webkitkde - en_US to cs translation catalogue (213 entries)

[ctx: KDE 4 tag line, see http://kde.org/img/kde40.png]
en_US: Be free.
cs: Buďte volní.

en_US: Konqueror is a web browser, file manager and universal document viewer.
cs: Konqueror je váš správce souborů, webový prohlížeč a univerzální prohlížeč dokumentů.

[ctx: Link that points to the first page of the Konqueror 'about page', Starting Points contains links to Home, Network Folders, Trash, etc.]
en_US: Starting Points
cs: Výchozí body

en_US: Introduction
cs: Úvod

en_US: Tips
cs: Tipy

en_US: Specifications
cs: Specifikace

en_US: Home Folder
cs: Domovská složka

en_US: Your personal files
cs: Vaše osobní soubory

en_US: Trash
cs: Koš

en_US: Browse and restore the trash
cs: Prohlížení a obnova koše

en_US: Network Folders
cs: Síťové složky

en_US: Shared files and folders
cs: Sdílené soubory a složky

en_US: Bookmarks
cs: Záložky

en_US: Quick access to your bookmarks
cs: Rychlý přístup k vašim záložkám

en_US: Next: An Introduction to Konqueror
cs: Následující: Úvod do Konqueroru

en_US: Search the Web
cs: Hledat na webu

en_US: Konqueror makes working with and managing your files easy. You can browse both local and networked folders while enjoying advanced features such as the powerful sidebar and file previews.
cs: Konqueror vám usnadňuje správu vašich souborů. Můžete procházet jak lokální, tak síťové složky a užívat si vymožeností, jako je postranní panel nebo náhledy souborů.

en_US: Konqueror is also a full featured and easy to use web browser which you can use to explore the Internet. Enter the address (e.g. <a href="http://www.kde.org">http://www.kde.org</a>) of a web page you would like to visit in the location bar and press Enter, or choose an entry from the Bookmarks menu.
cs: Konqueror je také plnohodnotný a jednoduše použitelný webový prohlížeč;stačí zadat adresu internetové stránky, kterou si přejete navštívit (např. <A HREF="http://czechia.kde.org/">http://czechia.kde.org</A>), a stiskněte Enter. Anebo si můžete vybrat jednu z položek v nabídce "Záložky".

en_US: To return to the previous location, press the back button <img width='16' height='16' src="%1"></img> in the toolbar.
cs: Přejete-li si přejít zpět na předchozí stránku, stiskněte tlačítko  <img width='16' height='16' src="%1"></img> ("Zpět") na panelu nástrojů.

en_US: To quickly go to your Home folder press the home button <img width='16' height='16' src="%1"></img>.
cs: Přejete-li si přejít do své domovské složky, stiskněte tlačítko <img width='16' height='16' src="%1"></img>.

en_US: For more detailed documentation on Konqueror click <a href="%1">here</a>.
cs: Podrobnější nápovědu naleznete <A HREF="%1">zde</A>.

en_US: Next: Tips & Tricks
cs: Následující: Tipy a triky

en_US: Konqueror is designed to embrace and support Internet standards. The aim is to fully implement the officially sanctioned standards from organizations such as the W3 and OASIS, while also adding extra support for other common usability features that arise as de facto standards across the Internet. Along with this support, for such functions as favicons, Web Shortcuts, and <A HREF="%1">XBEL bookmarks</A>, Konqueror also implements:
cs: Konqueror je navržen tak, aby zahrnoval podporu internetových standardů. Cílem je plná implementace oficiálních standardů od organizací, jako jsou W3 anebo OASIS, ale i dalších užitečných vlastností, které se postupně stávají de facto internetovými standardy. Spolu s podporou pro funkce jako "oblíbené ikony", Internetová klíčová slova a záložky standardu <A HREF="%1">Záložky XBEL</A> Konqueror implementuje:

en_US: Web Browsing
cs: Prohlížení webu

en_US: Supported standards
cs: Podporované standardy

en_US: Additional requirements*
cs: Další požadavky*

en_US: <A HREF="%1">DOM</A> (Level 1, partially Level 2) based <A HREF="%2">HTML 4.01</A>
cs: <A HREF="%1">DOM</A> (Level 1, částečně Level 2) <A HREF="%2">HTML 4.01</A>

en_US: built-in
cs: vestavěno

en_US: <A HREF="%1">Cascading Style Sheets</A> (CSS 1, partially CSS 2)
cs: <a href="%1">Kaskádové styly</a> (CSS 1, částečně CSS2)

en_US: <A HREF="%1">ECMA-262</A> Edition 3 (roughly equals JavaScript 1.5)
cs: <a href="%1">ECMA-262</a> Edition 3 (zhruba odpovídající JavaScript 1.5)

en_US: JavaScript disabled (globally). Enable JavaScript <A HREF="%1">here</A>.
cs: JavaScript vypnut (globálně). JavaScript zapnete <a href="%1">zde</a>.

