kompare - en to fi translation catalogue (184 entries)

[ctx: @title:window]
en: Navigation
fi: Navigointi

[ctx: @action]
en: &Open Diff...
fi: &Avaa diff…

[ctx: @action]
en: &Compare Files...
fi: &Vertaa tiedostoja…

[ctx: @action]
en: &Blend URL with Diff...
fi: S&ulauta verkko-osoite ja diff…

[ctx: @action]
en: Show T&ext View
fi: Näytä t&ekstinäkymä

en:  0 of 0 differences
fi: Ero 0/0

en:  0 of 0 files
fi: Tiedosto 0/0

en:  %2 of %1 file  |  %2 of %1 files
fi[0]: Tiedosto %2/%1
fi[1]: Tiedosto %2/%1

en:  %1 file  |  %1 files
fi[0]:  %1 tiedosto
fi[1]:  %1 tiedostoa

en:  %2 of %1 difference, %3 applied  |  %2 of %1 differences, %3 applied
fi[0]: Ero %2/%1, %3 otettu käyttöön
fi[1]: Ero %2/%1, %3 otettu käyttöön

en:  %1 difference  |  %1 differences
fi[0]:  %1 ero
fi[1]:  %1 eroa

[ctx: @title:window]
en: Blend File/Folder with diff Output
fi: Yhdistä tiedosto tai kansio sekä diff-tuloste

[ctx: @title:group]
en: File/Folder
fi: Tiedosto tai kansio

[ctx: @title:group]
en: Diff Output
fi: Diff-tuloste

[ctx: @action:button]
en: Blend
fi: Sulauta

[ctx: @info:tooltip]
en: Blend this file or folder with the diff output
fi: Sulauta tämä tiedosto tai kansio sekä diff-tuloste

[ctx: @infor:whatsthis]
en: If you have entered a file or folder name and a file that contains diff output in the fields in this dialog then this button will be enabled and pressing it will open kompare's main view where the output of the entered file or files from the folder are mixed with the diff output so you can then apply the difference(s) to a file or to the files.
fi: Jos olet nimennyt ikkunan kentissä tiedoston tai kansion, joka sisältää diff-tulosteen, tämä painike aktivoituu, ja sen napsauttaminen avaa Komparen pääikkunan, missä tiedoston tai tiedostojen sisältö sekoitetaan diff-tulosteeseen, jotta voit kopioida erot tiedostoihin.

[ctx: @title:window]
en: Compare Files or Folders
fi: Vertaa tiedostoja tai kansioita

[ctx: @title:group]
en: Source
fi: Lähde

[ctx: @title:group]
en: Destination
fi: Kohde

[ctx: @action:button]
en: Compare
fi: Vertaa

[ctx: @info:tooltip]
en: Compare these files or folders
fi: Vertaa näitä tiedostoja tai kansioita

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you have entered 2 filenames or 2 folders in the fields in this dialog then this button will be enabled and pressing it will start a comparison of the entered files or folders.
fi: Jos olet nimennyt tässä valintaikkunassa kaksi tiedostonimeä tai kansiota, tämä painike aktivoituu, ja sen napsauttaminen käynnistää annettujen tiedostojen tai kansioiden vertailun.

[ctx: @title:window]
en: Text View
fi: Tekstinäkymä

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedosto

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fi: &Asetukset

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

[ctx: @title:tab]
en: Files
fi: Tiedostot

en: Here you can enter the files you want to compare.
fi: Tässä voit antaa tiedostot, joita haluat vertailla.

en: Here you can change the options for comparing the files.
fi: Tässä voit muuttaa tiedostojen vertailun valintoja.

