kolourpaint - en to sv translation catalogue (420 entries)

en: Balance
sv: Balans

en: Soften
sv: Oskärpa

en: Sharpen
sv: Skärpa

en: Clear
sv: Rensa

en: Selection: %1
sv: Markering: %1

en: Emboss
sv: Relief

en: Flatten
sv: Utjämna

en: Reduce to Grayscale
sv: Reducera till gråskala

en: Hue, Saturation, Value
sv: Färgton, färgmättnad, värde

en: Invert Colors
sv: Invertera färger

en: Invert
sv: Invertera

en: Reduce to Monochrome (Dithered)
sv: Reducera till svartvit (med gitter)

en: Reduce to Monochrome
sv: Reducera till svartvit

en: Reduce to 256 Color (Dithered)
sv: Reducera till 256 färger (med gitter)

en: Reduce to 256 Color
sv: Reducera till 256 färger

en: Histogram Equalizer
sv: Histogramkorrigering

en: Flip
sv: Vänd

en: Flip horizontally and vertically
sv: Vänd horisontellt och vertikalt

en: Flip horizontally
sv: Vänd horisontellt

en: Flip vertically
sv: Vänd vertikalt

en: Text: Resize Box
sv: Text: Ändra storlek på ruta

en: Selection: Scale
sv: Markering: Skalning

en: Selection: Smooth Scale
sv: Markering: Jämn skalning

en: Resize
sv: Ändra storlek

en: Scale
sv: Skala

en: Smooth Scale
sv: Jämn skalning

en: Rotate
sv: Rotera

en: Skew
sv: Skjuva

en: &Undo: %1
sv: Å&ngra: %1

en: &Undo
sv: Å&ngra

en: &Redo: %1
sv: &Gör om: %1

en: &Redo
sv: Gö&r om

en: Undo: %1
sv: Ångra: %1

en: Undo
sv: Ångra

en: Redo: %1
sv: Gör om: %1

en: Redo
sv: Gör om

en: %1 more item | %1 more items
sv[0]: %1 ytterligare objekt
sv[1]: %1 ytterligare objekt

en: Color Picker
sv: Färghämtare

en: Flood Fill
sv: Fyll

[ctx: @title:window]
en: More Image Effects (Selection)
sv: Fler bildeffekter (urval)

[ctx: @title:window]
en: More Image Effects
sv: Fler bildeffekter

en: &Effect:
sv: &Effekt:

en: Reduce Colors
sv: Reducera färger

en: Soften & Sharpen
sv: Skärpa och oskärpa

[ctx: @title:window]
en: Document Properties
sv: Dokumentegenskaper

en: Dots &Per Inch (DPI)
sv: &Punkter per tum (DPI)

en: Unspecified
sv: Inte specificerat

en: Horizontal:
sv: Horisontell:

en: Vertical:
sv: Vertikal:

en: <qt><p><b>Dots Per Inch</b> (DPI) specifies the number of pixels of the image that should be printed inside one inch (2.54cm).</p><p>The higher the image's DPI, the smaller the printed image. Note that your printer is unlikely to produce high quality prints if you increase this to more than 300 or 600 DPI, depending on the printer.</p><p>If you would like to print the image so that it is the same size as it is displayed on the screen, set the image's DPI values to be the same as the screen's.</p><p>If either DPI value is <b>Unspecified</b>, the image will also be printed to be the same size as on the screen.</p><p>Not all image formats support DPI values. If the format you save in does not support them, they will not be saved.</p></qt>
sv: <qt><p><b>Punkter per tum</b> (DPI) anger antal bildpunkter i bilden som ska skrivas ut på en tum (2,54 cm).</p><p>Ju högre bildens DPI är, desto mindre blir den utskrivna bilden. Observera att en utskrift troligen inte får bättre kvalitet om du ökar det till mer än 300 eller 600 DPI, beroende på skrivare.</p><p>Om du vill skriva ut bilden så att den har samma storlek som den visas på skärmen, ställ in bildens DPI-värde till samma som bildskärmen har.</p><p>Om något DPI-värde anges som <b>Inte specificerat</b>, skrivs också bilden ut med samma storlek som på bildskärmen.</p><p>Alla bildformat stöder inte DPI-värden. Om formatet du sparar med inte stöder dem, sparas de inte.</p></qt>

en: O&ffset
sv: &Position

en: <qt><p>The <b>Offset</b> is the relative position where this image should be placed, compared to other images.</p><p>Not all image formats support the <b>Offset</b> feature. If the format you save in does not support it, the values specified here will not be saved.</p></qt>
sv: <qt><p><b>Position</b> är den relativa positionen där bilden ska placeras, jämfört med andra bilder.</p><p>Alla bildformat stöder inte funktionen<b>Position</b>. Om formatet du sparar med inte stöder den, sparas inte de värden som anges här.</p></qt>

en: &Text Fields
sv: &Textfält

en: &Add Row
sv: &Lägg till rad

en: &Delete Row
sv: &Ta bort rad

en: &Reset
sv: Åte&rställ

en: <qt><p><b>Text Fields</b> provide extra information about the image. This is probably a comment area that you can freely write any text in.</p><p>However, this is format-specific so the fields could theoretically be computer-interpreted data - that you should not modify - but this is unlikely.</p><p>Not all image formats support <b>Text Fields</b>. If the format you save in does not support them, they will not be saved.</p></qt>
sv: <qt><p><b>Textfält</b> tillhandahåller ytterligare information om bilden. Det är troligen ett kommentarområde där du fritt kan skriva vilken text som helst.</p><p>Det är dock formatspecifikt, så fälten kan teoretiskt vara information som tolkas av datorn, som du inte ska ändra, men det är mindre troligt.</p><p>Alla bildformat stöder inte <b>Textfält</b>. Om formatet du sparar med inte stöder dem, sparas de inte.</p></qt>

en: Key
sv: Nyckel

en: Value
sv: Värde

en: The text value "%1" on line %2 requires a key.
sv: Textvärdet "%1" på rad %2 kräver en nyckel.

