kolourpaint4 - en to nb translation catalogue (395 entries)

en: Balance
nb: Balanse

en: Soften
nb: Gjør mykere

en: Sharpen
nb: Gjør skarpere

en: Clear
nb: Tøm

en: Selection: %1
nb: Utvalg: %1

en: Emboss
nb: Preg

en: Flatten
nb: Flat ut

en: Reduce to Grayscale
nb: Reduser til gråskala

en: Hue, Saturation, Value
nb: Tone, metning, verdi

en: Invert Colors
nb: Snu om farger

en: Invert
nb: Snu om

en: Reduce to Monochrome (Dithered)
nb: Reduser til monokrom (utjevnet)

en: Reduce to Monochrome
nb: Reduser til monokrom

en: Reduce to 256 Color (Dithered)
nb: Reduser til 256 farger (utjevnet)

en: Reduce to 256 Color
nb: Reduser til 256 farger

en: Histogram Equalizer
nb: Histogramutjevner

en: Flip
nb: Speilvend

en: Flip horizontally and vertically
nb: Speilvend vannrett og loddrett

en: Flip horizontally
nb: Speilvend vannrett

en: Flip vertically
nb: Speilvend loddrett

en: Text: Resize Box
nb: Tekst: Gi boks ny størrelse

en: Selection: Scale
nb: Utvalg: Skaler

en: Selection: Smooth Scale
nb: Utvalg: Jevn skalering

en: Resize
nb: Endre størrelse

en: Scale
nb: Skaler

en: Smooth Scale
nb: Jevn-skaler

en: Rotate
nb: Roter

en: Skew
nb: Skjeve

en: &Undo: %1
nb: &Angre: %1

en: &Undo
nb: &Angre

en: &Redo: %1
nb: &Gjør om: %1

en: &Redo
nb: &Gjør om

en: Undo: %1
nb: Gjør om: %1

en: Undo
nb: Gjør om

en: Redo: %1
nb: Gjør om: %1

en: Redo
nb: Gjør om

en: %1 more item | %1 more items
nb[0]: %1 element til
nb[1]: %1 elementer til

en: Color Picker
nb: Fargeplukker

en: Flood Fill
nb: Flom-fyll

[ctx: @title:window]
en: More Image Effects (Selection)
nb: Flere bildeeffekter (utvalg)

[ctx: @title:window]
en: More Image Effects
nb: Flere bildeeffekter

en: &Effect:
nb: &Effekt:

en: Reduce Colors
nb: Reduser farger

en: Soften & Sharpen
nb: Gjør myk / skarp

[ctx: @title:window]
en: Document Properties
nb: Dokumentegenskaper

en: Dots &Per Inch (DPI)
nb: &Punkter pr. tomme (DPI)

en: Unspecified
nb: Ikke oppgitt

en: Horizontal:
nb: Vannrett:

en: Vertical:
nb: Loddrett:

en: <qt><p><b>Dots Per Inch</b> (DPI) specifies the number of pixels of the image that should be printed inside one inch (2.54cm).</p><p>The higher the image's DPI, the smaller the printed image. Note that your printer is unlikely to produce high quality prints if you increase this to more than 300 or 600 DPI, depending on the printer.</p><p>If you would like to print the image so that it is the same size as it is displayed on the screen, set the image's DPI values to be the same as the screen's.</p><p>If either DPI value is <b>Unspecified</b>, the image will also be printed to be the same size as on the screen.</p><p>Not all image formats support DPI values. If the format you save in does not support them, they will not be saved.</p></qt>
nb: <qt><p><b>Punkter pr. tomme</b>(DPI) oppgir hvor mange piksler av bildet som skal skrives på én tomme (2,54 cm).</p><p>Jo høyere bildets DPI er, jo mindre er bildet på utskrifta. Merk at skriveren antakelig ikke kan levere høykvalitetsutskrift hvis du øker dette til mer enn 300 eller 600 DPI, avhengig av skriveren.</p><p>Hvis du vil skrive ut et bilde slik at det er like stort som det vises på skjermen, så sett bildets DPI-verdi lik skjermens DPI.</p><p>Hvis noen av DPI-verdiene er <b>Ikke angitt</b>, så blir bildet også skrevet ut i samme størrelse som på skjermen.</p><p>Ikke alle bildeformater støtter DPI-verdier. Verdiene oppgitt her blir ikke lagret hvis bildeformatet ikke støtter det.</p></qt>

en: O&ffset
nb: &Forskyvning

en: <qt><p>The <b>Offset</b> is the relative position where this image should be placed, compared to other images.</p><p>Not all image formats support the <b>Offset</b> feature. If the format you save in does not support it, the values specified here will not be saved.</p></qt>
nb: <qt><p><b>Forskyvning</b> er den relative plasseringa av dette bildet i forhold til andre bilder.</p><p>Ikke alle bildeformater støtter <b>forskyvning</b>. Verdiene oppgitt her bli ikke lagret hvis bildeformatet ikke støtter det.</p></qt>

