kolourpaint - en to nn translation catalogue (435 entries)

en: Balance
nn: Balanse

en: Soften
nn: Gjer mjukare

en: Sharpen
nn: Gjer skarpare

en: Clear
nn: Slett

en: Selection: %1
nn: Utval: %1

en: Emboss
nn: Preg

en: Flatten
nn: Flat ut

en: Reduce to Grayscale
nn: Reduser til gråtonar

en: Hue, Saturation, Value
nn: Farge, metting, verdi

en: Invert Colors
nn: Snu om fargane

en: Invert
nn: Snu om

en: Reduce to Monochrome (Dithered)
nn: Reduser til monokrom (utjamna)

en: Reduce to Monochrome
nn: Reduser til monokrom

en: Reduce to 256 Color (Dithered)
nn: Reduser til 256 fargar (utjamna)

en: Reduce to 256 Color
nn: Reduser til 256 fargar

en: Histogram Equalizer
nn: Histogramutjamnar

en: Flip
nn: Spegelvend

en: Flip horizontally and vertically
nn: Spegelvend vassrett og loddrett

en: Flip horizontally
nn: Spegelvend vassrett

en: Flip vertically
nn: Spegelvend loddrett

en: Text: Resize Box
nn: Tekst: Endra storleik på boks

en: Selection: Scale
nn: Utval: Skaler

en: Selection: Smooth Scale
nn: Utval: Jamn skalering

en: Resize
nn: Endra storleik

en: Scale
nn: Skaler

en: Smooth Scale
nn: Jamn skalering

en: Rotate
nn: Drei

en: Skew
nn: Vri

en: &Undo: %1
nn: &Angra: %1

en: &Undo
nn: &Angra

en: &Redo: %1
nn: &Gjer om: %1

en: &Redo
nn: &Gjer om

en: Undo: %1
nn: Angra: %1

en: Undo
nn: Angra

en: Redo: %1
nn: Gjer om: %1

en: Redo
nn: Gjer om

en: %1 more item | %1 more items
nn[0]: %1 element til
nn[1]: %1 element til

en: Color Picker
nn: Fargeplukkar

en: Flood Fill
nn: Fyll

[ctx: @title:window]
en: More Image Effects (Selection)
nn: Fleire bileteffektar (utval)

[ctx: @title:window]
en: More Image Effects
nn: Fleire bileteffektar

en: &Effect:
nn: &Effekt:

en: Reduce Colors
nn: Reduser fargar

en: Soften & Sharpen
nn: Gjer mjuk / skarp

[ctx: @title:window]
en: Document Properties
nn: Dokumenteigenskapar

en: Dots &Per Inch (DPI)
nn: &Punkt per tomme (p.p.t./DPI)

en: Unspecified
nn: Ikkje oppgjeven

[ctx: Horizontal DPI 'x' Vertical DPI]
en:  x
nn:  ×

en: Horizontal:
nn: Vassrett:

en: Vertical:
nn: Loddrett:

en: <qt><p><b>Dots Per Inch</b> (DPI) specifies the number of pixels of the image that should be printed inside one inch (2.54cm).</p><p>The higher the image's DPI, the smaller the printed image. Note that your printer is unlikely to produce high quality prints if you increase this to more than 300 or 600 DPI, depending on the printer.</p><p>If you would like to print the image so that it is the same size as it is displayed on the screen, set the image's DPI values to be the same as the screen's.</p><p>If either DPI value is <b>Unspecified</b>, the image will also be printed to be the same size as on the screen.</p><p>Not all image formats support DPI values. If the format you save in does not support them, they will not be saved.</p></qt>
nn: <qt><p><b>Punkt per tomme</b> (p.p.t. – engelsk: DPI) er kor mange pikslar av biletet som skal skrivast ut på éin tomme (2,54 cm).</p><p>Dess høgare p.p.t.-verdien til biletet er, dess mindre vert biletet på utskrifta. Merk at skrivaren truleg ikkje kan levera høgkvalitetsutskrift dersom du aukar dette til meir enn 300 eller 600 DPI, avhengig av skrivaren.</p><p>Dersom du vil skriva ut eit bilete slik at det er like stort som det vert vist på skjermen, så set p.p.t.-verdien til biletet lik p.p.t.-verdien til skjermen.</p><p>Dersom nokre av p.p.t.-verdiane er <b>Ikkje oppgjeven</b>, vert biletet også skrive ut i same storleik som på skjermen.</p><p>Det er ikkje alle biletformat som støttar p.p.t.-verdiar. Verdiane som er oppgjevne her, vert ikkje lagra dersom biletformatet ikkje støttar det.</p></qt>

en: O&ffset
nn: &Forskyving

en: <qt><p>The <b>Offset</b> is the relative position where this image should be placed, compared to other images.</p><p>Not all image formats support the <b>Offset</b> feature. If the format you save in does not support it, the values specified here will not be saved.</p></qt>
nn: <qt><p><b>Forskyving</b> er den relative plasseringa av dette biletet i høve til andre bilete.</p><p>Det er ikkje alle biletformat som støttar <b>forskyving</b>. Verdiane som er oppgjevne her, vert ikkje lagra dersom biletformatet ikkje støttar det.</p></qt>

en: &Text Fields
nn: &Tekstfelt

en: &Add Row
nn: &Legg til rad

en: &Delete Row
nn: &Slett rad

en: &Reset
nn: &Nullstill

en: <qt><p><b>Text Fields</b> provide extra information about the image. This is probably a comment area that you can freely write any text in.</p><p>However, this is format-specific so the fields could theoretically be computer-interpreted data - that you should not modify - but this is unlikely.</p><p>Not all image formats support <b>Text Fields</b>. If the format you save in does not support them, they will not be saved.</p></qt>
nn: <qt><p><b>Tekstfelt</b> inneheld ekstra informasjon om biletet. Dette er truleg eit kommentarfelt der du fritt kan skriva inn tekst.</p><p>Likevel er dette formatspesifikt, så det kan henda at det er opplysningar som datamaskina brukar, og som du ikkje bør endra, men dette er sjeldant. </p><p> Det er ikkje alle biletformat som støttar <b>tekstfelt</b>. Tekstfelta vert ikkje lagra dersom biletformatet du brukar ikkje støttar dei.</p></qt>

en: Key
nn: Nøkkel

en: Value
nn: Verdi

en: The text value "%1" on line %2 requires a key.
nn: Tekstverdien «%1» på linje %2 treng ein nøkkel.