en_US: JavaScript enabled (globally). Configure JavaScript <A HREF=\"%1\">here</A>.
cs: JavaScript zapnut (globálně). JavaScript vypnete <a href=\"%1\">zde</a>

en_US: Secure <A HREF="%1">Java</A><SUP>&reg;</SUP> support
cs: Podpora pro bezpečnou <a href="%1">Javu</a><sup>&reg;</sup>

en_US: JDK 1.2.0 (Java 2) compatible VM (<A HREF="%1">OpenJDK</A> or <A HREF="%2">Sun/Oracle</A>)
cs: JDK 1.2.0 (Java 2) kompatibilní VM (<A HREF="%1">OpenJDK</A> or <A HREF="%2">Sun/Oracle</A>)

en_US: Enable Java (globally) <A HREF="%1">here</A>.
cs: Globálně povolíte Javu <a href="%1">zde</a>.

en_US: NPAPI <A HREF="%2">plugins</A> (for viewing <A HREF="%1">Flash<SUP>&reg;</SUP></A>, etc.)
cs: <A HREF="%2">Moduly</A> NPAPI (pro prohlížení <A HREF="%1">Flashe<SUP>&reg;</SUP></A>, atd.)

en_US: (TLS/SSL v2/3) for secure communications up to 168bit
cs: (TLS/SSL v2/3) pro bezpečnou komunikaci až do 168 bitů

en_US: Bidirectional 16bit unicode support
cs: Podpora 16bitového BiDi Unicodu

en_US: AutoCompletion for forms
cs: Automatické doplňování ve formulářích

[ctx: Title of an html 'group box' explaining konqueror features]
en_US: General
cs: Obecné

en_US: Feature
cs: Funkce

en_US: Details
cs: Podrobnosti

en_US: Image formats
cs: Formáty obrázků

en_US: Transfer protocols
cs: Přenosové protokoly

en_US: HTTP 1.1 (including gzip/bzip2 compression)
cs: HTTP 1.1 (včetně gzip/bzip2 komprese)

en_US: and <A HREF="%1">many more (see Kioslaves in KHelpCenter)...</A>
cs: a <a href="%1">mnoho dalších (viz Pomocné protokoly v Centru nápovědy)...</a>

[ctx: A feature of Konqueror]
en_US: URL-Completion
cs: Doplňování URL

en_US: Manual
cs: Ručně

en_US: Popup
cs: Rozbalovací

en_US: (Short-) Automatic
cs: (Krátké) automatické

[ctx: Link that points to the first page of the Konqueror 'about page', Starting Points contains links to Home, Network Folders, Trash, etc.]
en_US: <a href="%1">Return to Starting Points</a>
cs: <a href="%1">Zpět na výchozí body</a>

en_US: Tips & Tricks
cs: Tipy a triky

en_US: Use Web-Shortcuts: by typing "gg: KDE" one can search the Internet, using Google, for the search phrase "KDE". There are a lot of Web-Shortcuts predefined to make searching for software or looking up certain words in an encyclopedia a breeze. You can even <a href="%1">create your own</a> Web-Shortcuts.
cs: Používejte Webové zkratky. Napíšete-li například "gg: KDE", budete přesměrování na vyhledávač Google a ten automaticky najde řetězec "KDE". Existuje řada předdefinovaných zkratek, které vám ulehčí vyhledávání frází v encyklopediích anebo třeba softwaru. Dokonce si můžete nastavit své <a href="%1">vlastní</a> webové zkratky.

en_US: Use the magnifier button <img width='16' height='16' src="%1"></img> in the HTML toolbar to increase the font size on your web page.
cs: Písmo na webových stránkách zvětšíte pomocí tlačítka lupy <img width='16' height='16' src="%1"></img> na panelu nástrojů.