en: &Text Fields
nb: &Tekstfelter

en: &Add Row
nb: &Legg til rad

en: &Delete Row
nb: Slett ra&d

en: &Reset
nb: &Tilbakestill

en: <qt><p><b>Text Fields</b> provide extra information about the image. This is probably a comment area that you can freely write any text in.</p><p>However, this is format-specific so the fields could theoretically be computer-interpreted data - that you should not modify - but this is unlikely.</p><p>Not all image formats support <b>Text Fields</b>. If the format you save in does not support them, they will not be saved.</p></qt>
nb: <qt><p><b>Tekstfelter</b> inneholder ekstra informasjon om bildet. Dette er antakelig et kommentarfelt der du fritt kan skrive inn tekst.</p><p>Imidlertid er dette format-spesifikt, så det kan hende at det er opplysninger som datamaskinen bruker og ikke bør endres – men dette er usannsynlig. </p><p>Ikke alle bildeformater støtter <b>Tekstfelter</b>. De blir ikke lagret hvis formatet bildet lagres i ikke støtter dem.</p></qt>

en: Key
nb: Nøkkel

en: Value
nb: Verdi

en: The text value "%1" on line %2 requires a key.
nb: Tekstverdien «%1» på linje %2 krever en nøkkel.

en: All text keys must be unique. The text key "%1" on lines %2 and %3 are identical.
nb: Alle tekstnøkler må være entydige. Tekstnøkkelen «%1» på linjene %2 og %3 er identiske.

[ctx: @title:window]
en: Invalid Text Fields
nb: Ugyldige tekstfelter

en: Dimensions
nb: Dimensjoner

en: Preview
nb: Forhåndsvisning

en: &Update
nb: &Oppdater

[ctx: @title:window]
en: Resize / Scale
nb: Endre størrelse / skaler

en: Ac&t on:
nb: A&rbeid på:

en: Entire Image
nb: Hele bildet

en: Selection
nb: Utvalget

en: Text Box
nb: Tekstboks

en: Operation
nb: Handling

en: <qt><ul><li><b>Resize</b>: The size of the picture will be increased by creating new areas to the right and/or bottom (filled in with the background color) or decreased by cutting it at the right and/or bottom.</li><li><b>Scale</b>: The picture will be expanded by duplicating pixels or squashed by dropping pixels.</li><li><b>Smooth Scale</b>: This is the same as <i>Scale</i> except that it blends neighboring pixels to produce a smoother looking picture.</li></ul></qt>
nb: <qt><ul><li><b>Endre størrelse</b>: Størrelsen på bildet blir økt ved at det lages nye områder til høyre og/eller nederst (fylt med bakgrunnsfargen) eller minsket ved å beskjære til høyre og/eller nederst.</li><li><b>Skaler</b>: Bildet blir utvidet ved å duplisere piksler, eller klemt sammen ved å slette piksler.</li><li><b>Skaler jevnt</b>: Samme som <i>Skaler</i> men nabopiksler går over i hverandre slik at bildet ser jevnere ut.</li></ul></qt>

en: &Resize
nb: End&re størrelse

en: &Scale
nb: &Skaler

en: S&mooth Scale
nb: Skaler &jevnt

en: Width:
nb: Bredde:

en: Height:
nb: Høyde:

en: &New:
nb: &Ny:

en: &Percent:
nb: &Prosent:

en: Keep &aspect ratio
nb: Be&hold høyde/bredde-forhold

en: <qt><p>Resizing the text box to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to resize the text box?</p></qt>
nb: <qt><p> Det kan kreves en god del minne for å endre tekstboksens størrelse til %1x%2. Dette kan gå ut over systemets svartid og gi ressursproblemer for andre programmer. </p><p>Er du sikker på at du vil  endre størrelse på tekstboksen?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Resize Text Box?
nb: Endre størrelse på tekstboksen?

en: R&esize Text Box
nb: &gG tekstboksen ny størrelse

en: <qt><p>Resizing the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to resize the image?</p></qt>
nb: <qt><p> Det kan kreves en god del minne for å endre bildestørrelsen til %1x%2. Dette kan gå ut over systemets svartid og gi ressursproblemer for andre programmer. </p><p>Er du sikker på at du vil endre størrelsen på bildet?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Resize Image?
nb: Endre bildestørrelsen?

en: R&esize Image
nb: &Endre størrelse på bildet

en: <qt><p>Scaling the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to scale the image?</p></qt>
nb: <qt><p> Det kan kreves en god del minne for å skalere bildet til %1x%2. Dette kan gå ut over systemets svartid og gi ressursproblemer for andre programmer. </p><p>Er du sikker på at du vil skalere bildet?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Scale Image?
nb: Skalere bildet?

en: Scal&e Image
nb: Skal&er bildet

en: <qt><p>Scaling the selection to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to scale the selection?</p></qt>
nb: <qt><p> Det kan kreves en god del minne for å skalere utvalget til %1x%2. Dette kan gå ut over systemets svartid og gi ressursproblemer for andre programmer. </p><p>Er du sikker på at du vil skalere utvalget?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Scale Selection?
nb: Skalere utvalget?

