kcmkonqhtml - en to bs translation catalogue (255 entries)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pShowMMBInTabs)
en: This will open a new tab instead of a new window in various situations, such as choosing a link or a folder with the middle mouse button.
bs: Ovo će otvoriti novu karticu umjesto novog prozora u raznim situacijama, kao što je izbor linka ili direktorija srednjim dugmetom miša.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pShowMMBInTabs)
en: Open &links in new tab instead of in new window
bs: Otvori &linkove u novoj kartici umjesto u novom prozoru

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pPopupsWithinTabs)
en: Whether or not JavaScript popups if allowed shall open in a new tab or in a new window.
bs: Da li se JavaScript pop-up prozori (ako su dozvoljeni) otvaraju u novoj kartici ili u novom prozoru.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pPopupsWithinTabs)
en: Open pop&ups in new tab instead of in new window
bs: Otvori pop-&up prozore u novoj kartici umjesto u novom prozoru

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pKonquerorTabforExternalURL)
en: When you click a URL in another KDE program or call kfmclient to open a URL, the current desktop will be searched for a non-minimized Konqueror and, if found, the URL opened as a new tab within it. Otherwise a new Konqueror window will be opened with the required URL.
bs: Kada kliknete na URL u nekom drugom KDE programu ili pozovete kfmclient da otvori URL, na trenutnom desktopu će biti potražen ne-minimizovani Konqueror prozor te, ako bude pronađen, URL će biti otvoren u njemu u vidu nove kartice. U suprotnom, novi Konqueror prozor se otvara sa traženim URLom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pKonquerorTabforExternalURL)
en: Open as tab in existing Konqueror when URL is called externally
bs: Otvori kao karticu u postojećem Konqueroru pri vanjskom pozivu URLa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pNewTabsInBackground)
en: This will open a new tab in the background, instead of in the foreground.
bs: Ovo će otvoriti novu karticu u pozadini, umjesto da je prikaže.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pNewTabsInBackground)
en: O&pen new tabs in the background
bs: O&tvaraj nove kartice u pozadini

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pOpenAfterCurrentPage)
en: This will open a new tab opened from a page after the current tab, instead of after the last tab.
bs: Ovo će otvoriti novu karticu iza trenutne kartice, umjesto iza zadnje kartice.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pOpenAfterCurrentPage)
en: Open &new tab after current tab
bs: Otvori &novu karticu iza trenutne

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pDynamicTabbarHide)
en: This will display the tab bar only if there are two or more tabs. Otherwise it will always be displayed.
bs: Ovo će prikazati traku s karticama samo ako su otvorena dva ili više tabova. U suprotnom ona će uvijek biti prikazana.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pDynamicTabbarHide)
en: Hide the tab bar when only one tab is open
bs: Sakrij traku sa karticama ako je otvorena samo jedna kartica

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pPermanentCloseButton)
en: This will display close buttons inside each tab.
bs: Ovo će prikazati dugmad za zatvaranje unutar svake kartice.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pPermanentCloseButton)
en: &Show close button on tabs
bs: &Prikaži dugme za zatvaranje na karticama

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pMiddleClickClose)
en: When you click on a tab using the middle mouse button or mouse wheel, it will close that tab.
bs: Kada kliknete na karticu koristeći srednje dugme miša ili točkić miša, to će zatvoriti datu karticu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pMiddleClickClose)
en: Middle-click on a tab to close it
bs: Klik na srednju tipku miša zatvara karticu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pTabConfirm)
en: This will ask you whether you are sure you want to close a window when it has multiple tabs opened in it.
bs: Ovo će vas pitati da li ste sigurni da želite zatvoriti prozor ako ima više otvorenih kartica.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pTabConfirm)
en: Confirm &when closing windows with multiple tabs
bs: Potvrda &prilikom zatvaranja prozora sa više kartica

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pTabCloseActivatePrevious)
en: When checking this the previous used or opened tab will be activated when you close the current active tab instead of the one right to the current tab.
bs: Kada je ovo uključeno, prethodno korištena ili otvorena kartica će biti aktivirana kada zatvorite trenutno aktivnu karticu, umjesto one koja se nalazi desno od trenutne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pTabCloseActivatePrevious)
en: Activate previously used tab when closing the current tab
bs: Aktiviraj prethodno korištenu karticu pri zatvaranju trenutne kartice

[ctx: @title:tab]
en: General
bs: Općenito

[ctx: @title:tab]
en: Fonts
bs: Fontovi

[ctx: @title:tab]
en: Stylesheets
bs: Stilovi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3_2)
en: Images
bs: Slike

en: A&utomatically load images
bs: A&utomatski učitavaj slike

en: <html>If this box is checked, Konqueror will automatically load any images that are embedded in a web page. Otherwise, it will display placeholders for the images, and you can then manually load the images by clicking on the image button.<br />Unless you have a very slow network connection, you will probably want to check this box to enhance your browsing experience.</html>
bs: <html>Ako je ova kućica uključena, Konqueror će automatski učitavati sve slike koje su ugrađene u web stranicu. U suprotnom, prikažat će prazna mjesta umjesto slika, pa onda možete ručno učitati slike tako da kliknete na ta mjesta.<br /> Osim ako imate vrlo sporu vezu na Internet, vjerojatno ćete htjeti uključiti ovu opciju kako biste poboljšali vaše iskustvo pregledavanja Interneta.</html>

en: Dra&w frame around not completely loaded images
bs: &Crtaj okvir oko slika koje nisu potpuno učitane

en: <html>If this box is checked, Konqueror will draw a frame as a placeholder around images embedded in a web page that are not yet fully loaded.<br />You will probably want to check this box to enhance your browsing experience, especially if have a slow network connection.</html>
bs: <html>Ako je ova opcija uključena, Konqueror će nacrtati okvir oko mjesta za slike ugrađene u web stranicu ako one još uvijek nisu u potpunosti učitane.<br /> Ovo ćete vjerojatno htjeti uključiti kako biste poboljšali svoje iskustvo pregledavanja Interneta, pogotovo ako imate sporu vezu s Internetom.</html>