en: All text keys must be unique. The text key "%1" on lines %2 and %3 are identical.
nn: Alle tekstnøklar må vera unike. Tekstnøkkelen «%1» på linje %2 og %3 er like.

[ctx: @title:window]
en: Invalid Text Fields
nn: Ugyldige tekstfelt

en: Dimensions
nn: Storleikar

en: Original:
nn: Opphavleg:

en: %1 x %2
nn: %1 × %2

en: Preview
nn: Førehandsvising

en: &Update
nn: &Oppdater

[ctx: @title:window]
en: Resize / Scale
nn: Endra storleik / skaler

en: Ac&t on:
nn: U&tfør på:

en: Entire Image
nn: Heile biletet

en: Selection
nn: Utvalet

en: Text Box
nn: Tekstboks

en: Operation
nn: Handling

en: <qt><ul><li><b>Resize</b>: The size of the picture will be increased by creating new areas to the right and/or bottom (filled in with the background color) or decreased by cutting it at the right and/or bottom.</li><li><b>Scale</b>: The picture will be expanded by duplicating pixels or squashed by dropping pixels.</li><li><b>Smooth Scale</b>: This is the same as <i>Scale</i> except that it blends neighboring pixels to produce a smoother looking picture.</li></ul></qt>
nn: <qt><ul><li><b>Endra storleik</b>: Storleiken på biletet vert auka ved å leggja til nye område til høgre og/eller på botnen (fylte med bakgrunnsfargen), eller minka ved å kutta det til høgre og/eller på botnen.</li><li><b>Skaler</b>: Biletet vert utvida ved kopiering av pikslar, eller forminska ved å ta vekk pikslar.</li><li><b>Skaler jamt</b>: Dette er det same som <i>Skaler</i>, bortsett frå at det blandar nabopikslar slik at biletet ser jamnare og betre ut.</li></ul></qt>

en: &Resize
nn: &Endra storleik

en: &Scale
nn: &Skaler

en: S&mooth Scale
nn: Skaler ja&mt

en: Width:
nn: Breidd:

en: Height:
nn: Høgd:

en: x
nn: ×

en: &New:
nn: &Ny:

en: &Percent:
nn: &Prosent:

en: Keep &aspect ratio
nn: Hald &fast på høgd/breidd-forhold

en: <qt><p>Resizing the text box to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to resize the text box?</p></qt>
nn: <qt><p>Å endra storleik på tekstboksen til %1 × %2 kan bruka mykje minne. Dette kan gjera til at systemet svarar seinare og at andre program får ressursproblem.</p><p>Er du sikker på at du vil endra storleiken på tekstboksen?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Resize Text Box?
nn: Vil du endra storleik på tekstboksen?

en: R&esize Text Box
nn: &Endra storleik på tekstboksen

en: <qt><p>Resizing the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to resize the image?</p></qt>
nn: <qt><p>Å endra storleik på biletet til %1 × %2 kan bruka mykje minne. Dette kan gjera til at systemet svarar seinare og at andre program får ressursproblem.</p><p>Er du sikker på at du vil endra storleiken på biletet?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Resize Image?
nn: Vil du endra storleik på biletet?

en: R&esize Image
nn: &Endra storleik på biletet

en: <qt><p>Scaling the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to scale the image?</p></qt>
nn: <qt><p>Å skalera biletet til %1 × %2 kan bruka mykje minne. Dette kan gjera til at systemet svarar seinare og at andre program får ressursproblem.</p><p>Er du sikker på at du vil skalera biletet?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Scale Image?
nn: Vil du skalera biletet?

en: Scal&e Image
nn: Skal&er biletet

en: <qt><p>Scaling the selection to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to scale the selection?</p></qt>
nn: <qt><p>Å skalera utvalet til %1 × %2 kan bruka mykje minne. Dette kan gjera til at systemet svarar seinare og at andre program får ressursproblem.</p><p>Er du sikker på at du vil skalera utvalet?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Scale Selection?
nn: Vil du skalera utvalet?

en: Scal&e Selection
nn: Skal&er utvalet

en: <qt><p>Smooth Scaling the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to smooth scale the image?</p></qt>
nn: <qt><p>Å skalera biletet jamt til %1 × %2 kan bruka mykje minne. Dette kan gjera til at systemet svarar seinare og at andre program får ressursproblem.</p><p>Er du sikker på at du vil skalera biletet jamt?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Smooth Scale Image?
nn: Vil du skalera biletet jamt?

en: Smooth Scal&e Image
nn: Skal&er biletet jamt

en: <qt><p>Smooth Scaling the selection to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to smooth scale the selection?</p></qt>
nn: <qt><p>Å skalera utvalet jamt til %1 × %2 kan bruka mykje minne. Dette kan gjera til at systemet svarar seinare og at andre program får ressursproblem.</p><p>Er du sikker på at du vil skalera utvalet jamt?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Smooth Scale Selection?
nn: Vil du skalera utvalet jamt?