en: Scal&e Selection
nb: Skal&er utvalget

en: <qt><p>Smooth Scaling the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to smooth scale the image?</p></qt>
nb: <qt><p> Det kan kreves en god del minne for å skalere bildet jevnt til %1x%2. Dette kan gå ut over systemets svartid og gi ressursproblemer for andre programmer. </p><p>Er du sikker på at du vil skalere bildet jevnt?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Smooth Scale Image?
nb: Jevnskalere bildet?

en: Smooth Scal&e Image
nb: Jevskal&er bildet

en: <qt><p>Smooth Scaling the selection to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to smooth scale the selection?</p></qt>
nb: <qt><p> Det kan kreves en god del minne for å skalere utvalget jevnt til %1x%2. Dette kan gå ut over systemets svartid og gi ressursproblemer for andre programmer. </p><p>Er du sikker på at du vil skalere utvalget jevnt?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Smooth Scale Selection?
nb: Jevnskalere utvalget?

en: Smooth Scal&e Selection
nb: Jevnskal&er utvalget

[ctx: @title:window]
en: Rotate Selection
nb: Roter utvalget

[ctx: @title:window]
en: Rotate Image
nb: Roter bildet

en: After rotate:
nb: Etter rotering:

en: Direction
nb: Retning

en: Cou&nterclockwise
nb: &Mot urviseren

en: C&lockwise
nb: M&ed urviseren

en: Angle
nb: Vinkel

en: 90 &degrees
nb: 90 &grader

en: 180 d&egrees
nb: 180 g&rader

en: 270 de&grees
nb: 270 gr&ader

en: C&ustom:
nb: T&ilpasset:

en: degrees
nb: grader

[ctx: @title:window]
en: Rotate Selection?
nb: Roter utvalget?

en: Rotat&e Selection
nb: Rot&er utvalget

[ctx: @title:window]
en: Rotate Image?
nb: Roter bildet?

en: Rotat&e Image
nb: Rot&er bildet

[ctx: @title:window]
en: Skew Selection
nb: Skjeve utvalg

[ctx: @title:window]
en: Skew Image
nb: Skjeve bilde

en: After skew:
nb: Etter skjeving:

en: &Horizontal:
nb: &Vannrett:

en: &Vertical:
nb: &Loddrett:

[ctx: @title:window]
en: Skew Selection?
nb: Skjev utvalget?

en: Sk&ew Selection
nb: S&kjev utvalg

[ctx: @title:window]
en: Skew Image?
nb: Skjeve bildet?

en: Sk&ew Image
nb: S&kjev bildet

[ctx: @title:window]
en: Color Similarity
nb: Fargelikhet

en: &RGB Color Cube Distance
nb: Avstand på &RGB-fargeterningen

en: <a href="dummy_to_make_link_clickable">What is Color Similarity?</a>
nb: <a href="dummy_to_make_link_clickable">Hva er fargelikhet?</a>

[ctx: @title:window]
en: Save Preview
nb: Lagre forhåndsvisning

en: 1 byte (approx. %2%) | %1 bytes (approx. %2%)
nb[0]: 1 byte (ca. %2%)
nb[1]: %1 byte (ca. %2%)

en: Could not open "%1".
nb: Klarte ikke åpne «%1».

en: Could not open "%1" - unsupported image format.
    The file may be corrupt.
nb: Klarte ikke åpne «%1» ‒ mangler støtte for bildeformatet.
    Fila kan være ødelagt.

en: Could not save image - insufficient information.
nb: Klarte ikke lagre bildet ‒ ikke tilstrekkelig informasjon.

en: <empty>
nb: <tom>

[ctx: @title:window]
en: Internal Error
nb: Intern feil

en: <qt><p>The <b>%1</b> format may not be able to preserve all of the image's color information.</p><p>Are you sure you want to save in this format?</p></qt>
nb: <qt><p>Formatet <b>%1</b> kan kanskje ikke bevare all fargeinformasjon i bildet.</p><p>Er du sikker på at du vil lagre i dette formatet?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Lossy File Format
nb: FIlformat med tap

en: <qt><p>Saving the image at the low color depth of %1-bit may result in the loss of color information. Any transparency might also be removed.</p><p>Are you sure you want to save at this color depth?</p></qt>
nb: <qt><p>Hvis bildet lagres med den lave fargedybden %1-bit kan fargeinformasjon gå tapt. Eventuell gjennomsiktighet kan også bli borte. Er du sikker på at du vil lagre med denne fargedybden?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Low Color Depth
nb: Lav fargedybde

en: Could not save image - unable to create temporary file.
nb: Klarte ikke lagre bildet ‒ klarte ikke opprette en midlertidig fil.

en: Could not save image - failed to upload.
nb: Klarte ikke lagre bilde ‒ opplasting mislyktes.