en: All text keys must be unique. The text key "%1" on lines %2 and %3 are identical.
sv: Alla textnycklar måste vara unika. Textnycklarna "%1" på raderna %2 och %3 är identiska.

[ctx: @title:window]
en: Invalid Text Fields
sv: Ogiltiga textfält

en: Dimensions
sv: Dimensioner

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: &Update
sv: Upp&datera

[ctx: @title:window]
en: Resize / Scale
sv: Ändra storlek eller skala

en: Ac&t on:
sv: Å&tgärd:

en: Entire Image
sv: Hela bilden

en: Selection
sv: Markering

en: Text Box
sv: Textruta

en: Operation
sv: Åtgärd

en: <qt><ul><li><b>Resize</b>: The size of the picture will be increased by creating new areas to the right and/or bottom (filled in with the background color) or decreased by cutting it at the right and/or bottom.</li><li><b>Scale</b>: The picture will be expanded by duplicating pixels or squashed by dropping pixels.</li><li><b>Smooth Scale</b>: This is the same as <i>Scale</i> except that it blends neighboring pixels to produce a smoother looking picture.</li></ul></qt>
sv: <qt><ul><li><b>Ändra storlek</b>: Bildens storlek ökas genom att skapa nya områden till höger och/eller längst ner (fyllda med bakgrundsfärgen) eller minska den genom att klippa det till höger och/eller längst ner.</li><li><b>Skala</b>: Bilden expanderas genom att duplicera bildpunkter eller dras ihop genom att slänga bildpunkter.</li><li><b>Jämn skalning</b>: Samma sak som <i>Skala</i> utom att det blandar intilliggande bildpunkter för att skapa en bild som ser jämnare ut.</li></ul></qt>

en: &Resize
sv: &Ändra storlek

en: &Scale
sv: &Skala

en: S&mooth Scale
sv: Jä&mn skalning

en: Width:
sv: Bredd:

en: Height:
sv: Höjd:

en: &New:
sv: &Ny:

en: &Percent:
sv: &Procent:

en: Keep &aspect ratio
sv: &Behåll proportion

en: <qt><p>Resizing the text box to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to resize the text box?</p></qt>
sv: <qt><p>Att ändra storlek på textrutan till %1 x %2 kan behöva en väsentlig mängd minne. Det kan reducera systemets svarstider och orsaka resursproblem för andra program.</p><p>Är du säker på att du vill ändra storlek på textrutan?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Resize Text Box?
sv: Ändra storlek på textruta?

en: R&esize Text Box
sv: Ändra storlek på t&extruta

en: <qt><p>Resizing the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to resize the image?</p></qt>
sv: <qt><p>Att ändra storlek på bilden till %1 x %2 kan behöva en väsentlig mängd minne. Det kan reducera systemets svarstider och orsaka resursproblem för andra program.</p><p>Är du säker på att du vill ändra storlek på bilden?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Resize Image?
sv: Ändra bildstorlek?

en: R&esize Image
sv: Ä&ndra bildstorlek

en: <qt><p>Scaling the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to scale the image?</p></qt>
sv: <qt><p>Att skala bilden till %1 x %2 kan behöva en väsentlig mängd minne. Det kan reducera systemets svarstider och orsaka resursproblem för andra program.</p><p>Är du säker på att du vill skala bilden?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Scale Image?
sv: Skala bild?

en: Scal&e Image
sv: S&kala bild

en: <qt><p>Scaling the selection to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to scale the selection?</p></qt>
sv: <qt><p>Att skala markeringen till %1 x %2 kan behöva en väsentlig mängd minne. Det kan reducera systemets svarstider och orsaka resursproblem för andra program.</p><p>Är du säker på att du vill skala markeringen?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Scale Selection?
sv: Skala markering?

en: Scal&e Selection
sv: Skala mark&ering

en: <qt><p>Smooth Scaling the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to smooth scale the image?</p></qt>
sv: <qt><p>Att utföra jämn skalning av bilden till %1 x %2 kan behöva en väsentlig mängd minne. Det kan reducera systemets svarstider och orsaka resursproblem för andra program.</p><p>Är du säker på att du vill utföra jämn skalning av bilden?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Smooth Scale Image?
sv: Utför jämn skalning av bilden?

en: Smooth Scal&e Image
sv: Jämn s&kalning av bild

en: <qt><p>Smooth Scaling the selection to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to smooth scale the selection?</p></qt>
sv: <qt><p>Att utföra jämn skalning av markeringen till %1 x %2 kan behöva en väsentlig mängd minne. Det kan reducera systemets svarstider och orsaka resursproblem för andra program.</p><p>Är du säker på att du vill utföra jämn skalning av markeringen?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Smooth Scale Selection?
sv: Utför jämn skalning av markeringen?

