kolourpaint - en to ro translation catalogue (198 entries)

en: Balance
ro: Balans

en: Soften
ro: Înmoaie

en: Sharpen
ro: Ascute

en: Selection: %1
ro: Selecție: %1

en: Emboss
ro: R&eliefare

en: Flatten
ro: Aplatizare

en: Hue, Saturation, Value
ro: Nuanță, saturație, valoare

en: Invert Colors
ro: Inversează culorile

en: Invert
ro: Inversează

en: Reduce to Monochrome (Dithered)
ro: Reduce la monocrom (Împrăștiere)

en: Reduce to Monochrome
ro: Reduce la monocrom

en: Reduce to 256 Color (Dithered)
ro: Reduce la 256 culori (Împrăștiere)

en: Reduce to 256 Color
ro: Reduce la 256 culori

en: Histogram Equalizer
ro: Egalizator histogramă

en: Flip horizontally
ro: Răstoarnă orizontal

en: Flip vertically
ro: Răstoarnă vertical

en: Scale
ro: Scalează

en: &Undo: %1
ro: &Des-face: %1

en: &Undo
ro: &Desfă

en: &Redo: %1
ro: &Re-face: %1

en: &Redo
ro: &Refă

en: Undo: %1
ro: Des-face: %1

en: Undo
ro: Desfă

en: Redo: %1
ro: Re-face: %1

en: Redo
ro: Refă

en: Color Picker
ro: Pipetă de culoare

en: Flood Fill
ro: Umplere

en: &Effect:
ro: &Efect:

en: Reduce Colors
ro: Reduce culorile

en: Unspecified
ro: Nespecificat

en: Horizontal:
ro: Orizontal:

en: &Add Row
ro: &Adaugă rînd

en: &Delete Row
ro: Ș&terge rîndul

en: &Reset
ro: &Reinițializează

en: Key
ro: Cheie

en: Value
ro: Valoare

en: Dimensions
ro: Dimensiuni

en: Preview
ro: Previzualizare

en: &Update
ro: &Actualizează

en: Ac&t on:
ro: &Acționează asupra:

en: Entire Image
ro: Toată imaginea

en: Selection
ro: Selecție

en: Text Box
ro: Casetă textulaă

en: Operation
ro: Operație

en: &Resize
ro: &Redimensionează

en: &Scale
ro: &Scalează

en: S&mooth Scale
ro: Scalare li&nă

en: Width:
ro: Lățime:

en: Height:
ro: Înălțime:

en: &New:
ro: &Nou:

en: &Percent:
ro: &Procent:

en: R&esize Image
ro: R&edimensionează imaginea

en: Scal&e Image
ro: Scal&ează imaginea

en: Scal&e Selection
ro: Scal&ează selecția

en: After rotate:
ro: După rotire:

en: Direction
ro: Direcție

en: Angle
ro: Unghi

en: 90 &degrees
ro: 90 de gra&de

en: 180 d&egrees
ro: 180 de grad&e

en: 270 de&grees
ro: 270 de &grade

en: C&ustom:
ro: &Personalizat:

en: degrees
ro: grade

en: Rotat&e Selection
ro: Rot&ește selecția

en: Rotat&e Image
ro: Rot&ește imaginea

en: &Horizontal:
ro: &Orizontal:

en: Exact Match
ro: Potrivire exactă

en: <a href="dummy_to_make_link_clickable">What is Color Similarity?</a>
ro: <a href="dummy_to_make_link_clickable">Ce este similaritatea culorilor?</a>

en: 1 byte (approx. %2%) | %1 bytes (approx. %2%)
ro[0]: 1 octet (aprox. %2%)
ro[1]: %1 octeți (aprox. %2%)
ro[2]: %1 de octeți (aprox. %2%)

en: Could not open "%1".
ro: Nu am putut deschide „%1”.

en: Could not open "%1" - unsupported image format.
    The file may be corrupt.
ro: Nu am putut deschide „%1”- format de imagine nesuportat.
    Fișierul ar putea fi defect.