en_US: When you want to paste a new address into the Location toolbar you might want to clear the current entry by pressing the black arrow with the white cross <img width='16' height='16' src="%1"></img> in the toolbar.
cs: Přejete-li si vložit novou adresu do políčka Umístění, možná se vám bude hodit smazání aktuální adresy pomocí tohoto tlačítka s bílým křížkem <img width='16' height='16' src="%1"></img> v nástrojovém panelu.

en_US: To create a link on your desktop pointing to the current page, simply drag the icon (favicon) that is to the left of the Location toolbar, drop it on to the desktop, and choose "Icon".
cs: K vytvoření odkazu na vaší pracovní ploše, který bude odkazovat na aktuální stránku, jednoduše přetáhněte značku "Umístění", která je nalevo od panelu umístění, a upusťte ji na pracovní ploše. Pak již jen zvolte z nabídky volbu "Odkaz".

en_US: You can also find <img width='16' height='16' src="%1" /> "Full-Screen Mode" in the Settings menu. This feature is very useful for "Talk" sessions.
cs: V nabídce "Nastavení" taktéž naleznete položku <img width='16' height='16' src="%1" /> "Celoobrazovkový režim", což může být zvlášť užitečné pro komunikaci na internetu.

en_US: Divide et impera (lat. "Divide and conquer") - by splitting a window into two parts (e.g. Window -> <img width='16' height='16' src="%1" /> Split View Left/Right) you can make Konqueror appear the way you like.
cs: Divide et impera (lat. "rozděl a panuj") - rozdělením okna na dvě části (např. Okno -> <img width='16' height='16' src="%1" /> Rozdělit pohled svisle/vodorovně), si můžete přizpůsobit Konqueror svým potřebám.

en_US: Use the <a href="%1">user-agent</a> feature if the website you are visiting asks you to use a different browser (and do not forget to send a complaint to the webmaster!)
cs: Používejte vlastnosti <A HREF="%1">Uživatelský agent</A>, jestliže po vás www stránka žádá, abyste používali jiný prohlížeč (a nezapomeňte poslat stížnost správci webu).

en_US: The <img width='16' height='16' src="%1"></img> History in your Sidebar ensures that you can keep track of the pages you have visited recently.
cs: Položka <img width='16' height='16' src="%1"></img> "Historie" v postranním panelu vám zaručí, že nikdy neztratíte přehled o navštívených stránkách.

en_US: Use a caching <a href="%1">proxy</a> to speed up your Internet connection.
cs: Používejte <A HREF="%1">proxy</A> k urychlení připojení na Internet.

en_US: Advanced users will appreciate the Konsole which you can embed into Konqueror (Settings -> <img width='16' height='16' SRC="%1"></img> Show Terminal Emulator).
cs: Pokročilí uživatelé ocení Konsoli, kterou lze integrovat do Konqueroru (Nastavení -> <img width='16' height='16' SRC="%1"></img> Zobrazit: Emulátor terminálu).

en_US: Next: Specifications
cs: Následující: Specifikace

en_US: Installed Plugins
cs: Instalované moduly

en_US: <td>Plugin</td><td>Description</td><td>File</td><td>Types</td>
cs: <td>Modul</td><td>Popis</td><td>Soubor</td><td>Typy</td>

en_US: Installed
cs: Nainstalováno

en_US: <td>Mime Type</td><td>Description</td><td>Suffixes</td><td>Plugin</td>
cs: <td>MIME typ</td><td>Popis</td><td>Přípony</td><td>Modul</td>

en_US: Filter error
cs: Chyba ve filtru

en_US: Spelling
cs: Pravopis

en_US: &Languages
cs: &Jazyky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showPasswords)
en_US: &Show passwords
cs: Zobrazit he&sla

[ctx: @action:deny permission]
en_US: &Deny permission
cs: O&depřít oprávnění

[ctx: @action:grant permission]
en_US: &Grant permission
cs: &Udělit oprávnění

en_US: <html><b>%1</b> would like to record your screen
cs: <html><b>%1</b> chce nahrávat vaši obrazovku

[ctx: @action:remember password]
en_US: &Remember
cs: &Pamatovat

[ctx: @action:never for this site]
en_US: Ne&ver for this site
cs: Nikdy pro tuto st&ránku

[ctx: @action:not now]
en_US: N&ot now
cs: N&yní ne

[ctx: @action:display details about credentials to store]
en_US: &Show details
cs: Zobrazit podrobno&sti

[ctx: @action:hide details about credentials to store]
en_US: &Hide details
cs: Sk&rýt podrobnosti

en_US: Find...
cs: Najít...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, closeButton)
en_US: Close the search bar
cs: Uzavřít panel pro vyhledávání