en: Smooth Scal&e Selection
sv: Jämn s&kalning av markering

[ctx: @title:window]
en: Rotate Selection
sv: Rotera markering

[ctx: @title:window]
en: Rotate Image
sv: Rotera bild

en: After rotate:
sv: Efter rotation:

en: Direction
sv: Riktning

en: Cou&nterclockwise
sv: &Moturs

en: C&lockwise
sv: M&edurs

en: Angle
sv: Vinkel

en: 90 &degrees
sv: &90 grader

en: 180 d&egrees
sv: &180 grader

en: 270 de&grees
sv: &270 grader

en: C&ustom:
sv: E&gen:

en: degrees
sv: grader

en: <qt><p>Rotating the selection to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to rotate the selection?</p></qt>
sv: <qt><p>Att rotera markeringen till %1 x %2 kan behöva en väsentlig mängd minne. Det kan reducera systemets svarstider och orsaka resursproblem för andra program.</p><p>Är du säker på att du vill rotera markeringen?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Rotate Selection?
sv: Rotera markeringen?

en: Rotat&e Selection
sv: Rot&era markering

en: <qt><p>Rotating the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to rotate the image?</p></qt>
sv: <qt><p>Att rotera bilden till %1 x %2 kan behöva en väsentlig mängd minne. Det kan reducera systemets svarstider och orsaka resursproblem för andra program.</p><p>Är du säker på att du vill rotera bilden?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Rotate Image?
sv: Rotera bilden?

en: Rotat&e Image
sv: Rot&era bild

[ctx: @title:window]
en: Skew Selection
sv: Skjuva markering

[ctx: @title:window]
en: Skew Image
sv: Skjuva bild

en: After skew:
sv: Efter skjuvning:

en: &Horizontal:
sv: &Horisontell:

en: &Vertical:
sv: &Vertikal:

en: <qt><p>Skewing the selection to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to skew the selection?</p></qt>
sv: <qt><p>Att skjuva markeringen till %1 x %2 kan behöva en väsentlig mängd minne. Det kan reducera systemets svarstider och orsaka resursproblem för andra program.</p><p>Är du säker på att du vill skjuva markeringen?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Skew Selection?
sv: Skjuva markeringen?

en: Sk&ew Selection
sv: S&kjuva markering

en: <qt><p>Skewing the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to skew the image?</p></qt>
sv: <qt><p>Att skjuva bilden till %1 x %2 kan behöva en väsentlig mängd minne. Det kan reducera systemets svarstider och orsaka resursproblem för andra program.</p><p>Är du säker på att du vill skjuva bilden?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Skew Image?
sv: Skjuva bilden?

en: Sk&ew Image
sv: S&kjuva bild

[ctx: @title:window]
en: Color Similarity
sv: Färglikhet

en: &RGB Color Cube Distance
sv: &RGB-färgkubsavstånd

en: Exact Match
sv: Exakt

en: <a href="dummy_to_make_link_clickable">What is Color Similarity?</a>
sv: <a href="dummy_to_make_link_clickable">Vad är färglikhet?</a>

[ctx: @title:window]
en: Save Preview
sv: Spara förhandsgranskning

en: 1 byte (approx. %2%) | %1 bytes (approx. %2%)
sv[0]: 1 byte (ungefär %2 %)
sv[1]: %1 byte (ungefär %2 %)

en: Could not open "%1".
sv: Kunde inte öppna "%1".

en: Could not open "%1" - unsupported image format.
    The file may be corrupt.
sv: Kunde inte öppna "%1" - bildformatet stöds inte.
    Filen kan vara skadad.

en: Could not save image - insufficient information.
sv: Kunde inte spara bild - otillräcklig information.

en: URL: %1
    Mimetype: %2
sv: Webbadress: %1
    MIME-typ: %2

en: <empty>
sv: <tom>

[ctx: @title:window]
en: Internal Error
sv: Internt fel

en: <qt><p>The <b>%1</b> format may not be able to preserve all of the image's color information.</p><p>Are you sure you want to save in this format?</p></qt>
sv: <qt><p>Formatet <b>%1</b> kanske inte kan bevara bildens hela färginformation.</p><p>Är du säker på att du vill spara med det här formatet?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Lossy File Format
sv: Filformat med förlust

en: <qt><p>Saving the image at the low color depth of %1-bit may result in the loss of color information. Any transparency might also be removed.</p><p>Are you sure you want to save at this color depth?</p></qt>
sv: <qt><p>Att spara bilden med det grunda färgdjupet %1 bitar kan resultera i förlust av färginformation. All genomskinlighet tas också bort.</p><p>Är du säker på att du vill spara med det här färgdjupet?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Low Color Depth
sv: Grunt färgdjup

en: Could not save image - unable to create temporary file.
sv: Kunde inte spara bild - tillfällig fil kunde inte skapas.

en: Could not save as "%1": %2
sv: Kunde inte spara som "%1": %2

en: Error saving image
sv: Fel när bild skulle sparas

en: Could not save image - failed to upload.
sv: Kunde inte spara bild - uppladdning misslyckades.

