imgalleryplugin - en to da translation catalogue (43 entries)

[ctx: @title:window]
en: Create Image Gallery
da: Opret billedgalleri

en: Create
da: Opret

en: Image Gallery for %1
da: Billedgalleri for %1

en: Look
da: Kig

en: Page Look
da: Sideudseende

en: &Page title:
da: Side&titel:

en: I&mages per row:
da: &Billeder pr. række:

en: Show image file &name
da: Vis &navn på billedfil

en: Show image file &size
da: Vis &størrelse på billedfil

en: Show image &dimensions
da: Vis billed&dimensioner

en: Fon&t name:
da: Skrifttype&navn:

en: Font si&ze:
da: Skrifttypes&tørrelse:

en: &Foreground color:
da: &Forgrundsfarve:

en: &Background color:
da: &Baggrundsfarve:

en: Folders
da: Mapper

en: &Save to HTML file:
da: &Gem til HTML-fil:

en: <p>The name of the HTML file this gallery will be saved to.</p>
da: <p>Navnet på HTML-filen som dette galleri vil blive gemt til.</p>

en: &Recurse subfolders
da: &Rekursion i undermapper

en: <p>Whether subfolders should be included for the image gallery creation or not.</p>
da: <p>Om undermapper skal inkluderes i billedgalleri oprettelsen eller ej.</p>

en: Endless
da: Endeløs

en: <p>You can limit the number of folders the image gallery creator will traverse to by setting an upper bound for the recursion depth.</p>
da: <p>Du kan begrænse antallet af mapper som billedgalleri-opretteren vil gå igennem ved at sætte en øvre grænse for rekursionsdybden.</p>

en: Rec&ursion depth:
da: Rek&ursionsdybde:

en: Copy or&iginal files
da: Kopiér &oprindelige filer

en: <p>This makes a copy of all images and the gallery will refer to these copies instead of the original images.</p>
da: <p>Dette laver en kopi af alle billeder og galleriet vil referere til disse kopier i stedet for de oprindelige billeder.</p>

en: Use &comment file
da: Brug &kommentarfil

en: <p>If you enable this option you can specify a comment file which will be used for generating subtitles for the images.</p><p>For details about the file format please see the "What's This?" help below.</p>
da: <p>Hvis du aktiverer dette kan du specificere en kommentarfil som vil blive brugt til at generere undertekster for billederne.</p><p>For detaljer om filformatet kig venligst i "Hvad er dette?"-hjælpen nedenfor.</p>

en: <p>You can specify the name of the comment file here. The comment file contains the subtitles for the images. The format of this file is:</p><p>FILENAME1:<br />Description<br /><br />FILENAME2:<br />Description<br /><br />and so on</p>
da: <p>Du kan angive navnet på kommentarfilen her. Kommentarfilen indeholder undertekster til billederne. Formatet på denne fil er:</p><p>FILNAVN1:<br />Beskrivelse<br /><br />FILNAVN2:<br />Beskrivelse<br /><br />og så videre</p>

en: Comments &file:
da: Kommentar&fil:

en: Thumbnails
da: Miniaturer

en: Thumbnail size:
da: Miniaturestørrelse:

en: &Set different color depth:
da: &Sæt anden farvedybde:

en: &Create Image Gallery...
da: &Opret billedgalleri...

en: Could not create the plugin, please report a bug.
da: Kunne ikke lave plugin, rapportér venligst fejlen.

en: Creating an image gallery works only on local folders.
da: Oprettelse af et billedgalleri virker kun i lokale mapper.

en: Creating thumbnails
da: Opretter miniaturer

en: Could not create folder: %1
da: Kunne ikke oprette mappe: %1

en: <i>Number of images</i>: %1
da: <i>Antal billeder</i>: %1

en: <i>Created on</i>: %1
da: <i>Oprettet den</i>: %1

en: <i>Subfolders</i>:
da: <i>Undermapper</i>:

en: Created thumbnail for: 
    %1
da: Oprettede miniature for: 
    %1

en: Creating thumbnail for: 
    %1
     failed
da: Oprettelse af miniature for: 
    %1
     mislykkedes

en: Could not open file: %1
da: Kunne ikke åbne fil: %1

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
da: Værk&tøjer