[ctx: animations]
en: Enabled
bs: Uključene

[ctx: animations]
en: Disabled
bs: Isključene

en: Show Only Once
bs: Prikaži samo jednom

en: <html>Controls how Konqueror shows animated images:<br /><ul><li><b>Enabled</b>: Show all animations completely.</li><li><b>Disabled</b>: Never show animations, show the starting image only.</li><li><b>Show only once</b>: Show all animations completely but do not repeat them.</li></ul></html>
bs: <html>Kontroliše kako Konqueror prikazuje animirane slike:<br /> <ul> <li><b>Omogućeno</b>: Prikazuju se sve animacije u potpunosti</li> <li><b>Onemogućeno</b>: Ne prikazuju se animacije, samo početna slika</li> <li><b>Prikaži samo jednom</b>: Prikazuju se animacije samo jednom, ali se ne ponavljaju</li> </ul> </html>

en: A&nimations:
bs: A&nimacije:

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous
bs: Ostalo

[ctx: underline]
en: Enabled
bs: Uključeno

[ctx: underline]
en: Disabled
bs: Isključeno

en: Only on Hover
bs: Pri prelasku mišem

en: Und&erline links:
bs: Po&dvuci linkove:

en: <html>Controls how Konqueror handles underlining hyperlinks:<br /><ul><li><b>Enabled</b>: Always underline links</li><li><b>Disabled</b>: Never underline links</li><li><b>Only on Hover</b>: Underline when the mouse is moved over the link</li></ul><br /><i>Note: The site's CSS definitions can override this value.</i></html>
bs: <html>Kontroliše kako Konqueror upravlja podcrtavanjem poveznica<br /> <ul> <li><b>Omogućeno</b>: Veze se uvijek podcrtavaju</li><li><b>Disabled</b>: Veze se nikad ne podcrtavaju</li><li><b>Samo pri preletu</b>: Poveznice se podcrtavaju kad se mišem prijeđe preko njih</li></ul><br /><i>Napomena: CSS definicije web stranice mogu zaobići ovo pravilo.</i></html>

en: When Efficient
bs: Kad je efikasno

[ctx: smooth scrolling]
en: Always
bs: Uvijek

[ctx: soft scrolling]
en: Never
bs: Nikad

en: S&mooth scrolling:
bs: G&latko klizanje:

en: <html>Determines whether Konqueror should use smooth steps to scroll HTML pages, or whole steps:<br /><ul><li><b>Always</b>: Always use smooth steps when scrolling.</li><li><b>Never</b>: Never use smooth scrolling, scroll with whole steps instead.</li><li><b>When Efficient</b>: Only use smooth scrolling on pages where it can be achieved with moderate usage of system resources.</li></ul></html>
bs: <html>Određuje hoće li Konqueror koristiti glatke korake za klizanje HTML stranica, ili cijele korake:<br /><ul><li><b>Uvijek</b>: Uvijek koristi glatko klizanje.</li><li><b>Nikad</b>: Nikad ne koristi glatko klizanje, kliži cijelim koracima.</li><li><b>Kad efikasno</b>: Koristi glatko klizanje samo na stranicama na kojima se isto može postići sa nevelikom potrošnjom sistemskih resursa.</li></ul></html>

en: <h1>Konqueror Fonts</h1>On this page, you can configure which fonts Konqueror should use to display the web pages you view.
bs: <h1>Konqueror fontovi</h1>Na ovoj stranici možete podesiti koje fontove Konqueror treba koristiti da prikaže web stranice koje gledate.

en: Font Si&ze
bs: Veličina &fonta

en: This is the relative font size Konqueror uses to display web sites.
bs: Ovo je relativna veličina fonta koju Konqueror koristi za prikazivanje web stranica.

en: M&inimum font size:
bs: M&inimalna veličina fonta:

en: Konqueror will never display text smaller than this size,<br />overriding any other settings.
bs: Konqueror nikad neće prikazivati tekst manji od ove veličine, <br /> zaobilazivši sve ostale postavke.

en: &Medium font size:
bs: &Srednja veličina fonta:

en: S&tandard font:
bs: S&tandardni font:

en: This is the font used to display normal text in a web page.
bs: Ovo je font koji će se koristiti za prikaz normalnog teksta na web stranici.

en: &Fixed font:
bs: &Fiksni font:

en: This is the font used to display fixed-width (i.e. non-proportional) text.
bs: Ovaj font će se koristiti za prikaz slova stalne (neproporcionalne) širine.

en: This is the font used to display text that is marked up as serif.
bs: Ovo pismo će se koristiti za prikaz teksta koji je označen kao serif.

en: Sa&ns serif font:
bs: S&ans serif font:

en: This is the font used to display text that is marked up as sans-serif.
bs: Ovo pismo će se koristiti za prikaz teksta koji je označen kao sans-serif.

en: C&ursive font:
bs: Kosi font (k&urziv):

en: This is the font used to display text that is marked up as italic.
bs: Ovo pismo će se koristiti za prikaz teksta koji je označen kao kurziv (italic).

en: Fantas&y font:
bs: &Dekorativni font:

en: This is the font used to display text that is marked up as a fantasy font.
bs: Ovo pismo će se koristiti za prikaz teksta koji je označen kao fantasy (dekorativni).

en: Font &size adjustment for this encoding:
bs: Prilagođenje &veličine fonta za ovaj kodni raspored:

en: Use Language Encoding
bs: Koristi kodni raspored na osnovu jezika

en: Default encoding:
bs: Podrazumjevani kodni raspored:

en: Select the default encoding to be used; normally, you will be fine with 'Use language encoding' and should not have to change this.
bs: Odaberite podrazumijevani kodni raspored koji ćete koristiti, najčešće je dovoljno postaviti 'Koristi kodni raspored na osnovu jezika' i nema potrebe da se ovo mijenja.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, CSSConfigWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, CSSCustomDialog)
en: <b>Stylesheets</b><p>See http://www.w3.org/Style/CSS for further information on cascading style sheets.</p>
bs: <b>Stilska oblikovanja</b><p>Dodatne podatke o kaskadnom stilskom oblikovanju potražite na adresi: http://www.w3.org/Style/CSS.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, ButtonGroup1)
en: <b>Stylesheets</b><p>Use this groupbox to determine how Konqueror will render style sheets.</p>
bs: <b>Stilska oblikovanje</b><p>Upotrijebite ovu grupu za određivanje način an koji će Konqueror iscrtavati stilska oblikovanja.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup1)
en: Stylesheets
bs: Stilska oblikovanja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, useDefault)
en: <b>Use default stylesheet</b><p>Select this option to use the default stylesheet.</p>
bs: <b>Upotrijebi zadano oblikovanje</b><p>Odaberite ovu opciju za zadano stilsko oblikovanje.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useDefault)
en: Us&e default stylesheet
bs: Upotrijebi &zadana oblikovanja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, useUser)
en: <b>Use user-defined stylesheet</b><p>If this box is checked, Konqueror will try to load a user-defined style sheet as specified in the location below. The style sheet allows you to completely override the way web pages are rendered in your browser. The file specified should contain a valid style sheet (see http://www.w3.org/Style/CSS for further information on cascading style sheets).</p>
bs: <b>Upotrijebi korisničko oblikovanje</b><p>Označavanjem ove opcije Konqueror će pokušati s učitavanjem korisnički definiranih stilskih oblikovanja, na način opisan na dolje navedenoj lokaciji. Stilsko oblikovanje omogućuje potpuno nadjačavanje načina na koji se web-stranice prikazuju u vašem pregledniku. Odabrana datoteka mora sadržavati valjano stilsko oblikovanje (dodatne podatke o kaskadnom stilskom oblikovanju potražite na adresi: http://www.w3.org/Style/CSS).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useUser)
en: Use &user-defined stylesheet
bs: Upotrijebi &korisnička oblikovanja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, useAccess)
en: <b>Use accessibility stylesheet</b><p>Selecting this option will allow you to define a default font, font size, and font color with a few simple clicks of the mouse. Simply wander over to the Customize... dialog and pick out your desired options.</p>
bs: <b>Upotrebljavaj oblikovanje za pristupačnost</b><p>Odabir ove opcije omogućuje definiranje zadanog fonta, veličine i boje fonta. Krenite na dijalog 'Prilagodi...' i odaberite željene opcije.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useAccess)
en: U&se accessibility stylesheet
bs: Upotrebljavaj oblikovanje za pristupačnost

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, customize)
en: Custom&ize...
bs: &Prilagodi...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, GroupBox7)
en: <b>Font family</b><p>A font family is a group of fonts that resemble one another, with family members that are e.g. bold, italic, or any number of the above.</p>
bs: <b>Porodica fontova</b><p>porodica fontova je grupa fontova koji nalikuju jedan drugome. Članovi njegove porodice na primjer su snažni otisak, kurziv ili bilo koji broj gornjih fontova.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox7)
en: Font Family
bs: Porodica fontova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtBaseFontFamily)
en: Base family:
bs: Osnovna porodica:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QFontComboBox, fontFamily)
en: <p>This is the currently selected font family</p>
bs: <p>Ovo je trenutno odabrana porodica fontova</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, sameFamily)
en: <b>Use same family for all text</b><p>Select this option to override custom fonts everywhere in favor of the base font.</p>
bs: <b>Ista porodica fontova za cijeli tekst</b><p>Odabirom ove opcije nadjačavate prilagođene fontove u cjelokupnom tekstu.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sameFamily)
en: Use same family for all text
bs: Ista porodicaj fontova za cijeli tekst

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: Font Size
bs: Veličina slova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtFontsize)
en: Base font si&ze:
bs: Veličina ba&znog fonta:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, dontScale)
en: <b>Use same size for all elements</b><p>Select this option to override custom font sizes in favor of the base font size. All fonts will be displayed in the same size.</p>
bs: <b>Upotrijebi istu veličinu za sve elemente</b><p>Odabir ove opcije nadjačat će prilagođene veličine fontova. Svi fontovi bit će prikazani u istoj veličini.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dontScale)
en: &Use same size for all elements
bs: &Upotrijebi istu veličinu za sve elemente

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup2)
en: Colors
bs: Boje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, blackOnWhite)
en: <b>Black on White</b><p>This is what you normally see.</p>
bs: <b>Crno na bijelom</b><p>Ovo je uobičajeni prikaz.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, blackOnWhite)
en: &Black on white
bs: Crno na &bijelom

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, whiteOnBlack)
en: <b>White on Black</b><p>This is your classic inverse color scheme.</p>
bs: <b>Bijelo na crnom</b><p>Ovo je negativ uobičajenog prikaza.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, whiteOnBlack)
en: &White on black
bs: Bijelo na &crnom

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, customColor)
en: <b>Custom</b><p>Select this option to define a custom color for the default font.</p>
bs: <b>Prilagođeno</b><p>Odabirom ove opcije određujete prilagođene boje zadanog fonta.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customColor)
en: Cus&tom
bs: Prila&gođeno

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, txtBackground)
en: <b>Background</b><p>This background color is the one displayed behind the text by default. A background image will override this.</p>
bs: <b>Pozadina</b><p>Ovo je boja koja se upotrebljava u pozadini teksta. Odabir pozadinske slike nadjačava ovaj odabir.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtBackground)
en: Bac&kground:
bs: Po&zadina:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, backgroundColorButton)
en: <b>Background</b><p>Behind this door lays the ability to choose a custom default background.</p>
bs: <b>Pozadina</b><p>Odabir prilagođene pozadine.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, sameColor)
en: <b>Use same color for all text</b><p>Select this option to apply your chosen color to the default font as well as any custom fonts as specified in a stylesheet.</p>
bs: <b>Za cijeli tekst upotrebljavaj istu boju</b><p>Odabirom ove opcije primjenjujete vlastitu boju zadanog fonta kao i svih ostalih prilagođenih fontova definiranih u kaskadnom stilkom oblikovanju.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sameColor)
en: Use same color for all text
bs: Za cijeli tekst upotrebljavaj istu boju

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, txtForeground) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, foregroundColorButton)
en: <b>Foreground color</b><p>The foreground color is the color that the text is drawn in.</p>
bs: <b>Boja prednjeg plana</b><p>Boja kojom se tekst iscrtava.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtForeground)
en: &Foreground:
bs: &Prednji plan:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, GroupBox3_2)
en: <b>Images</b>
bs: <b>Slike</b>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, hideImages)
en: <b>Suppress images</b><p>Selecting this will prevent Konqueror from loading images.</p>
bs: <b>Potisni slike</b><p>Odabirom ove opcije Konqueror neće učitavati slike.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideImages)
en: &Suppress images
bs: &Potisni slike