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Here you can change the options for the view.
fi: Tässä voit muuttaa näytön asetuksia.

en: File used for excluding files cannot be found, please specify another file.
fi: Ohitettavat tiedostot sisältävää tiedostoa ei löydy, määritä toinen tiedosto.

en: A program to view the differences between files and optionally generate a diff
fi: Ohjelma tiedostojen välisten erojen tarkastelemiseen ja diff-tiedoston luomiseen.

en: (c) 2001-2004 John Firebaugh, (c) 2001-2005,2009 Otto Bruggeman, (c) 2004-2005 Jeff Snyder, (c) 2007-2012 Kevin Kofler
fi: © 2001–2004 John Firebaugh, © 2001–2005, 2009 Otto Bruggeman, © 2004–2005 Jeff Snyder, © 2007–2012 Kevin Kofler

en: Author
fi: Tekijä

en: Developer
fi: Kehittäjä

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: Kompare icon artist
fi: Komparen kuvaketaiteilija

en: A lot of good advice
fi: Runsaasti hyviä neuvoja

en: Cervisia diff viewer
fi: Cervisia diff-katseluohjelma

en: This will compare URL1 with URL2
fi: Tämä vertaa URL1:ä URL2:een.

en: This will open URL1 and expect it to be diff output. URL1 can also be a '-' and then it will read from standard input. Can be used for instance for cvs diff | kompare -o -. Kompare will do a check to see if it can find the original file(s) and then blend the original file(s) into the diffoutput and show that in the viewer. -n disables the check.
fi: Tämä avaa URL1:n odottaen diff-tulostetta. URL1 voi olla myös '-', jolloin se luetaan standardisyötevirrasta. Voidaan käyttää cvs:lle diff | kompare -o -. Kompare tarkastaa, löytyvätkö alkuperäiset tiedostot ja yhdistää ne diff-tulosteeseen sekä näyttää lopputuloksen. -n poistaa tarkastuksen käytöstä.

en: This will blend URL2 into URL1, URL2 is expected to be diff output and URL1 the file or folder that the diffoutput needs to be blended into.
fi: Tämä yhdistää URL2:n URL1:een, URL2:n oletetaan olevan diff-tuloste ja URL1:n tiedosto tai kansio, johon diff-tuloste yhdistetään.

en: Disables the check for automatically finding the original file(s) when using '-' as URL with the -o option.
fi: Jos tämä valitaan, alkuperäistiedosto(j)a ei etsitä automaattisestikäytettäessä URLina ”-” yhdessä -o-valitsimen kanssa.

en: Use this to specify the encoding when calling it from the command line. It will default to the local encoding if not specified.
fi: Käytä tätä määritelläksesi koodauksen kun sitä kutsutaan komentoriviltä. Se on oletuksena paikallinen koodaus, jos ei ole määritelty.

[ctx: @title:group]
en: Diff Program
fi: Diff-ohjelma

en: You can select a different diff program here. On Solaris the standard diff program does not support all the options that the GNU version does. This way you can select that version.
fi: Voit valita tässä eri diff-ohjelman. Solaris-järjestelmissä standardi diff-ohjelma ei tue kaikkia GNU-version ominaisuuksia. Tällä voit valita sen version.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the format of the output generated by diff. Unified is the one that is used most frequently because it is very readable. The KDE developers like this format the best so use it for sending patches.
fi: Valitse diffin luoman tulosteen muoto. Yhtenäistettyä käytetään useimmin, koska se on luettavin. KDE-kehittäjät pitävät tätä muotoa parhaana, joten käytä sitä lähettäessäsi koodipaikkauksia.

[ctx: @title:group]
en: Output Format
fi: Tulostemuoto

[ctx: @option:radio format type]
en: Context
fi: Konteksti

[ctx: @option:radio format type]
en: Normal
fi: Tavallinen

[ctx: @option:radio format type]
en: Unified
fi: Yhtenäistetty

[ctx: @title:group]
en: Lines of Context
fi: Kontekstirivejä

[ctx: @info:whatsthis]
en: The number of context lines is normally 2 or 3. This makes the diff readable and applicable in most cases. More than 3 lines will only bloat the diff unnecessarily.
fi: Kontekstirivejä on tavallisesti 2–3. Tämä tekee diffistä luettavan ja sopii useimpiin tapauksiin. Yli 3 riviä pöhöttää diffiä tarpeettomasti.