en: Remove Internal B&order
nb: Fjern indre &kant

en: Remove Internal Border
nb: Fjern indre kant

en: Autocr&op
nb: Auto&beskjær

en: Autocrop
nb: Autobeskjær

en: KolourPaint cannot remove the selection's internal border as it could not be located.
nb: Kolourpaint kan ikke ta bort utvalgets indre kant fordi den ikke kunne finnes.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Remove Internal Border
nb: Kan ikke fjerne indre kant

en: KolourPaint cannot automatically crop the image as its border could not be located.
nb: KolourPaint kan ikke beskjære bildet automatisk fordi bildekanten ikke kan finnes.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Autocrop
nb: Kan ikke autobeskjære

en: Set as Image
nb: Sett som bilde

en: Selection: Create
nb: Utvalg: Opprett

en: Project Founder
nb: Prosjektgrunnlegger

en: Chief Investigator
nb: Sjefsetterforsker

en: Scanning Support, Alpha Support, Current Maintainer
nb: Støtte for skanning, alfa, gjeldende vedlikeholder

en: Icons
nb: Ikoner

en: InputMethod Support
nb: Støtte for inndata-metode

en: Image Effects
nb: Bildeeffekter

en: KDE 4 Porting
nb: KDE 4-porting

en: Thanks to the many others who have helped to make this program possible.
nb: Takk til de mange andre som har hjulpet med å gjøre dette programmet mulig.

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nb: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (image)
en: &Image
nb: B&ilde

note: i18n: ectx: Menu (colors)
en: &Colors
nb: &Farger

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nb: Hovedverktøylinje

note: i18n: ectx: ToolBar (textToolBar)
en: Text Toolbar
nb: Tekstverktøylinje

note: i18n: ectx: Menu (selectionToolRMBMenu)
en: Selection Tool RMB Menu
nb: Utvalgsverktøy RMB-meny

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nb: &Rediger

[ctx: @title:window]
en: Thumbnail
nb: Minibilde

en: Left drag the handle to resize the image.
nb: Dra håndtaket med venstre museknapp for å endre størrelse på bildet.

en: Resize Image: Let go of all the mouse buttons.
nb: Endre bildestørrelse: slipp alle museknapper.

en: Resize Image: Right click to cancel.
nb: Endre bildestørrelse: Trykk høyre museknapp for å avbryte.

en: Text
nb: Tekst

en: Could not open color palette "%1".
nb: Klarte ikke åpne fargepalett «%1».

en: Could not open color palette "%1" - unsupported format.
    The file may be corrupt.
nb: Klarte ikke åpne fargepalett «%1» ‒ formatet er ikke støttet.
    Fila kan være ødelagt.

en: Could not open KDE color palette "%1".
nb: Klarte ikke åpne KDE-fargepalett «%1».

en: Could not save color palette as "%1".
nb: Klarte ikke å lagre fargepaletten som «%1».

en: Untitled
nb: Uten tittel

en: Use KolourPaint Defaults
nb: Bruk KolourPaints standarder

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Use KDE's
nb: Bruk KDEs

[ctx: @item:inmenu colors]
en: &Open...
nb: &Åpne …

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Reloa&d
nb: Las&t på nytt

[ctx: @item:inmenu colors]
en: &Save
nb: &Lagre

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Save &As...
nb: Lagre &som …

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Add Row
nb: Legg til rad

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Delete Last Row
nb: Slett siste rad

en: Color Box
nb: Fargeskrin

en: The color palette "%1" has been modified.
    Do you want to save it?
nb: Fargepaletten «%1» er endret.
    Vil du lagre den?

en: The KDE color palette "%1" has been modified.
    Do you want to save it to a file?
nb: KDE-fargepaletten «%1» er endret.
    Vil du lagre den til en fil?

en: The default color palette has been modified.
    Do you want to save it to a file?
nb: Standard fargepalett er endret.
    Vil du lagre den til en fil?

[ctx: @title:window]
en: Open Color Palette
nb: Åpne fargepalett

en: The color palette "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes since you last saved it.
    Are you sure?
nb: Fargepaletten  «%1» er endret.
    Om den lastes på nytt mistes alle endringer siden siste lagring.
    Er du sikker?

en: &Reload
nb: Last &inn på nytt

en: The KDE color palette "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes.
    Are you sure?
nb: KDE-fargepaletten «%1» er endret.
    Om den lastes på nytt mistes alle endringer.
    Er du sikker?

en: The default color palette has been modified.
    Reloading will lose all changes.
    Are you sure?
nb: Standard fargepalett er endret.
    Om den lastes på nytt mistes alle endringer.
    Er du sikker?

en: Save Color Palette As
nb: Lagre fargepalett som

en: Paste in &New Window
nb: Lim inn i &nytt vindu

en: &Delete Selection
nb: &Slett utvalg

en: C&opy to File...
nb: K&opier til fil …

en: Paste &From File...
nb: Lim inn &fra fil …

en: Text: Create Box
nb: Tekst: Lag boks

en: Text: Paste
nb: Tekst: Lim inn

en: <qt>KolourPaint cannot paste the contents of the clipboard as it has an unknown format.</qt>
nb: <qt>KolourPaint kan ikke lime inn innholdet i utklippstavla fordi formatet er ukjent.</qt>

en: Cannot Paste
nb: Kan ikke lime inn

en: Text: Delete Box
nb: Tekst: Slett boks

note: i18n ("Text: Delete")
en: Selection: Delete
nb: Utvalg: Slett

en: Text: Finish
nb: Tekst: Avslutt

en: Selection: Deselect
nb: Utvalg: Fjern merking

[ctx: @title:window]
en: Copy to File
nb: Kopier til fil

[ctx: @title:window]
en: Paste From File
nb: Lim inn fra fil

en: E&xport...
nb: E&ksporter …

en: Scan...
nb: Skann …

en: Acquire Screenshot
nb: Henter skjermbilde

en: Properties
nb: Egenskaper

en: Reloa&d
nb: Las&t på nytt

en: All Supported Files (%1)
nb: Alle støttede filer (%1)

