kompare - en to el translation catalogue (184 entries)

en: Could not load our KompareViewPart: %1
el: Αδυναμία φόρτωσης του KompareViewPart: %1

[ctx: @title:window]
en: Navigation
el: Πλοήγηση

en: Could not load our KompareNavigationPart: %1
el: Αδυναμία φόρτωσης του δικού μας KompareNavigationPart: %1

[ctx: @action]
en: &Open Diff...
el: &Άνοιγμα diff...

[ctx: @action]
en: &Compare Files...
el: &Σύγκριση αρχείων...

[ctx: @action]
en: &Blend URL with Diff...
el: &Ανάμειξη URL με diff...

[ctx: @action]
en: Show T&ext View
el: Εμφάνιση προβολής &κειμένου

en:  0 of 0 differences
el: 0 από 0 διαφορές

en:  0 of 0 files
el: 0 από 0 αρχεία

en:  %2 of %1 file  |  %2 of %1 files
el[0]:  %2 από %1 αρχείο
el[1]:  %2 από %1 αρχεία

en:  %1 file  |  %1 files
el[0]:  %1 αρχείο
el[1]:  %1 αρχεία

en:  %2 of %1 difference, %3 applied  |  %2 of %1 differences, %3 applied
el[0]:  %2 από %1 διαφορά, %3 εφαρμόστηκε
el[1]:  %2 από %1 διαφορές, %3 εφαρμόστηκαν

en:  %1 difference  |  %1 differences
el[0]:  %1 διαφορά
el[1]:  %1 διαφορές

[ctx: @title:window]
en: Blend File/Folder with diff Output
el: Ανάμειξη Αρχείου/Φακέλου με την έξοδο diff

[ctx: @title:group]
en: File/Folder
el: Αρχείο/Φάκελος

[ctx: @title:group]
en: Diff Output
el: Έξοδος diff

[ctx: @action:button]
en: Blend
el: Ανάμειξη

[ctx: @info:tooltip]
en: Blend this file or folder with the diff output
el: Ανάμειξη αυτού του αρχείου ή φακέλου με την έξοδο του diff

[ctx: @infor:whatsthis]
en: If you have entered a file or folder name and a file that contains diff output in the fields in this dialog then this button will be enabled and pressing it will open kompare's main view where the output of the entered file or files from the folder are mixed with the diff output so you can then apply the difference(s) to a file or to the files.
el: Αν εισάγατε ένα αρχείο ή όνομα φακέλου και ένα αρχείο που περιέχει έξοδο διαφορών στα πεδία σε αυτόν το διάλογο τότε αυτό το κουμπί θα ενεργοποιηθεί και πατώντας το θα ανοίξει η κύρια προβολή του kompare όπου η έξοδος των αρχείων που έγινε εισαγωγή από τον φάκελο έχει αναμειχθεί με την έξοδο διαφορών έτσι ώστε να μπορείτε έπειτα να εφαρμόσετε τις διαφορές σε κάποιο αρχείο ή αρχεία.

[ctx: @title:window]
en: Compare Files or Folders
el: Σύγκριση αρχείων ή φακέλων

[ctx: @title:group]
en: Source
el: Πηγή

[ctx: @title:group]
en: Destination
el: Προορισμός

[ctx: @action:button]
en: Compare
el: Σύγκριση

[ctx: @info:tooltip]
en: Compare these files or folders
el: Σύγκριση αυτών των αρχείων ή φακέλων

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you have entered 2 filenames or 2 folders in the fields in this dialog then this button will be enabled and pressing it will start a comparison of the entered files or folders.
el: Αν έχετε δώσει 2 ονόματα αρχείων ή 2 φακέλους στα πεδία αυτού του διαλόγου, τότε αυτό το κουμπί θα ενεργοποιηθεί και πατώντας το θα ξεκινήσει η σύγκριση αυτών των αρχείων ή φακέλων.

