i18n ("Text: Delete")
en: Selection: Delete
ja: 選択: 削除

en: Text: Finish
ja: テキスト: 終了

en: Selection: Deselect
ja: 選択: 選択解除

[ctx: @title:window]
en: Copy to File
ja: ファイルにコピー

[ctx: @title:window]
en: Paste From File
ja: ファイルから貼り付け

en: E&xport...
ja: エクスポート(&X)...

en: Scan...
ja: スキャン(&K)...

en: Acquire Screenshot
ja: スクリーンショットを撮影

en: Properties
ja: プロパティ(&E)

en: Reloa&d
ja: 再読み込み(&D)

[ctx: @title:window]
en: Open Image
ja: 画像を開く

en:  second |  seconds
ja[0]:  秒
ja[1]:  秒

en: No delay
ja: 遅れなし

en: Hide Main Window
ja: メインウィンドウを隠す

en: Document Properties
ja: 文書のプロパティ

[ctx: @title:window]
en: Save Image As
ja: 名前を付けて画像を保存

[ctx: @title:window]
en: Export
ja: エクスポート

en: The document "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes since you last saved it.
    Are you sure?
ja: 文書 “%1” は変更されています。
    再読み込みすると、最後に保存した以降のすべての変更が失われます。
    本当に再読み込みしますか？

en: The document "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes.
    Are you sure?
ja: 文書 “%1” は変更されています。
    再読み込みすると、すべての変更が失われます。
    本当に再読み込みしますか？

[ctx: @title:window]
en: Print Image
ja: 画像の印刷

en: You must save this image before sending it.
    Do you want to save it?
ja: 送信する前に画像を保存しなければなりません。
    保存しますか？

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save it?
ja: 文書 “%1” は変更されています。
    保存しますか？

en: R&esize / Scale...
ja: サイズ変更 / 拡大・縮小(&E)...

en: Se&t as Image (Crop)
ja: 新しい画像として切り取り(&T)

en: &Flip (upside down)
ja: 上下反転(&F)

en: Mirror (horizontally)
ja: 左右反転

en: &Rotate...
ja: 回転(&R)...

en: Rotate &Left
ja: 左に回転(&L)

en: Rotate Righ&t
ja: 右に回転(&T)

en: S&kew...
ja: 傾斜(&K)...

en: Reduce to Mo&nochrome (Dithered)
ja: モノクロに減色 (ディザリング) (&N)

en: Reduce to &Grayscale
ja: グレースケールに減色(&G)

en: &Invert Colors
ja: 色を反転(&I)

en: C&lear
ja: クリア(&L)

en: &More Effects...
ja: 詳細な効果(&M)...

[ctx: Image/Selection Menu caption - make sure the translation has the same accel as the Select&ion translation]
en: &Image
ja: 画像(&I)

[ctx: Image/Selection Menu caption - make sure that translation has the same accel as the &Image translation]
en: Select&ion
ja: 選択(&I)

en: Show &Path
ja: パスを表示(&P)

en: Font Family
ja: フォントファミリ

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: Bold
ja: ボールド

en: Italic
ja: イタリック

en: Underline
ja: 下線

en: Strike Through
ja: 取り消し線

en: Previous Tool Option (Group #1)
ja: ツールの前のオプション (グループ #1)

en: Next Tool Option (Group #1)
ja: ツールの次のオプション (グループ #1)

en: Previous Tool Option (Group #2)
ja: ツールの前のオプション (グループ #2)

en: Next Tool Option (Group #2)
ja: ツールの次のオプション (グループ #2)

en: &Draw Opaque
ja: 不透過モード(&D)

en: Draw With Color Similarity...
ja: 色の類似を使って描画(&W)...

en: Tool Box
ja: ツールボックス

en: Show &Grid
ja: グリッドを表示(&G)

en: Show T&humbnail
ja: サムネイルを表示(&S)

en: Zoo&med Thumbnail Mode
ja: 画像全体のサムネイルを表示(&M)

en: Enable Thumbnail &Rectangle
ja: サムネイルに表示域を表示(&R)

en: &Zoom
ja: ズーム(&Z)

en: Brush
ja: ブラシ

en: Draw using brushes of different shapes and sizes
ja: 異なる形およびサイズのブラシを使用して描く

en: Click to draw dots or drag to draw strokes.
ja: クリックで点を描き、ドラッグで線を描きます。

en: Color Eraser
ja: 色消しゴム

en: Replaces pixels of the foreground color with the background color
ja: 前景色のピクセルを背景色に置換

en: Click or drag to erase pixels of the foreground color.
ja: クリックかドラッグで前景色のピクセルを消します。