en: Could not save image - insufficient information.
ro: Nu am putut salva imaginea - informații insuficiente.

en: URL: %1
    Mimetype: %2
ro: URL: %1
    Tip MIME: %2

en: <empty>
ro: <gol>

en: Could not save image - unable to create temporary file.
ro: Nu am putut salva imaginea - nu pot crea fișier temporar.

en: Could not save image - failed to upload.
ro: Nu am putut salva imaginea - încărcarea distantă a eșuat.

en: Autocr&op
ro: &Decupare automată

en: Autocrop
ro: Decupare automată

en: Selection: Create
ro: Selecție: Creează

en: Chief Investigator
ro: Investigator șef

en: Icons
ro: Pictograme

en: InputMethod Support
ro: Suport pentru metoda de introducere

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ro: &Vizualizare

note: i18n: ectx: Menu (image)
en: &Image
ro: &Imagine

note: i18n: ectx: Menu (colors)
en: &Colors
ro: &Culori

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

note: i18n: ectx: ToolBar (textToolBar)
en: Text Toolbar
ro: Bara de text

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ro: &Editare

en: Could not open color palette "%1".
ro: Imposibil de deschis paleta de culori „%1”.

en: Could not open color palette "%1" - unsupported format.
    The file may be corrupt.
ro: Imposibil de deschis paleta de culori „%1” - format nesusținut.
    Fișierul ar putea fi defect.

en: Could not open KDE color palette "%1".
ro: Imposibil de deschis paleta de culori KDE „%1”.

en: Could not save color palette as "%1".
ro: Imposibil de salvat paleta de culori ca „%1”.

en: Untitled
ro: Fără titlu

en: Use KolourPaint Defaults
ro: Utilizează valorile implicite KolourPaint

[ctx: @item:inmenu colors]
en: &Open...
ro: &Deschidere...

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Reloa&d
ro: &Reîncarcă

[ctx: @item:inmenu colors]
en: &Save
ro: &Salvează

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Save &As...
ro: Salv&are ca...

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Add Row
ro: Adaugă rând

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Delete Last Row
ro: Șterge ultimul rând

[ctx: @title:window]
en: Open Color Palette
ro: Deschide paleta de culori

en: &Reload
ro: &Reîncarcă

en: Paste in &New Window
ro: Lipește în fereastră &nouă

en: &Delete Selection
ro: Ș&terge selecția

en: C&opy to File...
ro: C&opiază în fișier...

en: Paste &From File...
ro: Lipește &din fișier...

en: Text: Create Box
ro: Text: Creează casetă

en: Text: Paste
ro: Text: Lipește

en: Cannot Paste
ro: Nu pot lipi

en: Text: Delete Box
ro: Text: Șterge casetă

note: i18n ("Text: Delete")
en: Selection: Delete
ro: Selecție: Șterge

en: Text: Finish
ro: Text: Finalizează

en: Selection: Deselect
ro: Selecție: Deselectează

en: E&xport...
ro: E&xportă...

en: Scan...
ro: Scanare...

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Reloa&d
ro: &Reîncarcă

en: Document Properties
ro: Proprietăți document

en: You must save this image before sending it.
    Do you want to save it?
ro: Trebuie să salvați imaginea înainte de a o trimite.
    Doriți să o salvați?

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save it?
ro: Documentul „%1” a fost modificat.
    Doriți să îl salvați?

en: R&esize / Scale...
ro: R&edimensionează / Scalează...

en: Se&t as Image (Crop)
ro: Se&tează ca imagine (Decupare)

en: &Rotate...
ro: &Rotește...

en: S&kew...
ro: Îc&lină...

en: Reduce to Mo&nochrome (Dithered)
ro: Reduce la mo&nocrom (Împrăstiere)

en: &Invert Colors
ro: &Inversează culorile

en: C&lear
ro: Ș&terge

en: &More Effects...
ro: &Mai multe efecte...