[ctx: @title:window]
en: Text View
el: Προβολή κειμένου

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
el: &Αρχείο

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
el: Ρ&υθμίσεις

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

[ctx: @title:tab]
en: Files
el: Αρχεία

en: Here you can enter the files you want to compare.
el: Εδώ μπορείτε να εισάγετε τα αρχεία που θέλετε να συγκρίνετε.

en: Here you can change the options for comparing the files.
el: Εδώ μπορείτε να αλλάξετε τις επιλογές για τη σύγκριση των αρχείων.

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Here you can change the options for the view.
el: Εδώ μπορείτε να αλλάξετε τις επιλογές της εμφάνισης.

en: File used for excluding files cannot be found, please specify another file.
el: Αδυναμία εύρεσης του αρχείου της εξαίρεσης αρχείων, παρακαλώ καθορίστε ένα άλλο αρχείο.

en: A program to view the differences between files and optionally generate a diff
el: Ένα πρόγραμμα για την προβολή των διαφορών μεταξύ αρχείων και προαιρετικά τη δημιουργία diff (αρχείου διαφορών)

en: Author
el: Συγγραφέας

en: Developer
el: Προγραμματιστής

en: Maintainer
el: Συντηρητής

en: Kompare icon artist
el: Καλλιτέχνης εικονιδίων Kompare

en: A lot of good advice
el: Πολλές καλές συμβουλές

en: Cervisia diff viewer
el: Προβολέας diff του Cervisia

en: This will compare URL1 with URL2
el: Αυτό θα συγκρίνει το URL1 με το URL2

en: This will open URL1 and expect it to be diff output. URL1 can also be a '-' and then it will read from standard input. Can be used for instance for cvs diff | kompare -o -. Kompare will do a check to see if it can find the original file(s) and then blend the original file(s) into the diffoutput and show that in the viewer. -n disables the check.
el: Αυτό θα ανοίξει το URL1 και θα αναμένει την έξοδο διαφορών. Το URL1 μπορεί επίσης να είναι ένα '-' που σημαίνει ότι θα διαβάσει από την κανονική είσοδο. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για παράδειγμα ως diff cvs | kompare -o -. Το Kompare θα κάνει έναν έλεγχο αν μπορεί να εντοπίσει τα αρχικά αρχεία και έπειτα θα αναμείξει τα αρχικά αρχεία με την έξοδο διαφορών και θα την εμφανίσει στην προβολή. Το  -n απενεργοποιεί αυτόν τον έλεγχο.

en: This will blend URL2 into URL1, URL2 is expected to be diff output and URL1 the file or folder that the diffoutput needs to be blended into.
el: Αυτό θα αναμείξει το URL2 μέσα στο URL1, Το URL2 αναμένεται ως έξοδο διαφορών και το  URL1 ως αρχείο ή φάκελο στον οποίο θα αναμειχθεί η έξοδος διαφορών.

en: Disables the check for automatically finding the original file(s) when using '-' as URL with the -o option.
el: Απενεργοποιεί τον έλεγχο αυτόματης εύρεσης του αρχικού αρχείου(ων) κατά τη χρήση του '-' ως URL με την επιλογή -o.

en: Use this to specify the encoding when calling it from the command line. It will default to the local encoding if not specified.
el: Χρησιμοποιήστε αυτό για να ορίσετε την κωδικοποίηση κατά την κλήση του από τη γραμμή εντολών. Προκαθορισμένα ορίζεται όπως την τοπική κωδικοποίηση αν δεν οριστεί.

[ctx: @title:group]
en: Diff Program
el: Πρόγραμμα diff

en: You can select a different diff program here. On Solaris the standard diff program does not support all the options that the GNU version does. This way you can select that version.
el: Μπορείτε να επιλέξετε εδώ ένα διαφορετικό πρόγραμμα diff. Στο Solaris ή τυπική έκδοση diff δεν υποστηρίζει όλες τις επιλογές που υποστηρίζει η έκδοση GNU. Με αυτήν τη λειτουργία μπορείτε να επιλέξετε αυτή την έκδοση.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the format of the output generated by diff. Unified is the one that is used most frequently because it is very readable. The KDE developers like this format the best so use it for sending patches.
el: Επιλέξτε τη μορφή της εξόδου του diff. Η ενοποιημένη είναι αυτή που χρησιμοποιείται πιο συχνά επειδή είναι πολύ ευανάγνωστη. Οι προγραμματιστές KDE προτιμούν αυτήν τη μορφή, οπότε χρησιμοποιήστε την για την αποστολή επιδιορθώσεων.