en: Smooth Scal&e Selection
nn: Skal&er utvalet jamt

[ctx: @title:window]
en: Rotate Selection
nn: Drei utvalet

[ctx: @title:window]
en: Rotate Image
nn: Drei biletet

en: After rotate:
nn: Etter dreiing:

en: Direction
nn: Retning

en: Cou&nterclockwise
nn: &Mot klokka

en: C&lockwise
nn: M&ed klokka

en: Angle
nn: Vinkel

en: 90 &degrees
nn: 90 &gradar

en: 180 d&egrees
nn: 180 gra&dar

en: 270 de&grees
nn: 270 grad&ar

en: C&ustom:
nn: &Tilpassa:

en: degrees
nn: gradar

en: <qt><p>Rotating the selection to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to rotate the selection?</p></qt>
nn: <qt><p>Å dreia utvalet til %1 × %2 kan bruka mykje minne. Dette kan gjera til at systemet svarar seinare og at andre program får ressursproblem. </p><p>Er du sikker på at du vil dreia utvalet?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Rotate Selection?
nn: Vil du dreia utvalet?

en: Rotat&e Selection
nn: &Drei utvalet

en: <qt><p>Rotating the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to rotate the image?</p></qt>
nn: <qt><p>Å dreia biletet til %1 × %2 kan bruka mykje minne. Dette kan gjera til at systemet svarar seinare og at andre program får ressursproblem. </p><p>Er du sikker på at du vil dreia biletet?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Rotate Image?
nn: Vil du dreia biletet?

en: Rotat&e Image
nn: Dr&ei biletet

[ctx: @title:window]
en: Skew Selection
nn: Vri utvalet

[ctx: @title:window]
en: Skew Image
nn: Vri biletet

en: After skew:
nn: Etter vriding:

en: &Horizontal:
nn: &Vassrett:

en: &Vertical:
nn: &Loddrett:

en: <qt><p>Skewing the selection to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to skew the selection?</p></qt>
nn: <qt><p>Å vri utvalet til %1 × %2 kan bruka mykje minne. Dette kan gjera til at systemet svarar seinare og at andre program får ressursproblem. </p><p>Er du sikker på at du vil vri utvalet?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Skew Selection?
nn: Vil du vri utvalet?

en: Sk&ew Selection
nn: Vri &utvalet

en: <qt><p>Skewing the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to skew the image?</p></qt>
nn: <qt><p>Å vri biletet til %1 × %2 kan bruka mykje minne. Dette kan gjera til at systemet svarar seinare og at andre program får ressursproblem. </p><p>Er du sikker på at du vil vri biletet?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Skew Image?
nn: Vil du vri biletet?

en: Sk&ew Image
nn: Vri &biletet

[ctx: @title:window]
en: Color Similarity
nn: Fargelikskap

en: &RGB Color Cube Distance
nn: Avstand på &RGB-fargeterningen

en: Exact Match
nn: Nøyaktig lik

en: <a href="dummy_to_make_link_clickable">What is Color Similarity?</a>
nn: <a href="dummy_to_make_link_clickable">Kva er fargelikskap?</a>

[ctx: @title:window]
en: Save Preview
nn: Lagra førehandsvising

en: 1 byte (approx. %2%) | %1 bytes (approx. %2%)
nn[0]: 1 byte (om lag %2 %)
nn[1]: %1 byte (om lag %2 %)

en: Could not open "%1".
nn: Klarte ikkje opna «%1».

en: Could not open "%1" - unsupported image format.
    The file may be corrupt.
nn: Klarte ikkje opna «%1». Biletformatet er ikkje støtta.
    Fila kan vera øydelagd.

en: Could not save image - insufficient information.
nn: Klarte ikkje lagra biletet. Manglar informasjon.

en: URL: %1
    Mimetype: %2
nn: Nettadresse: %1
    MIME-type: %2

en: <empty>
nn: <tom>

[ctx: @title:window]
en: Internal Error
nn: Intern feil

en: <qt><p>The <b>%1</b> format may not be able to preserve all of the image's color information.</p><p>Are you sure you want to save in this format?</p></qt>
nn: <qt><p>Det er ikkje sikkert at formatet <b>%1</b> kan ta vare på all fargeinformasjonen i biletet.</p><p>Er du sikker på at du vil lagra i dette formatet?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Lossy File Format
nn: Filformat med tap

en: <qt><p>Saving the image at the low color depth of %1-bit may result in the loss of color information. Any transparency might also be removed.</p><p>Are you sure you want to save at this color depth?</p></qt>
nn: <qt><p>Dersom biletet vert lagra med den låge fargedjupna %1-bit, kan fargeinformasjon gå tapt. Eventuell gjennomsikt kan også forsvinna. Er du sikker på at du vil lagra med denne fargedjupna?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Low Color Depth
nn: Låg fargedjupn

en: Could not save image - unable to create temporary file.
nn: Klarte ikkje lagra biletet. Fekk ikkje laga mellombels fil.

en: Could not save as "%1": %2
nn: Klarte ikkje lagra som «%1»: %2

en: Error saving image
nn: Feil ved lagring av bilete

en: Could not save image - failed to upload.
nn: Klarte ikkje lagra biletet. Feil ved opplasting.