[ctx: @title:window]
en: Open Image
nb: Åpne bilde

en: Snapshot Delay
nb: Bildeforsinkelse

en: No delay
nb: Ingen forsinkelse

en: Hide Main Window
nb: Skjul hovedvinduet

en: Document Properties
nb: Dokumentegenskaper

[ctx: @title:window]
en: Save Image As
nb: Lagre bilde som

[ctx: @title:window]
en: Export
nb: Eksporter

en: The document "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes since you last saved it.
    Are you sure?
nb: Dokumentet «%1» er endret.
    Om det lastes på nytt mistes alle endringer siden siste lagring.
    Er du sikker?

en: The document "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes.
    Are you sure?
nb: Dokumentet «%1» er endret.
    Om det lastes på nytt mistes alle endringer.
    Er du sikker?

[ctx: @title:window]
en: Print Image
nb: Skriv ut bilde

en: You must save this image before sending it.
    Do you want to save it?
nb: Du må lagre bildet før det sendes.
    Vil du lagre det?

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save it?
nb: Dokumentet «%1» er endret.
    Vil du lagre det?

en: R&esize / Scale...
nb: &Endre størrelse / skaler …

en: Se&t as Image (Crop)
nb: Se&tt som bilde (beskjær)

en: &Flip (upside down)
nb: &Flipp (opp-ned)

en: Mirror (horizontally)
nb: Speilvend (vannrett)

en: &Rotate...
nb: &Roter …

en: Rotate &Left
nb: Roter &venstre

en: Rotate Righ&t
nb: Roter &høyre

en: S&kew...
nb: S&kjeve …

en: Reduce to Mo&nochrome (Dithered)
nb: Reduser til mo&nokrom (utjevnet)

en: Reduce to &Grayscale
nb: Reduser til &gråskala

en: &Invert Colors
nb: &Snu om fargene

en: C&lear
nb: Tø&m

en: &More Effects...
nb: &Flere effekter …

[ctx: Image/Selection Menu caption - make sure the translation has the same accel as the Select&ion translation]
en: &Image
nb: B&ilde

[ctx: Image/Selection Menu caption - make sure that translation has the same accel as the &Image translation]
en: Select&ion
nb: U&tvalg

en: Show &Path
nb: Vis &sti

en: Font Family
nb: Skriftfamilie

en: Font Size
nb: Skriftstørrelse

en: Bold
nb: Halvfet

en: Italic
nb: Kursiv

en: Underline
nb: Understrek

en: Strike Through
nb: Strek over

en: Previous Tool Option (Group #1)
nb: Forrige verktøyvalg (Gruppe nr. 1)

en: Next Tool Option (Group #1)
nb: Neste verktøyvalg (Gruppe nr. 1)

en: Previous Tool Option (Group #2)
nb: Forrige verktøyvalg (Gruppe nr. 2)

en: Next Tool Option (Group #2)
nb: Neste verktøyvalg (Gruppe nr. 2)

en: &Draw Opaque
nb: &Tegn tett

en: Draw With Color Similarity...
nb: Tegn med fargelikhet …

en: Tool Box
nb: Verktøykasse

en: Show &Grid
nb: Vis &rutenett

en: Show T&humbnail
nb: Vis &minbilde

en: Zoo&med Thumbnail Mode
nb: &Forstørret minibilde-modus

en: Enable Thumbnail &Rectangle
nb: Slå på minibilde-&rektangel

en: &Zoom
nb: &Forstørr/forminsk

en: Opening the selected scanner failed.
nb: Det lyktes ikke å åpne den valgte skanneren!

en: Brush
nb: Pensel

en: Draw using brushes of different shapes and sizes
nb: Tegn med pensler av forskjellig form og størrelse

en: Click to draw dots or drag to draw strokes.
nb: Trykk for å tegne prikker, og dra for å tegne streker.

en: Color Eraser
nb: Fargevisker

en: Replaces pixels of the foreground color with the background color
nb: Erstatter piksler i forgrunnsfarge med bakgrunnsfargen

en: Click or drag to erase pixels of the foreground color.
nb: Trykk eller dra for å viske ut piksler med forgrunnsfargen.

en: Eraser
nb: Utvisker

en: Lets you rub out mistakes
nb: Brukes til å viske ut feil

en: Click or drag to erase.
nb: Trykk eller dra for å viske ut.

en: Let go of all the mouse buttons.
nb: Slipp alle museknappene.

