kompare - en to it translation catalogue (184 entries)

en: Could not load our KompareViewPart: %1
it: Impossibile caricare KompareViewPart: %1

[ctx: @title:window]
en: Navigation
it: Navigazione

en: Could not load our KompareNavigationPart: %1
it: Impossibile caricare KompareNavigationPart: %1

[ctx: @action]
en: &Open Diff...
it: &Apri confronto...

[ctx: @action]
en: &Compare Files...
it: &Confronta file...

[ctx: @action]
en: &Blend URL with Diff...
it: &Fondi URL con confronto...

[ctx: @action]
en: Show T&ext View
it: Mostra vista t&estuale

en:  0 of 0 differences
it: 0 di 0 differenze

en:  0 of 0 files
it: 0 di 0 file

en:  %2 of %1 file  |  %2 of %1 files
it[0]:  %2 di %1 file
it[1]:  %2 di %1 file

en:  %2 of %1 difference, %3 applied  |  %2 of %1 differences, %3 applied
it[0]:  %2 di %1 differenza, %3 applicata
it[1]:  %2 di %1 differenze, %3 applicate

en:  %1 difference  |  %1 differences
it[0]:  %1 differenza
it[1]:  %1 differenze

[ctx: @title:window]
en: Blend File/Folder with diff Output
it: Fondi file o cartella con output di confronto

[ctx: @title:group]
en: File/Folder
it: File/Cartella

[ctx: @title:group]
en: Diff Output
it: Output di confronto

[ctx: @action:button]
en: Blend
it: Fondi

[ctx: @info:tooltip]
en: Blend this file or folder with the diff output
it: Fondi questo file o cartella con l'output del confronto

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you have entered a file or folder name and a file that contains diff output in the fields in this dialog then this button will be enabled and pressing it will open kompare's main view where the output of the entered file or files from the folder are mixed with the diff output so you can then apply the difference(s) to a file or to the files.
it: Se hai inserito il nome di un file o di una cartella e un file contenente output di confronto nei campi di questa maschera, questo pulsante sarà attivato. Premendolo si aprirà la vista principale di Kompare dove l'output del file o dei file della cartella inseriti sono mischiati con l'output di confronto, in modo che tu possa applicare le differenze a uno o più file.

[ctx: @title:window]
en: Compare Files or Folders
it: Confronta file o cartelle

[ctx: @title:group]
en: Source
it: Origine

[ctx: @title:group]
en: Destination
it: Destinazione

[ctx: @action:button]
en: Compare
it: Confronta

[ctx: @info:tooltip]
en: Compare these files or folders
it: Confronta questi file o cartelle

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you have entered 2 filenames or 2 folders in the fields in this dialog then this button will be enabled and pressing it will start a comparison of the entered files or folders.
it: Se hai inserito due nomi file o due cartelle nei campi in questa maschera, questo pulsante sarà attivato. Premendolo si avvierà un confronto tra i file o le cartelle indicate.

[ctx: @title:window]
en: Text View
it: Vista testuale

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
it: Impo&stazioni

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
it: Barra degli strumenti principale

[ctx: @title:tab]
en: Files
it: File

en: Here you can enter the files you want to compare.
it: Qui puoi inserire i file che vuoi confrontare.

[ctx: @title:tab]
en: Diff
it: Confronto

en: Here you can change the options for comparing the files.
it: Qui puoi cambiare le opzioni per confrontare i file.

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
it: Aspetto

en: Here you can change the options for the view.
it: Qui puoi cambiare le opzioni per la visualizzazione.

en: File used for excluding files cannot be found, please specify another file.
it: File usato per escludere i file introvabile, specificane un altro.

en: A program to view the differences between files and optionally generate a diff
it: Un programma per visualizzare le differenze tra file e, a scelta, per generare un confronto

en: (c) 2001-2004 John Firebaugh, (c) 2001-2005,2009 Otto Bruggeman, (c) 2004-2005 Jeff Snyder, (c) 2007-2012 Kevin Kofler
it: © 2001-2004 di John Firebaugh, © 2001-2005, 2009 di Otto Bruggeman, © 2004-2005 di Jeff Snyder, © 2007-2012 di Kevin Kofler