en: Remove Internal B&order
nn: Fjern indre &kant

en: Remove Internal Border
nn: Fjern indre kant

en: Autocr&op
nn: Klipp til aut&omatisk

en: Autocrop
nn: Klipp til automatisk

en: KolourPaint cannot remove the selection's internal border as it could not be located.
nn: KolourPaint kan ikkje fjerna den indre kanten til utvalet,  då han ikkje vart funnen.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Remove Internal Border
nn: Kan ikkje fjerna indre kant

en: KolourPaint cannot automatically crop the image as its border could not be located.
nn: KolourPaint kan ikkje klippa til biletet automatisk, då biletkanten ikkje vart funnen.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Autocrop
nn: Kan ikkje klippa til automatisk

en: Set as Image
nn: Bruk som bilete

en: Selection: Create
nn: Utval: Lag

en: Paint Program by KDE
nn: Teikneprogram frå KDE

en: Project Founder
nn: Grunnleggjar av prosjektet

en: Chief Investigator
nn: Sjefetterforskar

en: Scanning Support, Alpha Support, Current Maintainer
nn: Støtte for skanning, gjennomsikt og er noverande vedlikehaldar

en: Icons
nn: Ikon

en: InputMethod Support
nn: Støtte for InputMethod

en: Image Effects
nn: Bileteffektar

en: KDE 4 Porting
nn: Porting til KDE 4

en: KF 5 Porting
nn: Porting til KF 5

en: Thanks to the many others who have helped to make this program possible.
nn: Takk til dei mange andre som har hjelpt til med å gjera dette programmet mogleg.

en: Image files to open, optionally
nn: Biletfiler som skal opnast (valfritt)

en: List all readable image MIME types
nn: Vis MIME-typen til alle lesbare biletformat

en: Start with new image using given size
nn: Start med nytt bilete med valt storleik.

en: [width]x[height]
nn: [breidd]x[høgd]

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nn: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (image)
en: &Image
nn: &Bilete

note: i18n: ectx: Menu (colors)
en: &Colors
nn: &Fargar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje

note: i18n: ectx: ToolBar (textToolBar)
en: Text Toolbar
nn: Tekstverktøylinje

note: i18n: ectx: Menu (selectionToolRMBMenu)
en: Selection Tool RMB Menu
nn: Kontekstmeny for utvalsverktøy

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nn: &Rediger

[ctx: @title:window]
en: Thumbnail
nn: Miniatyrbilete

en: Left drag the handle to resize the image.
nn: Dra i handtaket for å endra storleiken på biletet.

en: Resize Image: Let go of all the mouse buttons.
nn: Endra storleik på biletet: Slepp alle museknappane.

en: Resize Image: Right click to cancel.
nn: Endra storleik på biletet: Høgreklikk for å avbryta.

en: Text
nn: Tekst

en: Could not open color palette "%1".
nn: Klarte ikkje opna fargepaletten «%1».

en: Could not open color palette "%1" - unsupported format.
    The file may be corrupt.
nn: Klarte ikkje opna fargepaletten «%1». Formatet er ikkje støtta.
    Fila kan vera øydelagd.

en: Could not open KDE color palette "%1".
nn: Klarte ikkje opna KDE-fargepaletten «%1».

en: Could not save color palette as "%1".
nn: Klarte ikkje lagra fargepaletten som «%1».

en: Untitled
nn: Namnlaus

en: Use KolourPaint Defaults
nn: Bruk KolourPaint-standard

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Use KDE's
nn: Bruk KDE sin

[ctx: @item:inmenu colors]
en: &Open...
nn: &Opna …

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Reloa&d
nn: Las&t om att

[ctx: @item:inmenu colors]
en: &Save
nn: &Lagra

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Save &As...
nn: Lagra &som …

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Add Row
nn: Legg til rad

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Delete Last Row
nn: Slett siste rad

en: Color Box
nn: Fargeboks

en: The color palette "%1" has been modified.
    Do you want to save it?
nn: Fargepaletten «%1» er endra.
    Vil du lagra han?

en: The KDE color palette "%1" has been modified.
    Do you want to save it to a file?
nn: KDE-fargepaletten «%1» er endra.
    Vil du lagra han?

en: The default color palette has been modified.
    Do you want to save it to a file?
nn: Standardfargepaletten er endra.
    Vil du lagra han?

[ctx: @title:window]
en: Open Color Palette
nn: Opna fargepalett

en: The color palette "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes since you last saved it.
    Are you sure?
nn: Fargepaletten «%1» er endra.
    Ved å oppdatera vil du mista alle endringane sidan du sist lagra han.
    Er du sikker på at du vil det?

en: &Reload
nn: &Oppdater

en: The KDE color palette "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes.
    Are you sure?
nn: KDE-fargepaletten «%1» er endra.
    Ved å oppdatera vil du mista alle endringane.
    Er du sikker på at du vil det?

en: The default color palette has been modified.
    Reloading will lose all changes.
    Are you sure?
nn: Standardfargepaletten er endra.
    Ved å oppdatera vil du mista alle endringane sidan du sist lagra han.
    Er du sikker på at du vil det?

en: Save Color Palette As
nn: Lagra fargepalett som

en: Paste in &New Window
nn: Lim i&nn i nytt vindauge

en: &Delete Selection
nn: &Slett utval

en: C&opy to File...
nn: K&opier til fil …

en: Paste &From File...
nn: Lim inn &frå fil …

en: Text: Create Box
nn: Tekst: Lag boks

en: Text: Paste
nn: Tekst: Lim inn

en: <qt>KolourPaint cannot paste the contents of the clipboard as it has an unknown format.</qt>
nn: <qt>KolourPaint kan ikkje lima inn innhaldet frå utklippstavla, då formatet er ukjent.</qt>

en: Cannot Paste
nn: Kan ikkje lima inn

en: Text: Delete Box
nn: Tekst: Slett boks

note: i18n ("Text: Delete")
en: Selection: Delete
nn: Utval: Slett

en: Text: Finish
nn: Tekst: Ferdig

en: Selection: Deselect
nn: Utval: Fjern merking

[ctx: @title:window]
en: Copy to File
nn: Kopier til fil

[ctx: @title:window]
en: Paste From File
nn: Lim inn frå fil

en: E&xport...
nn: E&ksporter …

[ctx: @info:tooltip]
en: Export to another file
nn: Eksporter til ei anna fil

[ctx: @info:whatsthis]
en: This saves the document with a different name, similar to <interface>Save As</interface>, but the current document is not changed.<nl/>This way you can keep the last-used save folder independent from the folder of the current document.
nn: Lagrar dokumentet under eit anna namn. Liknar på <interface>Lagra som</interface>, men kva som er gjeldande dokument, vert ikkje endra.<nl/>Du kan såleis ha den sist brukte lagrings­mappa heilt uavhengig av mappa til gjeldande dokument.

