kfmclient - en to da translation catalogue (13 entries)

en: KDE tool for opening URLs from the command line
da: KDE-værktøj til at åbne URL'er fra kommandolinjen

en: Non interactive use: no message boxes
da: Ikke-interaktiv brug: ingen beskedfelter

en: Show available commands
da: Vis tilgængelige kommandoer

en: Command (see --commands)
da: Kommando (se --commands)

en: Arguments for command
da: Argumenter til kommandoen

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
da: Filerne/URL'erne som åbnes af programmet vil blive slettet efter brug

en: 
    Syntax:
da: 
    Syntaks:

en:   kfmclient openURL 'url' ['mimetype']
                # Opens a window showing 'url'.
                #  'url' may be a relative path
                #   or file name, such as . or subdir/
                #   If 'url' is omitted, $HOME is used instead.
da:   kfmclient openURL 'url' [mimetype]
                # Åbner et vindue som viser 'url'.
                #  'url' kan være en relativ sti
                #  eller et filnavn såsom . eller undermappe/
                #  Hvis 'url' udelades bruges $HOME i stedet.

en:             # If 'mimetype' is specified, it will be used to determine the
                #   component that Konqueror should use. For instance, set it to
                #   text/html for a web page, to make it appear faster
da:             # Hvis 'mimetype' er angivet, vil den blive brugt til at afgøre den
                #   komponent, som Konqueror skal bruge. Sæt den f.eks. til
                #   text/html for en netside, for at få den hurtigere frem

en:   kfmclient newTab 'url' ['mimetype']
                # Same as above but opens a new tab with 'url' in an existing Konqueror
                #   window on the current active desktop if possible.
da:   kfmclient newTab 'url' ['mimetype']
                # Samme som ovenfor men åbner et nyt faneblad med 'url' i et eksisterende Konqueror
                #   vindue på det skrivbebord der for øjeblikket er aktivt, om muligt.

en: Syntax error, not enough arguments
da: Syntaksfejl: For få argumenter

en: Syntax error, too many arguments
da: Syntaksfejl: For mange argumenter

en: Syntax error, unknown command '%1'
da: Syntaksfejl: Ukendt kommando "%1"
