kcmkonqhtml - en to da translation catalogue (261 entries)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pShowMMBInTabs)
en: This will open a new tab instead of a new window in various situations, such as choosing a link or a folder with the middle mouse button.
da: Dette vil åbne et nyt faneblad i stedet for et nyt vindue i forskellige situationer, såsom ved valg af et link eller en mappe med den midterste museknap.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pShowMMBInTabs)
en: Open &links in new tab instead of in new window
da: Åbn &link i nyt faneblad i stedet for i nyt vindue

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pPopupsWithinTabs)
en: Whether or not JavaScript popups if allowed shall open in a new tab or in a new window.
da: Om en popop lavet af JavaScript, hvis sådanne er tilladte, skal åbne i et nyt faneblad eller i et nyt vindue.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pPopupsWithinTabs)
en: Open pop&ups in new tab instead of in new window
da: Åbn &popop i nyt faneblad i stedet for i nyt vindue

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pKonquerorTabforExternalURL)
en: When you click a URL in another KDE program or call kfmclient to open a URL, the current desktop will be searched for a non-minimized Konqueror and, if found, the URL opened as a new tab within it. Otherwise a new Konqueror window will be opened with the required URL.
da: Når du klikker på en URL i et andet KDE-program eller kalder kfmclient for at åbne en URL vil desktoppen blive gennemsøgt for en ikke-minimeret Konqueror og hvis den findes vil URL'en blive åbnet som et nyt faneblad indeni den. Ellers vil et nyt Konqueror-vindue blive åbnet med den krævede URL.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pKonquerorTabforExternalURL)
en: Open as tab in existing Konqueror when URL is called externally
da: Åbn som faneblad i eksisterende Konqueror når en URL kaldes eksternt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pNewTabsInBackground)
en: This will open a new tab in the background, instead of in the foreground.
da: Dette vil åbne et nyt faneblad i baggrunden og ikke i forgrunden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pNewTabsInBackground)
en: O&pen new tabs in the background
da: Å&bn nye faneblade i baggrunden

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pOpenAfterCurrentPage)
en: This will open a new tab opened from a page after the current tab, instead of after the last tab.
da: Dette vil åbne et nyt faneblad åbnet fra en side efter dette faneblad, i stedet for efter det sidste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pOpenAfterCurrentPage)
en: Open &new tab after current tab
da: Åbn &nyt faneblad efter dette

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pDynamicTabbarHide)
en: This will display the tab bar only if there are two or more tabs. Otherwise it will always be displayed.
da: Dette vil kun vise fanebladslinjen hvis der er to eller flere faneblade. Ellers vil den altid blive vist.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pDynamicTabbarHide)
en: Hide the tab bar when only one tab is open
da: Skjul fanebladslinjen når kun et faneblad er åbent

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pPermanentCloseButton)
en: This will display close buttons inside each tab.
da: Dette vil vise lukkeknapper indeni hvert faneblad.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pPermanentCloseButton)
en: &Show close button on tabs
da: &Vis lukkeknap på faneblade

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pMiddleClickClose)
en: When you click on a tab using the middle mouse button or mouse wheel, it will close that tab.
da: Når du klikker på et faneblad med midterste museknap eller musehjulet vil det lukke det faneblad.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pMiddleClickClose)
en: Middle-click on a tab to close it
da: Midterklik på faneblad for at lukke det

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pTabConfirm)
en: This will ask you whether you are sure you want to close a window when it has multiple tabs opened in it.
da: Dette vil spørge dig om du er sikker på at du ønsker at lukke et vindue når det har flere faneblade åbnet i sig.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pTabConfirm)
en: Confirm &when closing windows with multiple tabs
da: Bekræft &når vinduer med flere faneblade lukkes

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pTabCloseActivatePrevious)
en: When checking this the previous used or opened tab will be activated when you close the current active tab instead of the one right to the current tab.
da: Når du afkrydser dette vil det tidligere brugte eller åbne faneblad blive aktiveret når du lukker det for øjeblikket aktive faneblad i stedet for det til højre for det nuværende faneblad.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pTabCloseActivatePrevious)
en: Activate previously used tab when closing the current tab
da: Aktivér forrige brugte faneblad når aktuelt faneblad lukkes

[ctx: @title:tab]
en: General
da: Generelt

[ctx: @title:tab]
en: Fonts
da: Skrifttyper

[ctx: @title:tab]
en: Stylesheets
da: Stilark

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3_2)
en: Images
da: Billeder

en: A&utomatically load images
da: Indlæs billeder a&utomatisk

en: <html>If this box is checked, Konqueror will automatically load any images that are embedded in a web page. Otherwise, it will display placeholders for the images, and you can then manually load the images by clicking on the image button.<br />Unless you have a very slow network connection, you will probably want to check this box to enhance your browsing experience.</html>
da: <html>Hvis dette felt er afkrydset, vil Konqueror automatisk indlæse billeder som er indlejret i en netside. Ellers vil den vise pladsholdere for billederne, og du kan så indlæse billederne manuelt ved at klikke på billedknappen.<br />Med mindre du har en meget langsom netværksforbindelse vil du nok ønske at afkrydse dette felt for at få en bedre netoplevelse.</html>

en: Dra&w frame around not completely loaded images
da: &Tegn ramme rundt om billeder der ikke er helt indlæste

en: <html>If this box is checked, Konqueror will draw a frame as a placeholder around images embedded in a web page that are not yet fully loaded.<br />You will probably want to check this box to enhance your browsing experience, especially if have a slow network connection.</html>
da: <html>Hvis dette felt er afkrydset, vil Konqueror tegne en ramme som en pladsholder omkring indlejrede billeder på en netside, der endnu ikke er helt indlæst. <br />Især hvis du har en meget langsom netforbindelse, vil du nok ønske at afkrydse dette felt for at få en bedre netoplevelse.</html>

