kfmclient - en to ar translation catalogue (9 entries)

en: KDE tool for opening URLs from the command line
ar: أداة كدي لفتح العناوين من سطر الأوامر

en: Non interactive use: no message boxes
ar: لا استخدام تفاعلي: لا حواريات

en: Show available commands
ar: أظهر الأوامر المتوفّرة

en: Command (see --commands)
ar: الأمر (طالع ‎--commands)

en: Arguments for command
ar: معطيات الأمر

en: 
    Syntax:
ar: 
    الصياغة:

en:   kfmclient openURL 'url' ['mimetype']
                # Opens a window showing 'url'.
                #  'url' may be a relative path
                #   or file name, such as . or subdir/
                #   If 'url' is omitted, $HOME is used instead.
ar:   kfmclient openURL 'url' ['mimetype']
                # يفتح نافذة تُظهر 'url'.
                #   قد يكون 'url' مسارًا نسبيًا 
                #   أو اسم ملف، مثل . أو subdir/‎
                #   إذا أُسقط 'url'،  سيُستخدَم ‎$HOME بدلًا منه.

en:             # If 'mimetype' is specified, it will be used to determine the
                #   component that Konqueror should use. For instance, set it to
                #   text/html for a web page, to make it appear faster
ar:             # إذا حُدِّد 'mimetype'، سيُستخدَم لتحديد المكوّن الذي يجب
                #   أن يستخدمه كنكر. مثلًا استخدم text/html لصفحة وِب،
                #   لتظهر بشكل أسرع

en:   kfmclient newTab 'url' ['mimetype']
                # Same as above but opens a new tab with 'url' in an existing Konqueror
                #   window on the current active desktop if possible.
ar:   kfmclient newTab 'url' ['mimetype']
                # كما الذي في الأعلى، لكن هذا يفتح لسان جديد بِـ 'url' في نافذة موجودة
                #   مسبقًا في كنكر على سطح المكتب النشط إذا كان ممكنًا.
