kolourpaint - en to mk translation catalogue (154 entries)

en: Balance
mk: Баланс

en: Flatten
mk: Порамни

en: Invert Colors
mk: Инвертирај бои

en: Invert
mk: Инвертирај

en: Flip
mk: Заврти

en: Flip horizontally and vertically
mk: Завтри хоризонтално и вертикално

en: Flip horizontally
mk: Заврти хоризонтално

en: Flip vertically
mk: Заврти вертикално

en: Rotate
mk: Ротирај

en: &Undo: %1
mk: &Врати: %1

en: &Redo: %1
mk: &Повтори: %1

en: %1 more item | %1 more items
mk[0]: Уште %1 елемент
mk[1]: Уште %1 елементи
mk[2]: Уште %1 елементи

en: Color Picker
mk: Собирач на боја

en: &Effect:
mk: &Ефект:

en: Reduce Colors
mk: Намали бои

en: &Reset
mk: &Ресетирај

en: Dimensions
mk: Димензии

en: Original:
mk: Оригинал:

en: Preview
mk: Преглед

en: Entire Image
mk: Цела слика

en: Text Box
mk: Текст кутија

en: Operation
mk: Операција

en: &Resize
mk: &Промени големина

en: Width:
mk: Ширина:

en: Height:
mk: Висина:

en: &New:
mk: &Нов:

en: &Percent:
mk: &Проценти:

en: Keep &aspect ratio
mk: Задржи &оригинален сразмер

en: R&esize Image
mk: П&ромени ја големината на сликата

en: Direction
mk: Насока

en: Angle
mk: Агол

en: 90 &degrees
mk: 90 &степени

en: 180 d&egrees
mk: 180 с&тепени

en: 270 de&grees
mk: 270 ст&епени

en: C&ustom:
mk: С&опствено:

en: degrees
mk: степени

en: Rotat&e Image
mk: Ротира&ј слика

en: &Horizontal:
mk: &Хоризонтално:

en: &Vertical:
mk: &Вертикално:

en: Exact Match
mk: Идентитчно совпаѓање

en: Could not open "%1".
mk: "%1" не може да се отвори.

en: Could not open "%1" - unsupported image format.
    The file may be corrupt.
mk: "%1" не може да се отвори - не поддржан формат на слика.
    Датотеката можеби е расипана.

en: Could not save image - insufficient information.
mk: Сликата не може да се зачува - нема доволно информации.

en: URL: %1
    Mimetype: %2
mk: URL: %1
    Миме тип: %2

en: <qt><p>The <b>%1</b> format may not be able to preserve all of the image's color information.</p><p>Are you sure you want to save in this format?</p></qt>
mk: <qt><p>Форматот <b>%1</b> можеби не е во можност да ги зачува сите информации за бојата на сликата.</p><p>Дали навистина сакате да ја зачувате во овој формат?</p></qt>

en: Could not save image - unable to create temporary file.
mk: Сликата не може да се зачува - не може да се создаде привремена датотека.

en: Could not save image - failed to upload.
mk: Сликата не може да се зачува - не може да се испрати.

en: Remove Internal B&order
mk: Отстрани внатрешна г&раница

en: Remove Internal Border
mk: Отстрани внатрешна граница

en: Set as Image
mk: Постави како слика

en: Selection: Create
mk: Selection: Создади

en: Chief Investigator
mk: Главен истражувач

en: Icons
mk: Икони

note: i18n: ectx: Menu (image)
en: &Image
mk: &Слика

note: i18n: ectx: ToolBar (textToolBar)
en: Text Toolbar
mk: Алатка за текст

en: Text
mk: Текст

en: Color Box
mk: Кутија со бои

en: Paste in &New Window
mk: Вметни во &Нов прозорец

en: &Delete Selection
mk: &Избриши избор

en: C&opy to File...
mk: Ко&пирај во датотека...

en: Paste &From File...
mk: Вметни &од датотека...

en: Text: Create Box
mk: Text: Создади кутија

en: Text: Paste
mk: Text: Вметни

en: Cannot Paste
mk: Не може да се вметне

en: Text: Delete Box
mk: Text: Отстрани кутија

note: i18n ("Text: Delete")
en: Selection: Delete
mk: Selection: Отстрани

en: E&xport...
mk: Е&кспортирај...

en: Reloa&d
mk: Превчита&ј

en: The document "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes since you last saved it.
    Are you sure?
mk: Документот "%1" е изменет.
    Превчитувањето ќе ги загуби сите промени од вашето последно зачувување.
    Дали сте сигурни?

en: The document "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes.
    Are you sure?
mk: Документот "%1" е изменет.
    Превчитувањето ќе ги загуби сите промени.
    Дали сте сигурни?

en: You must save this image before sending it.
    Do you want to save it?
mk: Мора да ја зачувате сликата пред да ја испратите.
    Дали сакате да ја зачувате?