en: Eraser
ja: 消しゴム

en: Lets you rub out mistakes
ja: こすって消す

en: Click or drag to erase.
ja: クリックかドラッグで消します。

en: Let go of all the mouse buttons.
ja: すべてのマウスボタンをはなしてください。

en: Pen
ja: ペン

en: Draws dots and freehand strokes
ja: 点または線をフリーハンドで描く

en: Spraycan
ja: スプレー缶

en: Sprays graffiti
ja: 落書きスプレー

en: Click or drag to spray graffiti.
ja: クリックかドラッグで落書きスプレーを使います。

en: Right click to cancel.
ja: 右クリックでキャンセルします。

en: Left click to cancel.
ja: 左クリックでキャンセルします。

en: Lets you select a color from the image
ja: 画像から色を選択

en: Click to select a color.
ja: クリックで色を選択します。

en: Fills regions in the image
ja: 画像内の領域を塗りつぶす

en: Click to fill a region.
ja: クリックで領域を塗りつぶします。

en: Zoom
ja: ズーム

en: Zooms in and out of the image
ja: 画像のズーム率を変更

en: Click to zoom in/out or left drag to zoom into a specific area.
ja: クリックで拡大/縮小、左ドラッグで指定範囲を拡大します。

en: Curve
ja: 曲線

en: Draws curves
ja: 曲線を描く

en: Drag out the start and end points.
ja: 始点から終点までドラッグします。

en: Left drag to set the first control point or right click to finish.
ja: 左ドラッグして最初の制御点をセットするか、右クリックで終了します。

en: Right drag to set the first control point or left click to finish.
ja: 右ドラッグして最初の制御点をセットするか、左クリックで終了します。

en: Left drag to set the last control point or right click to finish.
ja: 左ドラッグして最後の制御点をセットするか、右クリックで終了します。

en: Right drag to set the last control point or left click to finish.
ja: 右ドラッグして最後の制御点をセットするか、左クリックで終了します。

en: Line
ja: 線

en: Draws lines
ja: 線を引く

en: Drag to draw.
ja: ドラッグして描画します。

en: Polygon
ja: 多角形

en: Draws polygons
ja: 多角形を描く

en: Drag to draw the first line.
ja: ドラッグで最初の線を描きます。

en: Left drag another line or right click to finish.
ja: 左ドラッグで他の線を描くか、右クリックで終了します。

en: Right drag another line or left click to finish.
ja: 右ドラッグで他の線を描くか、左クリックで終了します。

en: Connected Lines
ja: 折れ線

en: Draws connected lines
ja: 折れ線を引く

en: Ellipse
ja: 楕円

en: Draws ellipses and circles
ja: 楕円や円を描く

en: Rectangle
ja: 長方形

en: Draws rectangles and squares
ja: 長方形と正方形を描く

en: Rounded Rectangle
ja: 角の丸い長方形

en: Draws rectangles and squares with rounded corners
ja: 角の丸い長方形と正方形を描く

en: Left drag to create selection.
ja: 左ドラッグで領域を選択します。

en: Left drag to move selection.
ja: 左ドラッグで選択範囲を移動します。

en: Left drag to scale selection.
ja: 左ドラッグで選択範囲を拡大・縮小します。

en: Selection: Opaque
ja: 選択: 不透過

en: Selection: Transparent
ja: 選択: 透過

en: Selection: Transparency Color
ja: 選択: 透過色

en: Selection: Transparency Color Similarity
ja: 選択: 透過・色の類似

en: Selection (Elliptical)
ja: 選択 (楕円)

en: Makes an elliptical or circular selection
ja: 楕円形または円形の領域を選択

en: Selection (Free-Form)
ja: 選択 (自由形状)

en: Makes a free-form selection
ja: フリーハンドで自由に選択

en: Selection (Rectangular)
ja: 選択 (長方形)