en: Scan...
nn: Skann …

en: Acquire Screenshot
nn: Hent skjermbilete

en: Properties
nn: Eigenskapar

en: Reloa&d
nn: Las&t om att

en: All Supported Files (%1)
nn: Alle støtta filer (%1)

[ctx: @title:window]
en: Open Image
nn: Opna bilete

en: Failed to open scanning dialog.
nn: Klarte ikkje opna skannevindauge.

[ctx: @title:window]
en: Scanning Failed
nn: Feil ved skanning

en: Snapshot Delay
nn: Forseinking på skjermbilete

en: %v second | %v seconds
nn[0]: %v sekund
nn[1]: %v sekund

en: No delay
nn: Inga forseinking

en: Hide Main Window
nn: Gøym hovudvindauget

en: Document Properties
nn: Dokumenteigenskapar

[ctx: @title:window]
en: Save Image As
nn: Lagra bilete som

[ctx: @title:window]
en: Export
nn: Eksporter

en: The document "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes since you last saved it.
    Are you sure?
nn: Dokumentet «%1» er endra.
    Ved å oppdatera vil du mista alle endringar sidan du sist lagra det.
    Er du sikker på at du vil det?

en: The document "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes.
    Are you sure?
nn: Dokumentet «%1» er endra.
    Ved å oppdatera vil du mista alle endringar.
    Er du sikker på at du vil det?

[ctx: @title:window]
en: Print Image
nn: Skriv ut bilete

en: You must save this image before sending it.
    Do you want to save it?
nn: Du må lagra dette biletet før du sender det.
    Vil du lagra det?

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save it?
nn: Dokumentet «%1» er endra.
    Vil du lagra det?

en: R&esize / Scale...
nn: &Endra storleik …

en: Se&t as Image (Crop)
nn: Bruk som bile&te (klipp til)

en: &Flip (upside down)
nn: &Snu opp ned

en: Mirror (horizontally)
nn: &Spegelvend

en: &Rotate...
nn: &Drei …

en: Rotate &Left
nn: Drei til &venstre

en: Rotate Righ&t
nn: Drei til &høgre

en: S&kew...
nn: &Vri …

en: Reduce to Mo&nochrome (Dithered)
nn: Reduser til &svart-kvitt (utjamna)

en: Reduce to &Grayscale
nn: Reduser til &gråtonar

en: &Invert Colors
nn: &Snu om fargane

en: C&lear
nn: &Tøm

en: Make Confidential
nn: Gjer konfidensiell

en: &More Effects...
nn: &Fleire effektar …

[ctx: Image/Selection Menu caption - make sure the translation has the same accel as the Select&ion translation]
en: &Image
nn: &Bilete

[ctx: Image/Selection Menu caption - make sure that translation has the same accel as the &Image translation]
en: Select&ion
nn: &Utval

en: Show &Path
nn: Vis &sti

en: Draw Anti-Aliased
nn: Bruk kantutjamning

en: %1,%2 - %3,%4
nn: %1,%2 – %3,%4

en: %1x%2
nn: %1 × %2

en: %1bpp
nn: %1 b.p.p.

en: %1%
nn: %1 %

en: Font Family
nn: Skrifttype

en: Font Size
nn: Skriftstorleik

en: Bold
nn: Halvfeit

en: Italic
nn: Kursiv

en: Underline
nn: Understreka

en: Strike Through
nn: Gjennomstreka

en: Previous Tool Option (Group #1)
nn: Førre verktøyval (gruppe 1)

en: Next Tool Option (Group #1)
nn: Neste verktøyval (gruppe 1)

en: Previous Tool Option (Group #2)
nn: Førre verktøyval (gruppe 2)

en: Next Tool Option (Group #2)
nn: Neste verktøyval (gruppe 2)

en: &Draw Opaque
nn: &Teikn ugjennomsiktig

en: Draw With Color Similarity...
nn: Teikn med fargelikskap …

en: Tool Box
nn: Verktøykasse

en: Show &Grid
nn: Vis &rutenett

en: Show T&humbnail
nn: Vis &miniatyrbilete

en: Zoo&med Thumbnail Mode
nn: F&orstørra miniatyrmodus

en: Enable Thumbnail &Rectangle
nn: Slå på miniaty&rrektangel

en: &Zoom
nn: &Forstørr/forminsk

[ctx: @title:window]
en: Acquire Image
nn: Skann bilete

en: Opening the selected scanner failed.
nn: Klarte ikkje opna den valde skannaren.

en: Brush
nn: Målarkost

en: Draw using brushes of different shapes and sizes
nn: Teikn med målarkostar med ulike fasongar og storleikar

en: Click to draw dots or drag to draw strokes.
nn: Trykk for å teikna prikkar eller dra for å teikna strøk.

en: Color Eraser
nn: Fargeviskelêr

en: Replaces pixels of the foreground color with the background color
nn: Erstattar pikslar av framgrunnsfargen med bakgrunnsfargen

en: Click or drag to erase pixels of the foreground color.
nn: Trykk eller dra for å erstatta pikslar som har framgrunnsfargen.