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of context lines:
fi: Kontekstirivejä:

[ctx: @title:tab]
en: Format
fi: Muoto

[ctx: @title:group]
en: General
fi: Perusasetukset

[ctx: @option:check]
en: &Treat new files as empty
fi: K&ohtele uusia tiedostoja tyhjinä

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -N diff option.
fi: Tämä vastaa diffin -N-valitsinta.

[ctx: @info:whatsthis]
en: With this option enabled diff will treat a file that only exists in one of the directories as empty in the other directory. This means that the file is compared with an empty file and because of this will appear as one big insertion or deletion.
fi: Kun tämä asetus on käytössä, diff kohtelee vain toisessa kansiossa esiintyvää tiedostoa tyhjänä toisessa kansiossa. Tällöin tiedostoa verrataan tyhjään tiedostoon, mikä näkyy yhtenä suurena lisäyksenä tai poistona.

[ctx: @option:check]
en: &Look for smaller changes
fi: Etsi &pieniä muutoksia

[ctx: @info:tooltip]
en: This corresponds to the -d diff option.
fi: Tämä vastaa diffin -d-valitsinta.

[ctx: @info:whatsthis]
en: With this option enabled diff will try a little harder (at the cost of more memory) to find fewer changes.
fi: Kun tämä asetus on käytössä, diff yrittää vähän ankarammin (muistin kustannuksella) löytää pieniä muutoksia.

[ctx: @option:check]
en: O&ptimize for large files
fi: &Optimoi suurille tiedostoille

[ctx: @info:tooltip]
en: This corresponds to the -H diff option.
fi: Tämä vastaa diffin -H-valitsinta.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option lets diff makes better diffs when using large files. The definition of large is nowhere to be found though.
fi: Tämä valinta tuottaa parempia diffejä suurista tiedostoista. ”Suuren” määritelmää ei tosin voi löytää mistään.

[ctx: @option:check]
en: &Ignore changes in case
fi: &Jätä huomiotta ero pien/suuraakkosissa

[ctx: @info:tooltip]
en: This corresponds to the -i diff option.
fi: Tämä vastaa diffin -i-valitsinta.

[ctx: @info:whatsthis]
en: With this option to ignore changes in case enabled, diff will not indicate a difference when something in one file is changed into SoMEthing in the other file.
fi: Tällä asetuksella pien- ja suuraakkosten ero ohitetaan eikä diff ei osoita eroa, jos esimerkiksi toisen tiedoston jonoa ”jotakin” vastaa toisessa ”joTAKin”.

[ctx: @option:check]
en: Ignore regexp:
fi: Jätä huomiotta säännöllinen lauseke:

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -I diff option.
fi: Tämä vastaa diffin -I-valitsinta.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this checkbox is enabled, an option to diff is given that will make diff ignore lines that match the regular expression.
fi: Kun tämä asetus on käytössä, diff jättää huomiotta rivit, jotka vastaavat annettua säännöllistä lauseketta.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the regular expression here that you want to use
    to ignore lines that match it.
fi: Lisää tähän säännöllinen lauseke, jota vastaavat rivit
    haluat jättää huomiotta.

[ctx: @title:group]
en: Whitespace
fi: Tyhjemerkit

[ctx: @option:check]
en: E&xpand tabs to spaces in output
fi: &Lavenna tulosteen sarkaimet välilyönneiksi

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -t diff option.
fi: Tämä vastaa diffin -t-valitsinta.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option does not always produce the right result. Due to this expansion Kompare may have problems applying the change to the destination file.
fi: Tämä valinta ei aina tuota oikeita tuloksia. Laventamisen seurauksena Komparella voi olla ongelmia ottaa muutosta käyttöön kohdetiedostossa.

[ctx: @option:check]
en: I&gnore added or removed empty lines
fi: Jätä huomiotta &lisätyt tai poistetut tyhjät rivit

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -B diff option.
fi: Tämä vastaa diffin -B-valitsinta.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This can be very useful in situations where code has been reorganized and empty lines have been added or removed to improve legibility.
fi: Tästä voi olla apua tilanteissa, joissa koodia on järjestelty uudelleen lisäämällä tai poistamalla tyhjiä rivejä luettavuuden parantamiseksi.