[ctx: @title:group]
en: Output Format
el: Μορφή εξόδου

[ctx: @option:radio format type]
en: Context
el: Σχετικό

[ctx: @option:radio format type]
en: Normal
el: Κανονικό

[ctx: @option:radio format type]
en: Unified
el: Ενοποιημένο

[ctx: @title:group]
en: Lines of Context
el: Σχετιζόμενες γραμμές

[ctx: @info:whatsthis]
en: The number of context lines is normally 2 or 3. This makes the diff readable and applicable in most cases. More than 3 lines will only bloat the diff unnecessarily.
el: Ο αριθμός των σχετικών γραμμών είναι συνήθως 2 ή 3. Αυτό κάνει το diff ευανάγνωστο τις περισσότερες φορές. Περισσότερες από 3 γραμμές θα κάνουν την έξοδο του diff άχρηστα φλύαρη.

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of context lines:
el: Αριθμός σχετιζόμενων γραμμών:

[ctx: @title:tab]
en: Format
el: Μορφή

[ctx: @title:group]
en: General
el: Γενικά

[ctx: @option:check]
en: &Treat new files as empty
el: &Θεώρηση των νέων αρχείων ως κενά

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -N diff option.
el: Αυτό αντιστοιχεί με την επιλογή -Ν στο diff.

[ctx: @info:whatsthis]
en: With this option enabled diff will treat a file that only exists in one of the directories as empty in the other directory. This means that the file is compared with an empty file and because of this will appear as one big insertion or deletion.
el: Με αυτήν την επιλογή ενεργή το diff χειρίζεται ένα αρχείο που υπάρχει μόνο στον έναν κατάλογο ως κενό στον άλλον κατάλογο. Αυτό σημαίνει ότι το αρχείο συγκρίνεται με ένα κενό αρχείο και εξαιτίας αυτούς θα εμφανίζεται ως μια μεγάλη εισαγωγή ή διαγραφή.

[ctx: @option:check]
en: &Look for smaller changes
el: &Αναζήτηση για μικρότερες αλλαγές

[ctx: @info:tooltip]
en: This corresponds to the -d diff option.
el: Αυτό αντιστοιχεί με την επιλογή -d στο diff.

[ctx: @info:whatsthis]
en: With this option enabled diff will try a little harder (at the cost of more memory) to find fewer changes.
el: Με αυτήν την επιλογή ενεργή το diff θα προσπαθήσει περισσότερο (με κόστος στη χρήση μνήμης) για την εύρεση λιγότερων τροποποιήσεων.

[ctx: @option:check]
en: O&ptimize for large files
el: &Βελτιστοποίηση για μεγάλα αρχεία

[ctx: @info:tooltip]
en: This corresponds to the -H diff option.
el: Αυτό αντιστοιχεί με την επιλογή -H στο diff.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option lets diff makes better diffs when using large files. The definition of large is nowhere to be found though.
el: Αυτή η επιλογή επιτρέπει στο diff τη δημιουργία καλύτερων διαφορών σε μεγάλα αρχεία. Δεν είναι σαφής όμως ο ορισμός του μεγάλου αρχείου.

[ctx: @option:check]
en: &Ignore changes in case
el: Α&γνόηση αλλαγών μεταξύ πεζών και κεφαλαίων

[ctx: @info:tooltip]
en: This corresponds to the -i diff option.
el: Αυτό αντιστοιχεί με την επιλογή -i στο diff.

