kolourpaint - en to ug translation catalogue (135 entries)

en: Balance
ug: تەڭپۇڭ

en: Soften
ug: يۇمشات

en: Sharpen
ug: ئېنىقلىق

en: Clear
ug: تازىلا

en: Emboss
ug: تاللىغاننى ئۆچۈر

en: Invert Colors
ug: ئەكس رەڭ

en: Invert
ug: ئەكسى رەڭگە ئالماشتۇر

en: Flip horizontally
ug: گورىزونتال ئۆرۈش

en: Flip vertically
ug: تىك ئايلاندۇر

en: Resize
ug: چوڭلۇقىنى ئۆزگەرت

en: Scale
ug: نىسبىتى

en: Rotate
ug: چۆرگىلەت

en: &Undo: %1
ug: يېنىۋال(&U): %1

en: &Undo
ug: يېنىۋال(&U)

en: &Redo: %1
ug: قايتىلا(&R): %1

en: &Redo
ug: قايتىلا(&R)

en: Undo: %1
ug: يېنىۋال: %1

en: Undo
ug: يېنىۋال

en: Redo: %1
ug: قايتىلا: %1

en: Redo
ug: قايتىلا

en: Color Picker
ug: رەڭ ئالغۇچ

en: Flood Fill
ug: بوياش

en: &Effect:
ug: ئۇنۇم(&E):

[ctx: @title:window]
en: Document Properties
ug: پۈتۈك خاسلىقى

en: Unspecified
ug: بەلگىلەنمىگەن

en: Horizontal:
ug: توغرىسىغا:

en: Vertical:
ug: بويىغا:

en: &Delete Row
ug: قۇرنى ئۆچۈر(&D)

en: &Reset
ug: ئەسلىگە قايتۇر(&R)

en: Key
ug: ئاچقۇچ

en: Value
ug: قىممەت

en: Dimensions
ug: ئۆلچەم

en: Original:
ug: ئەسلى:

en: Preview
ug: ئالدىن كۆزەت

en: &Update
ug: يېڭىلا(&U)

en: Entire Image
ug: پۈتۈن سۈرەت

en: Selection
ug: تاللاش

en: Text Box
ug: تېكىست رامكىسى

en: Operation
ug: مەشغۇلات

en: &Resize
ug: چوڭلۇقىنى ئۆزگەرت(&R)

en: &Scale
ug: ئۆلچەك(&S)

en: Width:
ug: كەڭلىك:

en: Height:
ug: ئېگىزلىك:

en: &New:
ug: يېڭى(&N):

en: &Percent:
ug: پىرسەنت(&P):

[ctx: @title:window]
en: Rotate Image
ug: سۈرەت چۆرگىلىتىش

en: Direction
ug: يۆنىلىش

en: C&lockwise
ug: سائەت يۆنىلىشى(&C)

en: Angle
ug: بۇلۇڭ

en: 90 &degrees
ug: 90 گرادۇس(&D)

en: 180 d&egrees
ug: 180 گرادۇس(&E)

en: 270 de&grees
ug: 270 گرادۇس(&G)

en: degrees
ug: گرادۇس

en: &Horizontal:
ug: توغرىسىغا(&H):

en: &Vertical:
ug: بويىغا(&V):

en: Exact Match
ug: دەلمۇدەل ماسلىق

[ctx: @title:window]
en: Save Preview
ug: ئالدىن كۆزىتىشنى ساقلاش

en: Could not open "%1".
ug: «%1» نى ئاچالمىدى.

en: <empty>
ug: <قۇرۇق>

[ctx: @title:window]
en: Internal Error
ug: ئىچكى خاتالىق

en: Icons
ug: سىنبەلگىلەر

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ug: كۆرۈنۈش(&V)

note: i18n: ectx: Menu (image)
en: &Image
ug: سۈرەت(&I)

note: i18n: ectx: Menu (colors)
en: &Colors
ug: رەڭلەر(&C)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ug: ئاساسىي قورال بالداق

note: i18n: ectx: ToolBar (textToolBar)
en: Text Toolbar
ug: تېكىست قورال بالداق

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ug: تەھرىر(&E)