[ctx: @option:check]
en: Ig&nore changes in the amount of whitespace
fi: Jätä huomiotta erot t&yhjemerkkien määrässä

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -b diff option.
fi: Tämä vastaa diffin -b-valitsinta.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you are uninterested in differences arising due to, for example, changes in indentation, then use this option.
fi: Ellet välitä muutoksista esimerkiksi sisennyksen määrässä, käytä tätä valintaa.

[ctx: @option:check]
en: Ign&ore all whitespace
fi: Jätä kaikki t&yhjemerkit huomiotta

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -w diff option.
fi: Tämä vastaa diffin -w-valitsinta.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This is useful for seeing the significant changes without being overwhelmed by all the white space changes.
fi: Tästä on apua haluttaessa nostaa esiin merkittävät muutokset tyhjemerkkien määrässä tapahtuneiden muutosten alta.

[ctx: @option:check]
en: Igno&re changes due to tab expansion
fi: Jätä huomiotta muutokset &sarkainten laventamisessa

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -E diff option.
fi: Tämä vastaa diffin -E-valitsinta.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If there is a change because tabs have been expanded into spaces in the other file, then this option will make sure that these do not show up. Kompare currently has some problems applying such changes so be careful when you use this option.
fi: Jos muutos seuraa sarkainten laventamisesta välilyönneiksi toisessa tiedostossa, tämä valinta estää muutosta näkymästä. Komparella on toistaiseksi vaikeuksia näiden muutosten käyttöönotossa, joten käytä tätä varovasti.

[ctx: @title:tab]
en: Options
fi: Valinnat

[ctx: @title:group]
en: File Pattern to Exclude
fi: Ohitettavat tiedostonimikuviot

[ctx: @info:tooltip]
en: If this is checked you can enter a shell pattern in the text box on the right or select entries from the list.
fi: Kun tämä asetus on käytössä, voit kirjoittaa komentotulkkityylisen tiedostonimikuvion oikealla olevaan kenttään tai valita kohteet luettelosta.

[ctx: @info:tooltip]
en: Here you can enter or remove a shell pattern or select one or more entries from the list.
fi: Tässä voit antaa tai poistaa tiedostonimikuvioita tai valita luettelosta yhden tai useamman kohteen.

[ctx: @title:group]
en: File with Filenames to Exclude
fi: Ohitettavien tiedostojen nimet sisältävä tiedosto

[ctx: @info:tooltip]
en: If this is checked you can enter a filename in the combo box below.
fi: Kun tämä asetus on valittu, voit antaa tiedostonimen alla olevassa yhdistelmäkentässä.

[ctx: @info:tooltip]
en: Here you can enter the URL of a file with shell patterns to ignore during the comparison of the folders.
fi: Tässä voit antaa nimen tiedostolle, joka sisältää kansioita vertailtaessa ohitettavat tiedostonimikuviot.

[ctx: @info:tooltip]
en: Any file you select in the dialog that pops up when you click it will be put in the dialog to the left of this button.
fi: Kukin ponnahdusikkunasta valittu tiedosto syötetään painikkeesta vasempaan olevaan kyselyikkunaan.

[ctx: @title:tab]
en: Exclude
fi: Sulje pois

[ctx: @info:tooltip]
en: Select file
fi: Valitse tiedosto

[ctx: @info:tooltip]
en: Select folder
fi: Valitse kansio

[ctx: @title:group]
en: Encoding
fi: Merkistökoodaus

[ctx: @item:inlistbox encoding]
en: Default
fi: Oletus

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
fi: Valitse kansio

[ctx: @title:window]
en: Select File
fi: Valitse tiedosto

[ctx: @title:group]
en: Colors
fi: Värit

[ctx: @label:chooser]
en: Removed color:
fi: Poiston väri:

[ctx: @label:chooser]
en: Changed color:
fi: Muutoksen väri:

[ctx: @label:chooser]
en: Added color:
fi: Lisäyksen väri:

[ctx: @label:chooser]
en: Applied color:
fi: Käyttöönoton väri:

[ctx: @title:group]
en: Mouse Wheel
fi: Hiiren rulla

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of lines:
fi: Rivejä:

[ctx: @title:group]
en: Tabs to Spaces
fi: Sarkaimet välilyönneiksi

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of spaces to convert a tab character to:
fi: Välilyöntejä yhtä sarkainmerkkiä kohden:

[ctx: @title:group]
en: Text Font
fi: Tekstifontti

[ctx: @label:listbox]
en: Font:
fi: Fontti:

[ctx: @label:spinbox]
en: Size:
fi: Koko:

[ctx: @title:tab]
en: Fonts
fi: Fontit

[ctx: @title:column]
en: Source Folder
fi: Lähdekansio

[ctx: @title:column]
en: Destination Folder
fi: Kohdekansio

[ctx: @title:column]
en: Source File
fi: Lähdetiedosto

[ctx: @title:column]
en: Destination File
fi: Kohdetiedosto

[ctx: @title:column]
en: Source Line
fi: Lähderivi

[ctx: @title:column]
en: Destination Line
fi: Kohderivi

[ctx: @title:column]
en: Difference
fi: Ero

en: Applied: Changes made to %1 line undone | Applied: Changes made to %1 lines undone
fi[0]: Sovellettu: Muutokset %1 riville kumottu
fi[1]: Sovellettu: Muutokset %1 riville kumottu

en: Changed %1 line | Changed %1 lines
fi[0]: Muutettu %1 rivi
fi[1]: Muutettu %1 riviä

en: Applied: Insertion of %1 line undone | Applied: Insertion of %1 lines undone
fi[0]: Sovellettu: Lisäykset riville %1 kumottu
fi[1]: Sovellettu: Lisäykset riville %1 kumottu

en: Inserted %1 line | Inserted %1 lines
fi[0]: Lisätty %1 rivi
fi[1]: Lisätty %1 riviä

en: Applied: Deletion of %1 line undone | Applied: Deletion of %1 lines undone
fi[0]: Sovellettu: Rivin %1 poisto kumottu
fi[1]: Sovellettu: Rivinen %1 poisto kumottu

en: Deleted %1 line | Deleted %1 lines
fi[0]: Poistettu %1 rivi
fi[1]: Poistettu %1 riviä

[ctx: @item directory name not known]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: @action]
en: Save &All
fi: T&allenna kaikki

[ctx: @action]
en: Save &Diff...
fi: Tallenna &diff…

[ctx: @action]
en: Swap Source with Destination
fi: Vaihda lähde ja kohde keskenään

[ctx: @action]
en: Show Statistics
fi: Näytä tilastot

[ctx: @action]
en: Refresh Diff
fi: Virkistä diff

en: <qt>The URL <b>%1</b> cannot be downloaded.</qt>
fi: <qt>URLia <b>%1</b> ei voida ladata.</qt>

en: <qt>The URL <b>%1</b> does not exist on your system.</qt>
fi: <qt>URLia <b>%1</b> ei ole järjestelmässäsi.</qt>

[ctx: @title:window]
en: Diff Options
fi: Diff-asetukset

[ctx: @title:window]
en: Save .diff
fi: Tallenna .diff

en: Patch Files (*.diff *.dif *.patch)
fi: Paikkaustiedostot (*.diff *.dif *.patch)

[ctx: @info:status]
en: Running diff...
fi: Etsitään eroja…

[ctx: @info:status]
en: Parsing diff output...
fi: Jäsennetään diffin tulostetta…

[ctx: @info:status]
en: Comparing file %1 with file %2
fi: Verrataan tiedostoa %1 tiedostoon %2

[ctx: @info:status]
en: Comparing files in %1 with files in %2
fi: Verrataan kansion %1 tiedostoja kansion %2 tiedostoihin

[ctx: @info:status]
en: Viewing diff output from %1
fi: Näytetään diff-tuloste tiedostosta %1

[ctx: @info:status]
en: Blending diff output from %1 into file %2
fi: Sulautetaan diff-tuloste tiedostosta %1 tiedostoon %2

[ctx: @info:status]
en: Blending diff output from %1 into folder %2
fi: Sulautetaan diff-tulosteet kansiosta %1 kansioon %2

en: You have made changes to the destination file(s).
    Would you like to save them?
fi: Kohdetiedostoon/tiedostoihin on tehty muutoksia.
    Tallennetaanko muutokset?

