fsview - en to cs translation catalogue (70 entries)

en: Name
cs: Jméno

en: Size
cs: Velikost

en: File Count
cs: Počet souborů

en: Directory Count
cs: Počet adresářů

en: Last Modified
cs: Poslední upravené

en: Owner
cs: Vlastník

en: Group
cs: Skupina

en: Mime Type
cs: Typ MIME

en: Go To
cs: Přejít na

en: Stop at Depth
cs: Zastavit na hloubce

en: Stop at Area
cs: Zastavit na oblasti

en: Stop at Name
cs: Zastavit na jménu

en: Go Up
cs: Přejít nahoru

en: Stop Refresh
cs: Zastavit obnovení

en: Refresh
cs: Obnovit

en: Refresh '%1'
cs: Obnovit '%1'

en: Color Mode
cs: Barevný režim

en: Visualization
cs: Vizualizace

en: None
cs: Nic

en: Depth
cs: Hloubka

en: Read 1 folder, in %2 | Read %1 folders, in %2
cs[0]: Načtena 1 složka, v %2
cs[1]: Načteny %1 složky, v %2
cs[2]: Načteno %1 složek, v %2

en: 1 folder | %1 folders
cs[0]: 1 složka
cs[1]: %1 složky
cs[2]: %1 složek

en: <p>This is the FSView plugin, a graphical browsing mode showing filesystem utilization by using a tree map visualization.</p><p>Note that in this mode, automatic updating when filesystem changes are made is intentionally <b>not</b> done.</p><p>For details on usage and options available, see the online help under menu 'Help/FSView Manual'.</p>
cs: <p>Toto je modul FSView, grafický prohlížeč zobrazující využití souborového systému pomocí vizualizace stromové mapy.</p> <p>Všimněte si, že v tomto režimu nejsou <b>záměrně</b> prováděny automatické aktualizace při změně souborů.</p> <p>Nahlédněte do nápovědy pro podrobnosti, použití a dostupné volby.</p>

en: &FSView Manual
cs: Příručka &FSView

en: Show FSView manual
cs: Zobrazit příručku FSView

en: Opens the help browser with the FSView documentation
cs: Otevře prohlížeč nápovědy s dokumentací k FSView

[ctx: @action:inmenu File]
en: Move to Trash
cs: Přesunout do koše

[ctx: @action:inmenu File]
en: Delete
cs: Smazat

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: &Edit File Type...
cs: U&pravit typ souboru...

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
cs: Vlastnosti

en: FSView intentionally does not support automatic updates when changes are made to files or directories, currently visible in FSView, from the outside.
    For details, see the 'Help/FSView Manual'.
cs: FSView záměrně nepodporuje automatickou aktualizaci při změně souborů nebo složek zvenčí.
    Podrobnosti viz 'Nápověda/Příručka FSView'.

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
cs: &Upravit

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
cs: Po&hled

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
cs: Nápo&věda

en: Filesystem Viewer
cs: Prohlížeč souborového systému

en: View filesystem starting from this folder
cs: Zobrazit systém souborů od této složky

en: Recursive Bisection
cs: Rekurzivní bisekce

en: Columns
cs: Sloupce

en: Rows
cs: Řádky

en: Always Best
cs: Vždy nejlepší

en: Best
cs: Nejlepší

en: Alternate (V)
cs: Alternativní (V)

en: Alternate (H)
cs: Alternativní (H)

en: Horizontal
cs: Vodorovný

en: Vertical
cs: Svislý

en: Nesting
cs: Zanořování

en: Border
cs: Okraj

en: Correct Borders Only
cs: Pouze správné okraje

en: Width %1
cs: Šířka %1

en: Allow Rotation
cs: Povolit rotaci

en: Shading
cs: Stínování

en: Visible
cs: Viditelné

en: Take Space From Children
cs: Zabrat místo potomkům

en: Top Left
cs: Nahoře vlevo

en: Top Center
cs: Nahoře uprostřed

en: Top Right
cs: Nahoře vpravo

en: Bottom Left
cs: Dole vlevo

en: Bottom Center
cs: Dole uprostřed

en: Bottom Right
cs: Dole vpravo

en: No %1 Limit
cs: Žádný limit: %1

en: No Area Limit
cs: Žádný limit oblasti

en: Area of '%1' (%2)
cs: Oblast '%1' (%2)

en: 1 Pixel | %1 Pixels
cs[0]: 1 pixel
cs[1]: %1 pixely
cs[2]: %1 pixelů

en: Double Area Limit (to %1)
cs: Zdvojit limit oblasti (na %1)

en: Halve Area Limit (to %1)
cs: Poloviční limit oblasti (na %1)

en: No Depth Limit
cs: Žádné omezení hloubky

en: Depth of '%1' (%2)
cs: Hloubka '%1' (%2)

en: Depth %1
cs: Hloubka %1

en: Decrement (to %1)
cs: Snížení (na %1)

en: Increment (to %1)
cs: Přírůstek (na %1)