en: Author
it: Autore

en: Developer
it: Sviluppatore

en: Maintainer
it: Responsabile

en: Kompare icon artist
it: Artista dell'icona di Kompare

en: A lot of good advice
it: Molti consigli utili

en: Cervisia diff viewer
it: Visualizzatore di confronto di Cervisia

en: This will compare URL1 with URL2
it: Questo confronterà URL1 con URL2

en: This will open URL1 and expect it to be diff output. URL1 can also be a '-' and then it will read from standard input. Can be used for instance for cvs diff | kompare -o -. Kompare will do a check to see if it can find the original file(s) and then blend the original file(s) into the diffoutput and show that in the viewer. -n disables the check.
it: Questo aprirà URL1 e si aspetterà che sia un output di confronto. URL1 può anche essere un «-», e allora sarà letto dallo standard input. Può essere usato per esempio con cvs diff | kompare -o -. Kompare controllerà se può ritrovare i file originali, e poi li fonderà con l'output di confronto e lo mostrerà nel visualizzatore. -n disabilita il controllo.

en: This will blend URL2 into URL1, URL2 is expected to be diff output and URL1 the file or folder that the diffoutput needs to be blended into.
it: Questo fonderà URL2 in URL1, ci si attende che URL2 sia output di confronto e URL1 il file o la cartella nel quale l'output di confronto deve essere fuso.

en: Disables the check for automatically finding the original file(s) when using '-' as URL with the -o option.
it: Disabilita il controllo per la ricerca automatica del file originale quando si usa «-» come URL con l'opzione -o.

en: Use this to specify the encoding when calling it from the command line. It will default to the local encoding if not specified.
it: Usalo per specificare la codifica quando chiami dalla riga di comando. La codifica locale sarà assunta come valore predefinito se non lo specifichi.

[ctx: @title:group]
en: Diff Program
it: Programma di confronto

en: You can select a different diff program here. On Solaris the standard diff program does not support all the options that the GNU version does. This way you can select that version.
it: Qui puoi selezionare un programma di confronto diverso. Su Solaris il programma diff standard non supporta tutte le opzioni della versione GNU. In questo modo puoi selezionare quella versione.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the format of the output generated by diff. Unified is the one that is used most frequently because it is very readable. The KDE developers like this format the best so use it for sending patches.
it: Seleziona il formato di output generato da diff. L'unificato è quello usato più spesso perché è molto leggibile. Questo formato è il preferito degli sviluppatori di KDE, quindi usalo per inviare le correzioni.

[ctx: @title:group]
en: Output Format
it: Formato di output

[ctx: @option:radio format type]
en: Context
it: Contesto

[ctx: @option:radio format type]
en: Normal
it: Normale

[ctx: @option:radio format type]
en: Unified
it: Unificato

[ctx: @title:group]
en: Lines of Context
it: Righe di contesto

[ctx: @info:whatsthis]
en: The number of context lines is normally 2 or 3. This makes the diff readable and applicable in most cases. More than 3 lines will only bloat the diff unnecessarily.
it: Il numero di righe di contesto è normalmente 2 o 3. Questo rende leggibile e applicabile il confronto nella maggior parte dei casi. Più di 3 righe ingombreranno il file senza che ce ne sia bisogno.

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of context lines:
it: Numero di righe di contesto:

[ctx: @title:tab]
en: Format
it: Formato

[ctx: @title:group]
en: General
it: Generale

[ctx: @option:check]
en: &Treat new files as empty
it: &Tratta i file nuovi come vuoti

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -N diff option.
it: Questo corrisponde all'opzione -N di diff.

[ctx: @info:whatsthis]
en: With this option enabled diff will treat a file that only exists in one of the directories as empty in the other directory. This means that the file is compared with an empty file and because of this will appear as one big insertion or deletion.
it: Abilitando questa opzione, diff tratterà un file esistente solo in una delle cartelle come vuoto nell'altra. Ciò vuol dire che il file viene confrontato con un file vuoto, e perciò apparirà come un unico grande inserimento o rimozione.

[ctx: @option:check]
en: &Look for smaller changes
it: &Cerca i cambiamenti minori

[ctx: @info:tooltip]
en: This corresponds to the -d diff option.
it: Questo corrisponde all'opzione -d di diff.

[ctx: @info:whatsthis]
en: With this option enabled diff will try a little harder (at the cost of more memory) to find fewer changes.
it: Abilitando questa opzione, diff cercherà con un po' più di impegno (al prezzo di un maggiore consumo di memoria) di trovare meno modifiche.