en: Remove Internal B&order
sv: Ta b&ort inre kant

en: Remove Internal Border
sv: Ta bort inre kant

en: Autocr&op
sv: &Beskär automatiskt

en: Autocrop
sv: Beskär automatiskt

en: KolourPaint cannot remove the selection's internal border as it could not be located.
sv: Kolourpaint kan inte ta bort markeringens inre kant, eftersom den inte kan hittas.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Remove Internal Border
sv: Kan inte ta bort inre kant

en: KolourPaint cannot automatically crop the image as its border could not be located.
sv: Kolourpaint kan inte beskära bilden automatiskt, eftersom dess kant inte kunde hittas.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Autocrop
sv: Kan inte beskära automatiskt

en: Set as Image
sv: Ange som bild

en: Selection: Create
sv: Markering: Skapa

en: KolourPaint
sv: Kolourpaint

en: Paint Program by KDE
sv: Ritprogram av KDE

en: Project Founder
sv: Projektgrundare

en: Chief Investigator
sv: Huvudforskare

en: Scanning Support, Alpha Support, Current Maintainer
sv: Stöd för bildläsare, stöd för alfa, nuvarande underhåll

en: Icons
sv: Ikoner

en: InputMethod Support
sv: Stöd för inmatningsmetod

en: Image Effects
sv: Bildeffekter

en: KDE 4 Porting
sv: Anpassning till KDE 4

en: KF 5 Porting
sv: Konvertering till KF 5

en: Thanks to the many others who have helped to make this program possible.
sv: Tack till alla de som har hjälpt till att göra programmet möjligt.

en: Image files to open, optionally
sv: Bildfiler att öppna, valfria

en: List all readable image MIME types
sv: Lista MIME-typer för alla läsbara bilder

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (image)
en: &Image
sv: &Bild

note: i18n: ectx: Menu (colors)
en: &Colors
sv: &Färger

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

note: i18n: ectx: ToolBar (textToolBar)
en: Text Toolbar
sv: Textverktygsrad

note: i18n: ectx: Menu (selectionToolRMBMenu)
en: Selection Tool RMB Menu
sv: Markeringsverktygets högerklicksmeny

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

[ctx: @title:window]
en: Thumbnail
sv: Miniatyrbild

en: Left drag the handle to resize the image.
sv: Dra greppet med vänster musknapp för att ändra storlek på bilden.

en: Resize Image: Let go of all the mouse buttons.
sv: Ändra storlek på bild: Släpp alla musknappar.

en: Resize Image: Right click to cancel.
sv: Ändra storlek på bild: Högerklicka för att avbryta.

en: Could not open color palette "%1".
sv: Kunde inte öppna färgpaletten "%1".

en: Could not open color palette "%1" - unsupported format.
    The file may be corrupt.
sv: Kunde inte öppna färgpaletten "%1" - formatet stöds inte.
    Filen kan vara skadad.

en: Could not open KDE color palette "%1".
sv: Kunde inte öppna KDE:s färgpalett "%1".

en: Could not save color palette as "%1".
sv: Kunde inte spara färgpaletten som "%1".

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Use KolourPaint Defaults
sv: Använd standardvärden för Kolourpaint

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Use KDE's
sv: Använd KDE:s

[ctx: @item:inmenu colors]
en: &Open...
sv: Ö&ppna...

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Reloa&d
sv: Å&terställ

[ctx: @item:inmenu colors]
en: &Save
sv: &Spara

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Save &As...
sv: Spara s&om...

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Add Row
sv: Lägg till rad

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Delete Last Row
sv: Ta bort sista raden

en: Color Box
sv: Färgruta

en: The color palette "%1" has been modified.
    Do you want to save it?
sv: Färgpaletten "%1" har ändrats.
    Vill du spara det?

en: The KDE color palette "%1" has been modified.
    Do you want to save it to a file?
sv: KDE:s färgpalett "%1" har ändrats.
    Vill du spara den i en fil?

en: The default color palette has been modified.
    Do you want to save it to a file?
sv: Förvald färgpalett har ändrats.
    Vill du spara den i en fil?

[ctx: @title:window]
en: Open Color Palette
sv: Öppna färgpalett

en: The color palette "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes since you last saved it.
    Are you sure?
sv: Färgpaletten "%1" har ändrats.
    Att återställa den gör att alla ändringar sedan
    du senast sparade går förlorade. Är du säker?

en: &Reload
sv: Upp&datera

en: The KDE color palette "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes.
    Are you sure?
sv: KDE:s färgpalett "%1" har ändrats.
    Att uppdatera gör att alla ändringar går förlorade.
    Är du säker?

en: The default color palette has been modified.
    Reloading will lose all changes.
    Are you sure?
sv: Förvald färgpalett har ändrats.
    Att uppdatera gör att alla ändringar går förlorade.
    Är du säker?

en: Save Color Palette As
sv: Spara färgpalett som

en: Paste in &New Window
sv: Klistra in i n&ytt fönster

en: &Delete Selection
sv: Ta &bort markering

en: C&opy to File...
sv: &Kopiera till fil...

en: Paste &From File...
sv: Klistra in &från fil...

