kompare - en to pt translation catalogue (182 entries)

en: Could not load our KompareViewPart: %1
pt: Não foi possível carregar a KompareViewPart: %1

[ctx: @title:window]
en: Navigation
pt: Navegação

en: Could not load our KompareNavigationPart: %1
pt: Não foi possível carregar a KompareNavigationPart: %1

[ctx: @action]
en: &Open Diff...
pt: Abrir &o Diff...

[ctx: @action]
en: &Compare Files...
pt: &Comparar os Ficheiros...

[ctx: @action]
en: &Blend URL with Diff...
pt: &Fundir o URL com o 'Diff'...

[ctx: @action]
en: Show T&ext View
pt: Mostrar a Janela de T&exto

en:  0 of 0 differences
pt:  0 de 0 diferenças

en:  0 of 0 files
pt:  0 de 0 ficheiros

en:  %2 of %1 file  |  %2 of %1 files
pt[0]:  %2 de %1 ficheiro
pt[1]:  %2 de %1 ficheiros

en:  %1 file  |  %1 files
pt[0]:  %1 ficheiro
pt[1]:  %1 ficheiros

en:  %2 of %1 difference, %3 applied  |  %2 of %1 differences, %3 applied
pt[0]:  %2 de %1 diferença, %3 aplicadas
pt[1]:  %2 de %1 diferenças, %3 aplicadas

en:  %1 difference  |  %1 differences
pt[0]:  %1 diferença
pt[1]:  %1 diferenças

[ctx: @title:window]
en: Blend File/Folder with diff Output
pt: Fundir o Ficheiro/Pasta com o Resultado do 'Diff'

[ctx: @title:group]
en: File/Folder
pt: Ficheiro/Pasta

[ctx: @title:group]
en: Diff Output
pt: Resultado das Diferenças

[ctx: @action:button]
en: Blend
pt: Fundir

[ctx: @info:tooltip]
en: Blend this file or folder with the diff output
pt: Fundir este ficheiro ou pasta com o resultado do 'diff'

[ctx: @infor:whatsthis]
en: If you have entered a file or folder name and a file that contains diff output in the fields in this dialog then this button will be enabled and pressing it will open kompare's main view where the output of the entered file or files from the folder are mixed with the diff output so you can then apply the difference(s) to a file or to the files.
pt: Se indicou um ficheiro ou uma pasta, para além de um ficheiro que contém o resultado do 'diff' nos campos desta janela, então este botão ficará activo e, se carregar nele, irá abrir a janela principal do Kompare, onde o resultado do ficheiro ou ficheiros introduzidos é misturado com o resultado do 'diff', de modo a que você possa então aplicar as diferenças a um ficheiro ou aos ficheiros.

[ctx: @title:window]
en: Compare Files or Folders
pt: Comparar Ficheiros ou Pastas

[ctx: @title:group]
en: Source
pt: Origem

[ctx: @title:group]
en: Destination
pt: Destino

[ctx: @action:button]
en: Compare
pt: Comparar

[ctx: @info:tooltip]
en: Compare these files or folders
pt: Comparar estes ficheiros ou pastas

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you have entered 2 filenames or 2 folders in the fields in this dialog then this button will be enabled and pressing it will start a comparison of the entered files or folders.
pt: Se indicou 2 ficheiros ou 2 pastas nos campos desta janela, então este botão ficará activo e, se o carregar, irá iniciar uma comparação dos ficheiros ou pastas indicados.

[ctx: @title:window]
en: Text View
pt: Janela de Texto

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pt: &Ficheiro

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pt: &Configuração

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pt: Barra Principal

[ctx: @title:tab]
en: Files
pt: Ficheiros

en: Here you can enter the files you want to compare.
pt: Aqui poderá indicar os ficheiros que deseja comparar.

[ctx: @title:tab]
en: Diff
pt: Diferenças

en: Here you can change the options for comparing the files.
pt: Aqui poderá modificar as opções para comparar os ficheiros.