en: Pen
nb: Penn

en: Draws dots and freehand strokes
nb: Tegner prikker og frihåndsstreker

en: Spraycan
nb: Sprøyteboks

en: Sprays graffiti
nb: Sprøyter graffiti

en: Click or drag to spray graffiti.
nb: Trykk eller dra for å sprøyte graffiti.

en: Right click to cancel.
nb: Trykk høyre museknapp for å avbryte.

en: Left click to cancel.
nb: Trykk venstre museknapp for å avbryte.

en: Lets you select a color from the image
nb: Brukes til å plukke en farge fra bildet

en: Click to select a color.
nb: Trykk for å velge en farge.

en: Fills regions in the image
nb: Fyller områder i bildet

en: Click to fill a region.
nb: Trykk forå fylle et område.

en: Zoom
nb: Forstørr/forminsk

en: Zooms in and out of the image
nb: Forstørrer/forminsker bildet

en: Curve
nb: Kurve

en: Draws curves
nb: Tegner kurver

en: Drag out the start and end points.
nb: Dra ut start- og endepunktene.

en: Left drag to set the first control point or right click to finish.
nb: Dra med venstre museknapp for å angi første styrepunkt, eller trykk høyre for å avslutte.

en: Right drag to set the first control point or left click to finish.
nb: Dra med høyre museknapp for å angi første styrepunkt, eller trykk venstre for å avslutte.

en: Left drag to set the last control point or right click to finish.
nb: Dra med venstre museknapp for å angi siste styrepunkt, eller trykk høyre for å avslutte.

en: Right drag to set the last control point or left click to finish.
nb: Dra med høyre museknapp for å angi siste styrepunkt, eller trykk venstre for å avslutte.

en: Line
nb: Linje

en: Draws lines
nb: Tegner linjer

en: Drag to draw.
nb: Tegn ved å dra.

en: Draws polygons
nb: Tegner polygoner

en: Drag to draw the first line.
nb: Dra for å tegne den første linja.

en: Left drag another line or right click to finish.
nb: Dra med venstre museknapp for å tegne en ny linje, eller trykk høyre for å avslutte.

en: Right drag another line or left click to finish.
nb: Dra en annen linje med høyre museknapp eller trykk venstre for å avslutte.

en: Connected Lines
nb: Sammenhengende linjer

en: Draws connected lines
nb: Tegner sammenhengende linjer

en: Draws ellipses and circles
nb: Tegner ellipser og sirkler

en: Rectangle
nb: Rektangel

en: Draws rectangles and squares
nb: Tegner rektangler og kvadrater

en: Rounded Rectangle
nb: Avrundet rektangel

en: Draws rectangles and squares with rounded corners
nb: Tegner rektangler og kvadrater med avrundede hjørner

en: Left drag to create selection.
nb: Hold og dra venstre museknapp for å opprette utvalg.

en: Left drag to move selection.
nb: Hold og dra venstre museknapp for å flytte utvalget.

en: Left drag to scale selection.
nb: Hold og dra venstre museknapp for å skalere utvalget.

en: Selection: Opaque
nb: Utvalg: Tett

en: Selection: Transparent
nb: Utvalg: Gjennomsiktig

en: Selection: Transparency Color
nb: Utvalg: Gjennomsiktig farge

en: Selection: Transparency Color Similarity
nb: Utvalg: Gjennomsiktig fargelikhet

en: Selection (Elliptical)
nb: Utvalg (elliptisk)

en: Makes an elliptical or circular selection
nb: Lager et elliptisk eller sirkulært utvalg

en: Selection (Free-Form)
nb: Utvalg (frihånd)

en: Makes a free-form selection
nb: Lager et frihåndsutvalg

en: Selection (Rectangular)
nb: Utvalg (rektangulært)

en: Makes a rectangular selection
nb: Lager et rektangulært utvalg

en: Selection: Move
nb: Utvalg: Flytt

en: %1: Smear
nb: %1: Gni ut

en: Writes text
nb: Skriver tekst

en: Text: Backspace
nb: Tekst: Rettetast

en: Text: Delete
nb: Tekst: Slett

en: Text: New Line
nb: Tekst: Ny linje

en: Text: Write
nb: Tekst: Skriv

en: Left drag to create text box.
nb: Hold venstre museknapp og dra for å lage en tekstboks.

en: Left drag to move text box.
nb: Hold venstre museknapp og dra for å flytte tekstboksen.

en: Text: Move Box
nb: Tekst: Flytt boks

en: Left drag to resize text box.
nb: Hold venstre museknapp og dra for å endre størrelse på tekstboksen.

en: Left click to change cursor position.
nb: Trykk venstre museknapp for å endre makrørens plassering.

