kompare - en to mk translation catalogue (30 entries)

en:  0 of 0 differences
mk:  0 од 0 разлики

en:  0 of 0 files
mk:  0 од 0 датотеки

en:  %2 of %1 file  |  %2 of %1 files
mk[0]:  %2 од %1 датотека
mk[1]:  %2 од %1 датотеки
mk[2]:  %2 од %1 датотеки

en:  %1 file  |  %1 files
mk[0]:  %1 датотека
mk[1]:  %1 датотеки
mk[2]:  %1 датотеки

en:  %2 of %1 difference, %3 applied  |  %2 of %1 differences, %3 applied
mk[0]:  %2 од %1 разлика, %3 применети
mk[1]:  %2 од %1 разлики, %3 применети
mk[2]:  %2 од %1 разлики, %3 применети

en:  %1 difference  |  %1 differences
mk[0]:  %1 разлика
mk[1]:  %1 разлики
mk[2]:  %1 разлики

en: Here you can enter the files you want to compare.
mk: Тука може да ги внесете датотеките што сакате да ги споредите.

en: Here you can change the options for comparing the files.
mk: Тука може да ги смените опциите за споредбата на датотеките.

en: Here you can change the options for the view.
mk: Тука може да ги смените опциите за прегледот.

en: A program to view the differences between files and optionally generate a diff
mk: Програма за прегледување на разликите меѓу датотеки и евентуално генерирање на разлика

en: Author
mk: Автор

en: Kompare icon artist
mk: Уметникот што ја изработи иконата на Kompare

en: A lot of good advice
mk: Многу добри совети

en: This will compare URL1 with URL2
mk: Ова ќе го спореди URL1 со URL2

en: You can select a different diff program here. On Solaris the standard diff program does not support all the options that the GNU version does. This way you can select that version.
mk: Тука може да изберете друга програма за правење разлики. Стандардната програма diff на Соларис не ги поддржува сите опции што ги има верзијата на ГНУ.

en: Changed %1 line | Changed %1 lines
mk[0]: Изменета е %1 линија
mk[1]: Изменети се %1 линии
mk[2]: Изменети се %1 линии

en: Applied: Insertion of %1 line undone | Applied: Insertion of %1 lines undone
mk[0]: Применето: Вметнувањето на %1 линија е вратено назад
mk[1]: Применето: Вметнувањето на %1 линии е вратено назад
mk[2]: Применето: Вметнувањето на %1 линии е вратено назад

en: Inserted %1 line | Inserted %1 lines
mk[0]: Вметната е %1 линија
mk[1]: Вметнати се %1 линии
mk[2]: Вметнати се %1 линии

en: Applied: Deletion of %1 line undone | Applied: Deletion of %1 lines undone
mk[0]: Применето: Бришењето на %1 линија е вратено назад
mk[1]: Применето: Бришењето на %1 линии е вратено назад
mk[2]: Применето: Бришењето на %1 линии е вратено назад

en: Deleted %1 line | Deleted %1 lines
mk[0]: Избришана е %1 линија
mk[1]: Избришани се %1 линии
mk[2]: Избришани се %1 линии

en: <qt>The URL <b>%1</b> cannot be downloaded.</qt>
mk: <qt>URL <b>%1</b> не може да биде симнато.</qt>

en: <qt>The URL <b>%1</b> does not exist on your system.</qt>
mk: <qt>URL <b>%1</b> не постои на вашиот систем.</qt>

en: You have made changes to the destination file(s).
    Would you like to save them?
mk: Направивте измени во одредишните датотеки.
    Дали сакате да ги зачувате?

en: No diff file, or no 2 files have been diffed. Therefore no stats are available.
mk: Нема diff-датотека или не биле споредени 2 датотеки. Поради тоа нема достапна статистика.

en: Statistics:
    
    Old file: %1
    New file: %2
    
    Format: %3
    Number of hunks: %4
    Number of differences: %5
mk: Статистика:
    
    Стара датотека: %1
    Нова датотека: %2
    
    Формат: %3
    Број на парчиња: %4
    Број на разлики: %5

en: Statistics:
    
    Number of files in diff file: %1
    Format: %2
    
    Current old file: %3
    Current new file: %4
    
    Number of hunks: %5
    Number of differences: %6
mk: Статистика:
    
    Број на линии во дат. со разлика: %1
    Формат: %2
    
    Тековна стара датотека: %3
    Тековна нова датотека: %4
    
    Број на парчиња: %5
    Број на разлики: %6

note: i18n: ectx: Menu (difference)
en: &Difference
mk: &Разлика

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_FormatGB)
en: Format
mk: Формат

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_ContextLinesLabel)
en: Number of context lines:
mk: Број на контекстни линии:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_RecursiveCB)
en: Compare folders recursively
mk: Спореди ги папките рекурзивно