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
pt: Aparência

en: Here you can change the options for the view.
pt: Aqui poderá modificar as opções de visualização.

en: File used for excluding files cannot be found, please specify another file.
pt: O ficheiro usado para a exclusão de ficheiros não existe; indique um ficheiro que exista.

en: A program to view the differences between files and optionally generate a diff
pt: Um programa para ver as diferenças entre ficheiros e para gerar opcionalmente um registo das diferenças

en: Author
pt: Autoria

en: Developer
pt: Desenvolvimento

en: Maintainer
pt: Manutenção

en: Kompare icon artist
pt: Artista dos ícones do Kompare

en: A lot of good advice
pt: Alguns bons avisos

en: Cervisia diff viewer
pt: Visualizador do 'diff' do Cervisia

en: This will compare URL1 with URL2
pt: Isto irá comparar o URL1 com o URL2

en: This will open URL1 and expect it to be diff output. URL1 can also be a '-' and then it will read from standard input. Can be used for instance for cvs diff | kompare -o -. Kompare will do a check to see if it can find the original file(s) and then blend the original file(s) into the diffoutput and show that in the viewer. -n disables the check.
pt: Isto irá abrir o URL1 e esperar por ele como sendo o resultado do 'diff'. O URL1 pode também ser um '-', onde ele irá ler do 'standard input'. Pode ser usado, por exemplo, para o cvs diff | kompare -o -. O Kompare fará uma verificação para confirmar se consegue encontrar os ficheiros originais e então fundir os mesmos no resultado do 'diff' e mostrar o resultado no visualizador. O -n desactiva a verificação.

en: This will blend URL2 into URL1, URL2 is expected to be diff output and URL1 the file or folder that the diffoutput needs to be blended into.
pt: Isto irá fundir o URL2 no URL1. O URL2 é esperado como sendo o resultado do 'diff' e o URL1 o ficheiro ou pasta que o resultado do 'diff' está à espera de existir para fundir.

en: Disables the check for automatically finding the original file(s) when using '-' as URL with the -o option.
pt: Desactiva a verificação para procurar automaticamente os ficheiros originais ao usar o '-' como URL na opção -o.

en: Use this to specify the encoding when calling it from the command line. It will default to the local encoding if not specified.
pt: Use isto para seleccionar a codificação, quando o invocar a partir da linha de comandos. Irá usar a codificação local se não foi explicitamente indicada.

[ctx: @title:group]
en: Diff Program
pt: Programa 'Diff'

en: You can select a different diff program here. On Solaris the standard diff program does not support all the options that the GNU version does. This way you can select that version.
pt: Você poderá seleccionar um programa 'diff' diferente aqui. No Solaris, o programa 'diff' normal não suporte todas as opções que a versão da GNU suporta. Desta forma, você poderá seleccionar essa versão.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the format of the output generated by diff. Unified is the one that is used most frequently because it is very readable. The KDE developers like this format the best so use it for sending patches.
pt: Seleccione o formato do resultado gerado pelo 'diff'. O Unificado é o que é usado mais frequentemente por ser bastante legível. Os programadores do KDE gostam deste formato por ser o melhor para enviar alterações ('patches').

[ctx: @title:group]
en: Output Format
pt: Formato de Saída

[ctx: @option:radio format type]
en: Context
pt: Contexto

[ctx: @option:radio format type]
en: Unified
pt: Unificado

[ctx: @title:group]
en: Lines of Context
pt: Linhas de Contexto

[ctx: @info:whatsthis]
en: The number of context lines is normally 2 or 3. This makes the diff readable and applicable in most cases. More than 3 lines will only bloat the diff unnecessarily.
pt: O número de linhas de contexto é normalmente igual a 2 ou 3. Isto torna o 'diff' legível e aplicável na maioria dos casos. Se for mais do que 3 linhas só irá tornar o 'diff' confuso, desnecessariamente.