[ctx: @title:window]
en: Save Changes?
fi: Tallennetaanko muutokset?

[ctx: @item diff format]
en: Unified
fi: Yhtenäistetty

[ctx: @item diff format]
en: Context
fi: Konteksti

[ctx: @item diff format]
en: Normal
fi: Tavallinen

[ctx: @item diff format]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: No diff file, or no 2 files have been diffed. Therefore no stats are available.
fi: Tilastot eivät ole käytettävissä, koska diff-tiedostoa ei ole annettu tai kahta tiedostoa ei ole verrattu.

[ctx: @title:window]
en: Diff Statistics
fi: Diff-tilastot

en: Statistics:
    
    Old file: %1
    New file: %2
    
    Format: %3
    Number of hunks: %4
    Number of differences: %5
fi: Tilastot:
    
    Vanha tiedosto: %1
    Uusi tiedosto: %2
    
    Muoto: %3
    Palojen määrä: %4
    Eroavuuksien määrä: %5

en: Statistics:
    
    Number of files in diff file: %1
    Format: %2
    
    Current old file: %3
    Current new file: %4
    
    Number of hunks: %5
    Number of differences: %6
fi: Tilastot:
    
    Tiedostojen määrä diff-tiedostossa: %1
    Muoto: %2
    
    Nykyinen vanha tiedosto: %3
    Nykyinen uusi tiedosto: %4
    
    Palojen määrä: %5
    Eroavuuksien määrä: %6

note: i18n: ectx: Menu (difference)
en: &Difference
fi: &Erot

[ctx: @title:window]
en: Preferences
fi: Asetukset

[ctx: @title:tab]
en: View
fi: Näkymä

[ctx: @title]
en: View Settings
fi: Näkymäasetukset

[ctx: @title]
en: Diff Settings
fi: Diff-asetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_FormatGB)
en: Format
fi: Muoto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_ContextRB)
en: &Context
fi: &Konteksti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_EdRB)
en: Ed
fi: Ed-komentotiedosto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_NormalRB)
en: &Normal
fi: &Tavallinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_UnifiedRB)
en: &Unified
fi: &Yhdistetty

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_SideBySideRB)
en: &Side-by-side
fi: &Vierekkäin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_ContextLinesLabel)
en: Number of context lines:
fi: Kontekstirivien määrä:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_OptionsGB)
en: Options
fi: Asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_SmallerChangesCB)
en: Look for smaller changes
fi: Etsi pienempiä muutoksia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_LargeFilesCB)
en: Optimize for large files
fi: Optimoi suuria tiedostoja varten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreCaseCB)
en: Ignore changes in case
fi: Älä vertaa kirjainkokoa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ExpandTabsCB)
en: Expand tabs to spaces
fi: Lavenna sarkaimet välilyönneiksi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreEmptyLinesCB)
en: Ignore added or removed empty lines
fi: Älä huomioi lisättyjä tai poistettuja tyhjiä rivejä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreWhiteSpaceCB)
en: Ignore changes in whitespace
fi: Jätä huomiotta muutokset tyhjemerkeissä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_FunctionNamesCB)
en: Show function names
fi: Näytä funktionimet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_RecursiveCB)
en: Compare folders recursively
fi: Vertaa kansioita rekursiivisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_NewFilesCB)
en: Treat new files as empty
fi: Kohtele uusia tiedostoja tyhjinä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: Run Diff In
fi: Suorita Diff kansiossa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_CommandLineGB)
en: Command Line
fi: Komentorivi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_CommandLineLabel)
en: cd dir && diff -udHprNa -- source destination
fi: cd dir && diff -udHprNa -- lähde kohde