[ctx: @option:check]
en: O&ptimize for large files
it: O&ttimizza per file grandi

[ctx: @info:tooltip]
en: This corresponds to the -H diff option.
it: Questo corrisponde all'opzione -H di diff.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option lets diff makes better diffs when using large files. The definition of large is nowhere to be found though.
it: Questa opzione permette a diff di fare confronti migliori quando si usano file grandi. La definizione di «grande» non è però molto chiara.

[ctx: @option:check]
en: &Ignore changes in case
it: &Ignora i cambiamenti tra maiuscole e minuscole

[ctx: @info:tooltip]
en: This corresponds to the -i diff option.
it: Questo corrisponde all'opzione -i di diff.

[ctx: @info:whatsthis]
en: With this option to ignore changes in case enabled, diff will not indicate a difference when something in one file is changed into SoMEthing in the other file.
it: Con questa opzione per ignorare le differenze tra maiuscole e minuscole, diff non indicherà una differenza laddove qualcosa in un file è stato cambiato in «QuAlCoSa» nell'altro.

[ctx: @option:check]
en: Ignore regexp:
it: Ignora espressione regolare:

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -I diff option.
it: Questo corrisponde all'opzione -I di diff.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this checkbox is enabled, an option to diff is given that will make diff ignore lines that match the regular expression.
it: Quando questa casella è attivata, viene passata a diff un'opzione che gli farà ignorare le righe che corrispondono all'espressione regolare.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the regular expression here that you want to use
    to ignore lines that match it.
it: Aggiungi qui l'espressione regolare che vuoi usare
    per ignorare le righe che ci corrispondano.

[ctx: @title:group]
en: Whitespace
it: Spazio

[ctx: @option:check]
en: E&xpand tabs to spaces in output
it: &Espandi i tabulatori in spazi nell'output

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -t diff option.
it: Questo corrisponde all'opzione -t di diff.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option does not always produce the right result. Due to this expansion Kompare may have problems applying the change to the destination file.
it: Questa opzione non produce sempre il risultato giusto. A causa di questa espansione, Kompare potrebbe avere problemi ad applicare la modifica al file di destinazione.

[ctx: @option:check]
en: I&gnore added or removed empty lines
it: I&gnora le righe vuote aggiunte o rimosse

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -B diff option.
it: Questo corrisponde all'opzione -B di diff.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This can be very useful in situations where code has been reorganized and empty lines have been added or removed to improve legibility.
it: Questo può essere molto utile nelle situazioni in cui il codice è stato riorganizzato e sono state aggiunte o rimosse righe vuote per migliorarne la leggibilità.

[ctx: @option:check]
en: Ig&nore changes in the amount of whitespace
it: Ig&nora i cambiamenti nella quantità di spazi

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -b diff option.
it: Questo corrisponde all'opzione -b di diff.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you are uninterested in differences arising due to, for example, changes in indentation, then use this option.
it: Se non ti interessano le differenze dovute a, per esempio, modifiche nel rientro, usa questa opzione.

[ctx: @option:check]
en: Ign&ore all whitespace
it: Ign&ora tutti gli spazi

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -w diff option.
it: Questo corrisponde all'opzione -w di diff.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This is useful for seeing the significant changes without being overwhelmed by all the white space changes.
it: Questo è utile per vedere le modifiche significative senza venire confusi da tutte le modifiche agli spazi.

[ctx: @option:check]
en: Igno&re changes due to tab expansion
it: Igno&ra i cambiamenti dovuti all'espansione dei tabulatori

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -E diff option.
it: Questo corrisponde all'opzione -E di diff.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If there is a change because tabs have been expanded into spaces in the other file, then this option will make sure that these do not show up. Kompare currently has some problems applying such changes so be careful when you use this option.
it: Se c'è una modifica a causa dell'espansione dei tabulatori in spazi nell'altro file, questa opzione farà in modo che non compaia. Kompare, attualmente, ha dei problemi nell'applicare modifiche del genere, quindi fai attenzione quando usi questa opzione.

[ctx: @title:tab]
en: Options
it: Opzioni

[ctx: @title:group]
en: File Pattern to Exclude
it: Schema di file da escludere

[ctx: @info:tooltip]
en: If this is checked you can enter a shell pattern in the text box on the right or select entries from the list.
it: Se è spuntato, puoi inserire uno schema shell nel riquadro di testo sulla destra o selezionare delle voci dall'elenco.

[ctx: @info:tooltip]
en: Here you can enter or remove a shell pattern or select one or more entries from the list.
it: Qui puoi inserire o rimuovere uno schema shell o selezionare una o più voci dall'elenco.