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of context lines:
pt: Número de linhas de contexto:

[ctx: @title:tab]
en: Format
pt: Formato

[ctx: @title:group]
en: General
pt: Geral

[ctx: @option:check]
en: &Treat new files as empty
pt: &Tratar os ficheiros novos como vazios

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -N diff option.
pt: Corresponde à opção -N do 'diff'.

[ctx: @info:whatsthis]
en: With this option enabled diff will treat a file that only exists in one of the directories as empty in the other directory. This means that the file is compared with an empty file and because of this will appear as one big insertion or deletion.
pt: Com esta opção activa, o 'diff' irá tratar um ficheiro que só exista numa das pastas como vazio na outra. Isto significa que o ficheiro é comparado com um ficheiro vazio, sendo que irá aparecer assim como uma enorme adição ou remoção.

[ctx: @option:check]
en: &Look for smaller changes
pt: &Procurar alterações menores

[ctx: @info:tooltip]
en: This corresponds to the -d diff option.
pt: Corresponde à opção -d do 'diff'.

[ctx: @info:whatsthis]
en: With this option enabled diff will try a little harder (at the cost of more memory) to find fewer changes.
pt: Com esta opção activa, o 'diff' irá tentar um pouco mais (às custas de mais memória) encontrar menos alterações.

[ctx: @option:check]
en: O&ptimize for large files
pt: O&ptimizar para ficheiros grandes

[ctx: @info:tooltip]
en: This corresponds to the -H diff option.
pt: Corresponde à opção -H do 'diff'.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option lets diff makes better diffs when using large files. The definition of large is nowhere to be found though.
pt: Esta opção permite ao 'diff' criar melhores diferenças ao usar ficheiros grandes. Todavia, a definição de grande não está publicada em nenhum lado.

[ctx: @option:check]
en: &Ignore changes in case
pt: &Ignorar as mudanças de capitalização

[ctx: @info:tooltip]
en: This corresponds to the -i diff option.
pt: Corresponde à opção -i do 'diff'.

[ctx: @info:whatsthis]
en: With this option to ignore changes in case enabled, diff will not indicate a difference when something in one file is changed into SoMEthing in the other file.
pt: Com esta opção para ignorar as alterações de capitalização activada, o 'diff' não irá indicar nenhum diferença quando 'algo' num ficheiro for alterado para 'aLGo' no outro ficheiro.

[ctx: @option:check]
en: Ignore regexp:
pt: Ignorar a exp. regular:

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -I diff option.
pt: Corresponde à opção -I do 'diff'.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this checkbox is enabled, an option to diff is given that will make diff ignore lines that match the regular expression.
pt: Quando esta opção for activada, é passada uma opção ao 'diff' para este ignorar as linhas que correspondam à expressão regular.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the regular expression here that you want to use
    to ignore lines that match it.
pt: Adicione aqui a expressão regular que deseja usar
    para ignorar as linhas correspondentes.

[ctx: @title:group]
en: Whitespace
pt: Espaço em Branco

[ctx: @option:check]
en: E&xpand tabs to spaces in output
pt: E&xpandir as tabulações para espaços no resultado

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -t diff option.
pt: Corresponde à opção -t do 'diff'.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option does not always produce the right result. Due to this expansion Kompare may have problems applying the change to the destination file.
pt: Esta opção nem sempre produz o resultado correcto. Devido a esta expansão, o Kompare poderá ter problemas a aplicar a modificação no ficheiro de destino.

[ctx: @option:check]
en: I&gnore added or removed empty lines
pt: I&gnorar as linhas em branco adicionadas ou removidas

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -B diff option.
pt: Corresponde à opção -B do 'diff'.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This can be very useful in situations where code has been reorganized and empty lines have been added or removed to improve legibility.
pt: Isto poderá ser muito útil nas situações em que o código foi reorganizado e as linhas em branco foram adicionadas ou removidas para melhorar a legibilidade.