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, hideBackground)
en: <b>Suppress background images</b><p>Selecting this option will prevent Konqueror from loading background images.</p>
bs: <b>Potisni pozadinske slike</b><p>Odabirom ove opcije Konqueror neće učitavati pozadinske slike.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideBackground)
en: Suppress background images
bs: Potisni pozadinske slike

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewBox)
en: Preview
bs: Pregled

en: <h1>Konqueror Stylesheets</h1> This module allows you to apply your own color and font settings to Konqueror by using stylesheets (CSS). You can either specify options or apply your own self-written stylesheet by pointing to its location.<br /> Note that these settings will always have precedence before all other settings made by the site author. This can be useful to visually impaired people or for web pages that are unreadable due to bad design.
bs: <h1>Konquerorova stilska oblikovanja</h1> Ovaj modul omogućuje primjenu vlastitih postavki boja i fontova unutar Konquerora putem upotrebe stilskih oblikovanja (CSS). Možete odabrati postojeće opcije ili odrediti vlastite, zadavanjem putanje do njihove lokacija.<br /> Napomena: Ove će postavke uvijek imati prednost u odnosu na opcije koje je zadao autor lokacije. Ovo može biti korisno za osobe s poteškoćama vida ili na stranicama koje su nečitljive zbog lošeg dizajna.

en: <html>
    <head>
    <style>
    <!--
    %1
    -->
    </style>
    </head>
    <body>
    <h1>Heading 1</h1>
    <h2>Heading 2</h2>
    <h3>Heading 3</h3>
    
    <p>User-defined stylesheets allow increased
    accessibility for visually handicapped
    people.</p>
    
    </body>
    </html>
bs: <html>
    <head>
    <style>
    <!--
    %1
    -->
    </style>
    </head>
    <body>
    <h1>Zaglavlje 1</h1>
    <h2>Zaglavlje 2</h2>
    <h3>Zaglavlje 3</h3>
    
    <p>Korisniči stilovi povećavaju
    pristupačnost ljudima oštećenog
    vida.</p>
    
    </body>
    </html>

en: Host/Domain
bs: Server/Domena

en: Policy
bs: Pravila

en: &New...
bs: &Dodaj...

en: Chan&ge...
bs: Pro&mijeni...

en: De&lete
bs: O&briši

en: &Import...
bs: Uvez&i...

en: &Export...
bs: Izv&ezi...

en: Click on this button to manually add a host or domain specific policy.
bs: Pritisnite ovo dugme za ručno dodavanje zasebnih pravila za server ili domenu.

en: Click on this button to change the policy for the host or domain selected in the list box.
bs: Pritisnite ovo dugme kako biste promijenili pravila za server ili domenu izabranu u listi.

en: Click on this button to delete the policy for the host or domain selected in the list box.
bs: Pritisnite ovo dugme kako biste obrisali pravila za server ili domenu izabranu u listi.

en: You must first select a policy to be changed.
bs: Morate prvo izabrati koja pravila želite izmijeniti.

en: You must first select a policy to delete.
bs: Morate prvo označiti pravilo koje želite izbrisati.

en: Use Global
bs: Koristi globalno

en: Accept
bs: Prihvati

en: Reject
bs: Odbij

en: Enable filters
bs: Uključi filtere

en: Hide filtered images
bs: Sakrij filtrirane poruke

en: Manual Filter
bs: Ručni filter

en: Search:
bs: Traži:

en: <qt>Filter expression (e.g. <tt>http://www.example.com/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">more information</a>):
bs: <qt>Primjeri filtara (npr. <tt>http://www.example.com/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">više informacija</a>):

en: Automatic Filter
bs: Automatski filter

en: Automatic update interval:
bs: Automatski interval osvježavanja:

en:  day |  days
bs[0]:  dan
bs[1]:  dana
bs[2]:  dana

en: Insert
bs: Umetni

en: Update
bs: Ažuriraj

en: Remove
bs: Ukloni

en: Import...
bs: Uvez&i...

en: Export...
bs: Izvezi...

en: <qt>More information on <a href="importhelp">import format</a>, <a href="exporthelp">export format</a>
bs: <qt>Više informacija na <a href="importhelp">uvozni oblik</a>, <a href="exporthelp">izvozni oblik</a>

en: Enable or disable AdBlocK filters. When enabled, a set of URL expressions should be defined in the filter list for blocking to take effect.
bs: Omogući ili onemogući filtre AdBlocK. Dok su uključeni, skup URL izraza trebao bi biti definiran u listi filtra za blokiranje kako bi blokiranje bilo vidljivo.

en: When enabled blocked images will be removed from the page completely, otherwise a placeholder 'blocked' image will be used.
bs: Ako je omogućeno, blokirane slike bit će u potpunosti uklonjene sa stranice. U suprotnom bit će korištene slike 'blokirano'.

en: This is the list of URL filters that will be applied to all embedded images and media objects.
bs: Ovo je popis URL filtera koji će biti primijenjeni na sve ugrađene slike i multimedijske objekte.

en: <qt><p>Enter an expression to filter. Filters can be defined as either:<ul><li>a shell-style wildcard, e.g. <tt>http://www.example.com/ads*</tt>, the wildcards <tt>*?[]</tt> may be used</li><li>a full regular expression by surrounding the string with '<tt>/</tt>', e.g. <tt>/\/(ad|banner)\./</tt></li></ul><p>Any filter string can be preceded by '<tt>@@</tt>' to whitelist (allow) any matching URL, which takes priority over any blacklist (blocking) filter.
bs: <qt><p>Unesite izraz za filtriranje. Filter može biti definiran ili kao:<ul><li>Džoker u stilu ljuske, e.g. <tt>http://www.primjer.com/ads*</tt>, mogu biti korišteni višeznačnici <tt>*?[]</tt></li><li>puni regularni izraz okružen na sa stringom '<tt>/</tt>', npr. <tt>/\/(ad|banner)\./</tt></li></ul><p>Bilo kojem filtrirajućem stringu može predhoditi '<tt>@@</tt>' stavljanje na bijelu listu (dopuštajući) bilo koji odgovarajući URL koji ima prioritet nad bilo kojim filtarom s crne liste (blokirajući).