[ctx: animations]
en: Enabled
da: Aktiverede

[ctx: animations]
en: Disabled
da: Deaktiverede

en: Show Only Once
da: Vis kun én gang

en: <html>Controls how Konqueror shows animated images:<br /><ul><li><b>Enabled</b>: Show all animations completely.</li><li><b>Disabled</b>: Never show animations, show the starting image only.</li><li><b>Show only once</b>: Show all animations completely but do not repeat them.</li></ul></html>
da: <html>Kontrollerer hvordan Konqueror viser animerede billeder:<br /><ul><li><b>Aktiveret</b>: Vis alle animationer fuldstændigt.</li><li><b>Deaktiveret</b>: Vis aldrig animationer, vis kun startbillede.</li><li><b>Vis kun én gang</b>: Vis alle animationer fuldstændigt men gentag dem ikke.</li></ul></html>

en: A&nimations:
da: A&nimationer:

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous
da: Diverse

[ctx: underline]
en: Enabled
da: Aktiveret

[ctx: underline]
en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Only on Hover
da: Kun ved svævning

en: Und&erline links:
da: &Understreg link:

en: <html>Controls how Konqueror handles underlining hyperlinks:<br /><ul><li><b>Enabled</b>: Always underline links</li><li><b>Disabled</b>: Never underline links</li><li><b>Only on Hover</b>: Underline when the mouse is moved over the link</li></ul><br /><i>Note: The site's CSS definitions can override this value.</i></html>
da: <html>Kontrollerer hvordan Konqueror håndterer understregning af hyperlink:<br /><ul><li><b>Aktiveret</b>: Understreg altid hyperlink</li><li><b>Deaktiveret</b>: Understreg aldrig hyperlink</li><li><b>Kun ved svævning</b>: Understreg når musen er over linket</li></ul><br /><i>Bemærk: Sidens CSS-definitioner kan tilsidesætte denne værdi.</i></html>

en: When Efficient
da: Når det er effektivt

[ctx: smooth scrolling]
en: Always
da: Altid

[ctx: soft scrolling]
en: Never
da: Aldrig

en: S&mooth scrolling:
da: Jæv&n rulning:

en: <html>Determines whether Konqueror should use smooth steps to scroll HTML pages, or whole steps:<br /><ul><li><b>Always</b>: Always use smooth steps when scrolling.</li><li><b>Never</b>: Never use smooth scrolling, scroll with whole steps instead.</li><li><b>When Efficient</b>: Only use smooth scrolling on pages where it can be achieved with moderate usage of system resources.</li></ul></html>
da: <html>Bestemmer hvorvidt Konqueror skal bruge jævne trin til at rulle på HTML-sider, eller hele trin:<br /><ul><li><b>Altid</b>: Brug altid jævne trin til rulning.</li><li><b>Aldrig</b>: Brug aldrig jævn rulning, rul i stedet med hele trin.</li><li><b>Når det er effektivt</b>: Brug kun jævn rulning på sider hvor det kan opnås med moderat forbrug af systemressourcer.</li></ul></html>

en: <h1>Konqueror Fonts</h1>On this page, you can configure which fonts Konqueror should use to display the web pages you view.
da: <h1>Konquerors skrifttyper</h1>På denne side kan du indstille hvilke skrifttyper Konqueror skal bruge til at vise de netsider du kigger på.

en: Font Si&ze
da: Skrift&størrelse

en: This is the relative font size Konqueror uses to display web sites.
da: Dette er den relative skriftstørrelse, som Konqueror bruger til at vise netsider med.

en: M&inimum font size:
da: M&inimum skriftstørrelse

en: Konqueror will never display text smaller than this size,<br />overriding any other settings.
da: Konqueror viser aldrig tekst mindre end denne størrelse,<br />dermed tilsidesættes alle øvrige indstillinger.

en: &Medium font size:
da: &Middel skriftstørrelse

en: S&tandard font:
da: S&tandardskrifttype:

en: This is the font used to display normal text in a web page.
da: Denne skrifttype bruges til at vise normal tekst på en netside.

en: &Fixed font:
da: &Fastbredde-skrift

en: This is the font used to display fixed-width (i.e. non-proportional) text.
da: Denne skrifttype bruges til at vise fastbredde (ikke-proportional) tekst.

en: S&erif font:
da: S&erif-skrifttype

en: This is the font used to display text that is marked up as serif.
da: Denne skrifttype bruges til at vise tekst på en netside markeret som serif.

en: Sa&ns serif font:
da: S&ans Serif-skrifttype

en: This is the font used to display text that is marked up as sans-serif.
da: Denne skrifttype bruges til at vise tekst på en netside markeret som sans-serif.

en: C&ursive font:
da: K&ursiv skrift

en: This is the font used to display text that is marked up as italic.
da: Denne skrifttype bruges til at vise tekst på en netside markeret som italic.

en: Fantas&y font:
da: Fantas&y-skrift

en: This is the font used to display text that is marked up as a fantasy font.
da: Denne skrifttype bruges til at vise tekst på en netside markeret som en fantasy font.

en: Font &size adjustment for this encoding:
da: Skrifts&tørrelse-justering for dette tegnsæt:

en: Use Language Encoding
da: Brug sprogets tegnsæt

en: Default encoding:
da: Standard-tegnsæt:

en: Select the default encoding to be used; normally, you will be fine with 'Use language encoding' and should not have to change this.
da: Vælg det standard-tegnsæt der skal benyttes. Normalt vil det være fint at vælge 'Brug sprogets tegnsæt' og du skulle ikke behøve at ændre dette.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, CSSConfigWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, CSSCustomDialog)
en: <b>Stylesheets</b><p>See http://www.w3.org/Style/CSS for further information on cascading style sheets.</p>
da: Se http://www.w3.org/Style/CSS for yderligere information om kaskade-stilark.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, ButtonGroup1)
en: <b>Stylesheets</b><p>Use this groupbox to determine how Konqueror will render style sheets.</p>
da: Brug dette gruppefelt til at afgøre hvordan Konqueror skal gengive stilark.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup1)
en: Stylesheets
da: Stilark

