kompare - en to da translation catalogue (57 entries)

en:  0 of 0 differences
da:  0 af 0 forskelle

en:  0 of 0 files
da:  0 af 0 filer

en:  %2 of %1 file  |  %2 of %1 files
da[0]:  %2 ud af %1 fil
da[1]:  %2 ud af %1 filer

en:  %1 file  |  %1 files
da[0]: %1 fil
da[1]:  %1 filer

en:  %2 of %1 difference, %3 applied  |  %2 of %1 differences, %3 applied
da[0]:  %2 ud af %1 forskel, %3 anvendt
da[1]:  %2 ud af %1 forskelle, %3 anvendte

en:  %1 difference  |  %1 differences
da[0]: %1 forskel
da[1]:  %1 forskelle

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: Here you can enter the files you want to compare.
da: Her kan du indtaste de filer du ønsker at sammenligne.

en: Here you can change the options for comparing the files.
da: Her kan du ændre valgene sammenlign af filer.

en: Here you can change the options for the view.
da: Her kan du ændre valgene for visningen.

en: File used for excluding files cannot be found, please specify another file.
da: Fil der bruges til at ekskludere filer kan ikke findes, angiv en anden fil.

en: A program to view the differences between files and optionally generate a diff
da: Et program til at se forskelle mellem filer og hvis man vil generere en diff-fil.

en: Author
da: Forfatter

en: Developer
da: Udvikler

en: Maintainer
da: Vedligeholder

en: Kompare icon artist
da: Kompare ikonkunstner

en: A lot of good advice
da: En masse gode råd

en: Cervisia diff viewer
da: Cervisia diff-fremviser

en: This will compare URL1 with URL2
da: Dette vil sammenligne URL1 med URL2

en: This will open URL1 and expect it to be diff output. URL1 can also be a '-' and then it will read from standard input. Can be used for instance for cvs diff | kompare -o -. Kompare will do a check to see if it can find the original file(s) and then blend the original file(s) into the diffoutput and show that in the viewer. -n disables the check.
da: Dette vil åbne URL1 og forvente at det er diff-uddata. URL1 kan også være en '-' og så vil den læse fra standard-inddata. Kan bruges for eksempel til cvs diff | kompare -o -. Kompare vil tjekke for at se om den kan finde de oprindelige filer og så blande de oprindelige filer med diff-uddata og vise det i fremviseren. -n deaktiverer tjekket.

en: This will blend URL2 into URL1, URL2 is expected to be diff output and URL1 the file or folder that the diffoutput needs to be blended into.
da: Dette vil blande URL2 med URL1, URL2 forventes at være diff-uddata og URL1 filen eller mappen som diff-uddata skal blandes med.

en: Disables the check for automatically finding the original file(s) when using '-' as URL with the -o option.
da: Deaktiverer tjekket for automatisk at finde de oprindelige file når det bruges med '-' som URL med -o flaget.

en: Use this to specify the encoding when calling it from the command line. It will default to the local encoding if not specified.
da: Brug dette til at angive tegnsættet når der kaldes fra kommandolinjen. Det vil som standard være det lokale tegnsæt hvis intet andet er angivet.

en: You can select a different diff program here. On Solaris the standard diff program does not support all the options that the GNU version does. This way you can select that version.
da: Du kan vælge et andet diff-program her. På Solaris understøtter standard diff-programmet ikke alle de flag som GNU-versionen gør. På denne måde kan du  vælge denne udgave.

en: Applied: Changes made to %1 line undone | Applied: Changes made to %1 lines undone
da[0]: Anvendt: Ændringer lavet på %1 linje fortrudt
da[1]: Anvendt: Ændringer lavet på %1 linjer fortrudt

en: Changed %1 line | Changed %1 lines
da[0]: Ændrede %1 linje
da[1]: Ændrede %1 linjer

en: Applied: Insertion of %1 line undone | Applied: Insertion of %1 lines undone
da[0]: Anvendt: Indsætning af %1 linje fortrudt
da[1]: Anvendt: Indsætning af %1 linjer fortrudt

en: Inserted %1 line | Inserted %1 lines
da[0]: Indsatte %1 linje
da[1]: Indsatte %1 linjer

en: Applied: Deletion of %1 line undone | Applied: Deletion of %1 lines undone
da[0]: Anvendt: Sletning af %1 linje fortrudt
da[1]: Anvendt: Sletning af %1 linjer fortrudt

en: Deleted %1 line | Deleted %1 lines
da[0]: Slette %1 linje
da[1]: Slettede %1 linjer

en: <qt>The URL <b>%1</b> cannot be downloaded.</qt>
da: <qt>URL'en <b>%1</b> kan ikke hentes.</qt>

en: <qt>The URL <b>%1</b> does not exist on your system.</qt>
da: <qt>URL'en <b>%1</b> eksisterer ikke på dit system.</qt>

en: Patch Files (*.diff *.dif *.patch)
da: Rettelsesfiler (*.diff *.dif *.patch)

en: You have made changes to the destination file(s).
    Would you like to save them?
da: Du har lavet ændringer i målfilerne.
    Vil du gerne gemme dem?

en: No diff file, or no 2 files have been diffed. Therefore no stats are available.
da: Der er ingen diff-fil eller ingen 2 filer der er blevet 'diffet'.Derfor er ingen statistik tilstede.

en: Statistics:
    
    Old file: %1
    New file: %2
    
    Format: %3
    Number of hunks: %4
    Number of differences: %5
da: Statistik:
    
    Gammel fil: %1
    Ny fil: %2
    
    Format: %3
    Antal stumper: %4
    Antal forskelle: %5

en: Statistics:
    
    Number of files in diff file: %1
    Format: %2
    
    Current old file: %3
    Current new file: %4
    
    Number of hunks: %5
    Number of differences: %6
da: Statistik:
    
    Antal filer i diff-fil: %1
    Format: %2
    
    Nuværende gammel fil: %3
    Nuværende ny fil: %4
    
    Antal stumper: %5
    Antal forskelle: %6

note: i18n: ectx: Menu (difference)
en: &Difference
da: &Forskel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_ContextRB)
en: &Context
da: &Kontekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_UnifiedRB)
en: &Unified
da: &Forenet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_SideBySideRB)
en: &Side-by-side
da: &Side om side

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_ContextLinesLabel)
en: Number of context lines:
da: Antal sammenhængslinjer:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_OptionsGB)
en: Options
da: Indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_SmallerChangesCB)
en: Look for smaller changes
da: Kig efter små ændringer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_LargeFilesCB)
en: Optimize for large files
da: Optimér for store filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreCaseCB)
en: Ignore changes in case
da: Ignorér versalændringer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ExpandTabsCB)
en: Expand tabs to spaces
da: Udvid tab til mellemrum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreEmptyLinesCB)
en: Ignore added or removed empty lines
da: Ignorér tilføjede eller fjernede tomme linjer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreWhiteSpaceCB)
en: Ignore changes in whitespace
da: Ignorér ændringer i mellemrum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_FunctionNamesCB)
en: Show function names
da: Vis funktionsnavne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_RecursiveCB)
en: Compare folders recursively
da: Sammenlign mapper rekursivt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_NewFilesCB)
en: Treat new files as empty
da: Behandl nye filer som tomme

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: Run Diff In
da: Kør diff i

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_CommandLineGB)
en: Command Line
da: Kommandolinje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_CommandLineLabel)
en: cd dir && diff -udHprNa -- source destination
da: cd dir && diff -udHprNa -- kilde mål