en: <qt><p>The filter import format is a plain text file. Blank lines, comment lines starting with '<tt>!</tt>' and the header line <tt>[AdBlock]</tt> are ignored. Any other line is added as a filter expression.
bs: <qt><p>Uvozni format filtera je čista tekstualna datoteka. Prazne linije, linije komentara koje počinju s '<tt>!</tt>' i zaglavna linija <tt>[AdBlock]</tt> su zanemarene. Svaka druga linija je dodana kao izraz za filtriranje.

en: <qt><p>The filter export format is a plain text file. The file begins with a header line <tt>[AdBlock]</tt>, then all of the filters follow each on a separate line.
bs: <qt><p>Izvozni format filtera je čista tekstualna datoteka. Datoteka počinje s zaglavnom linijom <tt>[AdBlock]</tt>, a nakon toga svaki filtar slijedi u zasebnoj liniji.

en: <h1>Konqueror AdBlocK</h1> Konqueror AdBlocK allows you to create a list of filters that are checked against linked images and frames. URL's that match are either discarded or replaced with a placeholder image.
bs: <h1>Konqueror blokiranje reklama</h1> AdBlocK vam omogućuje da napravite spisak filtera za slike i okvire (frejmove) na stranici. URLovi koji odgovaraju filteru se ili odbacuju ili zamjenjuju informativnom slikom.

en: Name
bs: Ime

en: Tabbed Browsing
bs: Pregledanje sa karticama

[ctx: @label:listbox]
en: When &Konqueror starts:
bs: Kad se &Konqueror pokrene:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show Introduction Page
bs: Prikaži Uvodnu Stranu

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show Blank Page
bs: Prikaži praznu stranu

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show My Bookmarks
bs: Prikaži moje obilježivače

en: Home page:
bs: Početna strana:

[ctx: @title:window]
en: Select Home Page
bs: Odaberite početnu stranu

en: Default web browser engine:
bs: Pograzumijevani pogon za pregled weba:

en: <h1>Konqueror Browser</h1> Here you can configure Konqueror's browser functionality. Please note that the file manager functionality has to be configured using the "File Manager" configuration module. You can make some settings how Konqueror should handle the HTML code in the web pages it loads. It is usually not necessary to change anything here.
bs: <h1>Konqueror preglednik</h1> Ovdje možete podesiti funkcionalnost Konqueror browsera. Molim zapamtite da se funkcionalnost menadžera datoteka mora podesiti koristeći konfiguracioni modul "Menadžer datoteka". Možete izvršiti neke izmjene u tome kako Konqueror upravlja HTML kodom u web stranicama koje učitava. Obično ovdje nije potrebno ništa mijenjati.

en: Boo&kmarks
bs: Za&bilješke

en: Ask for name and folder when adding bookmarks
bs: Pitaj za ime i direktorij prilikom dodavanja zabilješke

en: If this box is checked, Konqueror will allow you to change the title of the bookmark and choose a folder in which to store it when you add a new bookmark.
bs: Ako je ova opcija uključena, Konqueror vam omogućava da izmijenite naslov zabilješke i izaberete direktorij u kojem ćete je smjestiti kada dodajete novu zabilješku.

en: Show only marked bookmarks in bookmark toolbar
bs: Prikaži samo izabrane zabilješke u traci sa zabilješkama

en: If this box is checked, Konqueror will show only those bookmarks in the bookmark toolbar which you have marked to do so in the bookmark editor.
bs: Ako je ova opcija uključena, Konqueror će pokazati u traci sa zabilješkama samo one zabilješke koje ste označili u editoru zabilješki.

en: Form Com&pletion
bs: Automatsko &dopunjavanje formulara

en: If this box is checked, Konqueror will remember the data you enter in web forms and suggest it in similar fields for all forms.
bs: Ako je ovo uključeno, Konqueror će pamtiti šta unosite u formulare na web stranicama i predlagati će isti sadržaj u sličnim poljima na svim formularima.

en: &Maximum completions:
bs: &Maksimalan broj dopunjavanja:

en: Here you can select how many values Konqueror will remember for a form field.
bs: Ovdje možete izabrati koliko vrijednosti će Konqueror pamtiti za svako polje.

en: Mouse Beha&vior
bs: Po&našanje miša

en: Chan&ge cursor over links
bs: Promijeni pokazivač iznad &linkova

en: If this option is set, the shape of the cursor will change (usually to a hand) if it is moved over a hyperlink.
bs: Ako je ova opcija izabrana oblik pokazivača će se promijeniti (obično će to biti ruka) ako se pokazivač postavi iznad hiperlinka.

en: M&iddle click opens URL in selection
bs: S&rednji klik otvara URL koji je označen

en: If this box is checked, you can open the URL in the selection by middle clicking on a Konqueror view.
bs: Ako je ova opcija uključena, možete otići na URL koji je trenutno označen (izabran) mišem tako što ćete kliknuti srednjim dugmetom miša na željeni prozor Konquerora.

en: Right click goes &back in history
bs: Desno dugme miša vraća &nazad

en: If this box is checked, you can go back in history by right clicking on a Konqueror view. To access the context menu, press the right mouse button and move.
bs: Ako ovo izaberete mozete se vratiti na već posjećene stranice pritiskom na desno dugme miša unutar Konqueror-ovog prozora. Da biste otvorili meni, pritisnite desno dugme i pomaknite miša.

en: Allow automatic delayed &reloading/redirecting
bs: Dozvoli automatsko ponovno učitavanje / p&reusmjeravanje

en: Some web pages request an automatic reload or redirection after a certain period of time. By unchecking this box Konqueror will ignore these requests.
bs: Neke web stranice traže automatsko preusmjeravanje ili ponovno učitavanje nakon nekog perioda. Ako ovo nije označeno Konqueror će ignorisati ovakve zahtjeve.

