kcmkio - en to ar translation catalogue (18 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Bookmarks
ar: العلامات

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: If this option is unchecked, bookmarks at the root of the hierarchy (not in a folder) are not displayed.
    If checked, they are gathered in a "root" folder.
ar: إن لم يُعلَّم ها الخيار، لن تُعرض العلامات التي في جذر الهرم (ليست في مجلد).
    إذا عُلِّم، ستُجمع في مجلد "الجذر".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: &Show bookmarks without folder
ar: أ&ظهر العلامات بلا مجلد

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: Sub-folders are shown within their parent by default. If you activate this option, sub-folders are displayed on their own.
    It looks less nice but it may help if you have a very big folder you want to spread in two columns.
ar: تُعرض المجلدات الفرعية في أبواتها افتراضيًا. إن فعّلت هذا الخيار، ستُعرض المجلدات الفرعية منفصلة.
    قد يبدو هذا أقل جمالًا ولكن قد يكون مفيدًا إذا كنت تملك مجلد ضخم وتريد عرضه في عمودين منفصلين.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: &Flatten bookmarks tree
ar: س&طّح شجرة العلامات

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show a box with KDE places (Home, Network, ...). Useful if you use konqueror as a file manager.
ar: يُظهر مربعًا بأماكن كِيدِي (المنزل، الشبكة، ...). مفيد إن كنت تستخدم كنكر كمدير للملفات.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show system &places
ar: أظهر أ&ماكن النظام

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General Settings
ar: إعدادات عامة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Folders are automatically distributed in several columns. The optimal number of columns depends on the width of the konqueror window and the number of bookmarks you have.
ar: تتوزع المجلدات آليًا في عدّة أعمدة. عدد الأعمدة المثالي يعتمد على عرض نافذة كنكر وعدد العلامات التي فيها.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of columns to show:
ar: عدد الأعمدة لعرضها:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Disable it on slow system to disable background images.
ar: عطلّه في الأنظمة البطيئة أو عطّل صور الخلفية.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Show folder &backgrounds
ar: أظهر &خلفيات المجلدات

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: How much disk space is used to cache the pixmaps
ar: كمية مساحة القرص المستخدمة في خبيئة الصور النقطية

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Pixmap Cache
ar: خبيئة الصور النقطية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbMaxCacheSize)
en: Disk cache size:
ar: حجم خبيئة القرص:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbCacheSize)
en:  kB
ar:  ك.بايت

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: Clear the pixmap cache
ar: امحُ خبيئة الصور النقطية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: &Clear Cache
ar: امحُ ال&خبيئة