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, useDefault)
en: <b>Use default stylesheet</b><p>Select this option to use the default stylesheet.</p>
da: Dette valg giver dig et standard-stilark.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useDefault)
en: Us&e default stylesheet
da: Brug &standard-stilark

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, useUser)
en: <b>Use user-defined stylesheet</b><p>If this box is checked, Konqueror will try to load a user-defined style sheet as specified in the location below. The style sheet allows you to completely override the way web pages are rendered in your browser. The file specified should contain a valid style sheet (see http://www.w3.org/Style/CSS for further information on cascading style sheets).</p>
da: Hvis dette felt er afkrydset vil Konqueror forsøge at indlæse et brugerdefineret stilark som angivet på stedet nedenfor. Stilarket tillader dig fuldstændigt at ændre den måde netsider vises i din browser. Den angivne fil skal indeholde et gyldigt stilark (se http://www.w3.org/Style/CSS for yderligere information om kaskade-stilark).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useUser)
en: Use &user-defined stylesheet
da: Anvend &brugerdefineret stilark

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, useAccess)
en: <b>Use accessibility stylesheet</b><p>Selecting this option will allow you to define a default font, font size, and font color with a few simple clicks of the mouse. Simply wander over to the Customize... dialog and pick out your desired options.</p>
da: <b>Brug tilgængelighedsstilark</b><p>Dette valg vil tillade dig at definere en standard-skrifttype, -skriftstørrelse og -skriftfarve med nogle få enkle klik med musen. Gå simpelthen igennem dialogen 'Brugerindstil' og gør dine ønskede valg.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useAccess)
en: U&se accessibility stylesheet
da: Brug &tilgængeligheds-stilark

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, customize)
en: Custom&ize...
da: &Brugerindstil...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, GroupBox7)
en: <b>Font family</b><p>A font family is a group of fonts that resemble one another, with family members that are e.g. bold, italic, or any number of the above.</p>
da: En skrifttypefamilie er en gruppe skrifttyper som ligner hinanden, med familiemedlemmer der f.eks. er fede, kursiv eller et eller andet af det ovenfor nævnte.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox7)
en: Font Family
da: Skrifttypefamilie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtBaseFontFamily)
en: Base family:
da: Basis&familie:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QFontComboBox, fontFamily)
en: <p>This is the currently selected font family</p>
da: <p>Dette er den valgte skrifttypefamilie</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, sameFamily)
en: <b>Use same family for all text</b><p>Select this option to override custom fonts everywhere in favor of the base font.</p>
da: Aktivér dette valg for at negligere tilpassede skrifttyper til fordel for basisskrifttypen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sameFamily)
en: Use same family for all text
da: Brug samme familie til al tekst

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: Font Size
da: Skriftstørrelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtFontsize)
en: Base font si&ze:
da: Størrelse på basisskriftt&ype:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, dontScale)
en: <b>Use same size for all elements</b><p>Select this option to override custom font sizes in favor of the base font size. All fonts will be displayed in the same size.</p>
da: Aktivér dette valg for at negligere tilpassede skriftstørrelser til fordel for basisskriftstørrelsen. Alle skrifttyper vil blive vist i samme størrelse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dontScale)
en: &Use same size for all elements
da: &Brug samme størrelse til alle elementer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup2)
en: Colors
da: Farver

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, blackOnWhite)
en: <b>Black on White</b><p>This is what you normally see.</p>
da: Dette er hvad man normalt ser.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, blackOnWhite)
en: &Black on white
da: &Sort på hvidt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, whiteOnBlack)
en: <b>White on Black</b><p>This is your classic inverse color scheme.</p>
da: Dette er det klassiske inverterede farvevalg.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, whiteOnBlack)
en: &White on black
da: &Hvidt på sort

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, customColor)
en: <b>Custom</b><p>Select this option to define a custom color for the default font.</p>
da: Vælg denne mulighed for at definere en brugerindstillet farve for standardskriften.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customColor)
en: Cus&tom
da: &Indret selv

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, txtBackground)
en: <b>Background</b><p>This background color is the one displayed behind the text by default. A background image will override this.</p>
da: Denne baggrundsfarve er den der vises bagved teksten som standard. Et baggrundsbillede vil sætte dette ud af kraft.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtBackground)
en: Bac&kground:
da: B&aggrund:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, backgroundColorButton)
en: <b>Background</b><p>Behind this door lays the ability to choose a custom default background.</p>
da: Bagved denne dør er der muligheden for at vælge en brugerindstillet standardbaggrund.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, sameColor)
en: <b>Use same color for all text</b><p>Select this option to apply your chosen color to the default font as well as any custom fonts as specified in a stylesheet.</p>
da: Vælg dette for at anvende din valgte farve på standardskriften såvel som på en vilkårlig anden skrift angivet i stilarket.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sameColor)
en: Use same color for all text
da: Brug samme farve til al tekst

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, txtForeground) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, foregroundColorButton)
en: <b>Foreground color</b><p>The foreground color is the color that the text is drawn in.</p>
da: Forgrundsfarven er den farve teksten tegnes i.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtForeground)
en: &Foreground:
da: &Forgrund:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, GroupBox3_2)
en: <b>Images</b>
da: <b>Billeder</b>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, hideImages)
en: <b>Suppress images</b><p>Selecting this will prevent Konqueror from loading images.</p>
da: Dette valg vil forhindre Konqueror i at indlæse billeder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideImages)
en: &Suppress images
da: &Undertryk billeder