en: Enable Access Ke&y activation with Ctrl key
bs: Omogući aktivaciju Pristupne &Tipke sa tipkom Ctrl

en: Pressing the Ctrl key when viewing webpages activates Access Keys. Unchecking this box will disable this accessibility feature. (Konqueror needs to be restarted for this change to take effect.)
bs: Ako pritisnete tipku Ctrl dok pregledavate web stranice aktivirat će se Pristupna Tipka. Ako isključite ovu opciju, onemogućit ćete Pristupnu Tipku. (Konqueror mora biti ponovo pokrenut da se promjena primijeni.)

en: Send the DNT header to tell web sites you do not want to be tracked
bs: Pošalji DNT zaglavle da obavijestiš web sajtove koje ne treba pratiti

en: Check this box if you want to inform a web site that you do not want your web browsing habits tracked.
bs: Označite ovo da informišete web stranicu da ne želite da se prati vaše ponašanje prilkom pregleda weba.

en: Offer to save website passwords
bs: Ponudi dnima nje lozinki

en: Uncheck this box to prevent being prompted to save website passwords
bs: Deaktiviraj ovu kućicu da se spriječi upit za snimanje lozinki sajta

en: Enable Ja&va globally
bs: Uključi &Javu globalno

en: Java Runtime Settings
bs: Podešavanje Java Runtime

en: &Use security manager
bs: Koristi menadžer sig&urnosti

en: Use &KIO
bs: Koristi &KIO

en: Shu&tdown applet server when inactive for more than
bs: Isključi&te poslužitelj appleta kada računar nije uposlen više od

en:  second |  seconds
bs[0]:  sekunda
bs[1]:  sekunde
bs[2]:  sekundi

en: &Path to Java executable, or 'java':
bs: &Staza do Java izvršnog programa tj. 'java':

en: Additional Java a&rguments:
bs: Dodatni Java a&rgumenti:

en: Enables the execution of scripts written in Java that can be contained in HTML pages. Note that, as with any browser, enabling active contents can be a security problem.
bs: Omogućava izvršavanje Java skripti koje se mogu nalaziti u HTML stranicama. Imajte u vidu da, kao s bilo kojim preglednikom, omogućavanje aktivnog sadržaja može biti sigurnosni problem.

en: <p>This box contains the domains and hosts you have set a specific Java policy for. This policy will be used instead of the default policy for enabling or disabling Java applets on pages sent by these domains or hosts.</p><p>Select a policy and use the controls on the right to modify it.</p>
bs: <p>Ova kućica sadrži popis domena i računar za koje imate posebna pravila u vezi JavaScript programa, a koja će se koristit umjesto uobičajenih pravila, kada je  u pitanju korištenje takvih skripti na stranicama tih računala ili domeni.</p><p> Odaberite pravila i kontrolama zdesna je izmijenite po želji.</p>

en: Click this button to choose the file that contains the Java policies. These policies will be merged with the existing ones. Duplicate entries are ignored.
bs: Pritisnite ovo dugme za biranje datoteke koja sadrži pravila korištenja Java-e. Ova pravila će biti pridružena postojećima. Stavke koje su duplikati već postojećih će biti zanemarene.

en: Click this button to save the Java policy to a zipped file. The file, named <b>java_policy.tgz</b>, will be saved to a location of your choice.
bs: Pritisnite ovo dugme da biste snimili pravila u komprimiranu datoteku. Datoteka, pod imenom <b> java_policy.tgz</b> će biti sačuvana na mjesto po vašem izboru.

en: Here you can set specific Java policies for any particular host or domain. To add a new policy, simply click the <i>New...</i> button and supply the necessary information requested by the dialog box. To change an existing policy, click on the <i>Change...</i> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <i>Delete</i> button will remove the selected policy, causing the default policy setting to be used for that domain.
bs: Ovdje možete postaviti zasebna pravila korištenja Java-e za svaki server ili domenu. Da biste dodali nova pravila, jednostavno pritisnite dugme <i>Novo...</i> i unesite tražene podatke u dijalog koji se otvori. Za izmjenu postojećih pravila, pritisnite dugme <i>Promijeni...</i> i izaberite nova pravila iz dijaloga. Pritisak na dugme <i>Obriši</i> će izbrisati izabrana pravila, nakon čega će za taj server/domenu važiti osnovna pravila.

en: Enabling the security manager will cause the jvm to run with a Security Manager in place. This will keep applets from being able to read and write to your file system, creating arbitrary sockets, and other actions which could be used to compromise your system. Disable this option at your own risk. You can modify your $HOME/.java.policy file with the Java policytool utility to give code downloaded from certain sites more permissions.
bs: Uklučivanje menadžera sigurnosti će pokretati jvm sa podešenim menadžerom sigurnosti. Ovo će spriječiti applete da čitaju i pišu po vašem datotečnom sistemu, otvaranje vlastitih soketa i druge akcije koje bi mogle ugroziti vaš sistem. Isključite ovu opciju na vaš rizik. Imate i mogućnost da izmijenite vašu $HOME/.java.policy datoteku s Java "policytool" alatom da biste dali više ovlaštenja programima sa nekih domena/servera.

en: Enabling this will cause the jvm to use KIO for network transport
bs: Uključivanje ove opcije će izazvati da jvm koristio KIO za mrežni prijenos

en: Enter the path to the java executable. If you want to use the jre in your path, simply leave it as 'java'. If you need to use a different jre, enter the path to the java executable (e.g. /usr/lib/jdk/bin/java), or the path to the directory that contains 'bin/java' (e.g. /opt/IBMJava2-13).
bs: Unesite putanju do programa 'java'. Ako želite koristiti jre koji je u vašoj putanji (path) tada samo ostavite 'java'. Ako trebate koristiti drugi jre, unesite putanju do java programa (npr. /usr/lib/jdk/bin/java) ili putanju do nekog direktorija koji sadrži /bin/java (npr. /opt/IBMJava2-13).

en: If you want special arguments to be passed to the virtual machine, enter them here.
bs: Ako želite pokrenuti virtualnu mašinu s nekim posebnim argumentima, unesite ih ovdje.

en: When all the applets have been destroyed, the applet server should shut down. However, starting the jvm takes a lot of time. If you would like to keep the java process running while you are browsing, you can set the timeout value to whatever you like. To keep the java process running for the whole time that the konqueror process is, leave the Shutdown Applet Server checkbox unchecked.
bs: Kada su svi appleti završeni, server appleta bi se trebao isključiti. Međutim pokretanje jvm-a uzima dosta vremena i ako želite da java proces bude pokrenut dok surfate, možete podesiti period do isključenja kako god želite. Da bi java proces bio u pokretu cijelo vrijeme skupa sa procesom konqueror-a, nemojte markirati "Vrijeme do gašenja applet servera".