en: Text: Create Box
sv: Text: Skapa ruta

en: Text: Paste
sv: Text: Klistra in

en: <qt>KolourPaint cannot paste the contents of the clipboard as it has an unknown format.</qt>
sv: <qt>Kolourpaint kan inte klistra in innehållet på klippbordet eftersom det har ett okänt format.</qt>

en: Cannot Paste
sv: Kan inte klistra in

en: Text: Delete Box
sv: Text: Ta bort ruta

note: i18n ("Text: Delete")
en: Selection: Delete
sv: Markering: Ta bort

en: Text: Finish
sv: Text: Avsluta

en: Selection: Deselect
sv: Markering: Avmarkera

[ctx: @title:window]
en: Copy to File
sv: Kopiera till fil

[ctx: @title:window]
en: Paste From File
sv: Klistra in från fil

en: E&xport...
sv: E&xportera...

en: Scan...
sv: Sök...

en: Acquire Screenshot
sv: Ta skärmbild

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Reloa&d
sv: &Återställ

en: All Supported Files (%1)
sv: Alla filer som stöds (%1)

[ctx: @title:window]
en: Open Image
sv: Öppna bild

en: Failed to open scanning dialog.
sv: Misslyckades öppna bildinläsningsdialogruta.

[ctx: @title:window]
en: Scanning Failed
sv: Bildinläsning misslyckades.

en: Snapshot Delay
sv: Fördröjning för skärmbild

en:  second |  seconds
sv[0]:  sekund
sv[1]:  sekunder

en: No delay
sv: Ingen fördröjning

en: Hide Main Window
sv: Dölj huvudfönster

en: Document Properties
sv: Dokumentegenskaper

[ctx: @title:window]
en: Save Image As
sv: Spara bild som

[ctx: @title:window]
en: Export
sv: Exportera

en: The document "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes since you last saved it.
    Are you sure?
sv: Dokumentet "%1" har ändrats.
    Att återställa det gör att alla ändringar sedan
    du senast sparade går förlorade. Är du säker?

en: The document "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes.
    Are you sure?
sv: Dokumentet "%1" har ändrats.
    Att återställa gör att alla ändringar går förlorade.
    Är du säker?

[ctx: @title:window]
en: Print Image
sv: Skriv ut bild

en: You must save this image before sending it.
    Do you want to save it?
sv: Du måste spara bilden innan den skickas.
    Vill du spara den?

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save it?
sv: Dokumentet "%1" har ändrats.
    Vill du spara det?

en: R&esize / Scale...
sv: &Ändra storlek eller skala...

en: Se&t as Image (Crop)
sv: &Ange som bild (beskär)

en: &Flip (upside down)
sv: &Vänd (upp-och-ner)

en: Mirror (horizontally)
sv: Spegla (horisontellt)

en: &Rotate...
sv: &Rotera...

en: Rotate &Left
sv: Rotera åt &vänster

en: Rotate Righ&t
sv: Rotera åt &höger

en: S&kew...
sv: Sk&juva...

en: Reduce to Mo&nochrome (Dithered)
sv: Reducera &till svartvit (med gitter)

en: Reduce to &Grayscale
sv: Reducera till &gråskala

en: &Invert Colors
sv: &Invertera färger

en: C&lear
sv: R&ensa

en: Make Confidential
sv: Gör konfidentiell

en: &More Effects...
sv: &Fler effekter...

[ctx: Image/Selection Menu caption - make sure the translation has the same accel as the Select&ion translation]
en: &Image
sv: B&ild

[ctx: Image/Selection Menu caption - make sure that translation has the same accel as the &Image translation]
en: Select&ion
sv: Marker&ing

en: Show &Path
sv: Visa s&ökväg

en: Draw Anti-Aliased
sv: Rita med kantutjämning

en: %1bpp
sv: %1 bitar

en: %1%
sv: %1 %

en: Font Family
sv: Teckensnittsfamilj

en: Font Size
sv: Teckenstorlek

en: Bold
sv: Fet

en: Italic
sv: Kursivstil

en: Underline
sv: Understruken

en: Strike Through
sv: Överstruken

en: Previous Tool Option (Group #1)
sv: Föregående verktygsalternativ (grupp nummer 1)

en: Next Tool Option (Group #1)
sv: Nästa verktygsalternativ (grupp nummer 1)

en: Previous Tool Option (Group #2)
sv: Föregående verktygsalternativ (grupp nummer 2)

en: Next Tool Option (Group #2)
sv: Nästa verktygsalternativ (grupp nummer 2)

en: &Draw Opaque
sv: &Rita ogenomskinligt

en: Draw With Color Similarity...
sv: Rita med färglikhet...

en: Tool Box
sv: Verktygsruta

en: Show &Grid
sv: Visa rut&nät

en: Show T&humbnail
sv: Visa &miniatyrbild

en: Zoo&med Thumbnail Mode
sv: &Miniatyrbildsläge med zoom

en: Enable Thumbnail &Rectangle
sv: Aktivera miniatyrbilds&rektangel

en: &Zoom
sv: &Zooma

[ctx: @title:window]
en: Acquire Image
sv: Hämta bild

en: Opening the selected scanner failed.
sv: Misslyckades öppna den valda bildläsaren.

en: Brush
sv: Pensel

en: Draw using brushes of different shapes and sizes
sv: Rita med penslar av olika former och storlekar

en: Click to draw dots or drag to draw strokes.
sv: Klicka för att rita punkter eller dra för att rita streck.

en: Color Eraser
sv: Färgsudd

en: Replaces pixels of the foreground color with the background color
sv: Ersätter bildpunkter i förgrundsfärg med bakgrundsfärg

en: Click or drag to erase pixels of the foreground color.
sv: Klicka eller dra för att sudda bildpunkter med förgrundsfärgen.