[ctx: @title:window]
en: Thumbnail
ug: كىچىك سۈرەت

en: Text
ug: تېكىست

en: Untitled
ug: ماۋزۇسىز

[ctx: @item:inmenu colors]
en: &Open...
ug: ئاچ(&O)…

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Reloa&d
ug: قايت يۈكلە(&D)

[ctx: @item:inmenu colors]
en: &Save
ug: ساقلا(&S)

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Save &As...
ug: باشقا ئاتتا ساقلا(&A)…

en: &Reload
ug: قايتا يۈكلە(&R)

en: E&xport...
ug: چىقار(&X)…

en: Scan...
ug: تارا…

en: Properties
ug: خاسلىق

en: Reloa&d
ug: قايت يۈكلە(&D)

[ctx: @title:window]
en: Open Image
ug: سۈرەت ئاچ

en:  second |  seconds
ug[0]:  سېكۇنت

en: No delay
ug: كېچىكتۈرۈلمەيدۇ

en: Hide Main Window
ug: ئاساسىي كۆزنەكنى يوشۇرۇش

en: Document Properties
ug: پۈتۈك خاسلىقى

[ctx: @title:window]
en: Save Image As
ug: سۈرەتنى باشقا ئاتتا ساقلاش

[ctx: @title:window]
en: Export
ug: ئېكسپورت قىل

[ctx: @title:window]
en: Print Image
ug: سۈرەتنى بېسىپ چىقار

en: Rotate &Left
ug: سولغا چۆرگىلەت(&L)

en: C&lear
ug: تازىلا(&L)

[ctx: Image/Selection Menu caption - make sure the translation has the same accel as the Select&ion translation]
en: &Image
ug: سۈرەت(&I)

en: Font Family
ug: خەت نۇسخا تۈركۈمى

en: Font Size
ug: خەت چوڭلۇقى

en: Bold
ug: توم

en: Italic
ug: يانتۇ

en: Underline
ug: ئاستى سىزىق

en: Tool Box
ug: قورال ساندۇقى

en: Show &Grid
ug: سېتكا كۆرسەت(&G)

en: &Zoom
ug: كېڭەيت تارايت(&Z)

en: Brush
ug: چوتكا

en: Eraser
ug: ئۆچۈرگۈچ

en: Zoom
ug: كېڭەيت-تارايت

en: Curve
ug: ئەگرى سىزىق

en: Line
ug: قۇر

en: Polygon
ug: كۆپ تەرەپلىك

en: Ellipse
ug: ئېللىپس

en: Rectangle
ug: تىك تۆت بۇلۇڭ

en: &Brightness:
ug: يورۇقلۇق دەرىجىسى(&B):

en: Re&set
ug: ئەسلىگە قايتۇر(&S)

en: All
ug: ھەممىسى

en: Red
ug: قىزىل

en: Green
ug: يېشىل

en: Blue
ug: كۆك

en: Settings
ug: تەڭشەكلەر

en: &Amount:
ug: مىقدارى(&A):

en: E&nable
ug: قوزغات(&N)

en: Colors
ug: رەڭلەر

en: &Hue:
ug: رەڭگى(&H):

en: &Saturation:
ug: تويۇنۇش دەرىجىسى(&S):

[ctx: The V of HSV]
en: &Value:
ug: قىممىتى(&V):

en: &Red
ug: قىزىل(&R)

en: &Green
ug: يېشىل(&G)

en: &Blue
ug: كۆك(&B)

en: &All
ug: ھەممىسى(&A)

en: Channels
ug: قانال

en: &Preview
ug: ئالدىن كۆزەت(&P)

en: Monochrome
ug: رەڭسىز

en: Transparent
ug: سۈزۈك

en: Circle
ug: چەمبەر

en: Square
ug: تۆت چاسا

en: Slash
ug: يانتۇ سىزىق

en: Backslash
ug: تەتۈر يانتۇ سىزىق(Backslash)

en: No Fill
ug: تولدۇرۇلمىغان

en: Fill with Background Color
ug: تەگلىك رەڭگى بىلەن بوياش

en: Fill with Foreground Color
ug: ئالدى رەڭگى بىلەن بوياش

en: Opaque
ug: گۇڭگا