[ctx: Image/Selection Menu caption - make sure the translation has the same accel as the Select&ion translation]
en: &Image
ro: &Imagine

en: Show &Path
ro: Afișează &calea

en: Font Family
ro: Familie font

en: Font Size
ro: Dimensiune font

en: Bold
ro: Aldin

en: Italic
ro: Cursiv

en: Underline
ro: Subliniat

en: Strike Through
ro: Tăiat

en: Show &Grid
ro: Afișează &grila

en: Show T&humbnail
ro: Afișează &mini-imaginea

en: &Zoom
ro: &Lupă

en: Brush
ro: Pensulă

en: Draw using brushes of different shapes and sizes
ro: Desenează utilizînd pensule de diferite forme și mărimi

en: Let go of all the mouse buttons.
ro: Eliberați toate butoanele șoricelului.

en: Spraycan
ro: Tub de spray

en: Sprays graffiti
ro: Tub de spray graffiti

en: Click or drag to spray graffiti.
ro: Dați clic și trageți pentru a desena graffiti.

en: Right click to cancel.
ro: Dați clic dreapta pentru anulare.

en: Left click to cancel.
ro: Dați clic stînga pentru anulare.

en: Lets you select a color from the image
ro: Vă permite să alegeți o culoare din imagine

en: Click to select a color.
ro: Apăsați pentru a alege o culoare.

en: Line
ro: Linie

en: Polygon
ro: Poligon

en: Ellipse
ro: Elipsă

en: &Brightness:
ro: &Luminozitate:

en: Re&set
ro: Re&setează

en: &Gamma:
ro: &Gama:

en: Rese&t
ro: Rese&tează

en: C&hannels:
ro: &Canale:

en: All
ro: Toate

en: Red
ro: Roșu

en: Green
ro: Verde

en: Blue
ro: Albastru

en: Reset &All Values
ro: Resetează &toate valorile

en: Settings
ro: Configurări

en: &Amount:
ro: C&antitate:

en: E&nable
ro: &Activează

en: Colors
ro: Culori

en: &Hue:
ro: &Nuanță:

en: &Saturation:
ro: &Saturație:

[ctx: The V of HSV]
en: &Value:
ro: &Valoare:

en: &Red
ro: &Roșu

en: &Green
ro: &Verde

en: &Blue
ro: &Albastru

en: &All
ro: &Toate

en: Channels
ro: Canale

en: &Monochrome
ro: &Monocrom

en: Mo&nochrome (dithered)
ro: Mo&nocrom (împrăștiat)

en: 256 co&lor
ro: 256 cu&lori

en: 256 colo&r (dithered)
ro: 256 culo&ri (împrăștiat)

en: 24-&bit color
ro: Color pe 24 &biți

en: Reduce To
ro: Reduce la

en: &Granularity:
ro: &Granularitate:

en: Convert &to:
ro: Convertește &la:

en: Quali&ty:
ro: Cali&tate:

en: &Preview
ro: &Previzualizare

en: Monochrome
ro: Monocrom

en: Monochrome (Dithered)
ro: Monocromă (Împrăștiere)

en: 256 Color
ro: 256 Culori

en: 256 Color (Dithered)
ro: 256 Culori (Împrăștiere)

en: 24-bit Color
ro: Color pe 24 biți

en: &Center of the page
ro: &Centrul paginii

en: KolourPaint Defaults
ro: Implicite KolourPaint

[ctx: Colors: name_or_url_of_color_palette]
en: Colors: %1
ro: Culori: %1

[ctx: Colors: name_or_url_of_color_palette [modified]]
en: Colors: %1 [modified]
ro: Culori: %1 [modificat]

en: Circle
ro: Cerc

en: Square
ro: Pătrat

en: No Fill
ro: Fără umplere

en: Fill with Background Color
ro: Umple cu culoarea fundalului

en: Fill with Foreground Color
ro: Umple cu culoarea prim-planului

en: Opaque
ro: Opac