en: Eraser
sv: Radera

en: Lets you rub out mistakes
sv: Låter dig radera misstag

en: Click or drag to erase.
sv: Klicka eller dra för att sudda.

en: Let go of all the mouse buttons.
sv: Släpp alla musknappar.

en: Pen
sv: Penna

en: Draws dots and freehand strokes
sv: Ritar punkter och streck på fri hand

en: Spraycan
sv: Sprayburk

en: Sprays graffiti
sv: Sprayar graffiti

en: Click or drag to spray graffiti.
sv: Klicka eller dra för att spraya graffiti.

en: Right click to cancel.
sv: Högerklicka för att avbryta.

en: Left click to cancel.
sv: Vänsterklicka för att avbryta.

en: Lets you select a color from the image
sv: Låter dig välja en färg från bilden

en: Click to select a color.
sv: Klicka för att välja en färg.

en: Fills regions in the image
sv: Fyller i områden i bilden

en: Click to fill a region.
sv: Klicka för att fylla i ett område.

en: Zoom
sv: Zooma

en: Zooms in and out of the image
sv: Zoomar in och ut i bilden

en: Click to zoom in/out or left drag to zoom into a specific area.
sv: Klicka för att zooma in eller ut, eller dra åt vänster för att zooma in på ett angivet område.

en: Curve
sv: Kurva

en: Draws curves
sv: Ritar kurvor

en: Drag out the start and end points.
sv: Dra ut start och slutpunkter.

en: Left drag to set the first control point or right click to finish.
sv: Dra med vänsterknapp för att ange första styrpunkten eller högerklicka för att avsluta.

en: Right drag to set the first control point or left click to finish.
sv: Dra med högerknapp för att ange första styrpunkten eller vänsterklicka för att avsluta.

en: Left drag to set the last control point or right click to finish.
sv: Dra med vänsterknapp för att ange sista styrpunkten eller högerklicka för att avsluta.

en: Right drag to set the last control point or left click to finish.
sv: Dra med högerknapp för att ange sista styrpunkten eller vänsterklicka för att avsluta.

en: Line
sv: Linje

en: Draws lines
sv: Ritar linjer

en: Drag to draw.
sv: Dra för att rita.

en: Draws polygons
sv: Ritar polygoner

en: Drag to draw the first line.
sv: Dra för att rita första linjen.

en: Left drag another line or right click to finish.
sv: Dra en annan linje med vänsterknapp eller högerklicka för att avsluta.

en: Right drag another line or left click to finish.
sv: Dra en annan linje med högerknapp eller vänsterklicka för att avsluta.

en: Connected Lines
sv: Sammanbundna linjer

en: Draws connected lines
sv: Ritar sammanbundna linjer

en: Ellipse
sv: Ellips

en: Draws ellipses and circles
sv: Ritar ellipser och cirklar

en: Rectangle
sv: Rektangel

en: Draws rectangles and squares
sv: Ritar rektanglar och fyrkanter

en: Rounded Rectangle
sv: Rundad rektangel

en: Draws rectangles and squares with rounded corners
sv: Ritar rektanglar och fyrkanter med rundade hörn

en: Left drag to create selection.
sv: Dra med vänsterknapp för att skapa en markering.

en: Left drag to move selection.
sv: Dra med vänsterknapp för att flytta markeringen.

en: Left drag to scale selection.
sv: Dra med vänsterknapp för att ändra skala på markeringen.

en: Selection: Opaque
sv: Markering: Ogenomskinlig

en: Selection: Transparent
sv: Markering: Genomskinlig

en: Selection: Transparency Color
sv: Markering: Genomskinlig färg

en: Selection: Transparency Color Similarity
sv: Markering: Genomskinlig färglikhet

en: Selection (Elliptical)
sv: Markering (ellips)

en: Makes an elliptical or circular selection
sv: Skapar en elliptisk eller cirkulär markering

en: Selection (Free-Form)
sv: Markering (fri form)

en: Makes a free-form selection
sv: Gör en friformsmarkering

en: Selection (Rectangular)
sv: Markering (rektangulär)

en: Makes a rectangular selection
sv: Gör en rektangulär markering

en: Selection: Move
sv: Markering: Flytta

en: %1: Smear
sv: %1: Utsmeta

en: Writes text
sv: Skriver text

en: Text: Backspace
sv: Text: Baksteg

en: Text: Delete
sv: Text: Ta bort

en: Text: New Line
sv: Text: Ny rad

en: Text: Write
sv: Text: Skriv

en: Left drag to create text box.
sv: Dra med vänsterknapp för att skapa en textruta.

en: Left drag to move text box.
sv: Dra med vänsterknapp för att flytta textrutan.

en: Text: Move Box
sv: Text: Flytta ruta

en: Left drag to resize text box.
sv: Dra med vänsterknapp för att ändra textrutans storlek.

en: Left click to change cursor position.
sv: Vänsterklicka för att ändra markörens position.