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, hideBackground)
en: <b>Suppress background images</b><p>Selecting this option will prevent Konqueror from loading background images.</p>
da: Dette valg vil forhindre Konqueror i at indlæse baggrundsbilleder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideBackground)
en: Suppress background images
da: Undertryk baggrundsbilleder

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewBox)
en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: <h1>Konqueror Stylesheets</h1> This module allows you to apply your own color and font settings to Konqueror by using stylesheets (CSS). You can either specify options or apply your own self-written stylesheet by pointing to its location.<br /> Note that these settings will always have precedence before all other settings made by the site author. This can be useful to visually impaired people or for web pages that are unreadable due to bad design.
da: <h1>Konqueror stilark</h1> Dette modul lader dig anvende dine egne farve- og skrifttype-indstillinger til Konqueror ved brug af stilark (CSS). Du kan enten angive valg eller anvende dit eget stilark ved at pege på dets placering.<br /> Bemærk, at disse indstillinger vil gå forud for alle andre indstillinger lavet af netsidens forfatter. Dette kan være nyttigt for folk med nedsat syn eller for netsider der er ulæselige på grund af dårligt design.

en: <html>
    <head>
    <style>
    <!--
    %1
    -->
    </style>
    </head>
    <body>
    <h1>Heading 1</h1>
    <h2>Heading 2</h2>
    <h3>Heading 3</h3>
    
    <p>User-defined stylesheets allow increased
    accessibility for visually handicapped
    people.</p>
    
    </body>
    </html>
da: <html>
    <head>
    <style>
    <!--
    %1
    -->
    </style>
    </head>
    <body>
    <h1>Overskrift 1</h1>
    <h2>Overskrift 2</h2>
    <h3>Overskrift 3</h3>
    
    <p>Brugerdefinerede stilark giver forbedret
    tilgængelighed for synshæmmede
    mennesker.</p>
    
    </body>
    </html>

en: Host/Domain
da: Vært/domæne

en: Policy
da: Politik

en: &New...
da: &Ny...

en: Chan&ge...
da: Æ&ndr...

en: De&lete
da: S&let

en: &Import...
da: &Importér...

en: &Export...
da: &Eksportér...

en: Click on this button to manually add a host or domain specific policy.
da: Klik på denne knap for manuelt at tilføje en vært eller domænespecifik politik.

en: Click on this button to change the policy for the host or domain selected in the list box.
da: Klik på denne knap for at ændre politikken for værten eller domænet valgt i listefeltet.

en: Click on this button to delete the policy for the host or domain selected in the list box.
da: Klik på denne knap for at slette politikken for værten eller domænet valgt i listefeltet.

en: You must first select a policy to be changed.
da: Du skal først vælge en politik som skal ændres.

en: You must first select a policy to delete.
da: Du skal først vælge en politik som skal slettes.

en: Use Global
da: Brug globalt

en: Accept
da: Acceptér

en: Reject
da: Afslå

en: Enable filters
da: Aktivér filtre

en: Hide filtered images
da: Skjul filtrerede billeder

en: Manual Filter
da: Manuelt filter

en: Search:
da: Søg:

en: <qt>Filter expression (e.g. <tt>http://www.example.com/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">more information</a>):
da: <qt>Filterudtryk (e.g. <tt>http://www.eksempel.com/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">mere information</a>):

en: Automatic Filter
da: Automatisk filter

en: Automatic update interval:
da: Interval af automatisk opdatering:

en:  day |  days
da[0]:  dag
da[1]:  dage

en: Insert
da: Indsæt

en: Update
da: Opdatér

en: Remove
da: Fjern

en: Import...
da: Importér...

en: Export...
da: Eksportér...

en: <qt>More information on <a href="importhelp">import format</a>, <a href="exporthelp">export format</a>
da: <qt>Mere information om <a href="importhelp">importformat</a>, <a href="exporthelp">eksportformat</a>

en: Enable or disable AdBlocK filters. When enabled, a set of URL expressions should be defined in the filter list for blocking to take effect.
da: Aktivér eller deaktivér AdBlocK-filtre. Når aktiveret, skal et sæt af URL-udtryk være defineret i filterlisten for at blokeringen får virkning.

en: When enabled blocked images will be removed from the page completely, otherwise a placeholder 'blocked' image will be used.
da: Når aktiveret vil blokerede billeder blive fjernet fuldstændigt fra siden, ellers vil en pladsholder for "blokeret" billede blive brugt.

en: This is the list of URL filters that will be applied to all embedded images and media objects.
da: Dette er listen over URL-filtre som vil blive anvendt på alle indlejrede billeder og medieobjekter.

en: <qt><p>Enter an expression to filter. Filters can be defined as either:<ul><li>a shell-style wildcard, e.g. <tt>http://www.example.com/ads*</tt>, the wildcards <tt>*?[]</tt> may be used</li><li>a full regular expression by surrounding the string with '<tt>/</tt>', e.g. <tt>/\/(ad|banner)\./</tt></li></ul><p>Any filter string can be preceded by '<tt>@@</tt>' to whitelist (allow) any matching URL, which takes priority over any blacklist (blocking) filter.
da: <qt><p>Angiv et udtryk der skal filtreres. Filtre kan defineres som enten: <ul><li>et skal-agtigt jokertegn, f.eks. <tt>http://www.eksempel.com/ads*</tt>, jokertegnene <tt>*?[]</tt> kan bruges</li><li>et fuldt regulært udtryk ved at sætte "<tt>/</tt>" omkring strengen, f.eks. <tt>/\/(ad|banner)\./</tt></li></ul><p>Alle filterstrenge kan have "<tt>@@</tt>" foran, for at hvidliste (tillad) matchende URL'er, hvilket har forrang over alle sortliste-filtre (blokering).