[ctx: @option:check]
en: Ig&nore changes in the amount of whitespace
pt: I&gnorar as alterações dos espaços em branco

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -b diff option.
pt: Corresponde à opção -b do 'diff'.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you are uninterested in differences arising due to, for example, changes in indentation, then use this option.
pt: Se não quiser saber das alterações feitas, por exemplo, devido à indentação, use então esta opção.

[ctx: @option:check]
en: Ign&ore all whitespace
pt: Ign&orar todos os espaços em branco

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -w diff option.
pt: Corresponde à opção -w do 'diff'.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This is useful for seeing the significant changes without being overwhelmed by all the white space changes.
pt: Isto é útil para ver as alterações reais e para não ficar baralhado devido a todas as alterações de espaços em branco.

[ctx: @option:check]
en: Igno&re changes due to tab expansion
pt: Igno&rar as alterações devidas à expansão de tabulações

[ctx: @info:tooltip]
en: This option corresponds to the -E diff option.
pt: Corresponde à opção -E do 'diff'.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If there is a change because tabs have been expanded into spaces in the other file, then this option will make sure that these do not show up. Kompare currently has some problems applying such changes so be careful when you use this option.
pt: Se existir uma alteração devido à expansão das tabulações para espaços no outro ficheiro, então esta opção fará com que estas não apareçam. O Kompare tem, de momento, alguns problemas a aplicar essas alterações, por isso tenha cuidado quando usar esta opção.

[ctx: @title:tab]
en: Options
pt: Opções

[ctx: @title:group]
en: File Pattern to Exclude
pt: Padrão de Ficheiros a Excluir

[ctx: @info:tooltip]
en: If this is checked you can enter a shell pattern in the text box on the right or select entries from the list.
pt: Se esta opção estiver assinalada, você poderá indicar um padrão no campo de texto à direita ou seleccionar os itens da lista.

[ctx: @info:tooltip]
en: Here you can enter or remove a shell pattern or select one or more entries from the list.
pt: Aqui você poderá indicar ou remover um padrão ou seleccionar um ou mais itens da lista.

[ctx: @title:group]
en: File with Filenames to Exclude
pt: Ficheiro com Nomes a Excluir

[ctx: @info:tooltip]
en: If this is checked you can enter a filename in the combo box below.
pt: Se esta opção estiver assinalada, você poderá indicar o nome de um ficheiro na lista abaixo.

[ctx: @info:tooltip]
en: Here you can enter the URL of a file with shell patterns to ignore during the comparison of the folders.
pt: Aqui você poderá indicar o URL de um ficheiro com padrões de nomes a ignorar durante a comparação de pastas.

[ctx: @info:tooltip]
en: Any file you select in the dialog that pops up when you click it will be put in the dialog to the left of this button.
pt: Todos os ficheiros que seleccionar na janela que aparece quando você carregar nela serão postos na janela à esquerda deste botão.

[ctx: @title:tab]
en: Exclude
pt: Excluir

[ctx: @info:tooltip]
en: Select file
pt: Seleccionar o Ficheiro

[ctx: @info:tooltip]
en: Select folder
pt: Seleccionar a Pasta

[ctx: @title:group]
en: Encoding
pt: Codificação

[ctx: @item:inlistbox encoding]
en: Default
pt: Predefinição

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
pt: Seleccionar a Pasta

[ctx: @title:window]
en: Select File
pt: Seleccionar o Ficheiro

[ctx: @title:group]
en: Colors
pt: Cores

[ctx: @label:chooser]
en: Removed color:
pt: Cor de removido:

[ctx: @label:chooser]
en: Changed color:
pt: Cor de modificado:

[ctx: @label:chooser]
en: Added color:
pt: Cor de adicionado:

[ctx: @label:chooser]
en: Applied color:
pt: Cor de aplicado:

[ctx: @title:group]
en: Mouse Wheel
pt: Roda do Rato

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of lines:
pt: Número de linhas:

[ctx: @title:group]
en: Tabs to Spaces
pt: Tabulações para Espaços

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of spaces to convert a tab character to:
pt: Número de espaços para onde converter uma tabulação:

[ctx: @title:group]
en: Text Font
pt: Tipo de Letra do Texto

[ctx: @label:listbox]
en: Font:
pt: Tipo de letra:

[ctx: @label:spinbox]
en: Size:
pt: Tamanho:

[ctx: @title:tab]
en: Fonts
pt: Tipos de Letra

[ctx: @title:column]
en: Source Folder
pt: Pasta de Origem

[ctx: @title:column]
en: Destination Folder
pt: Pasta de Destino

[ctx: @title:column]
en: Source File
pt: Ficheiro de Origem

[ctx: @title:column]
en: Destination File
pt: Ficheiro de Destino

[ctx: @title:column]
en: Source Line
pt: Linha de Origem

[ctx: @title:column]
en: Destination Line
pt: Linha de Destino

[ctx: @title:column]
en: Difference
pt: Diferença

en: Applied: Changes made to %1 line undone | Applied: Changes made to %1 lines undone
pt[0]: Aplicado: As alterações feitas a %1 linha foram anuladas
pt[1]: Aplicado: As alterações feitas a %1 linhas foram anuladas

en: Changed %1 line | Changed %1 lines
pt[0]: Foi modificada %1 linha
pt[1]: Foram modificadas %1 linhas

en: Applied: Insertion of %1 line undone | Applied: Insertion of %1 lines undone
pt[0]: Aplicado: A introdução de %1 linha foi anulada
pt[1]: Aplicado: A introdução de %1 linhas foi anulada

en: Inserted %1 line | Inserted %1 lines
pt[0]: 1 linha inserida
pt[1]: %1 linhas inseridas

en: Applied: Deletion of %1 line undone | Applied: Deletion of %1 lines undone
pt[0]: Aplicado: A remoção de %1 linha foi anulada
pt[1]: Aplicado: A remoção de %1 linhas foi anulada

en: Deleted %1 line | Deleted %1 lines
pt[0]: %1 linha removida
pt[1]: %1 linhas removidas

[ctx: @item directory name not known]
en: Unknown
pt: Desconhecido

[ctx: @action]
en: Save &All
pt: Gr&avar Tudo

[ctx: @action]
en: Save &Diff...
pt: Gravar as &Diferenças...

[ctx: @action]
en: Swap Source with Destination
pt: Trocar a Origem e o Destino

[ctx: @action]
en: Show Statistics
pt: Mostrar as Estatísticas

[ctx: @action]
en: Refresh Diff
pt: Actualizar as Diferenças

en: <qt>The URL <b>%1</b> cannot be downloaded.</qt>
pt: <qt>Não foi possível transferir o URL <b>%1</b>.</qt>

en: <qt>The URL <b>%1</b> does not exist on your system.</qt>
pt: <qt>O URL <b>%1</b> não existe no seu sistema.</qt>

[ctx: @title:window]
en: Diff Options
pt: Opções do Diff

[ctx: @title:window]
en: Save .diff
pt: Gravar o .diff

en: Patch Files (*.diff *.dif *.patch)
pt: Ficheiros de Modificações (*.diff *.dif *.patch)

[ctx: @info:status]
en: Running diff...
pt: A executar o 'diff'...

[ctx: @info:status]
en: Parsing diff output...
pt: A analisar o resultado do 'diff'...