[ctx: @title:group]
en: File with Filenames to Exclude
it: File con nomi da escludere

[ctx: @info:tooltip]
en: If this is checked you can enter a filename in the combo box below.
it: Se è spuntato puoi inserire un nome file nella casella combinata sotto.

[ctx: @info:tooltip]
en: Here you can enter the URL of a file with shell patterns to ignore during the comparison of the folders.
it: Qui puoi inserire l'URL di un file con schemi shell da ignorare durante il confronto delle cartelle.

[ctx: @info:tooltip]
en: Any file you select in the dialog that pops up when you click it will be put in the dialog to the left of this button.
it: Ogni file che selezioni nella finestra che appare quando ci fai clic verrà messo nella finestra a sinistra di questo pulsante.

[ctx: @title:tab]
en: Exclude
it: Escludi

[ctx: @info:tooltip]
en: Select file
it: Seleziona file

[ctx: @info:tooltip]
en: Select folder
it: Seleziona cartella

[ctx: @title:group]
en: Encoding
it: Codifica

[ctx: @item:inlistbox encoding]
en: Default
it: Predefinita

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
it: Seleziona cartella

[ctx: @title:window]
en: Select File
it: Seleziona file

[ctx: @title:group]
en: Colors
it: Colori

[ctx: @label:chooser]
en: Removed color:
it: Colore di rimozione:

[ctx: @label:chooser]
en: Changed color:
it: Colore di cambiamento:

[ctx: @label:chooser]
en: Added color:
it: Colore di aggiunta:

[ctx: @label:chooser]
en: Applied color:
it: Colore di applicazione:

[ctx: @title:group]
en: Mouse Wheel
it: Rotella del mouse

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of lines:
it: Numero di righe:

[ctx: @title:group]
en: Tabs to Spaces
it: Da tabulazioni a spazi

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of spaces to convert a tab character to:
it: Numero di spazi in cui convertire ogni tabulazione:

[ctx: @title:group]
en: Text Font
it: Carattere del testo

[ctx: @label:listbox]
en: Font:
it: Carattere:

[ctx: @label:spinbox]
en: Size:
it: Dimensione:

[ctx: @title:tab]
en: Fonts
it: Caratteri

[ctx: @title:column]
en: Source Folder
it: Cartella di origine

[ctx: @title:column]
en: Destination Folder
it: Cartella di destinazione

[ctx: @title:column]
en: Source File
it: File di origine

[ctx: @title:column]
en: Destination File
it: File di destinazione

[ctx: @title:column]
en: Source Line
it: Riga di origine

[ctx: @title:column]
en: Destination Line
it: Riga di destinazione

[ctx: @title:column]
en: Difference
it: Differenza

en: Applied: Changes made to %1 line undone | Applied: Changes made to %1 lines undone
it[0]: Applicato: cambiamenti fatti a %1 riga annullati
it[1]: Applicato: cambiamenti fatti a %1 righe annullati

en: Changed %1 line | Changed %1 lines
it[0]: Cambiata %1 riga
it[1]: Cambiate %1 righe

en: Applied: Insertion of %1 line undone | Applied: Insertion of %1 lines undone
it[0]: Applicato: inserimento di %1 riga annullato
it[1]: Applicato: inserimento di %1 righe annullato

en: Inserted %1 line | Inserted %1 lines
it[0]: Inserita %1 riga
it[1]: Inserite %1 righe

en: Applied: Deletion of %1 line undone | Applied: Deletion of %1 lines undone
it[0]: Applicato: eliminazione di %1 riga annullata
it[1]: Applicato: eliminazione di %1 righe annullata

en: Deleted %1 line | Deleted %1 lines
it[0]: Eliminata %1 riga
it[1]: Eliminate %1 righe

[ctx: @item directory name not known]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: @action]
en: Save &All
it: S&alva tutto

[ctx: @action]
en: Save &Diff...
it: Salva &confronto...

[ctx: @action]
en: Swap Source with Destination
it: Scambia l'origine con la destinazione

[ctx: @action]
en: Show Statistics
it: Mostra statistiche

[ctx: @action]
en: Refresh Diff
it: Aggiorna confronto

en: <qt>The URL <b>%1</b> cannot be downloaded.</qt>
it: <qt>L'URL <b>%1</b> non si può scaricare.</qt>

en: <qt>The URL <b>%1</b> does not exist on your system.</qt>
it: <qt>L'URL <b>%1</b> non esiste sul tuo sistema.</qt>

[ctx: @title:window]
en: Diff Options
it: Opzioni di confronto

[ctx: @title:window]
en: Save .diff
it: Salva .diff

en: Patch Files (*.diff *.dif *.patch)
it: File patch (*.diff *.dif *.patch)

[ctx: @info:status]
en: Running diff...
it: Confronto in esecuzione...

