dirfilterplugin - en to ar translation catalogue (10 entries)

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Filter Bar
ar: أخفِ شريط المرشّح

[ctx: @label:textbox]
en: F&ilter:
ar: المر&شّح:

[ctx: @label:button]
en: Filter by t&ype
ar: رشّح بال&نوع

[ctx: @info:tooltip]
en: Filter items by file type.
ar: رشّح العناصر بنوع الملفات.

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Show Filter Bar
ar: أظهر شريط المرشّح

en: Use Multiple Filters
ar: استخدم عدّة مرشّحات

en: Show Count
ar: أظهر العدد

en: Reset
ar: صفّر

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ar: أ&دوات

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolBar)
en: Extra Toolbar
ar: شريط أدوات إضافي