en: <qt><p>The filter import format is a plain text file. Blank lines, comment lines starting with '<tt>!</tt>' and the header line <tt>[AdBlock]</tt> are ignored. Any other line is added as a filter expression.
da: <qt><p>Importformatet for filtre er en klartekst-fil. Tomme linjer, kommentarlinjer begyndende med "<tt>!</tt>" og en header-linje <tt>[AdBlock]</tt> ignoreres. Alle andre linjer tilføjes som filterudtryk.

en: <qt><p>The filter export format is a plain text file. The file begins with a header line <tt>[AdBlock]</tt>, then all of the filters follow each on a separate line.
da: <qt><p>Eksportformatet for filtre er en klartekst-fil. Filen begynder med en header-linje <tt>[AdBlock]</tt>, derefter følger alle filtrene, hvert på en separat linje.

en: <h1>Konqueror AdBlocK</h1> Konqueror AdBlocK allows you to create a list of filters that are checked against linked images and frames. URL's that match are either discarded or replaced with a placeholder image.
da: <h1>Konqueror AdBlocK</h1> Konqueror AdBlocK lader dig at lave en liste af filtre der tjekkes mod linkede billeder og rammer. URL'er der matcher bliver enten kasseret eller erstattet med et pladsholderbillede.

en: Name
da: Navn

en: Tabbed Browsing
da: Browsing med faneblade

[ctx: @label:listbox]
en: When &Konqueror starts:
da: Når &Konqueror starter:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show Introduction Page
da: Vis introduktionssiden

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show My Start Page
da: Vis min startside

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show Blank Page
da: Vis en tom side

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show My Bookmarks
da: Vis mine bogmærker

[ctx: @title:window]
en: Select Start Page
da: Vælg startside

en: This is the URL of the web page Konqueror will show when starting.
da: Dette er URL'en for den webside som Konqueror vil vise ved opstart.

en: Home page:
da: Startside:

[ctx: @title:window]
en: Select Home Page
da: Vælg hjemmeside

en: This is the URL of the web page where Konqueror will jump to when the "Home" button is pressed.
da: Dette er URL'en for den webside som Konqueror vil gå til når der trykkes på "Hjem"-knappen.

en: Default web browser engine:
da: Standard webbrowser-motor:

en: <h1>Konqueror Browser</h1> Here you can configure Konqueror's browser functionality. Please note that the file manager functionality has to be configured using the "File Manager" configuration module. You can make some settings how Konqueror should handle the HTML code in the web pages it loads. It is usually not necessary to change anything here.
da: <h1>Konqueror browser</h1> Du kan indstiller Konqueror's browser-funktionalitet her. Bemærk venligst at filhåndteringsfunktionaliteten skal indstilles ved brug af "Filhåndteringens" indstillingsmodul. Du kan lave nogle indstillinger om hvordan Konqueror skal behandle HTML-kode på de netsider den indlæser. Det er sædvanligvis ikke nødvendigt at ændre noget her.

en: Boo&kmarks
da: Bo&gmærker

en: Ask for name and folder when adding bookmarks
da: Bed om navn og mappe når bogmærker tilføjes

en: If this box is checked, Konqueror will allow you to change the title of the bookmark and choose a folder in which to store it when you add a new bookmark.
da: Hvis dette er afkrydset, vil Konqueror tillade dig at ændre bogmærketitlen og vælge en mappe til at opbevare den i, når du tilføjer et bogmærke.

en: Show only marked bookmarks in bookmark toolbar
da: Vis kun markerede bogmærker i bogmærkeværktøjslinjen

en: If this box is checked, Konqueror will show only those bookmarks in the bookmark toolbar which you have marked to do so in the bookmark editor.
da: Hvis dette er afkrydset, vil Konqueror kun vise de bogmærker i bogmærkeværktøjslinjen som du har markeret til det med bogmærkeeditoren.

en: Form Com&pletion
da: Formular&udfyldning

en: If this box is checked, Konqueror will remember the data you enter in web forms and suggest it in similar fields for all forms.
da: Hvis dette felt er afkrydset, vil Konqueror huske de data du indtaster i netformularer og foreslå lignende felter i alle formularer.

en: &Maximum completions:
da: &Maksimalt antal fuldførelser:

en: Here you can select how many values Konqueror will remember for a form field.
da: Her kan du vælge hvor mange værdier Konqueror vil huske til et formularfelt.

en: Mouse Beha&vior
da: Museopfø&rsel

en: Chan&ge cursor over links
da: Skift markør over &link

en: If this option is set, the shape of the cursor will change (usually to a hand) if it is moved over a hyperlink.
da: Hvis denne mulighed er valgt vil markørens form ændres (sædvanligvis til en hånd) hvis den bevæges hen over et hyperlink.

en: M&iddle click opens URL in selection
da: M&idterklik åbner URL'en der er markeret

en: If this box is checked, you can open the URL in the selection by middle clicking on a Konqueror view.
da: Hvis dette felt er afkrydset, kan du åbne URL'en der er markeret ved et midterklik på en Konqueror visning.

en: Right click goes &back in history
da: Højreklik går til&bage i historikken

en: If this box is checked, you can go back in history by right clicking on a Konqueror view. To access the context menu, press the right mouse button and move.
da: Hvis dette er afkrydset, kan du gå tilbage i historikken ved at højreklikke i Konquerors hovedvindue. For at tilgå kontekstmenuen, trykker du på højre musetast og flytter musen.

en: Allow automatic delayed &reloading/redirecting
da: Tillad automatisk forsinket &genindlæsning/omdirigering

en: Some web pages request an automatic reload or redirection after a certain period of time. By unchecking this box Konqueror will ignore these requests.
da: Nogle netsider beder om en automatisk genindlæsning eller omdirigering efter en vis tid. Ved at fjerne denne afkrydsning vil Konqueror ignorere dette.