en: Makes a rectangular selection
ja: 長方形を選択

en: Selection: Move
ja: 選択: 移動

en: %1: Smear
ja: %1: こすってにじませる

en: Writes text
ja: テキストを書く

en: Text: Backspace
ja: テキスト: バックスペース

en: Text: Delete
ja: テキスト: 削除

en: Text: New Line
ja: テキスト: 改行

en: Text: Write
ja: テキスト: 書く

en: Left drag to create text box.
ja: 左ドラッグでテキストボックスを作成します。

en: Left drag to move text box.
ja: 左ドラッグでテキストボックスを移動します。

en: Text: Move Box
ja: テキスト: ボックス移動

en: Left drag to resize text box.
ja: 左ドラッグでテキストボックスのサイズを変更します。

en: Left click to change cursor position.
ja: 左クリックでカーソル位置を変更します。

en: Text: Opaque Background
ja: テキスト: 不透過の背景

en: Text: Transparent Background
ja: テキスト: 透過の背景

en: Text: Swap Colors
ja: テキスト: 色を入れ替え

en: Text: Foreground Color
ja: テキスト: 前景色

en: Text: Background Color
ja: テキスト: 背景色

en: Text: Font
ja: テキスト: フォント

en: Text: Font Size
ja: テキスト: フォントサイズ

en: Text: Bold
ja: テキスト: ボールド

en: Text: Italic
ja: テキスト: イタリック

en: Text: Underline
ja: テキスト: 下線

en: Text: Strike Through
ja: テキスト: 取り消し線

en: Unzoomed Mode - Thumbnail
ja: ズームなし - サムネイル

en: %1% - Thumbnail
ja: %1% - サムネイル

en: <p>Color Similarity: %1%</p><p align="center">Click to configure.</p>
ja: <p>色の類似: %1%</p><p align="center">クリックして設定します。</p>

en: <p>Color Similarity: Exact Match</p><p align="center">Click to configure.</p>
ja: <p>色の類似: 完全に一致</p><p align="center">クリックして設定します。</p>

en: &Brightness:
ja: 明るさ(&B):

en: Re&set
ja: リセット(&S)

en: Co&ntrast:
ja: コントラスト(&N):

en: &Gamma:
ja: ガンマ(&G):

en: Rese&t
ja: リセット(&T)

en: C&hannels:
ja: チャンネル(&H):

en: All
ja: すべて

en: Red
ja: 赤

en: Green
ja: 緑

en: Blue
ja: 青

en: Reset &All Values
ja: すべての値をリセット(&A)

en: Settings
ja: 設定

en: &Amount:
ja: 量(&A):

en: E&nable
ja: 有効にする(&N)

en: Colors
ja: 色

en: &Hue:
ja: 色相(&H):

en: &Saturation:
ja: 彩度(&S):

[ctx: The V of HSV]
en: &Value:
ja: 明度(&V):

en: &Red
ja: 赤(&R)

en: &Green
ja: 緑(&G)

en: &Blue
ja: 青(&B)

en: &All
ja: すべて(&A)

en: Channels
ja: チャンネル

en: &Monochrome
ja: モノクロ(&M)

en: Mo&nochrome (dithered)
ja: モノクロ (ディザリング) (&N)

en: 256 co&lor
ja: 256 色(&L)

en: 256 colo&r (dithered)
ja: 256 色 (ディザリング) (&R)

en: 24-&bit color
ja: 24 ビットカラー(&B)

en: Reduce To
ja: 減色

en: &Granularity:
ja: 粒度(&G):

en: <qt><p>To select the foreground color that tools use to draw, left-click on a filled-in color cell. To select the background color, right-click instead.</p><p>To change the color of a color cell itself, double-click on it.</p><p>You can also swap the color of a filled-in cell with any other cell using drag and drop. Also, if you hold down the <b>Ctrl</b> key, the destination cell's color will be overwritten, instead of being swapped with the color of the source cell.</p></qt>
ja: <qt><p>色のセルを左クリックして描画ツールが使用する前景色を選択します。背景色を選択するときは右クリックします。</p><p>セル自体の色を変更するときはセルをダブルクリックします。</p><p>ドラッグ＆ドロップで二つのセルの色を入れ替えることもできます。また、Ctrl キーを押しながらドラッグ＆ドロップすると、入れ替えではなく行き先のセルが元のセルの色で上書きされます。</p></qt>

en: Convert &to:
ja: 変換(&T):

en: Quali&ty:
ja: 画質(&T):

en: &Preview
ja: プレビュー(&P)

en: Monochrome
ja: モノクロ

en: Monochrome (Dithered)
ja: モノクロ (ディザリング)

en: 256 Color
ja: 256 色

en: 256 Color (Dithered)
ja: 256 色 (ディザリング)

en: 24-bit Color
ja: 24 ビットフルカラー

[ctx: @title:tab]
en: I&mage Position
ja: 画像の位置(&M)

en: &Center of the page
ja: ページの中央(&C)

en: Top-&left of the page
ja: ページの左上(&L)

en: Transparent
ja: 透過

en: KolourPaint Defaults
ja: KolourPaint の標準色

[ctx: Colors: name_or_url_of_color_palette]
en: Colors: %1
ja: 色: %1

[ctx: Colors: name_or_url_of_color_palette [modified]]
en: Colors: %1 [modified]
ja: 色: %1 [変更されました]

en: Circle
ja: 円

en: Square
ja: 正方形

en: Slash
ja: スラッシュ

en: Backslash
ja: バックスラッシュ

en: No Fill
ja: 塗りつぶさない

en: Fill with Background Color
ja: 背景色で塗りつぶす

en: Fill with Foreground Color
ja: 前景色で塗りつぶす

en: Opaque
ja: 不透過