[ctx: @info:status]
en: Comparing file %1 with file %2
pt: A comparar o ficheiro %1 com o %2

[ctx: @info:status]
en: Comparing files in %1 with files in %2
pt: A comparar os ficheiros em %1 com os em %2

[ctx: @info:status]
en: Viewing diff output from %1
pt: A ver o resultado do 'diff' de %1

[ctx: @info:status]
en: Blending diff output from %1 into file %2
pt: A misturar o resultado do 'diff' de %1 no ficheiro %2

[ctx: @info:status]
en: Blending diff output from %1 into folder %2
pt: A fundir o resultado do 'diff' de %1 na pasta %2

en: You have made changes to the destination file(s).
    Would you like to save them?
pt: Efectuou alterações ao(s) ficheiro(s) de destino.
    Deseja gravá-las?

[ctx: @title:window]
en: Save Changes?
pt: Gravar as Alterações?

[ctx: @item diff format]
en: Unified
pt: Unificado

[ctx: @item diff format]
en: Context
pt: Contexto

[ctx: @item diff format]
en: Unknown
pt: Desconhecido

en: No diff file, or no 2 files have been diffed. Therefore no stats are available.
pt: Não existe o ficheiro 'diff' ou não foram comparados 2 ficheiros. Como tal, não existem estatísticas disponíveis.

[ctx: @title:window]
en: Diff Statistics
pt: Estatísticas do Diff

en: Statistics:
    
    Old file: %1
    New file: %2
    
    Format: %3
    Number of hunks: %4
    Number of differences: %5
pt: Estatísticas:
    
    Ficheiro antigo: %1
    Ficheiro novo: %2
    
    Formato: %3
    Número de blocos: %4
    Número de diferenças: %5

en: Statistics:
    
    Number of files in diff file: %1
    Format: %2
    
    Current old file: %3
    Current new file: %4
    
    Number of hunks: %5
    Number of differences: %6
pt: Estatísticas:
    
    Número de ficheiros no ficheiro diff: %1
    Formato: %2
    
    Ficheiro antigo: %3
    Ficheiro novo: %4
    
    Número de blocos: %5
    Número de diferenças: %6

note: i18n: ectx: Menu (difference)
en: &Difference
pt: &Diferença

[ctx: @title:window]
en: Preferences
pt: Preferências

[ctx: @title:tab]
en: View
pt: Ver

[ctx: @title]
en: View Settings
pt: Configuração da Visualização

[ctx: @title]
en: Diff Settings
pt: Opções do Diff

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_FormatGB)
en: Format
pt: Formato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_ContextRB)
en: &Context
pt: &Contexto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_UnifiedRB)
en: &Unified
pt: &Unificado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_SideBySideRB)
en: &Side-by-side
pt: &Lado-a-lado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_ContextLinesLabel)
en: Number of context lines:
pt: Número de linhas de contexto:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_OptionsGB)
en: Options
pt: Opções

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_SmallerChangesCB)
en: Look for smaller changes
pt: Procurar alterações menores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_LargeFilesCB)
en: Optimize for large files
pt: Optimizar para ficheiros grandes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreCaseCB)
en: Ignore changes in case
pt: Ignorar as mudanças de capitalização

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ExpandTabsCB)
en: Expand tabs to spaces
pt: Expandir os TABS para espaços

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreEmptyLinesCB)
en: Ignore added or removed empty lines
pt: Ignorar as linhas em branco adicionadas ou removidas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreWhiteSpaceCB)
en: Ignore changes in whitespace
pt: Ignorar as alterações dos espaços em branco

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_FunctionNamesCB)
en: Show function names
pt: Mostrar os nomes das funções

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_RecursiveCB)
en: Compare folders recursively
pt: Comparar recursivamente as pastas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_NewFilesCB)
en: Treat new files as empty
pt: Tratar os ficheiros novos como vazios

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: Run Diff In
pt: Correr o Diff na

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_CommandLineGB)
en: Command Line
pt: Linha de Comandos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_CommandLineLabel)
en: cd dir && diff -udHprNa -- source destination
pt: cd dir && diff -udHprNa -- origem destino
