kcmperformance - en to bs translation catalogue (6 entries)

en: System
bs: Sistem

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preloading
bs: Već učitan

en: <p>During startup KDE needs to perform a check of its system configuration (mimetypes, installed applications, etc.), and in case the configuration has changed since the last time, the system configuration cache (KSyCoCa) needs to be updated.</p><p>This option delays the check, which avoid scanning all directories containing files describing the system during KDE startup, thus making KDE startup faster. However, in the rare case the system configuration has changed since the last time, and the change is needed before this delayed check takes place, this option may lead to various problems (missing applications in the K Menu, reports from applications about missing required mimetypes, etc.).</p><p>Changes of system configuration mostly happen by (un)installing applications. It is therefore recommended to turn this option temporarily off while (un)installing applications.</p>
bs: <p>Tokom pokretanja, KDE mora da provjeri svoju sistemsku postavu (MIME tipove, instalirane programe, itd.). U slučaju da je postava izmijenjena od posljednjeg puta, keš postave (Sycoca) mora biti ažuriran.</p><p>Ova opcija odgađa provjeru, čime se pri pokretanju KDE‑a izbjegava pretraživanje svih direktorijuma koji sadrže fajlove koji opisuju sistem, što ubrzava pokretanje KDE‑a. Međutim, u rijetkim slučajevima kada je postava sistema promijenjena od posljednjeg puta, i potrebna je izmjena prije nego što se obavi ova odgođena provjera, ova opcija može dovesti do nekih problema (nedostajući programi u K‑meniju, izvještaji o nedostajućim neophodnim MIME tipovima, itd.)</p><p>Promjene u postavi sistema događaju se uglavnom pri (de)instaliranju programa. Zato je preporučljivo privremeno isključiti ovu opciju dok se programi (de)instaliraju.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_)
en: System Configuration
bs: Konfiguracija sistema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_disable_kbuildsycoca)
en: Disable &system configuration startup check
bs: Isključi &provjeru sistemske konfiguracije pri startu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_kbuildsycoca)
en: This option may in rare cases lead to various problems. Consult the What's This (Shift+F1) help for details.
bs: <html>Ova opcija u rijetkim slučajevima može dovesti do raznih problema. Pogledajte „Šta je ovo?“ (<shortcut>Shift+F1</shortcut>) za detalje.</html>.