[ctx: @title:group]
en: Doma&in-Specific
bs: Vezanu uz domenu

[ctx: @title:window]
en: New Java Policy
bs: Nova pravila za Java-u

[ctx: @title:window]
en: Change Java Policy
bs: Promijeni pravila za Java-u

en: &Java policy:
bs: Pravila za &Java-u:

en: Select a Java policy for the above host or domain.
bs: Odaberite pravila za Java-u za gore navedeni server ili domenu.

en: Ena&ble JavaScript globally
bs: Uk&ljuči JavaScript globalno

en: Enables the execution of scripts written in ECMA-Script (also known as JavaScript) that can be contained in HTML pages. Note that, as with any browser, enabling scripting languages can be a security problem.
bs: Omogućava izvršavanje skripti napisanih kao ECMA-skripte (poznatije kao JavaScript) koje se mogu nalaziti u HTML stranicama. Imajte na umu da, kao sa bilo kojim drugim preglednikom, uključivanje podrške za izvršavanje skripti može biti sigurnosni problem.

en: Debugging
bs: Otklanjanje pogrešaka (debugiranje)

en: Enable debu&gger
bs: Uključi debu&gger

en: Enables builtin JavaScript debugger.
bs: Uključi ugrađeni JavaScript debugger.

en: Report &errors
bs: Prijavi &greške

en: Enables the reporting of errors that occur when JavaScript code is executed.
bs: Uključuje prijavljivanje grešaka koje se javljaju pri izvršenju JavaScripta.

en: Here you can set specific JavaScript policies for any particular host or domain. To add a new policy, simply click the <i>New...</i> button and supply the necessary information requested by the dialog box. To change an existing policy, click on the <i>Change...</i> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <i>Delete</i> button will remove the selected policy causing the default policy setting to be used for that domain. The <i>Import</i> and <i>Export</i> button allows you to easily share your policies with other people by allowing you to save and retrieve them from a zipped file.
bs: Ovdje možete odrediti posebna pravila za JavaScript za bilo koji server ili domenu. Da biste dodali novo pravilo pritisnite dugme <i>Dodaj...</i> i unesite potrebne informacije tražene u prozoru dijaloga. Za promjenu već postojećih pravila, pritisnite dugme <i>Promijeni...</i> i izaberite nova pravila u prozoru dijaloga. Pritisak na dugme <i>Izbriši</i> će izbrisati izabrana pravila, nakon čega će default pravila biti korištena za tu domenu. Dugmad <i>Uvezi</i> i <i>Izvezi</i> vam dozvoljavaju da vrlo lako razmjenjujete pravila sa drugim ljudima tako što će te sačuvati, ili učitati pravila u/iz komprimirane (zipovane) datoteke.

en: <p>This box contains the domains and hosts you have set a specific JavaScript policy for. This policy will be used instead of the default policy for enabling or disabling JavaScript on pages sent by these domains or hosts.</p><p>Select a policy and use the controls on the right to modify it.</p>
bs: <p>Ova kućica sadrži popis domena i računara za koje imate posebna pravila u vezi JavaScript programa, a koja će se koristit umjesto uobičajenih pravila, kada je  u pitanju korištenje takvih skripti na stranicama tih računala ili domeni.</p><p> Odaberite pravila i kontrolama zdesna je izmijenite po želji.</p>

en: Click this button to choose the file that contains the JavaScript policies. These policies will be merged with the existing ones. Duplicate entries are ignored.
bs: Pritisnite ovo dugme kako biste izabrali datoteku koja sadrži pravila za korištenje JavaScripta. Ova pravila će biti dodana postojećim. Duplikati već postojećih stavki će biti zanemareni.

en: Click this button to save the JavaScript policy to a zipped file. The file, named <b>javascript_policy.tgz</b>, will be saved to a location of your choice.
bs: Pritisnite ovo dugme kako biste sačuvali pravila za JavaScript u jednu komprimiranu datoteku. Datoteka pod imenom <b>javascript_policy.tgz</b> će biti snimljena na mjesto po vašem izboru.

en: Global JavaScript Policies
bs: Globalna pravila za JavaScript

[ctx: @title:group]
en: Do&main-Specific
bs: Vezano uz domenu

[ctx: @title:window]
en: New JavaScript Policy
bs: Nova pravila za Java Script

[ctx: @title:window]
en: Change JavaScript Policy
bs: Promjena pravila za Java Script

en: JavaScript policy:
bs: JavaScript pravila:

en: Select a JavaScript policy for the above host or domain.
bs: Odaberite pravila za JavaScript za gore navedeni server ili domenu.

en: Domain-Specific JavaScript Policies
bs: JavaScript pravila specifična za domenu

en: Open new windows:
bs: Otvori nove prozore:

en: Use global
bs: Koristi globalno

en: Use setting from global policy.
bs: Koristi postavke iz globalnih pravila.

en: Allow
bs: Dozvoli

en: Accept all popup window requests.
bs: Prihvati sve zahtjeve za nove prozore.

en: Ask
bs: Pitaj

en: Prompt every time a popup window is requested.
bs: Pitaj svaki put kada je zatražen popup prozor.

en: Deny
bs: Zabrani

en: Reject all popup window requests.
bs: Odbij sve zahtjeve za popup prozore.

en: Smart
bs: Pametno

en: Accept popup window requests only when links are activated through an explicit mouse click or keyboard operation.
bs: Prihvati zahtjeve za popup prozore samo ako su linkovi aktivirani kroz eksplicitan klik mišem ili operaciju tastaturom.