[ctx: @info:status]
en: Parsing diff output...
it: Analisi dell'output di confronto...

[ctx: @info:status]
en: Comparing file %1 with file %2
it: Confronto del file %1 con %2

[ctx: @info:status]
en: Comparing files in %1 with files in %2
it: Confronto dei file in %1 con quelli in %2

[ctx: @info:status]
en: Viewing diff output from %1
it: Vista dell'output di confronto da %1

[ctx: @info:status]
en: Blending diff output from %1 into file %2
it: Fusione dell'output di confronto da %1 nel file %2

[ctx: @info:status]
en: Blending diff output from %1 into folder %2
it: Fusione dell'output di confronto da %1 nella cartella %2

en: You have made changes to the destination file(s).
    Would you like to save them?
it: Hai fatto dei cambiamenti nei file di destinazione.
    Vuoi salvarli?

[ctx: @title:window]
en: Save Changes?
it: Salvare i cambiamenti?

[ctx: @item diff format]
en: Unified
it: Unificato

[ctx: @item diff format]
en: Context
it: Contesto

[ctx: @item diff format]
en: Normal
it: Normale

[ctx: @item diff format]
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: No diff file, or no 2 files have been diffed. Therefore no stats are available.
it: Nessun file di confronto, o nessuna coppia di file è stata confrontata. Quindi non ci sono statistiche disponibili.

[ctx: @title:window]
en: Diff Statistics
it: Statistiche di confronto

en: Statistics:
    
    Old file: %1
    New file: %2
    
    Format: %3
    Number of hunks: %4
    Number of differences: %5
it: Statistiche:
    
    Vecchio file: %1
    Nuovo file: %2
    
    Formato: %3
    Numero di hunk: %4
    Numero di differenze: %5

en: Statistics:
    
    Number of files in diff file: %1
    Format: %2
    
    Current old file: %3
    Current new file: %4
    
    Number of hunks: %5
    Number of differences: %6
it: Statistiche:
    
    Numero di file nel file di confronto: %1
    Formato: %2
    
    File originale attuale: %3
    File nuovo attuale: %4
    
    Numero di hunk: %5
    Numero di differenze: %6

note: i18n: ectx: Menu (difference)
en: &Difference
it: &Differenza

[ctx: @title:window]
en: Preferences
it: Preferenze

[ctx: @title:tab]
en: View
it: Vista

[ctx: @title]
en: View Settings
it: Impostazioni di visualizzazione

[ctx: @title]
en: Diff Settings
it: Impostazioni di confronto

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_FormatGB)
en: Format
it: Formato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_ContextRB)
en: &Context
it: &Contesto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_NormalRB)
en: &Normal
it: &Normale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_UnifiedRB)
en: &Unified
it: &Unificato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_SideBySideRB)
en: &Side-by-side
it: &Fianco a fianco

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_ContextLinesLabel)
en: Number of context lines:
it: Numero di righe di contesto:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_OptionsGB)
en: Options
it: Opzioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_SmallerChangesCB)
en: Look for smaller changes
it: Cerca i cambiamenti minori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_LargeFilesCB)
en: Optimize for large files
it: Ottimizza per file grandi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreCaseCB)
en: Ignore changes in case
it: Ignora i cambiamenti tra maiuscole e minuscole

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ExpandTabsCB)
en: Expand tabs to spaces
it: Espandi i tabulatori in spazi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreEmptyLinesCB)
en: Ignore added or removed empty lines
it: Ignora le righe vuote aggiunte o rimosse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreWhiteSpaceCB)
en: Ignore changes in whitespace
it: Ignora i cambiamenti in spazi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_FunctionNamesCB)
en: Show function names
it: Mostra i nomi delle funzioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_RecursiveCB)
en: Compare folders recursively
it: Confronta ricorsivamente le cartelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_NewFilesCB)
en: Treat new files as empty
it: Tratta i file nuovi come vuoti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: Run Diff In
it: Esegui confronto in

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_CommandLineGB)
en: Command Line
it: Riga di comando

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_CommandLineLabel)
en: cd dir && diff -udHprNa -- source destination
it: cd dir && diff -udHprNa -- origine destinazione
