fsview - en to da translation catalogue (71 entries)

en: Name
da: Navn

en: Size
da: Størrelse

en: File Count
da: Fil-antal

en: Directory Count
da: Mappe-antal

en: Last Modified
da: Sidste ændring

en: Owner
da: Ejer

en: Group
da: Gruppe

en: Mime Type
da: Mimetype

en: Go To
da: Gå til

en: Stop at Depth
da: Stop ved dybde

en: Stop at Area
da: Stop ved område

en: Stop at Name
da: Stop ved navn

en: Go Up
da: Gå op

en: Stop Refresh
da: Stop genopfriskning

en: Refresh
da: Genopfrisk

en: Refresh '%1'
da: Genopfrisk '%1'

en: Color Mode
da: Farvetilstand

en: Visualization
da: Visualisering

en: None
da: Ingen

en: Depth
da: Dybde

en: Read 1 folder, in %2 | Read %1 folders, in %2
da[0]: Læs 1 mappe, i %2
da[1]: Læs %1 mapper, i %2

en: 1 folder | %1 folders
da[0]: 1 mappe
da[1]: %1 mapper

en: <p>This is the FSView plugin, a graphical browsing mode showing filesystem utilization by using a tree map visualization.</p><p>Note that in this mode, automatic updating when filesystem changes are made is intentionally <b>not</b> done.</p><p>For details on usage and options available, see the online help under menu 'Help/FSView Manual'.</p>
da: <p>Dette er FSView-plugin, en grafisk søgetilstand der viser filsystemets brug ved brug af en visualisering med et trækort.</p><p>Bemærk at i denne tilstand, er det med vilje at automatisk opdatering af filsystemets ændringer <b>ikke</b> gøres.</p><p>For detaljer om brug og tilgængelige tilvalg, se online-hjælp under menuen 'Hjælp/FSView håndbog'.</p>

en: &FSView Manual
da: &&FSView håndbog

en: Show FSView manual
da: Vis FSView's håndbog

en: Opens the help browser with the FSView documentation
da: Åbner hjælpesøgeren med FSView's dokumentation

[ctx: @action:inmenu File]
en: Move to Trash
da: Flyt til papirkurv

[ctx: @action:inmenu File]
en: Delete
da: Slet

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: &Edit File Type...
da: &Redigér filtype...

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
da: Egenskaber

en: FSView intentionally does not support automatic updates when changes are made to files or directories, currently visible in FSView, from the outside.
    For details, see the 'Help/FSView Manual'.
da: Det er med vilje at FSView ikke understøtter automatiske opdateringer når ændringer af filer eller kataloger der for øjeblikket er synlige FSView, sker udefra.
    For detaljer, se 'Hjælp/FSView håndbog'.

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
da: &Hjælp

en: Filesystem Viewer
da: Filsystemviser

en: View filesystem starting from this folder
da: Vis filsystemet startende fra denne mappe

en: Text %1
da: Tekst %1

en: Recursive Bisection
da: Rekursiv bisektion

en: Columns
da: Søjler

en: Rows
da: Rækker

en: Always Best
da: Altid bedst

en: Best
da: Bedste

en: Alternate (V)
da: Alternér (V)

en: Alternate (H)
da: Alternér (H)

en: Horizontal
da: Horisontal

en: Vertical
da: Vertikal

en: Nesting
da: Indeni hinanden

en: Border
da: Kant

en: Correct Borders Only
da: Kun rigtige kanter

en: Width %1
da: Bredde %1

en: Allow Rotation
da: Tillad rotation

en: Shading
da: Skygning

en: Visible
da: Synlig

en: Take Space From Children
da: Tag plads fra afledte

en: Top Left
da: For oven til venstre

en: Top Center
da: For oven i midten

en: Top Right
da: For oven til højre

en: Bottom Left
da: For neden til venstre

en: Bottom Center
da: For neden i midten

en: Bottom Right
da: For neden til højre

en: No %1 Limit
da: Ingen %1-grænse

en: No Area Limit
da: Ingen område-grænse

en: Area of '%1' (%2)
da: Område for '%1' (%2)

en: 1 Pixel | %1 Pixels
da[0]: 1 pixel
da[1]: %1 pixel

en: Double Area Limit (to %1)
da: Fordobl områdegrænse (til %1)

en: Halve Area Limit (to %1)
da: Halvér områdegrænse (til %1)

en: No Depth Limit
da: Ingen dybdegrænse

en: Depth of '%1' (%2)
da: Dybde på '%1' (%2)

en: Depth %1
da: Dybde %1

en: Decrement (to %1)
da: Gå ned (til %1)

en: Increment (to %1)
da: Gå op (til %1)