en: Eraser
nn: Viskelêr

en: Lets you rub out mistakes
nn: Lèt deg viska ut feil

en: Click or drag to erase.
nn: Trykk eller dra for å viska.

en: Let go of all the mouse buttons.
nn: Slepp alle museknappane.

en: Pen
nn: Blyant

en: Draws dots and freehand strokes
nn: Teiknar prikkar og frihandsstrøk

en: Spraycan
nn: Sprayboks

en: Sprays graffiti
nn: Sprayar graffiti

en: Click or drag to spray graffiti.
nn: Trykk eller dra for å spraya graffiti.

en: Right click to cancel.
nn: Høgreklikk for å avbryta.

en: Left click to cancel.
nn: Venstreklikk for å avbryta.

en: Lets you select a color from the image
nn: Lèt deg henta ein farge frå biletet

en: Click to select a color.
nn: Trykk for å henta ein farge.

en: Fills regions in the image
nn: Fyller farge i område av biletet

en: Click to fill a region.
nn: Trykk for å fylla eit område med farge.

en: Zoom
nn: Forstørr/forminsk

en: Zooms in and out of the image
nn: Forstørrar og forminskar biletet

[ctx: @info]
en: Click to zoom in. Right-click to zoom out. Drag to zoom into a specific area.
nn: Klikk for å forstørra. Høgreklikk for forminska. Dra for å forstørra eit spesielt område.

en: Curve
nn: Kurve

en: Draws curves
nn: Teiknar kurver

en: Drag out the start and end points.
nn: Dra ut start- og sluttpunkta.

en: Left drag to set the first control point or right click to finish.
nn: Hald inne venstre museknapp og dra for å velja det første styrepunktet, eller høgreklikk for å avslutta.

en: Right drag to set the first control point or left click to finish.
nn: Hald inne høgre museknapp og dra for å velja det første styrepunktet, eller venstreklikk for å avslutta.

en: Left drag to set the last control point or right click to finish.
nn: Hald inne venstre museknapp og dra for å velja det siste styrepunktet, eller høgreklikk for å avslutta.

en: Right drag to set the last control point or left click to finish.
nn: Hald inne høgre museknapp og dra for å velja det siste styrepunktet, eller venstreklikk for å avslutta.

en: Line
nn: Linje

en: Draws lines
nn: Teiknar linjer

en: Drag to draw.
nn: Dra for å teikna.

en: Polygon
nn: Mangekant

en: Draws polygons
nn: Teiknar mangekantar

en: Drag to draw the first line.
nn: Dra for å teikna den første linja.

en: Left drag another line or right click to finish.
nn: Hald inne venstre museknapp og dra for å teikna ei ny linje, eller høgreklikk for å avslutta.

en: Right drag another line or left click to finish.
nn: Hald inne høgre museknapp og dra for å teikna ei ny linje, eller venstreklikk for å avslutta.

en: Connected Lines
nn: Samanhengande linjer

en: Draws connected lines
nn: Teiknar samanhengande linjer

en: Draws ellipses and circles
nn: Teiknar ellipsar og sirklar

en: Rectangle
nn: Firkant

en: Draws rectangles and squares
nn: Teiknar rektangel og kvadrat

en: Rounded Rectangle
nn: Avrunda firkant

en: Draws rectangles and squares with rounded corners
nn: Teiknar rektangel og kvadrat med avrunda hjørne

en: Left drag to create selection.
nn: Hald inne venstre museknapp og dra for å laga eit utval.

en: Left drag to move selection.
nn: Hald inne venstre museknapp og dra for å flytta utvalet.

en: Left drag to scale selection.
nn: Hald inne venstre museknapp og dra for å skalera utvalet.

en: Selection: Opaque
nn: Utval: Gjer ugjennomsiktig

en: Selection: Transparent
nn: Utval: Gjer gjennomsiktig

en: Selection: Transparency Color
nn: Utval: Farge på gjennomsikt

en: Selection: Transparency Color Similarity
nn: Utval: Fargelikskap på gjennomsiktig farge

en: Selection (Elliptical)
nn: Utval (elliptisk)

en: Makes an elliptical or circular selection
nn: Lagar eit elliptisk eller sirkulært utval

en: Selection (Free-Form)
nn: Utval (fri form)

en: Makes a free-form selection
nn: Lagar eit utval med fri form.

en: Selection (Rectangular)
nn: Utval (firkanta)

en: Makes a rectangular selection
nn: Lagar eit firkanta utval

en: Selection: Move
nn: Utval: Flytt

en: %1: Smear
nn: %1: Gni ut

en: Writes text
nn: Skriv tekst

en: Text: Backspace
nn: Tekst: Rettetast

en: Text: Delete
nn: Tekst: Slett

en: Text: New Line
nn: Tekst: Linjeskift

en: Text: Write
nn: Tekst: Skriv

en: Left drag to create text box.
nn: Hald inne venstre museknapp og dra for å laga ein tekstboks.

en: Left drag to move text box.
nn: Hald inne venstre museknapp og dra for å flytta tekstboksen.

en: Text: Move Box
nn: Tekst: Flytt boksen

en: Left drag to resize text box.
nn: Hald inne venstre museknapp og dra for å endra storleik på tekstboksen.

en: Left click to change cursor position.
nn: Venstreklikk for å flytta skrivemerket.