[ctx: @info:whatsthis]
en: With this option to ignore changes in case enabled, diff will not indicate a difference when something in one file is changed into SoMEthing in the other file.
el: Με αυτήν την επιλογή ενεργή για την αγνόηση των τροποποιήσεων, το diff δε θα εμφανίζει διαφορά όταν ένα τμήμα ενός αρχείου τροποποιηθεί σε κάποιο άλλο τμήμα στο άλλο αρχείο.

[ctx: @option:check]
en: Ignore regexp:
el: Παράβλεψη κανονικών εκφράσεων:

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -I diff option.
el: Αυτό αντιστοιχεί με την επιλογή -I στο diff.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this checkbox is enabled, an option to diff is given that will make diff ignore lines that match the regular expression.
el: Αν ενεργοποιηθεί αυτό το πλαίσιο επιλογής, το diff θα μπορεί να αγνοεί αρχεία που ταιριάζουν με την κανονική έκφραση.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the regular expression here that you want to use
    to ignore lines that match it.
el: Προσθέστε εδώ την κανονική έκφραση που θα χρησιμοποιηθεί
    για την παράβλεψη των γραμμών που ταιριάζουν με αυτή.

[ctx: @title:group]
en: Whitespace
el: Κενό

[ctx: @option:check]
en: E&xpand tabs to spaces in output
el: &Μετατροπή των στηλοθετών σε κενά στην έξοδο

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -t diff option.
el: Αυτή η επιλογή αντιστοιχεί στην επιλογή -t του diff.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option does not always produce the right result. Due to this expansion Kompare may have problems applying the change to the destination file.
el: Αυτή η επιλογή δεν παράγει πάντα το σωστό αποτέλεσμα. Εξαιτίας αυτής της ανάπτυξης το Kompare μπορεί να έχει προβλήματα στην εφαρμογή των τροποποιήσεων στο αρχείο προορισμού.

[ctx: @option:check]
en: I&gnore added or removed empty lines
el: Α&γνόηση πρόσθετων ή αφαιρούμενων κενών γραμμών

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -B diff option.
el: Αυτή η επιλογή αντιστοιχεί στην επιλογή -B του diff.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This can be very useful in situations where code has been reorganized and empty lines have been added or removed to improve legibility.
el: Αυτό μπορεί να είναι χρήσιμο σε καταστάσεις όπου ο κώδικας έχει αναδιοργανωθεί και έχουν προστεθεί ή αφαιρεθεί κενές γραμμές για τη βελτίωση της αναγνωσιμότητας.

[ctx: @option:check]
en: Ig&nore changes in the amount of whitespace
el: Α&γνόηση αλλαγών στο πλήθος των κενών

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -b diff option.
el: Αυτή η επιλογή αντιστοιχεί στην επιλογή -b του diff.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you are uninterested in differences arising due to, for example, changes in indentation, then use this option.
el: Αν δεν σας ενδιαφέρουν οι διαφορές που προέρχονται, για παράδειγμα, από τροποποιήσεις στις εσοχές του κειμένου, τότε χρησιμοποιήστε αυτήν την επιλογή.

[ctx: @option:check]
en: Ign&ore all whitespace
el: Α&γνόηση όλων των κενών

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -w diff option.
el: Αυτή η επιλογή αντιστοιχεί στην επιλογή -w του diff.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This is useful for seeing the significant changes without being overwhelmed by all the white space changes.
el: Αυτό είναι χρήσιμο για την εμφάνιση σημαντικών τροποποιήσεων χωρίς να κατακλυσμό από τροποποιήσεις λευκών κενών.

[ctx: @option:check]
en: Igno&re changes due to tab expansion
el: Αγ&νόηση αλλαγών εξαιτίας των στηλοθετών

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -E diff option.
el: Αυτή η επιλογή αντιστοιχεί στην επιλογή -E του diff.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If there is a change because tabs have been expanded into spaces in the other file, then this option will make sure that these do not show up. Kompare currently has some problems applying such changes so be careful when you use this option.
el: Αν υπάρχει τροποποίηση επειδή στηλοθέτες έχουν αναπτυχθεί σε κενά σε κάποιο άλλο αρχείο, τότε η επιλογή αυτή θα έχει σαν αποτέλεσμα τη μη εμφάνιση της συγκεκριμένης. το Kompare για την ώρα έχει προβλήματα στην εφαρμογή των τροποποιήσεων οπότε να είστε προσεκτικοί με τη χρήση της επιλογής αυτής.