en: Text: Opaque Background
sv: Text: Ogenomskinlig bakgrund

en: Text: Transparent Background
sv: Text: Genomskinlig bakgrund

en: Text: Swap Colors
sv: Text: Byt färger

en: Text: Foreground Color
sv: Text: Förgrundsfärg

en: Text: Background Color
sv: Text: Bakgrundsfärg

en: Text: Font
sv: Text: Teckensnitt

en: Text: Font Size
sv: Text: Teckenstorlek

en: Text: Bold
sv: Text: Fetstil

en: Text: Italic
sv: Text: Kursivstil

en: Text: Underline
sv: Text: Understruken

en: Text: Strike Through
sv: Text: Överstruken

en: Unzoomed Mode - Thumbnail
sv: Ingen zoom - Miniatyrbild

en: %1% - Thumbnail
sv: %1 % - Miniatyrbild

en: <qt><p><b>Color Similarity</b> is how <i>similar</i> the colors of different pixels must be, for operations to consider them to be the same.</p><p>If you set it to something other than <b>Exact Match</b>, you can work more effectively with dithered images and photos, in a comparable manner to the "Magic Wand" feature of other paint programs.</p><p>This feature applies to:</p><ul><li><b>Selections</b>: In <b>Transparent</b> mode, any color in the selection that is <i>similar</i> to the background color will be made transparent.</li><li><b>Flood Fill</b>: For regions with <i>similar</i> - but not identical - colored pixels, a higher setting is likely to fill more pixels.</li><li><b>Color Eraser</b>: Any pixel whose color is <i>similar</i> to the foreground color will be replaced with the background color.</li><li><b>Autocrop</b> and <b>Remove Internal Border</b>: For borders with <i>similar</i> - but not identical - colored pixels, a higher setting is more likely to crop the whole border.</li></ul><p>Higher settings mean that operations consider an increased range of colors to be sufficiently <i>similar</i> so as to be the same. Therefore, you should increase the setting if the above operations are not affecting pixels whose colors you consider to be similar enough.</p><p>However, if they are having too much of an effect and are changing pixels whose colors you do not consider to be similar (e.g. if <b>Flood Fill</b> is changing too many pixels), you should decrease this setting.</p><p>To configure it, click on the cube.</p></qt>
sv: <qt><p><b>Färglikhet</b> är hur <i>lika</i> färger i olika bildpunkter måste vara för att åtgärder ska anse att de är likadana.</p><p>Om du ställer in den till något annat än <b>Exakt</b>, kan du arbeta effektivare med gitterbilder och fotografier, på ett sätt som påminner om "trollstaven" i andra ritprogram.</p><p>Funktionen påverkar:</p><ul><li><b>Markeringar</b>: I <b>genomskinligt</b> läge blir alla färger i markeringen som <i>liknar</i> bakgrundsfärgen genomskinliga.</li><li><b>Fyll</b>: För områden med <i>liknande</i> men inte identiska bildpunkter, fyller ett högre värde troligen i flera bildpunkter.</li><li><b>Färgsudd</b>: Alla bildpunkter som har en färg som <i>liknar</i> förgrundsfärgen ersätts med bakgrundsfärgen.</li><li><b>Beskär automatiskt</b> och <b>Ta bort inre kant</b>: För kanter med <i>liknande</i> men inte identiska bildpunkter, beskär ett högre värde troligen hela kanten.</li></ul><p>Högre inställningar betyder att verktygen anser att ett större färgintervall är tillräckligt <i>liknande</i> för att anses nog lika. Därför ska du öka inställningen om verktygen ovan inte påverkar bildpunkter vars färger du anser vara lika nog.</p><p>Om den har för stor effekt och ändrar bildpunkter vars färger du inte anser vara liknande (t.ex. om <b>Fyll</b> ändrar för många bildpunkter), ska du minska inställningen.</p><p>För att anpassa den, klicka på kuben.</p></qt>

en: <qt><p><b>Color Similarity</b> is how <i>similar</i> the colors of different pixels must be, for operations to consider them to be the same.</p><p>If you set it to something other than <b>Exact Match</b>, you can work more effectively with dithered images and photos, in a comparable manner to the "Magic Wand" feature of other paint programs.</p><p>This feature applies to:</p><ul><li><b>Selections</b>: In <b>Transparent</b> mode, any color in the selection that is <i>similar</i> to the background color will be made transparent.</li><li><b>Flood Fill</b>: For regions with <i>similar</i> - but not identical - colored pixels, a higher setting is likely to fill more pixels.</li><li><b>Color Eraser</b>: Any pixel whose color is <i>similar</i> to the foreground color will be replaced with the background color.</li><li><b>Autocrop</b> and <b>Remove Internal Border</b>: For borders with <i>similar</i> - but not identical - colored pixels, a higher setting is more likely to crop the whole border.</li></ul><p>Higher settings mean that operations consider an increased range of colors to be sufficiently <i>similar</i> so as to be the same. Therefore, you should increase the setting if the above operations are not affecting pixels whose colors you consider to be similar enough.</p><p>However, if they are having too much of an effect and are changing pixels whose colors you do not consider to be similar (e.g. if <b>Flood Fill</b> is changing too many pixels), you should decrease this setting.</p></qt>
sv: <qt><p><b>Färglikhet</b> är hur <i>lika</i> färger i olika bildpunkter måste vara för att åtgärder ska anse att de är likadana.</p><p>Om du ställer in den till något annat än <b>Exakt</b>, kan du arbeta effektivare med gitterbilder och fotografier, på ett sätt som påminner om "trollstaven" i andra ritprogram.</p><p>Funktionen påverkar:</p><ul><li><b>Markeringar</b>: I <b>genomskinligt</b> läge blir alla färger i markeringen som <i>liknar</i> bakgrundsfärgen genomskinliga.</li><li><b>Fyll</b>: För områden med <i>liknande</i> men inte identiska bildpunkter, fyller ett högre värde troligen i flera bildpunkter.</li><li><b>Färgsudd</b>: Alla bildpunkter som har en färg som <i>liknar</i> förgrundsfärgen ersätts med bakgrundsfärgen.</li><li><b>Beskär automatiskt</b> och <b>Ta bort inre kant</b>: För kanter med <i>liknande</i> men inte identiska bildpunkter, beskär ett högre värde troligen hela kanten.</li></ul><p>Högre inställningar betyder att verktygen anser att ett större färgintervall är tillräckligt <i>liknande</i> för att anses nog lika. Därför ska du öka inställningen om verktygen ovan inte påverkar bildpunkter vars färger du anser vara lika nog.</p><p>Om den dock har för stor effekt och ändrar bildpunkter vars färger du inte anser vara liknande (t.ex. om <b>Fyll</b> ändrar för många bildpunkter), ska du minska inställningen.</p></qt>