en: Text: Opaque Background
nn: Tekst: Ugjennomsiktig bakgrunn

en: Text: Transparent Background
nn: Tekst: Gjennomsiktig bakgrunn

en: Text: Swap Colors
nn: Tekst: Byt fargar

en: Text: Foreground Color
nn: Tekst: Framgrunnsfarge

en: Text: Background Color
nn: Tekst: Bakgrunnsfarge

en: Text: Font
nn: Tekst: Skrifttype

en: Text: Font Size
nn: Tekst: Skriftstorleik

en: Text: Bold
nn: Tekst: Halvfeit

en: Text: Italic
nn: Tekst: Kursiv

en: Text: Underline
nn: Tekst: Understreka

en: Text: Strike Through
nn: Tekst: Gjennomstreka

en: Unzoomed Mode - Thumbnail
nn: Ikkje-forstørra modus – miniatyrbilete

en: %1% - Thumbnail
nn: %1 % – miniatyrbilete

en: <qt><p><b>Color Similarity</b> is how <i>similar</i> the colors of different pixels must be, for operations to consider them to be the same.</p><p>If you set it to something other than <b>Exact Match</b>, you can work more effectively with dithered images and photos, in a comparable manner to the "Magic Wand" feature of other paint programs.</p><p>This feature applies to:</p><ul><li><b>Selections</b>: In <b>Transparent</b> mode, any color in the selection that is <i>similar</i> to the background color will be made transparent.</li><li><b>Flood Fill</b>: For regions with <i>similar</i> - but not identical - colored pixels, a higher setting is likely to fill more pixels.</li><li><b>Color Eraser</b>: Any pixel whose color is <i>similar</i> to the foreground color will be replaced with the background color.</li><li><b>Autocrop</b> and <b>Remove Internal Border</b>: For borders with <i>similar</i> - but not identical - colored pixels, a higher setting is more likely to crop the whole border.</li></ul><p>Higher settings mean that operations consider an increased range of colors to be sufficiently <i>similar</i> so as to be the same. Therefore, you should increase the setting if the above operations are not affecting pixels whose colors you consider to be similar enough.</p><p>However, if they are having too much of an effect and are changing pixels whose colors you do not consider to be similar (e.g. if <b>Flood Fill</b> is changing too many pixels), you should decrease this setting.</p><p>To configure it, click on the cube.</p></qt>
nn: <qt><p><b>Fargelikskap</b> er kor <i>like</i> fargane i ulike pikslar må vera for at handlingane skal sjå på dei som same farge.</p><p>Dersom noko anna enn <b>Nøyaktig lik</b> vert valt, kan du arbeida meir effektivt med utjamna bilete og fotografi, på ein måte som liknar på «tryllestaven» i andre biletprogram.</p><p>Denne funksjonen vert brukt i:</p><ul><li><b>Utval</b>: når <b>Gjennomsiktig</b> er slått på, vert fargane i utvalet som <i>liknar</i> på bakgrunnsfargen gjorde gjennomsiktige.</li><li><b>Fyll</b>: I område som har <i>liknande</i> men ikkje identisk farga pikslar, vil ei høgare innstilling fylla fleire pikslar.</li><li><b>Fargeviskelêr</b>: Ein piksel med farge som <i>liknar</i> på framgrunnsfargen, vert bytt ut med bakgrunnsfargen.</li><li><b>Klipp til automatisk</b> og <b>Fjern indre kant</b>: For kantar med <i>liknande</i> men ikkje identiske farger vil ei høgare innstilling ha større sjanse til å klippa vekk heile kanten.</li></ul><p>Høgare innstilling tyder at handlingane vil sjå på fleire fargar som <i>like</i> nok til å verta handsama som same farge. Derfor bør innstillinga aukast dersom handlingane over ikkje påverkar pikslar som du synest har like nok fargar.</p><p>Derimot bør innstillinga gjerast lågare dersom handlingane påverkar pikslar du synest er for ulike (for eksempel dersom <b>Fyll</b> teiknar over eit for stort område).</p><p>Trykk på terningen for å setja opp fargelikskap.</p></qt>

en: <qt><p><b>Color Similarity</b> is how <i>similar</i> the colors of different pixels must be, for operations to consider them to be the same.</p><p>If you set it to something other than <b>Exact Match</b>, you can work more effectively with dithered images and photos, in a comparable manner to the "Magic Wand" feature of other paint programs.</p><p>This feature applies to:</p><ul><li><b>Selections</b>: In <b>Transparent</b> mode, any color in the selection that is <i>similar</i> to the background color will be made transparent.</li><li><b>Flood Fill</b>: For regions with <i>similar</i> - but not identical - colored pixels, a higher setting is likely to fill more pixels.</li><li><b>Color Eraser</b>: Any pixel whose color is <i>similar</i> to the foreground color will be replaced with the background color.</li><li><b>Autocrop</b> and <b>Remove Internal Border</b>: For borders with <i>similar</i> - but not identical - colored pixels, a higher setting is more likely to crop the whole border.</li></ul><p>Higher settings mean that operations consider an increased range of colors to be sufficiently <i>similar</i> so as to be the same. Therefore, you should increase the setting if the above operations are not affecting pixels whose colors you consider to be similar enough.</p><p>However, if they are having too much of an effect and are changing pixels whose colors you do not consider to be similar (e.g. if <b>Flood Fill</b> is changing too many pixels), you should decrease this setting.</p></qt>
nn: <qt><p><b>Fargelikskap</b> er kor <i>like</i> fargane i ulike pikslar må vera for at handlingane skal sjå på dei som same farge.</p><p>Dersom noko anna enn <b>Nøyaktig lik</b> vert valt, kan du arbeida meir effektivt med utjamna bilete og fotografi, på ein måte som liknar på «tryllestaven» i andre biletprogram.</p><p>Denne funksjonen vert brukt i:</p><ul><li><b>Utval</b>: når <b>Gjennomsiktig</b> er slått på, vert fargane i utvalet som <i>liknar</i> på bakgrunnsfargen gjorde gjennomsiktige.</li><li><b>Fyll</b>: I område som har <i>liknande</i> men ikkje identisk farga pikslar, vil ei høgare innstilling fylla fleire pikslar.</li><li><b>Fargeviskelêr</b>: Ein piksel med farge som <i>liknar</i> på framgrunnsfargen, vert bytt ut med bakgrunnsfargen.</li><li><b>Klipp til automatisk</b> og <b>Fjern indre kant</b>: For kantar med <i>liknande</i> men ikkje identiske farger vil ei høgare innstilling ha større sjanse til å klippa vekk heile kanten.</li></ul><p>Høgare innstilling tyder at handlingane vil sjå på fleire fargar som <i>like</i> nok til å verta handsama som same farge. Derfor bør innstillinga aukast dersom handlingane over ikkje påverkar pikslar som du synest har like nok fargar.</p><p>Derimot bør innstillinga gjerast lågare dersom handlingane påverkar pikslar du synest er for ulike (for eksempel dersom <b>Fyll</b> teiknar over eit for stort område).</p></qt>

