kcmkio - en to da translation catalogue (18 entries)

en: <h1>My Bookmarks</h1><p>This module lets you configure the bookmarks home page.</p><p>The bookmarks home page is accessible at <a href="bookmarks:/">bookmarks:/</a>.</p>
da: <h1>Mine bogmærker</h1><p>Dette modul lader dig konfigurere bogmærke-startsiden .</p><p>Bogmærke-startsiden er tilgængelig på <a href="bookmarks:/">bookmarks:/</a>.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Bookmarks
da: Bogmærker

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: If this option is unchecked, bookmarks at the root of the hierarchy (not in a folder) are not displayed.
    If checked, they are gathered in a "root" folder.
da: Hvis denne indstilling er uafkrydset, vises bogmærker som er i roden af hierarkiet (ikke i en mappe) ikke.
    Hvis afkrydset, samles de i en "rod"-mappe.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: &Show bookmarks without folder
da: Vi&s bogmærker uden mappe

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: Sub-folders are shown within their parent by default. If you activate this option, sub-folders are displayed on their own.
    It looks less nice but it may help if you have a very big folder you want to spread in two columns.
da: Undermapper vises som standard indeni deres forælder. Hvis du aktiverer denne indstilling, vises undermapper for sig selv.
    Det er mindre kønt, men det kan hjælpe, hvis du har en meget stor mappe du ønsker at sprede over to kolonner.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: &Flatten bookmarks tree
da: Gør bogmærketræet &fladt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show a box with KDE places (Home, Network, ...). Useful if you use konqueror as a file manager.
da: Vis en boks med KDE-steder (hjemmemappe, netværk, ...). Nyttigt hvis du bruger Konqueror som filhåndtering.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show system &places
da: Vis system&steder

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General Settings
da: Generelle indstillinger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Folders are automatically distributed in several columns. The optimal number of columns depends on the width of the konqueror window and the number of bookmarks you have.
da: Mapper fordeles automatisk i flere kolonner. Det optimale antal kolonner afhænger af bredden på Konqueror-vinduet og mængden af bogmærker du har.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of columns to show:
da: Antal kolonner der skal vises:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Disable it on slow system to disable background images.
da: Deaktivér det på langsomme systemer for at deaktivere baggrundsbilleder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Show folder &backgrounds
da: Vis mappe&baggrunde

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: How much disk space is used to cache the pixmaps
da: Hvor meget diskplads der bruges til cache af pixmaps

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Pixmap Cache
da: Pixmap-cache

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbMaxCacheSize)
en: Disk cache size:
da: Diskcache-størrelse:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: Clear the pixmap cache
da: Ryd pixmap-cache

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: &Clear Cache
da: &Ryd cache