en: Enable Access Ke&y activation with Ctrl key
da: Aktivér/deaktivér aktivering af adgangs&tast med Ctrl-tasten

en: Pressing the Ctrl key when viewing webpages activates Access Keys. Unchecking this box will disable this accessibility feature. (Konqueror needs to be restarted for this change to take effect.)
da: Tryk på Ctrl-tasten når websider vises aktiverer adgangstaster. Afmarkering af dette felt vil deaktivere denne tilgængelighedsfunktion. (Konqueror skal genstartes for at ændringerne får virkning.)

en: Send the DNT header to tell web sites you do not want to be tracked
da: Send DNT-header for at fortælle websider at du ikke vil spores

en: Check this box if you want to inform a web site that you do not want your web browsing habits tracked.
da: Markér dette felt hvis du vil informere en webside om at du ikke ønsker at din webbrowsing skal spores.

en: Offer to save website passwords
da: Tilbyd at gemme adgangskoder til websider

en: Uncheck this box to prevent being prompted to save website passwords
da: Afmarkér dette felt for at slippe for at blive spurgt om at gemme adgangskoder til websider

en: Display online PDF files using WebEngine
da: Vis online-PDF'er ved brug af WebEngine

en: Uncheck this box to display online PDF files as configured in System Settings
da: Afmarkér dette felt for at vise online-PDF'er som konfigureret i Systemindstillinger

en: Enable Ja&va globally
da: Aktivér &Java globalt

en: Java Runtime Settings
da: Java Runtime-indstillinger

en: &Use security manager
da: &Brug sikkerhedshåndtering

en: Use &KIO
da: Brug &KIO

en: Shu&tdown applet server when inactive for more than
da: L&uk applet-server når den er inaktiv længere end

en:  second |  seconds
da[0]:  sekund
da[1]:  sekunder

en: &Path to Java executable, or 'java':
da: &Sti til kørbar java-fil eller 'java':

en: Additional Java a&rguments:
da: Ekstra Java-a&rgumenter:

en: Enables the execution of scripts written in Java that can be contained in HTML pages. Note that, as with any browser, enabling active contents can be a security problem.
da: Tillader udførsel af scripts skrevet i Java, som kan være indeholdt i HTML-sider. Husk, at aktivt indhold kan være et sikkerhedsproblem med enhver browser.

en: <p>This box contains the domains and hosts you have set a specific Java policy for. This policy will be used instead of the default policy for enabling or disabling Java applets on pages sent by these domains or hosts.</p><p>Select a policy and use the controls on the right to modify it.</p>
da: <p>Dette felt indeholder domæner og værter, som du har sat en specifik Java-politik for. Denne politik vil blive brugt i stedet for standardpolitikken hvad angår brugen af Java på sider sendt fra disse domæner eller værter. </p><p>Vælg en politik og brug kontrollerne til højre for at ændre den.</p>

en: Click this button to choose the file that contains the Java policies. These policies will be merged with the existing ones. Duplicate entries are ignored.
da: Klik på denne knap for at vælge den fil, som indeholder Java-politikker. Disse politikker vil blive føjet til de eksisterende. Dobbelte indgange ignoreres.

en: Click this button to save the Java policy to a zipped file. The file, named <b>java_policy.tgz</b>, will be saved to a location of your choice.
da: Klik på denne knap for at gemme Java-politikken til en zip-fil. Filen ved navn <b>java_policy.tgz</b>, vil blive gemt til et sted efter dit valg.

en: Here you can set specific Java policies for any particular host or domain. To add a new policy, simply click the <i>New...</i> button and supply the necessary information requested by the dialog box. To change an existing policy, click on the <i>Change...</i> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <i>Delete</i> button will remove the selected policy, causing the default policy setting to be used for that domain.
da: Her kan du sætte specifikke Java-politikker for et specielt domæne. For at tilføje en ny politik, klikker du på <i>Ny...</i>-knappen og angiver den nødvendige information krævet af dialogen. For at ændre en eksisterende politik, klikker du på <i>Ændr</i>-knappen og vælger den nye politik fra dialogen. Ved at klikke på <i>Slet</i> kan du fjerne den valgte politik, hvilket forårsager at standardpolitikken vil blive brugt for dette domæne.

en: Enabling the security manager will cause the jvm to run with a Security Manager in place. This will keep applets from being able to read and write to your file system, creating arbitrary sockets, and other actions which could be used to compromise your system. Disable this option at your own risk. You can modify your $HOME/.java.policy file with the Java policytool utility to give code downloaded from certain sites more permissions.
da: Aktivering af sikkerhedshåndtering vil få jvm til at køre med sikkerhedshåndtering aktiveret. Det vil forhindre anvendelser i at læse og skrive på dit filsystem, oprette vilkårlige sokler og andre handlinger, der ville kunne bruges til at kompromittere dit system. Det er din egen risiko, hvis du deaktiverer dette. Du kan ændre din $HOME/.java.policy-fil med Java-politik-værktøjet, for at give kode, downloadet fra visse steder, flere rettigheder.

en: Enabling this will cause the jvm to use KIO for network transport
da: Aktivering af dette vil få jvm til at bruge KIO til netværkstransport

en: Enter the path to the java executable. If you want to use the jre in your path, simply leave it as 'java'. If you need to use a different jre, enter the path to the java executable (e.g. /usr/lib/jdk/bin/java), or the path to the directory that contains 'bin/java' (e.g. /opt/IBMJava2-13).
da: Indtast stien til den kørbare java-fil. Hvis du ønsker at bruge den jre der er i din sti, så lad det simpelthen være 'java'. Hvis du har brug for en anden jre, så indtast stien til den kørbare java-fil (f.eks. /usr/lib/jdk/bin/java) eller stien til mappen, som indeholder 'bin/java' (f.eks. /opt/IBMJava2-13).

en: If you want special arguments to be passed to the virtual machine, enter them here.
da: Hvis du vil have specielle argumenter givet videre til den virtuelle maskine, indtastes de her.

en: When all the applets have been destroyed, the applet server should shut down. However, starting the jvm takes a lot of time. If you would like to keep the java process running while you are browsing, you can set the timeout value to whatever you like. To keep the java process running for the whole time that the konqueror process is, leave the Shutdown Applet Server checkbox unchecked.
da: Når alle Java-programmerne er lukket ned, bør Java-programserveren lukke ned. Det tager imidlertid lang tid at starte jvm. Hvis du vil holde Java-processen kørende mens du søger på nettet, kan du sætte et ønsket udløb af tid. Hvis du vil holde Java-processen kørende hele tiden mens Konqueror kører, så lad være med at sætte kryds i dette afkrydsningsfelt.