[ctx: @title:tab]
en: Options
el: Επιλογές

[ctx: @title:group]
en: File Pattern to Exclude
el: Μοτίβο αρχείου για εξαίρεση

[ctx: @info:tooltip]
en: If this is checked you can enter a shell pattern in the text box on the right or select entries from the list.
el: Αν αυτό ενεργοποιηθεί μπορείτε να εισάγετε ένα μοτίβο κελύφους στο πλαίσιο κειμένου στα δεξιά ή να επιλέξετε καταχωρήσεις από τη λίστα.

[ctx: @info:tooltip]
en: Here you can enter or remove a shell pattern or select one or more entries from the list.
el: Εδώ μπορείτε να εισάγετε ή να αφαιρέσετε ένα μοτίβο κελύφους ή να επιλέξετε ένα ή περισσότερες καταχωρήσεις από τη λίστα.

[ctx: @title:group]
en: File with Filenames to Exclude
el: Αρχείο με ονόματα αρχείων για εξαίρεση

[ctx: @info:tooltip]
en: If this is checked you can enter a filename in the combo box below.
el: Αν ενεργοποιηθεί αυτό μπορείτε να εισάγετε ένα όνομα αρχείο στο παρακάτω πλαίσιο της λίστας επιλογής.

[ctx: @info:tooltip]
en: Here you can enter the URL of a file with shell patterns to ignore during the comparison of the folders.
el: Εδώ μπορείτε να εισάγετε μια URL ενός αρχείου με μοτίβα κελύφους για παράβλεψη κατά τη σύγκριση των φακέλων.

[ctx: @info:tooltip]
en: Any file you select in the dialog that pops up when you click it will be put in the dialog to the left of this button.
el: Κάθε αρχείο που επιλέγετε στο διάλογο που εμφανίζεται όταν κάνετε κλικ σε αυτό θα τοποθετηθεί στο διάλογο στα αριστερά αυτού του κουμπιού.

[ctx: @title:tab]
en: Exclude
el: Εξαίρεση

[ctx: @info:tooltip]
en: Select file
el: Επιλογή αρχείου

[ctx: @info:tooltip]
en: Select folder
el: Επιλογή φακέλου

[ctx: @title:group]
en: Encoding
el: Κωδικοποίηση

[ctx: @item:inlistbox encoding]
en: Default
el: Προκαθορισμένο

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
el: Επιλογή φακέλου

[ctx: @title:window]
en: Select File
el: Επιλογή αρχείου

[ctx: @title:group]
en: Colors
el: Χρώματα

[ctx: @label:chooser]
en: Removed color:
el: Χρώμα αφαίρεσης:

[ctx: @label:chooser]
en: Changed color:
el: Χρώμα αλλαγής:

[ctx: @label:chooser]
en: Added color:
el: Χρώμα προσθήκης:

[ctx: @label:chooser]
en: Applied color:
el: Χρώμα εφαρμογής:

[ctx: @title:group]
en: Mouse Wheel
el: Ρόδα ποντικιού

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of lines:
el: Αριθμός γραμμών:

[ctx: @title:group]
en: Tabs to Spaces
el: Στηλοθέτες σε Κενά

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of spaces to convert a tab character to:
el: Αριθμός κενών στα οποία μετατρέπεται ένας χαρακτήρας στηλοθέτη:

[ctx: @title:group]
en: Text Font
el: Γραμματοσειρά κειμένου

[ctx: @label:listbox]
en: Font:
el: Γραμματοσειρά:

[ctx: @label:spinbox]
en: Size:
el: Μέγεθος:

[ctx: @title:tab]
en: Fonts
el: Γραμματοσειρές

[ctx: @title:column]
en: Source Folder
el: Φάκελος πηγής

[ctx: @title:column]
en: Destination Folder
el: Φάκελος προορισμού

[ctx: @title:column]
en: Source File
el: Αρχείο πηγής

[ctx: @title:column]
en: Destination File
el: Αρχείο προορισμού

[ctx: @title:column]
en: Source Line
el: Γραμμή πηγής

[ctx: @title:column]
en: Destination Line
el: Γραμμή προορισμού

[ctx: @title:column]
en: Difference
el: Διαφορά

en: Applied: Changes made to %1 line undone | Applied: Changes made to %1 lines undone
el[0]: Εφαρμογή: αναίρεση των αλλαγών σε %1 γραμμή
el[1]: Εφαρμογή: αναίρεση των αλλαγών σε %1 γραμμές

en: Changed %1 line | Changed %1 lines
el[0]: Αλλαγμένη %1 γραμμή
el[1]: Αλλαγμένες %1 γραμμές

en: Applied: Insertion of %1 line undone | Applied: Insertion of %1 lines undone
el[0]: Εφαρμογή: αναίρεση εισαγωγής %1 γραμμής
el[1]: Εφαρμογή: αναίρεση εισαγωγής %1 γραμμών

en: Inserted %1 line | Inserted %1 lines
el[0]: Εισαγωγή %1 γραμμή
el[1]: Εισαγωγή %1 γραμμές

en: Applied: Deletion of %1 line undone | Applied: Deletion of %1 lines undone
el[0]: Εφαρμογή: αναίρεση διαγραφής %1 γραμμής
el[1]: Εφαρμογή: αναίρεση διαγραφής %1 γραμμών

en: Deleted %1 line | Deleted %1 lines
el[0]: Διαγραμμένη %1 γραμμή
el[1]: Διαγραμμένες %1 γραμμές

[ctx: @item directory name not known]
en: Unknown
el: Άγνωστο

[ctx: @action]
en: Save &All
el: Αποθήκευση ό&λων

[ctx: @action]
en: Save &Diff...
el: Αποθήκευση &diff...

[ctx: @action]
en: Swap Source with Destination
el: Εναλλαγή πηγής με προορισμό

[ctx: @action]
en: Show Statistics
el: Εμφάνιση στατιστικών

[ctx: @action]
en: Refresh Diff
el: Ανανέωση diff

en: <qt>The URL <b>%1</b> cannot be downloaded.</qt>
el: <qt>Το URL %1 είναι αδύνατο να ανακτηθεί.</qt>

en: <qt>The URL <b>%1</b> does not exist on your system.</qt>
el: <qt>Το URL %1 δεν υπάρχει στο σύστημά σας.</qt>

[ctx: @title:window]
en: Diff Options
el: Επιλογές diff

[ctx: @title:window]
en: Save .diff
el: Αποθήκευση .diff

en: Patch Files (*.diff *.dif *.patch)
el: Διόρθωση αρχείων (*.diff *.dif *.patch)

[ctx: @info:status]
en: Running diff...
el: Εκτέλεση diff...

[ctx: @info:status]
en: Parsing diff output...
el: Ανάλυση εξόδου diff...

[ctx: @info:status]
en: Comparing file %1 with file %2
el: Σύγκριση αρχείου %1 με αρχείο %2

[ctx: @info:status]
en: Comparing files in %1 with files in %2
el: Σύγκριση αρχείων στο %1 με τα αρχεία στο %2

[ctx: @info:status]
en: Viewing diff output from %1
el: Εμφάνιση εξόδου diff από %1

[ctx: @info:status]
en: Blending diff output from %1 into file %2
el: Ανάμειξη εξόδου diff από %1 στο αρχείο %2

[ctx: @info:status]
en: Blending diff output from %1 into folder %2
el: Ανάμειξη εξόδου diff από %1 στο φάκελο %2

en: You have made changes to the destination file(s).
    Would you like to save them?
el: Κάνατε αλλαγές στο αρχείο(α) προορισμού.
    Θέλετε να τις αποθηκεύσετε;