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, nextButton)
en_US: Find the next match for the current search phrase
cs: Najít následující výskyt hledané fráze

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, nextButton)
en_US: &Next
cs: &Následující

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, previousButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, optionsButton)
en_US: Find the previous match for the current search phrase
cs: Najít předchozí výskyt hledané fráze

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, previousButton)
en_US: &Previous
cs: &Předchozí

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optionsButton)
en_US: &Options
cs: &Možnosti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QPushButton, optionsButton)
en_US: &Match Case
cs: &Rozlišovat velikost

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QPushButton, optionsButton)
en_US: &Search As You Type
cs: &Hledat během psaní

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QPushButton, optionsButton)
en_US: &Highlight All Matches
cs: Zvýraznit všec&hny odpovídající

note: i18n: ectx: property (toolTip), item, widget (QPushButton, optionsButton)
en_US: Highlight Matches
cs: Zvýraznit odpovídající

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showDetails)
en_US: &Show details
cs: Zobrazit podrobno&sti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en_US: Available &fields
cs: Dostupná &pole

en_US: The download manager (%1) could not be found in your installation.
cs: Ve vaší instalaci se nepovedlo najít správce stahování (%1).

en_US: Try to reinstall it and make sure that it is available in $PATH. 
    
    The integration will be disabled.
cs: Zkuste jej přeinstalovat a ujistěte se, že se nachází v $PATH. 
    
    Integrace bude vypnuta.

en_US: Resubmit Information
cs: Znovu poslat informace

en_US: This site is attempting to access information about your physical location.
    Do you want to allow it access?
cs: Tento server se pokouší přistupovat k informacím o vaší fyzické pozici.
    Přejete si povolit mu přístup?

en_US: Network Transmission
cs: Síťový přenos

en_US: Allow access
cs: Povolit přístup

en_US: <qt>This untrusted page links to<br/><b>%1</b>.<br/>Do you want to follow the link?</qt>
cs: <qt>Tato neověřená stránka obsahuje odkaz na<br /><b>%1</b>.<br/>Přejete si následovat tento odkaz?</qt>

en_US: Security Warning
cs: Bezpečnostní varování

[ctx: follow link despite of security warning]
en_US: Follow
cs: Následovat

en_US: Security Alert
cs: Bezpečnostní varování

en_US: <qt>Access by untrusted page to<br/><b>%1</b><br/> denied.</qt>
cs: <qt>Přístup nedůvěryhodné stránky k <br/><b>%1</b><br/> byl odepřen.</qt>

en_US: Warning: This is a secure form but it is attempting to send your data back unencrypted.
    A third party may be able to intercept and view this information.
    Are you sure you want to send the data unencrypted?
cs: Varování: Toto je zabezpečený formulář, ale pokouší se odeslat zpět vaše data nešifrovaně.
    Někdo jiný může být schopen odchytit a zobrazit tuto informaci.
    Opravdu si přejete poslat data nešifrovaně?

en_US: &Send Unencrypted
cs: Ode&slat nešifrovaně

en_US: This site is attempting to submit form data via email.
    Do you want to continue?
cs: Tento server se pokouší odeslat data z formuláře pomocí e-mailu.
    Přejete si pokračovat?

en_US: &Send Email
cs: Ode&slat e-mail

en_US: <qt>Do you want to allow this site to attach the following files to the email message?</qt>
cs: <qt>Přejete si této stránce umožnit, aby k e-mailové zprávě přiložila následující soubory?</qt>

en_US: Email Attachment Confirmation
cs: Potvrzení přílohy e-mailu

en_US: &Allow attachments
cs: &Povolit přílohy

en_US: &Ignore attachments
cs: &Ignorovat přílohy

en_US: This site attempted to attach a file from your computer in the form submission. The attachment was removed for your protection.
cs: Tento server se pokusil při odeslání formuláře připojit soubor z vašeho počítače. Příloha byla pro vaši bezpečnost odstraněna.

en_US: Attachment Removed
cs: Příloha odebrána

en_US: This site is requesting to open a new popup window.
    Do you want to allow this?
cs: Tato stránka žádá o otevření nového vyskakovacího okna.
    Přejete si to povolit?