[ctx: @title:group]
en: Doma&in-Specific
da: D&omænespecifikt

[ctx: @title:window]
en: New Java Policy
da: Ny Java-politik

[ctx: @title:window]
en: Change Java Policy
da: Ændr Java-politik

en: &Java policy:
da: &Java-politik:

en: Select a Java policy for the above host or domain.
da: Vælg en Java-politik for ovenstående vært eller domæne.

en: Ena&ble JavaScript globally
da: Akti&vér JavaScript globalt

en: Enables the execution of scripts written in ECMA-Script (also known as JavaScript) that can be contained in HTML pages. Note that, as with any browser, enabling scripting languages can be a security problem.
da: Aktiverer udførsel af scripts skrevet i ECMA-Script (også kendt som JavaScript) som kan være indeholdt i HTML-sider. Bemærk, at ved enhver browser kan script-sprog betyde et sikkerhedsproblem.

en: Debugging
da: Fejlretning

en: Enable debu&gger
da: Aktivér &fejlsøger

en: Enables builtin JavaScript debugger.
da: Akti&vér indbygget JavaScript-fejlsøger.

en: Report &errors
da: Rapportér &fejl

en: Enables the reporting of errors that occur when JavaScript code is executed.
da: Aktivere rapportering af fejl der opstår når JavaScript kode udføres.

en: Here you can set specific JavaScript policies for any particular host or domain. To add a new policy, simply click the <i>New...</i> button and supply the necessary information requested by the dialog box. To change an existing policy, click on the <i>Change...</i> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <i>Delete</i> button will remove the selected policy causing the default policy setting to be used for that domain. The <i>Import</i> and <i>Export</i> button allows you to easily share your policies with other people by allowing you to save and retrieve them from a zipped file.
da: Her kan du sætte specifikke JavaScript-politikker for et specielt domæne. For at tilføje en ny politik klikker du på <i>Ny...</i>-knappen og angiver den nødvendige information krævet af dialogen. For at ændre en eksisterende politik, klikker du på <i>Ændr</i>-knappen og vælger den nye politik fra dialogen. Ved at klikke på <i>Slet</i> kan du fjerne den valgte politik, hvilket forårsager at standardpolitikken vil blive brugt for dette domæne. <i>Importér</i>- og <i>Eksportér</i>-knapperne tillader dig at dele dine valg med andre, ved at lade dig gemme og hente dem igen fra zippede filer.

en: <p>This box contains the domains and hosts you have set a specific JavaScript policy for. This policy will be used instead of the default policy for enabling or disabling JavaScript on pages sent by these domains or hosts.</p><p>Select a policy and use the controls on the right to modify it.</p>
da: <p>Dette felt indeholder domæner og værter, som du har sat en specifik JavaScript-politik for. Denne politik vil blive brugt i stedet for standardpolitikken hvad angår brugen af JavaScript på sider sendt fra disse domæner eller værter.</p><p>Vælg en politik og brug kontrollerne til højre for at ændre den.</p>

en: Click this button to choose the file that contains the JavaScript policies. These policies will be merged with the existing ones. Duplicate entries are ignored.
da: Klik på denne knap for at vælge den fil, som indeholder JavaScript-politikker. Disse politikker vil blive føjet til de eksisterende. Dobbelte indgange ignoreres.

en: Click this button to save the JavaScript policy to a zipped file. The file, named <b>javascript_policy.tgz</b>, will be saved to a location of your choice.
da: Klik på denne knap for at gemme JavaScript-politikken til en zip-fil. Filen ved navn <b>javascript_policy.tgz</b> vil blive gemt til et sted efter dit valg.

en: Global JavaScript Policies
da: Globale JavaScript-politikker

[ctx: @title:group]
en: Do&main-Specific
da: Do&mænespecifikt

[ctx: @title:window]
en: New JavaScript Policy
da: Ny JavaScript-politik

[ctx: @title:window]
en: Change JavaScript Policy
da: Ændr JavaScript-politik

en: JavaScript policy:
da: JavaScript-politik:

en: Select a JavaScript policy for the above host or domain.
da: Vælg en JavaScript-politik for ovenstående vært eller domæne.

en: Domain-Specific JavaScript Policies
da: Domænespecifikke JavaScript-politikker

en: Open new windows:
da: Åbn nye vinduer:

en: Use global
da: Brug globalt

en: Use setting from global policy.
da: Brug indstilling fra global politik.

en: Allow
da: Tillad

en: Accept all popup window requests.
da: Acceptér alle popop-vinduesforespørgsler.

en: Ask
da: Spørg

en: Prompt every time a popup window is requested.
da: Spørg hver gang et popop-vindue bliver forespurgt.

en: Deny
da: Nægt

en: Reject all popup window requests.
da: Afslå alle popop vinduesforespørgsler.

en: Accept popup window requests only when links are activated through an explicit mouse click or keyboard operation.
da: Acceptér kun popop vinduesforespørgsler når linket er aktiveret gennem et eksplicit museklik eller en tastatur-handling.