en: <p>Color Similarity: %1%</p><p align="center">Click to configure.</p>
sv: <p>Färglikhet: %1 %</p><p align="center">Klicka för att anpassa.</p>

en: <p>Color Similarity: Exact Match</p><p align="center">Click to configure.</p>
sv: <p>Färglikhet: Exakt</p><p align="center">Klicka för att anpassa.</p>

en: &Brightness:
sv: &Ljusstyrka:

en: Re&set
sv: Åter&ställ

en: Co&ntrast:
sv: Ko&ntrast:

en: Rese&t
sv: Å&terställ

en: C&hannels:
sv: &Kanaler:

en: All
sv: Alla

en: Red
sv: Röd

en: Green
sv: Grön

en: Blue
sv: Blå

en: Reset &All Values
sv: &Återställ alla värden

en: Settings
sv: Inställningar

en: &Amount:
sv: &Mängd:

en: E&nable
sv: A&ktivera

en: Colors
sv: Färger

en: &Hue:
sv: &Färgton:

en: &Saturation:
sv: &Färgmättnad:

[ctx: The V of HSV]
en: &Value:
sv: &Värde:

en: &Red
sv: &Röd

en: &Green
sv: &Grön

en: &Blue
sv: &Blå

en: &All
sv: &Alla

en: Channels
sv: Kanaler

en: &Monochrome
sv: &Svartvit

en: Mo&nochrome (dithered)
sv: S&vartvit (med gitter)

en: 256 co&lor
sv: 256 &färger

en: 256 colo&r (dithered)
sv: 256 fä&rger (med gitter)

en: 24-&bit color
sv: 24-&bitars färg

en: Reduce To
sv: Reducera till

en: &Granularity:
sv: &Kornighet:

en: <qt><p>To select the foreground color that tools use to draw, left-click on a filled-in color cell. To select the background color, right-click instead.</p><p>To change the color of a color cell itself, double-click on it.</p><p>You can also swap the color of a filled-in cell with any other cell using drag and drop. Also, if you hold down the <b>Ctrl</b> key, the destination cell's color will be overwritten, instead of being swapped with the color of the source cell.</p></qt>
sv: <qt><p>Vänsterklicka på en ifylld färgcell för att välja förgrundsfärg som verktygen använder för att rita. Högerklicka istället för att välja bakgrundsfärg.</p><p>Dubbelklicka på färgcellen för att ändra färg på själva cellen.</p><p>Du kan också byta färg på en ifylld cell och vilken annan cell som helst med drag och släpp. Om du håller nere <b>Ctrl-tangenten</b>, skrivs cellen du släpper på över istället för att bytas med cellen du drar från.</p></qt>

en: Convert &to:
sv: Konvertera &till:

en: Quali&ty:
sv: Kvali&tet:

en: &Preview
sv: &Förhandsgranskning

en: Monochrome
sv: Svartvit

en: Monochrome (Dithered)
sv: Svartvit (med gitter)

en: 256 Color
sv: 256 färger

en: 256 Color (Dithered)
sv: 256 färger (med gitter)

en: 24-bit Color
sv: 24-bitars färg

[ctx: @title:tab]
en: I&mage Position
sv: Bil&dposition

en: &Center of the page
sv: &Mitt på sidan

en: Top-&left of the page
sv: &Längst upp till vänster på sidan

en: Transparent
sv: Genomskinlig

en: KolourPaint Defaults
sv: Standardvärden för Kolourpaint

[ctx: Colors: name_or_url_of_color_palette]
en: Colors: %1
sv: Färger: %1

[ctx: Colors: name_or_url_of_color_palette [modified]]
en: Colors: %1 [modified]
sv: Färger: %1 [ändrade]

en: Circle
sv: Cirkel

en: Square
sv: Kvadrat

en: Slash
sv: Snedstreck

en: Backslash
sv: Bakstreck

en: No Fill
sv: Fyll inte

en: Fill with Background Color
sv: Fyll med bakgrundsfärg

en: Fill with Foreground Color
sv: Fyll med förgrundsfärg

en: Opaque
sv: Ogenomskinlig