en_US: <qt>This site is requesting to open a popup window to<p>%1</p><br/>Do you want to allow this?</qt>
cs: <qt>Tato stránka žádá o otevření vyskakovacího okna na<br /><b>%1</b><br/>Přejete si to povolit?</qt>

en_US: Javascript Popup Confirmation
cs: Potvrzeni vyskakovacího okna Java Scriptu

en_US: Allow
cs: Povolit

en_US: Do Not Allow
cs: Nepovolovat

en_US: Save &Frame As...
cs: Uložit &rámec jako...

en_US: Print Preview
cs: Náhled před tiskem

[ctx: zoom in action]
en_US: Zoom In
cs: Přiblížit

[ctx: zoom out action]
en_US: Zoom Out
cs: Oddálit

[ctx: reset zoom action]
en_US: Actual Size
cs: Skutečná velikost

en_US: Zoom Text Only
cs: Přibližovat pouze text

en_US: Zoom To DPI
cs: Přiblížit na DPI

en_US: Set &Encoding
cs: Nastavit &kódování

en_US: View Do&cument Source
cs: Zobrazit zdroj do&kumentu

[ctx: find action "whats this" text]
en_US: <h3>Find text</h3>Shows a dialog that allows you to find text on the displayed page.
cs: <h3>Najít text</h3>Zobrazí dialog, který vám umožní najít text na zobrazené stránce.

en_US: The SSL information for this site appears to be corrupt.
cs: Informace SSL certifikátu protějšku se zdají být poškozeny.

[ctx: status bar text when hovering email links; looks like "Email: xy@kde.org - CC: z@kde.org -BCC: x@kde.org - Subject: Hi translator"]
en_US: Email:
cs: E-mail:

[ctx: status bar text when hovering email links; looks like "Email: xy@kde.org - CC: z@kde.org -BCC: x@kde.org - Subject: Hi translator"]
en_US:  - CC:
cs:  - Kopie:

[ctx: status bar text when hovering email links; looks like "Email: xy@kde.org - CC: z@kde.org -BCC: x@kde.org - Subject: Hi translator"]
en_US:  - BCC:
cs:  - Skrytá kopie:

[ctx: status bar text when hovering email links; looks like "Email: xy@kde.org - CC: z@kde.org -BCC: x@kde.org - Subject: Hi translator"]
en_US:  - Subject:
cs:  - Předmět:

en_US:  (In new window)
cs:  (v novém okně)

en_US:  (In parent frame)
cs:  (V rodičovském rámci)

en_US: <qt>Do you want to search for <b>%1</b>?</qt>
cs: <qt>Přejete si vyhledat <b>%1</b>?</qt>

en_US: Internet Search
cs: Internetové hledání

en_US: &Search
cs: &Hledat

en_US: Close window?
cs: Uzavřít okno?

en_US: Confirmation Required
cs: Vyžadováno potvrzení

en_US: <html>Do you want %1 to remember the login information for <b>%2</b>?</html>
cs: <html>Přejete si uložit do %1 přihlašovací údaje pro <b>%2</b>?</html>

en_US: &Allow Password Caching for This Site
cs: &Povolit ukládání hesel pro tyto stránky

en_US: &Launch Wallet Manager
cs: S&pustit správce úschovny...

en_US: &Close Wallet
cs: &Zavřít úschovnu

note: i18n: ectx: Menu (file)
en_US: &File
cs: &Soubor

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en_US: &Edit
cs: &Editovat

note: i18n: ectx: Menu (view)
en_US: &View
cs: Po&hled

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en_US: &Tools
cs: Nás&troje

note: i18n: ectx: ToolBar (htmlToolBar)
en_US: HTML Toolbar
cs: Panel nástrojů HTML

en_US: Print Document
cs: Vytisknout dokument

en_US: Add URL to Filter
cs: Přidat URL do filtru

en_US: Enter the URL:
cs: Zadejte URL:

[ctx: Ignore the certificate error for this URL only for now]
en_US: Yes, &once
cs: Ano, jedn&ou

[ctx: Ignore the certificate error for this URL now and in the future]
en_US: Yes, &forever
cs: Ano, navž&dy

[ctx: title of a dialog asking what to do about a SSL certificate error]
en_US: Certificate error
cs: Chyba certifikátu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en_US: TextLabel
cs: Textový štítek

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, details)
en_US: Certificate details
cs: Podrobnosti certifikátu

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, subjectTab)
en_US: &Subject
cs: &Předmět

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, issuerTab)
en_US: &Issuer
cs: V&ydavatel

en_US: An error occurred while saving the file: %1
cs: Při ukládání souboru došlo k chybě: %1

