kcmkio - en to bs translation catalogue (17 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Bookmarks
bs: Zabilješke

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: If this option is unchecked, bookmarks at the root of the hierarchy (not in a folder) are not displayed.
    If checked, they are gathered in a "root" folder.
bs: Ako je ova opcija isključena, ne prikazuju se zabilješke u korijenu hijerarhije (izvan fascikle).
    Ako jeste, sakupljeni su u „korjenoj“ fascikli.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: &Show bookmarks without folder
bs: &Zabiljške bez fascikle

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: Sub-folders are shown within their parent by default. If you activate this option, sub-folders are displayed on their own.
    It looks less nice but it may help if you have a very big folder you want to spread in two columns.
bs: Potfascikle se podrazumijevano prikazuju u okviru svog roditelja. Ako aktivirate ovu opciju, prikazivaće se izdvojeno.
    Ne izgleda tako lijepo, ali može pomoći kada imate poveću fasciklu i želite da je raširite u dvije kolone.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: &Flatten bookmarks tree
bs: &Spljošteno stablo zabilješki

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show a box with KDE places (Home, Network, ...). Useful if you use konqueror as a file manager.
bs: Prikaz kutije sa KDE mjestima (domaće, mreža...) Korisno ako vam je Konqueror menadžer fajlova.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show system &places
bs: Prikazi sistem &mjesta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General Settings
bs: Opšte postavke

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Folders are automatically distributed in several columns. The optimal number of columns depends on the width of the konqueror window and the number of bookmarks you have.
bs: Direktoriji se automatski dijele u nekoliko kolona. Optimalni broj kolona zavisi od širine prozora Konquerora i broja zabiljeski u fascikli.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of columns to show:
bs: Broj kolona za prikazati:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Disable it on slow system to disable background images.
bs: Onemogucite na sporim sistemima da ukinete pozadinske slike.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Show folder &backgrounds
bs: Prikazi &pozadine direktorija

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: How much disk space is used to cache the pixmaps
bs: Koliko prostora na disku odvojiti za keširanje bitmapa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Pixmap Cache
bs: Keš sličica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbMaxCacheSize)
en: Disk cache size:
bs: Disk cache veličina:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: Clear the pixmap cache
bs: Očistite keš pixmap-a

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: &Clear Cache
bs: &Očisti keš