[ctx: @title:window]
en: Save Changes?
el: Αποθήκευση αλλαγών;

[ctx: @item diff format]
en: Unified
el: Ενοποιημένο

[ctx: @item diff format]
en: Context
el: Σχετικό

[ctx: @item diff format]
en: Normal
el: Κανονικό

[ctx: @item diff format]
en: Unknown
el: Άγνωστο

en: No diff file, or no 2 files have been diffed. Therefore no stats are available.
el: Δεν υπάρχει αρχείο diff ή δεν έχει γίνει diff 2 αρχείων. Έτσι δεν υπάρχουν διαθέσιμα στατιστικά.

[ctx: @title:window]
en: Diff Statistics
el: Στατιστικά diff

en: Statistics:
    
    Old file: %1
    New file: %2
    
    Format: %3
    Number of hunks: %4
    Number of differences: %5
el: Στατιστικά:
    
    Παλιό αρχείο: %1
    Νέο αρχείο: %2
    
    Μορφή: %3
    Αριθμός hunks: %4
    Αριθμός διαφορών: %5

en: Statistics:
    
    Number of files in diff file: %1
    Format: %2
    
    Current old file: %3
    Current new file: %4
    
    Number of hunks: %5
    Number of differences: %6
el: Στατιστικά:
    
    Αριθμός αρχείων στο αρχείο diff: %1
    Μορφή: %2
    
    Τρέχον παλιό αρχείο: %3
    Τρέχον νέο αρχείο: %4
    
    Αριθμός hunks: %5
    Αριθμός διαφορών: %6

note: i18n: ectx: Menu (difference)
en: &Difference
el: &Διαφορά

[ctx: @title:window]
en: Preferences
el: Προτιμήσεις

[ctx: @title:tab]
en: View
el: Προβολή

[ctx: @title]
en: View Settings
el: Ρυθμίσεις προβολής

[ctx: @title]
en: Diff Settings
el: Ρυθμίσεις diff

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_FormatGB)
en: Format
el: Μορφή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_ContextRB)
en: &Context
el: &Περιεχόμενο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_NormalRB)
en: &Normal
el: &Κανονικό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_UnifiedRB)
en: &Unified
el: &Ενοποιημένο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_SideBySideRB)
en: &Side-by-side
el: &Δίπλα-δίπλα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_ContextLinesLabel)
en: Number of context lines:
el: Αριθμός σχετιζόμενων γραμμών:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_OptionsGB)
en: Options
el: Επιλογές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_SmallerChangesCB)
en: Look for smaller changes
el: Έλεγχος για μικρότερες διαφορές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_LargeFilesCB)
en: Optimize for large files
el: Βελτιστοποίηση για μεγάλα αρχεία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreCaseCB)
en: Ignore changes in case
el: Παράβλεψη αλλαγών μεταξύ πεζών και κεφαλαίων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ExpandTabsCB)
en: Expand tabs to spaces
el: Μετατροπή των στηλοθετών σε κενά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreEmptyLinesCB)
en: Ignore added or removed empty lines
el: Παράβλεψη πρόσθετων ή αφαιρούμενων κενών γραμμών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreWhiteSpaceCB)
en: Ignore changes in whitespace
el: Παράβλεψη αλλαγών στα κενά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_FunctionNamesCB)
en: Show function names
el: Εμφάνιση των ονομάτων των συναρτήσεων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_RecursiveCB)
en: Compare folders recursively
el: Σύγκριση φακέλων αναδρομικά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_NewFilesCB)
en: Treat new files as empty
el: Θεώρηση των καινούριων αρχείων ως κενά

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: Run Diff In
el: Εκτέλεση diff στο

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_CommandLineGB)
en: Command Line
el: Γραμμή εντολών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_CommandLineLabel)
en: cd dir && diff -udHprNa -- source destination
el: cd dir && diff -udHprNa -- πηγή προορισμός