[ctx: Notification about downloading a file]
en_US: Downloading
cs: Stahuji

[ctx: Source of a file being downloaded]
en_US: Source
cs: Zdroj

[ctx: Destination of a file download]
en_US: Destination
cs: Cíl

[ctx: Finished saving BLOB URL]
en_US: Finished saving %1 as %2
cs: Dokončeno ukládání %1 jako %2

en_US: <html><body><h3>Unable to display error message</h3><p>The error template file <em>error.html</em> could not be found.</p></body></html>
cs: <html><body><h3>Nepovedlo se zobrazit chybové hlášení</h3><p>Šablona souboru chyb <em>error.html</em> nebyla nalezena.</p></body></html>

en_US: The requested operation could not be completed
cs: Požadovanou operaci není možné dokončit

en_US: Technical Reason: %1
cs: Technický důvod: %1

en_US: Details of the Request:
cs: Podrobnosti požadavku:

note: i18n, and once for HTML.
en_US: Protocol: %1
cs: Protokol: %1

en_US: Date and Time: %1
cs: Datum a čas : %1

note: i18n, and once for HTML.
en_US: Additional Information: %1
cs: Dodatečné informace: %1

en_US: Description:
cs: Popis:

en_US: Possible Causes:
cs: Možné důvody:

en_US: Possible Solutions:
cs: Možná řešení:

en_US: Error: %1
cs: Chyba: %1

en_US: Save Image As...
cs: Uložit obrázek jako...

en_US: Send Image...
cs: Odeslat obrázek...

en_US: Copy Image URL
cs: Kopírovat URL obrázku

en_US: Copy Image
cs: Kopírovat obrázek

en_US: View Image (%1)
cs: Zobrazit obrázek (%1)

en_US: Block Image...
cs: Zablokovat obrázek...

en_US: Block Images From %1
cs: Blokovat obrázky z '%1'

en_US: &Copy Text
cs: &Kopírovat text

[ctx: open selected url]
en_US: Open '%1'
cs: Otevřít '%1'

en_US: &Copy Email Address
cs: &Kopírovat e-mailovou adresu

en_US: Copy Link &Text
cs: Kopírovat &text odkazu

en_US: Copy Link &URL
cs: Kopírovat &URL odkazu

en_US: &Save Link As...
cs: Uložit odkaz j&ako...

en_US: &Play/Pause
cs: &Přehrát/Pozastavit

en_US: Un&mute/&Mute
cs: Ztlu&mit/ze&sílit

en_US: Toggle &Loop
cs: Přepnout s&myčku

en_US: Toggle &Controls
cs: Přepnou&t ovládání

en_US: Sa&ve Video As...
cs: Uložit &video jako...

en_US: C&opy Video URL
cs: K&opírovat URL videa

en_US: Sa&ve Audio As...
cs: Uložit audio j&ako...

en_US: C&opy Audio URL
cs: K&opírovat URL audia

en_US: Sa&ve Media As...
cs: Uložit &médium jako...

en_US: C&opy Media URL
cs: K&opírovat URL média

[ctx: Search "search provider" for "text"]
en_US: Search %1 for '%2'
cs: Vyhledat '%2' v %1

[ctx: Search for "text" with]
en_US: Search for '%1' with
cs: Hledat '%1' pomocí

en_US: Configure Web Shortcuts...
cs: Nastavit webové zkratky...

[ctx: Web field with type 'password']
en_US: password
cs: heslo

[ctx: Web field with type 'e-mail']
en_US: e-mail
cs: E-mail

[ctx: Web field with type different from 'text', 'password' or 'e-mail']
en_US: other
cs: jiné

[ctx: Label of a web field]
en_US: Field name
cs: Název pole

[ctx: Value of a web field]
en_US: Field value
cs: Hodnota pole

[ctx: Type of a web field]
en_US: Field type
cs: Typ pole

[ctx: Other details about a web field]
en_US: Details
cs: Podrobnosti

[ctx: web field has the readonly attribute]
en_US: read only
cs: pouze ke čtení

[ctx: web field has the autocomplete attribute set to off]
en_US: auto-completion off
cs: automatické doplňování vypnuto

[ctx: web field is disabled]
en_US: disabled
cs: zakázáno

[ctx: A statement about a field is true]
en_US: yes
cs: ano

[ctx: A statement about a field is false]
en_US: no
cs: ne