en: If you disable this, Konqueror will stop interpreting the <i>window.open()</i> JavaScript command. This is useful if you regularly visit sites that make extensive use of this command to pop up ad banners.<br /><br /><b>Note:</b> Disabling this option might also break certain sites that require <i>window.open()</i> for proper operation. Use this feature carefully.
bs: Ako ovo onemogućite, Konqueror će prestati interpretirati JavaScript naredbu <i>window.open()</i>. To je korisno ako često posjećujete stranice koje intenzivno koriste tu naredbu za otvaranje reklama.<br /> <br /> <b>Napomena:</b> Ako onemogućite ovu opciju, možete si onemogućiti pravilan rad nekih stranica kojima je ta naredba potrebna za pravilno funkcioniranje. Koristite ovu opciju s oprezom.

en: Resize window:
bs: Promjena veličine prozora:

en: Allow scripts to change the window size.
bs: Dozvoli skriptama da promijene veličinu prozora.

en: Ignore
bs: Ignoriši

en: Ignore attempts of scripts to change the window size. The web page will <i>think</i> it changed the size but the actual window is not affected.
bs: Ignoriši pokušaje skripti da promijene veličinu prozora. Web stranica će <i>misliti</i> da je promijenila veličinu, ali prozor neće biti pogođen.

en: Some websites change the window size on their own by using <i>window.resizeBy()</i> or <i>window.resizeTo()</i>. This option specifies the treatment of such attempts.
bs: Neke web stranice mijenjaju veličinu prozora koristeći funkcije <i>window.resizeBy()</i> ili <i>window.resizeTo()</i>. Ova opcija određuje ponašanje pri takvim pokušajima.

en: Move window:
bs: Pomjeranje prozora:

en: Allow scripts to change the window position.
bs: Dozvoli skriptama da promijene položaj prozora.

en: Ignore attempts of scripts to change the window position. The web page will <i>think</i> it moved the window but the actual position is not affected.
bs: Ignoriši pokušaje skripti da promijene položaj prozora. Web stranica će <i>misliti</i> da je pomjerila prozor, ali stvarni položaj neće biti promijenjen.

en: Some websites change the window position on their own by using <i>window.moveBy()</i> or <i>window.moveTo()</i>. This option specifies the treatment of such attempts.
bs: Neke web stranice mijenjaju položaj prozora koristeći funkcije <i>window.moveBy()</i> ili <i>window.moveTo()</i>. Ova opcija određuje ponašanje pri takvim pokušajima.

en: Focus window:
bs: Fokus prozora:

en: Allow scripts to focus the window.
bs: Dozvoli skriptama da fokusiraju prozor.

en: Ignore attempts of scripts to focus the window. The web page will <i>think</i> it brought the focus to the window but the actual focus will remain unchanged.
bs: Ignoriši pokušaje skripti da fokusiraju prozor. Web stranica će <i>misliti</i> da je dovela fokus na prozor, ali ustvari fokus ostaje nepromijenjen.

en: Some websites set the focus to their browser window on their own by using <i>window.focus()</i>. This usually leads to the window being moved to the front interrupting whatever action the user was dedicated to at that time. This option specifies the treatment of such attempts.
bs: Neke web stranice prebacuju fokus na njihov prozor koristeći funkciju <i>window.focus()</i>. Ovo obično vodi do toga da prozor bude prebačen naprijed prekidajući akcije koje je korisnik u tom trenutku izvršavao. Ova opcija određuje ponašanje u takvim situacijama.

en: Modify status bar text:
bs: Izmjena teksta statusne trake:

en: Allow scripts to change the text of the status bar.
bs: Dozvoli skriptama da mijenjaju tekst statusne trake.

en: Ignore attempts of scripts to change the status bar text. The web page will <i>think</i> it changed the text but the actual text will remain unchanged.
bs: Ignoriši pokušaje skripti da promijene tekst statusne trake. Stranica će <i>misliti</i> da je promijenila tekst ali ustvari tekst će ostati nepromijenjen.

en: Some websites change the status bar text by setting <i>window.status</i> or <i>window.defaultStatus</i>, thus sometimes preventing displaying the real URLs of hyperlinks. This option specifies the treatment of such attempts.
bs: Neke web stranice mijenjaju tekst statusne trake podešavajući vrijednosti <i>window.status</i> ili <i>window.defaultStatus</i>, time ponekad sprječavajući prikaz URLova hiperlinkova. Ova opcija određuje ponašanje u takvim situacijama.

en: Konqueror Browsing Control Module
bs: Konqueror modul za kontrolu preglednika

en: (c) 1999 - 2001 The Konqueror Developers
bs: (c) 1999 - 2001 Konqueror razvojni tim

en: JavaScript access controls
    Per-domain policies extensions
bs: JavaScript kontrola pristupa
    Proširenja pravila po domeni

en: <h2>JavaScript</h2>On this page, you can configure whether JavaScript programs embedded in web pages should be allowed to be executed by Konqueror.<h2>Java</h2>On this page, you can configure whether Java applets embedded in web pages should be allowed to be executed by Konqueror.<br /><br /><b>Note:</b> Active content is always a security risk, which is why Konqueror allows you to specify very fine-grained from which hosts you want to execute Java and/or JavaScript programs.
bs: <h2>JavaScript</h2> Na ovoj stranici možete podesiti hoće li se Konqueroru dozvoliti izvršavanje JavaScript programa ugrađenih u web stranice. <h2>Java</h2> Na ovoj stranici možete podesiti hoće li se Konqueroru dozvoliti izvršavanje Java programčića ugrađenih u web stranice.<br /><br /> <b>Napomena:</b>Aktivni sadržaj uvijek predstavlja sigurnosni rizik, zbog čega Vam Konqueror omogućuje da za svaku stranicu odredite želite li dozvoliti izvršavanje Java i/ili JavaScript programa.

[ctx: @title:window]
en: Domain-Specific Policies
bs: Pravila specifična za domenu

en: &Host or domain name:
bs: Ime &servera ili domene:

en: Enter the name of a host (like www.kde.org) or a domain, starting with a dot (like .kde.org or .org)
bs: Unesite ime servera (kao www.kde.org) ili domene, koja počinje s tačkom (kao .kde.org ili .org)

en: You must first enter a domain name.
bs: Morate najprije unijeti ime domene.