en: If you disable this, Konqueror will stop interpreting the <i>window.open()</i> JavaScript command. This is useful if you regularly visit sites that make extensive use of this command to pop up ad banners.<br /><br /><b>Note:</b> Disabling this option might also break certain sites that require <i>window.open()</i> for proper operation. Use this feature carefully.
da: Hvis du deaktiverer dette, vil Konqueror holde op med at fortolke JavaScript-kommandoen <i>window.open()</i>. Det er nyttigt hvis du ofte besøger steder som bruger denne kommando til poppe reklamer op med.<br /><br /> <b>Bemærk:</b> Deaktivering af denne mulighed vil også ødelægge visningen af visse steder, som kræver <i>window.open()</i> for at virke rigtigt. Brug dette med omtanke.

en: Resize window:
da: Ændr størrelse på vindue:

en: Allow scripts to change the window size.
da: Tillad scripts at ændre vinduets størrelse.

en: Ignore
da: Ignorér

en: Ignore attempts of scripts to change the window size. The web page will <i>think</i> it changed the size but the actual window is not affected.
da: Ignorér scripts' forsøg på at ændre vinduets størrelse. Netsiden vil <i>tro</i> den ændrede størrelse men vinduet vil rent faktisk ikke være ændret.

en: Some websites change the window size on their own by using <i>window.resizeBy()</i> or <i>window.resizeTo()</i>. This option specifies the treatment of such attempts.
da: Nogle netsider ændrer vinduets størrelse ved at bruge <i>window.resizeBy()</i> eller <i>window.resizeTo()</i>. Dette angiver hvad der skal gøres i sådanne tilfælde.

en: Move window:
da: Flyt vindue:

en: Allow scripts to change the window position.
da: Tillad scripts at ændre vinduets position.

en: Ignore attempts of scripts to change the window position. The web page will <i>think</i> it moved the window but the actual position is not affected.
da: Ignorér scripts forsøg på at ændre vinduets position. Netsiden vil <i>tro</i> den flyttede vinduet, men rent faktisk er der ikke sket noget.

en: Some websites change the window position on their own by using <i>window.moveBy()</i> or <i>window.moveTo()</i>. This option specifies the treatment of such attempts.
da: Nogle netsider ændrer selv vinduets position ved at bruge <i>window.moveBy()</i> eller <i>window.moveTo()</i>. Dette angiver hvad der skal gøres i sådanne tilfælde.

en: Focus window:
da: Fokusér vindue:

en: Allow scripts to focus the window.
da: Tillad scripts at give vinduet fokus.

en: Ignore attempts of scripts to focus the window. The web page will <i>think</i> it brought the focus to the window but the actual focus will remain unchanged.
da: Ignorér scripts' forsøg på at give vinduet fokus. Netsiden vil <i>tro</i> den gav fokus til vinduet men rent faktisk vil der ikke være sket noget.

en: Some websites set the focus to their browser window on their own by using <i>window.focus()</i>. This usually leads to the window being moved to the front interrupting whatever action the user was dedicated to at that time. This option specifies the treatment of such attempts.
da: Nogle netsider sætter selv fokus til deres browser-vindue ved brug af <i>window.focus()</i>. Dette fører sædvanligvis til at vinduet bliver flyttet frem foran og afbryder det du var i gang med. Denne indstilling angiver hvad der skal gøres i sådanne tilfælde.

en: Modify status bar text:
da: Ændr statuslinjens tekst:

en: Allow scripts to change the text of the status bar.
da: Tillad scripts at ændre teksten på statuslinjen.

en: Ignore attempts of scripts to change the status bar text. The web page will <i>think</i> it changed the text but the actual text will remain unchanged.
da: Ignorér scripts' forsøg på at ændre teksten på statuslinjen. Netsiden vil <i>tro</i> den ændrede teksten men rent faktisk er teksten ikke ændret.

en: Some websites change the status bar text by setting <i>window.status</i> or <i>window.defaultStatus</i>, thus sometimes preventing displaying the real URLs of hyperlinks. This option specifies the treatment of such attempts.
da: Nogle netsider ændrer statuslinjens tekst ved at sætte <i>window.status</i> eller <i>window.defaultStatus</i>, hvilket sommetider forhindrer visning af de rigtige URL'er på hyperlink. Denne indstilling angiver hvad der skal gøres i sådanne tilfælde.

en: Konqueror Browsing Control Module
da: Konqueror browser-kontrolmodul

en: (c) 1999 - 2001 The Konqueror Developers
da: (c) 1999 - 2001 Konqueror-udviklerne

en: JavaScript access controls
    Per-domain policies extensions
da: JavaScript adgangskontrol
    Per-domæne politik udvidelser

en: <h2>JavaScript</h2>On this page, you can configure whether JavaScript programs embedded in web pages should be allowed to be executed by Konqueror.<h2>Java</h2>On this page, you can configure whether Java applets embedded in web pages should be allowed to be executed by Konqueror.<br /><br /><b>Note:</b> Active content is always a security risk, which is why Konqueror allows you to specify very fine-grained from which hosts you want to execute Java and/or JavaScript programs.
da: <h2>JavaScript</h2>På denne side kan du bestemme om JavaScript-programmerne indlejret i netsider skal tillades at blive udført af Konqueror.<h2>Java</h2>På denne side kan du bestemme om Java-programmer indlejret i netsider skal udføres af Konqueror.<br /><br /><b>Bemærk:</b>Aktivt indhold er altid en sikkerhedsrisiko, hvilket er grunden til at Konqueror tillader dig at angive meget nøjagtigt fra hvilke steder du ønsker at udføre Java- og/eller JavaScript-programmer.

[ctx: @title:window]
en: Domain-Specific Policies
da: Domænespecifikke politikker

en: &Host or domain name:
da: &Vært eller domænenavn:

en: Enter the name of a host (like www.kde.org) or a domain, starting with a dot (like .kde.org or .org)
da: Indtast navnet på en vært (såsom www.kde.org), eller et domæne begyndende med et punktum (såsom .kde.org eller .org)

en: You must first enter a domain name.
da: Du skal først angive et domænenavn.