en: Text: Opaque Background
nb: Tekst: Tett bakgrunn

en: Text: Transparent Background
nb: Tekst: Gjennomsiktig bakgrunn

en: Text: Swap Colors
nb: Tekst: Byrtt farger

en: Text: Foreground Color
nb: Tekst: Forgrunnsfarge

en: Text: Background Color
nb: Tekst: Bakgrunnsfarge

en: Text: Font
nb: Tekst: Skrift

en: Text: Font Size
nb: Tekst: Skriftstørrelse

en: Text: Bold
nb: Tekst: Halvfet

en: Text: Italic
nb: Teksst: Kursiv

en: Text: Underline
nb: Teksst: Understrek

en: Text: Strike Through
nb: Tekst: Stryk over

en: Unzoomed Mode - Thumbnail
nb: Uendret størrelse ‒ minibilde

en: <qt><p><b>Color Similarity</b> is how <i>similar</i> the colors of different pixels must be, for operations to consider them to be the same.</p><p>If you set it to something other than <b>Exact Match</b>, you can work more effectively with dithered images and photos, in a comparable manner to the "Magic Wand" feature of other paint programs.</p><p>This feature applies to:</p><ul><li><b>Selections</b>: In <b>Transparent</b> mode, any color in the selection that is <i>similar</i> to the background color will be made transparent.</li><li><b>Flood Fill</b>: For regions with <i>similar</i> - but not identical - colored pixels, a higher setting is likely to fill more pixels.</li><li><b>Color Eraser</b>: Any pixel whose color is <i>similar</i> to the foreground color will be replaced with the background color.</li><li><b>Autocrop</b> and <b>Remove Internal Border</b>: For borders with <i>similar</i> - but not identical - colored pixels, a higher setting is more likely to crop the whole border.</li></ul><p>Higher settings mean that operations consider an increased range of colors to be sufficiently <i>similar</i> so as to be the same. Therefore, you should increase the setting if the above operations are not affecting pixels whose colors you consider to be similar enough.</p><p>However, if they are having too much of an effect and are changing pixels whose colors you do not consider to be similar (e.g. if <b>Flood Fill</b> is changing too many pixels), you should decrease this setting.</p><p>To configure it, click on the cube.</p></qt>
nb: <qt><p><b>Fargelikhet</b> er hvor <i>like</i> fargene i forskjellige piksler må være for at handlinger skal betrakte dem som samme farge.</p><p>Hvis det settes til noe annet enn <b>Nøyaktig lik</b>, så kan du arbeide mer effektivt med utjevnede bilder og fotografier, på liknende måte som «tryllestaven» i andre maleprogrammer.</p><p>Denne funksjonen brukes i:</p><ul><li><b>Utvalg</b>: når <b>Gjennomsiktig</b> er slått på, så vil farger i utvalget som <i>likner</i> bakgrunnsfargen bli gjort gjennomsiktige.</li><li><b>Flom-fyll</b>: I områder som har <i>liknende</i> men ikke identisk fargede piksler vil en høyere innstilling sannsynligvis fylle flere piksler.</li><li><b>Fargevisker</b>: Et piksel med farge som <i>likner</i> forgrunnsfargen blir erstattet med bakgrunnsfargen.</li><li><b>Autobeskjær</b> og <b>Fjern indre kant</b>: For kanter med <i>liknende</i> ‒ men ikke identiske ‒ farger vil en høyere innstilling ha større sjanse til å klippe hele kanten.</li></ul><p>Høyere innstilling betyr at handlingene vil betrakte et større fargeområde som tilstrekkelig <i>like</i> til å bli behandlet som samme farge. Derfor bør innstillinga økes hvis handlingene over ikke påvirker piksler som du synes har like nok farger.</p><p>Derimot bør innstillinga settes mindre hvis handlingene påvirker piksler du synes er for ulike (f.eks. hvis <b>Flom-fyll</b> endrer for mange piksler).</p><p>Trykk på terningen for å sette opp dette.</p></qt>

en: <qt><p><b>Color Similarity</b> is how <i>similar</i> the colors of different pixels must be, for operations to consider them to be the same.</p><p>If you set it to something other than <b>Exact Match</b>, you can work more effectively with dithered images and photos, in a comparable manner to the "Magic Wand" feature of other paint programs.</p><p>This feature applies to:</p><ul><li><b>Selections</b>: In <b>Transparent</b> mode, any color in the selection that is <i>similar</i> to the background color will be made transparent.</li><li><b>Flood Fill</b>: For regions with <i>similar</i> - but not identical - colored pixels, a higher setting is likely to fill more pixels.</li><li><b>Color Eraser</b>: Any pixel whose color is <i>similar</i> to the foreground color will be replaced with the background color.</li><li><b>Autocrop</b> and <b>Remove Internal Border</b>: For borders with <i>similar</i> - but not identical - colored pixels, a higher setting is more likely to crop the whole border.</li></ul><p>Higher settings mean that operations consider an increased range of colors to be sufficiently <i>similar</i> so as to be the same. Therefore, you should increase the setting if the above operations are not affecting pixels whose colors you consider to be similar enough.</p><p>However, if they are having too much of an effect and are changing pixels whose colors you do not consider to be similar (e.g. if <b>Flood Fill</b> is changing too many pixels), you should decrease this setting.</p></qt>
nb: <qt><p><b>Fargelikhet</b> er hvor <i>like</i> fargene i forskjellige piksler må være for at handlinger skal betrakte dem som samme farge.</p><p>Hvis det settes til noe annet enn <b>Nøyaktig lik</b>, så kan du arbeide mer effektivt med utjevnede bilder og fotografier, på liknende måte som «tryllestaven» i andre maleprogrammer.</p><p>Denne funksjonen brukes i:</p><ul><li><b>Utvalg</b>: når <b>Gjennomsiktig</b> er slått på, så vil farger i utvalget som <i>likner</i> bakgrunnsfargen bli gjort gjennomsiktige.</li><li><b>Flom-fyll</b>: I områder som har <i>liknende</i> men ikke identisk fargede piksler vil en høyere innstilling sannsynligvis fylle flere piksler.</li><li><b>Fargevisker</b>: Et piksel med farge som <i>likner</i> forgrunnsfargen blir erstattet med bakgrunnsfargen.</li><li><b>Autobeskjær</b> og <b>Fjern indre kant</b>: For kanter med <i>liknende</i> ‒ men ikke identiske ‒ farger vil en høyere innstilling ha større sjanse til å klippe hele kanten.</li></ul><p>Høyere innstilling betyr at handlingene vil betrakte et større fargeområde som tilstrekkelig <i>like</i> til å bli behandlet som samme farge. Derfor bør innstillinga økes hvis handlingene over ikke påvirker piksler som du synes har like nok farger.</p><p>Derimot bør innstillinga settes mindre hvis handlingene påvirker piksler du synes er for ulike (f.eks. hvis <b>Flom-fyll</b> endrer for mange piksler).</p></qt>

