kfmclient - en to bs translation catalogue (9 entries)

en: KDE tool for opening URLs from the command line
bs: KDE alat za otvaranje URLova s komandne linije

en: Non interactive use: no message boxes
bs: Neinteraktivna upotreba: nema prozora sa porukama

en: Show available commands
bs: Prikaži dostupne naredbe

en: Command (see --commands)
bs: Naredba (pogledajte pod --commands)

en: Arguments for command
bs: Argumenti za naredbu

en: 
    Syntax:
bs: 
    Sintaksa:

en:   kfmclient openURL 'url' ['mimetype']
                # Opens a window showing 'url'.
                #  'url' may be a relative path
                #   or file name, such as . or subdir/
                #   If 'url' is omitted, $HOME is used instead.
bs:   kfmclient openURL 'url' ['mimetype']
                # Otvara prozor prikazujući 'url'.
                #  'url' može biti relativna staza
                #   ili naziv datoteke, kao npr. . ili poddir/
                #   Ako je 'url' izostavljen, koristi se $HOME.

en:             # If 'mimetype' is specified, it will be used to determine the
                #   component that Konqueror should use. For instance, set it to
                #   text/html for a web page, to make it appear faster
bs:             # Ako je 'mimetype' naveden, biće upotrijebljen kako bi se
                #   ustanovilo koju komponentu Konqueror treba koristiti. Npr.,
                #   za web stranicu stavite text/html, pa će se otvoriti brže

en:   kfmclient newTab 'url' ['mimetype']
                # Same as above but opens a new tab with 'url' in an existing Konqueror
                #   window on the current active desktop if possible.
bs:   kfmclient newTab 'url' ['mimetype']
                # Isto kao iznad ali otvara novu karticu sa 'url' u postojećem Konqueror
                #   prozoru na trenutno aktivnom desktopu (ako je moguće).