en: <p>Color Similarity: %1%</p><p align="center">Click to configure.</p>
nn: <p>Farkelikskap: %1%</p><p align="center">Trykk for å setja opp.</p>

en: <p>Color Similarity: Exact Match</p><p align="center">Click to configure.</p>
nn: <p>Farkelikskap: Nøyaktig lik</p><p align="center">Trykk for å setja opp.</p>

en: &Brightness:
nn: &Lysstyrke:

en: Re&set
nn: Null&still

en: Co&ntrast:
nn: Ko&ntrast:

en: Rese&t
nn: Nulls&till

en: C&hannels:
nn: &Kanalar:

en: All
nn: Alle

en: Red
nn: Raud

en: Green
nn: Grøn

en: Blue
nn: Blå

en: Reset &All Values
nn: Nullstill &alle verdiane

en: Settings
nn: Innstillingar

en: &Amount:
nn: &Mengd:

en: E&nable
nn: &Bruk

en: Colors
nn: Fargar

en: &Hue:
nn: Farge&tone:

en: &Saturation:
nn: &Metting:

[ctx: The V of HSV]
en: &Value:
nn: &Verdi:

en: &Red
nn: &Raud

en: &Green
nn: &Grøn

en: &Blue
nn: &Blå

en: &All
nn: &Alle

en: Channels
nn: Kanalar

en: &Monochrome
nn: &Svart-kvitt

en: Mo&nochrome (dithered)
nn: S&vart-kvitt (utjamna)

en: 256 co&lor
nn: 256 &fargar

en: 256 colo&r (dithered)
nn: 256 &fargar (utjamna)

en: 24-&bit color
nn: 24-&bits fargar

en: Reduce To
nn: Reduser til

en: &Granularity:
nn: &Korning:

en: <qt><p>To select the foreground color that tools use to draw, left-click on a filled-in color cell. To select the background color, right-click instead.</p><p>To change the color of a color cell itself, double-click on it.</p><p>You can also swap the color of a filled-in cell with any other cell using drag and drop. Also, if you hold down the <b>Ctrl</b> key, the destination cell's color will be overwritten, instead of being swapped with the color of the source cell.</p></qt>
nn: <qt><p>Venstreklikk på ei celle med farge for å velja framgrunnsfargen verktøya teiknar med. Høgreklikk for å velja bakgrunnsfargen i staden.</p><p>Dobbeltklikk på ei celle for å endra fargen på ho.</p><p>Fargen på ei fylt celle kan bytast ut med ei anna celle med dra-og-slepp. Og viss du held nede «Ctrl»-tasten, vert fargen til målcella overskriven i staden for å byta plass med kjeldecella.</p></qt>

en: Convert &to:
nn: Gjer om &til:

en: Quali&ty:
nn: Kvali&tet:

en: &Preview
nn: &Førehandsvising

en: Monochrome
nn: Svart-kvitt

en: Monochrome (Dithered)
nn: Svart-kvitt (utjamna)

en: 256 Color
nn: 256 fargar

en: 256 Color (Dithered)
nn: 256 fargar (utjamna)

en: 24-bit Color
nn: 24-bits fargar

[ctx: @title:tab]
en: I&mage Position
nn: &Biletplassering

en: &Center of the page
nn: &Midten av sida

en: Top-&left of the page
nn: Oppe til &venstre

en: Transparent
nn: Gjennomsiktig

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Unlock Panels
nn: Lås opp panel

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Lock Panels
nn: Lås panela

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches between having panels <emphasis>locked</emphasis> or <emphasis>unlocked</emphasis>.<nl/>Unlocked panels can be dragged to the other side of the window and have a close button.<nl/>Locked panels are embedded more cleanly.
nn: Byter mellom å ha panela <emphasis>låste</emphasis> og <emphasis>ulåste</emphasis>.<nl/>Ulåste panel kan dragast til den andre sida av vindauget, og dei har ein lukkeknapp.<nl/>Låste panel er meir integrerte i brukarflata.

en: KolourPaint Defaults
nn: KolourPaint-standard

[ctx: Colors: name_or_url_of_color_palette]
en: Colors: %1
nn: Fargar: %1

[ctx: Colors: name_or_url_of_color_palette [modified]]
en: Colors: %1 [modified]
nn: Fargar: %1 [endra]

en: 1x1
nn: 1 × 1

en: Circle
nn: Sirkel

en: Square
nn: Firkant

en: Slash
nn: Skråstrek

en: Backslash
nn: Omvend skråstrek

en: %1x%2 %3
nn: %1 × %2 %3

en: No Fill
nn: Ikkje fyll

en: Fill with Background Color
nn: Fyll med bakgrunnsfarge

en: Fill with Foreground Color
nn: Fyll med framgrunnsfarge

en: Opaque
nn: Ugjennomsiktig