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save it?
mk: Документот "%1" е изменет.
    Дали сакате да го зачувате?

en: Se&t as Image (Crop)
mk: Поста&ви како слика (Исечи)

en: &Rotate...
mk: &Ротирај...

en: &Invert Colors
mk: &Инвертирај бои

en: C&lear
mk: И&счисти

en: &More Effects...
mk: &Додатни ефекти...

en: Show &Path
mk: Прикажи &патека

en: Underline
mk: Подвлечен

en: Tool Box
mk: Кутија со алатки

en: Show &Grid
mk: Прикажи &мрежа

en: Show T&humbnail
mk: Прикажи ма&ла слика

en: Brush
mk: Четка

en: Draw using brushes of different shapes and sizes
mk: Цртајте притоа користејќи ги четките од различни форми и големини

en: Click to draw dots or drag to draw strokes.
mk: Кликнете за нацртате точка или влечете за да нацртате линија.

en: Color Eraser
mk: Отстранувач на боја

en: Click or drag to erase pixels of the foreground color.
mk: Притиснете или влечете да бришете пиксели од предната боја.

en: Eraser
mk: Бришач

en: Lets you rub out mistakes
mk: Ви дозволува да ги избришете грешките

en: Click or drag to erase.
mk: За да избришете, кликнете или влечете.

en: Let go of all the mouse buttons.
mk: Отпуштете ги сите копчиња на глушецот.

en: Pen
mk: Пенкало

en: Draws dots and freehand strokes
mk: Исцртува точки и линии со слободна рака

en: Spraycan
mk: Спреј

en: Sprays graffiti
mk: Исцртува графит

en: Click or drag to spray graffiti.
mk: Притиснете или влечете да исцртате графит.

en: Right click to cancel.
mk: Десен клик за откажување.

en: Left click to cancel.
mk: Лев клик за откажување.

en: Lets you select a color from the image
mk: Ви дозволува да изберете боја од сликата

en: Click to select a color.
mk: Притиснете за да изберете боја.

en: Fills regions in the image
mk: Ги исполнува регионите во сликата

en: Click to fill a region.
mk: Притиснете за да пополнете регион.

en: Curve
mk: Крива

en: Draws curves
mk: Исцртува криви

en: Drag out the start and end points.
mk: Исцртајте ги почетните и крајните точки.

en: Line
mk: Линија

en: Draws lines
mk: Исцртува линии

en: Drag to draw.
mk: Влечете за да нацртате.

en: Polygon
mk: Плигон

en: Draws polygons
mk: Исцртува полигони

en: Drag to draw the first line.
mk: Влечете да ја нацртате првата линија.

en: Connected Lines
mk: Поврзани линии

en: Draws connected lines
mk: Исцртува поврзани линии

en: Ellipse
mk: Елипса

en: Draws ellipses and circles
mk: Исцртува елипси и кругови

en: Rectangle
mk: Правоаголник

en: Draws rectangles and squares
mk: Исцртува правоаголници и квадрати

en: Rounded Rectangle
mk: Заоблен правоаглоник

en: Draws rectangles and squares with rounded corners
mk: Исцртува правоаголници и квадрати со заоблени ќошиња.

en: Selection (Elliptical)
mk: Избор (Елипсоиден)

en: Makes an elliptical or circular selection
mk: Создава елипсовиден или кружен избор

en: Selection (Free-Form)
mk: Избор (слободна форма)

en: Makes a free-form selection
mk: Созадава избор со слободна форма

en: Writes text
mk: Испишува текст

en: &Brightness:
mk: &Осветленост:

en: Re&set
mk: Ре&сетирај

en: Co&ntrast:
mk: Ко&нтраст:

en: &Gamma:
mk: &Гама:

en: Rese&t
mk: Ресе&тирај

en: C&hannels:
mk: &Канали:

en: All
mk: Сите

en: Red
mk: Црвена

en: Green
mk: Зелена

en: Blue
mk: Плава

en: Reset &All Values
mk: Ресетирај ги &сите вредности

en: Settings
mk: Поставувања

en: E&nable
mk: О&возможи

en: Colors
mk: Бои

en: &Red
mk: &Црвена

en: &Green
mk: &Зелена

en: &Blue
mk: &Плава

en: &All
mk: &Сите

en: Channels
mk: Канали

en: 256 co&lor
mk: 256 &бои

en: 24-&bit color
mk: 24-&битна боја

en: Reduce To
mk: Намали до

en: Convert &to:
mk: Конвертирај &во:

en: Quali&ty:
mk: Квали&тет:

en: &Preview
mk: &Преглед

en: 256 Color
mk: 256 Бои

en: 24-bit Color
mk: 24-битна Боја

en: Transparent
mk: Проѕирно

en: Circle
mk: Круг

en: Square
mk: Квадрат