en: &Brightness:
nb: &Lysstyrke:

en: Re&set
nb: &Tilbakestill

en: Co&ntrast:
nb: &Kontrast:

en: Rese&t
nb: Til&bakestill

en: C&hannels:
nb: K&analer:

en: All
nb: Alle

en: Red
nb: Rød

en: Green
nb: Grønn

en: Blue
nb: Blå

en: Reset &All Values
nb: Nullstill &alle verdier

en: Settings
nb: Innstillinger

en: &Amount:
nb: &Mengde:

en: E&nable
nb: Slå &på

en: Colors
nb: Farger

en: &Hue:
nb: &Tone:

en: &Saturation:
nb: &Metning:

[ctx: The V of HSV]
en: &Value:
nb: &Verdi:

en: &Red
nb: &Rød

en: &Green
nb: &Grønn

en: &Blue
nb: &Blå

en: &All
nb: &Alle

en: Channels
nb: Kanaler

en: &Monochrome
nb: &Monokrom

en: Mo&nochrome (dithered)
nb: Mono&krom (utjevnet)

en: 256 co&lor
nb: 256 far&ger

en: 256 colo&r (dithered)
nb: 256 fa&rger (utjevnet)

en: 24-&bit color
nb: 24-&bit farge

en: Reduce To
nb: Reduser til

en: &Granularity:
nb: &Kornethet:

en: <qt><p>To select the foreground color that tools use to draw, left-click on a filled-in color cell. To select the background color, right-click instead.</p><p>To change the color of a color cell itself, double-click on it.</p><p>You can also swap the color of a filled-in cell with any other cell using drag and drop. Also, if you hold down the <b>Ctrl</b> key, the destination cell's color will be overwritten, instead of being swapped with the color of the source cell.</p></qt>
nb: b><qt><p>Trykk venstre museknapp på en celle med farge for å velge forgrunnsfarge som verktøyene tegner med. Trykk høyre museknapp for å velge bakgrunnsfarge i stedet.</p><p>Dobbeltklikk på en celle for å endre fargen på cellen.</p><p>Fargen på en fylt celle kan byttes ut med en annen celle med dra-og-slipp. Og hvis <b>Ctrl</b>-tasten holdes nede, overskrives målcellens farge i stedet for å bytte farge med kildecellen.</p></qt>

en: Convert &to:
nb: Konverter &til:

en: Quali&ty:
nb: Kvali&tet:

en: &Preview
nb: &Forhåndsvisning

en: Monochrome
nb: Monokrom

en: Monochrome (Dithered)
nb: Monokrom (utjevnet)

en: 256 Color
nb: 256 farger

en: 256 Color (Dithered)
nb: 256 farger (utjevnet)

en: 24-bit Color
nb: 24-bit farge

[ctx: @title:tab]
en: I&mage Position
nb: B&ildeposisjon

en: &Center of the page
nb: &Midt på siden

en: Top-&left of the page
nb: Øverst til &venstre på siden

en: Transparent
nb: Gjennomsiktig

en: KolourPaint Defaults
nb: KolourPaints standardoppsett

[ctx: Colors: name_or_url_of_color_palette]
en: Colors: %1
nb: Farger: %1

[ctx: Colors: name_or_url_of_color_palette [modified]]
en: Colors: %1 [modified]
nb: Farger: %1 [endret]

en: Circle
nb: Sirkel

en: Square
nb: Kvadrat

en: Slash
nb: Skråstrek

en: Backslash
nb: Omvendt skråstrek

en: No Fill
nb: Ingen fylling

en: Fill with Background Color
nb: Fyll med bakgrunnsfarge

en: Fill with Foreground Color
nb: Fyll med forgrunnsfarge

en: Opaque
nb: Tett
