konqueror - en to da translation catalogue (259 entries)

en: Web browser, file manager and document viewer.
da: Webbrowser, filhåndtering og dokumentfremviser.

en: (C) 1999-2016, The Konqueror developers
da: (c) 1999-2016, Konqueror-udviklerne

en: Current maintainer
da: Nuværende vedligeholder

en: Developer (framework, parts, JavaScript, I/O library) and former maintainer
da: Udvikler (skelet, parts, JavaScript, I/O-bibliotek) og tidligere vedligeholder

en: Developer (framework, parts)
da: Udvikler (skelet, parts)

en: Developer (framework)
da: Udvikler (skelet)

en: Developer
da: Udvikler

en: Developer (List views)
da: Udvikler (listevisninger)

en: Developer (List views, I/O library)
da: Udvikler (listevisninger, I/O-bibliotek)

en: Developer (HTML rendering engine)
da: Udvikler (HTML-visningsmaskine)

en: Developer (HTML rendering engine, I/O library)
da: Udvikler (HTML-visningsmaskine, I/O-bibliotek)

en: Developer (HTML rendering engine, I/O library, regression test framework)
da: Udvikler (HTML-visningsmaskine, I/O-bibliotek, regressionstest-skelet)

en: Developer (HTML rendering engine, JavaScript)
da: Udvikler (HTML-visningsmaskine, JavaScript)

en: Apple Safari Developers
da: Apple Safari-udviklerne

en: Developer (JavaScript)
da: Udvikler (JavaScript)

en: Developer (Java applets and other embedded objects)
da: Udvikler (Java-appletter og andre indlejrede objekter)

en: Developer (I/O library)
da: Udvikler (I/O-bibliotek)

en: Developer (Java applet support)
da: Udvikler (Java-programunderstøttelse)

en: Developer (Java 2 security manager support,
     and other major improvements to applet support)
da: Udvikler (understøttelse af Java 2-sikkerhedshåndtering,
    og andre større forbedringer af appletunderstøttelsen)

en: Developer (Netscape plugin support)
da: Udvikler (understøttelse af Netscape-plugins)

en: Developer (SSL, Netscape plugins)
da: Udvikler (SSl, Netscape-plugins)

en: Developer (I/O library, Authentication support)
da: Udvikler (I/O-bibliotek, godkendelsesunderstøttelse)

en: Graphics/icons
da: Grafik/ikoner

en: KFM author
da: KFM-udvikler

en: Developer (navigation panel framework)
da: Udvikler (skelet for navigationspanel)

en: Developer (misc stuff)
da: Udvikler (diverse)

en: Developer (AdBlock filter)
da: Udvikler (AdBlock-filter)

en: Start without a default window, when called without URLs
da: Start uden et standardvindue, når kaldet uden URL'er

en: Preload for later use. This mode does not support URLs on the command line
da: Forudindlæs til senere brug. Denne tilstand understøtter ikke URL'er på kommandolinjen

en: Profile to open (DEPRECATED, IGNORED)
da: Profil der skal åbnes (FORÆLDET, IGNORERES)

en: profile
da: profil

en: List available sessions
da: Liste over tilgængelige sessioner

en: Session to open
da: Session der skal åbnes

en: Mimetype to use for this URL (e.g. text/html or inode/directory)
da: Mime-type som skal bruges for denne URL, (f.eks. text/html eller inode/directory)

en: Part to use (e.g. khtml or kwebkitpart)
da: Part der skal bruges (f.eks. khtml eller kwebkitpart)

en: service
da: tjeneste

en: For URLs that point to files, opens the directory and selects the file, instead of opening the actual file
da: For URL'er der peger på filer, åbner mappen og vælger filen, i stedet for at åbne for en visning af filen

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
da: Filerne/URL'erne som åbnes af programmet vil blive slettet efter brug

en: Location to open
da: Placering som skal åbnes

en: no name
da: intet navn

en: Extensions
da: Udvidelser

en: There was an error loading the module %1.
    The diagnostics is:
    %2
da: Der skete en fejl ved indlæsning af modulet %1.
    Diagnosen er:
    %2

en: Checking this box on at least two views sets those views as 'linked'. Then, when you change directories in one view, the other views linked with it will automatically update to show the current directory. This is especially useful with different types of views, such as a directory tree with an icon view or detailed view, and possibly a terminal emulator window.
da: Ved at afkrydse dette felt på mindst to visninger sættes disse som 'linkede'. Når du så skifter mappe i den ene visning, vil den visning der er linket med den, automatisk blive opdateret til at vise denne mappe. Dette er specielt nyttigt med forskellige typer visninger såsom et mappetræ og en ikonvisning, og muligvis et terminalemulator-vindue.

en: Close View
da: Luk visning

en: Stalled
da: Hænger

en: Preview &in %1
da: Forhåndsvis &i %1

en: Show %1
da: Vis %1

[ctx: @title:window]
en: History
da: Historik

[ctx: @action:inmenu Parent of 'By Name' and 'By Date']
en: Sort
da: Sortér

en: <qt><center><b>%1</b></center><hr />Last visited: %2<br />First visited: %3<br />Number of times visited: %4</qt>
da: <qt><center><b>%1</b></center><hr />Sidst besøgt: %2<br />Først besøgt: %3<br />Antal gange besøgt: %4</qt>

en: Local
da: Lokal

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Open in New &Window
da: Åbn i nyt &vindue

en: Open in New Tab
da: Åbn i nyt faneblad

en: &Copy Link Address
da: &Kopiér linkadresse

en: &Remove Entry
da: &Fjern indgang

en: C&lear History
da: &Ryd historik

en: &Preferences...
da: &Indstillinger...

en: By &Name
da: Ved &navn

en: By &Date
da: Ved &dato

en: Search in history
da: Søg i historik

en: Do you really want to clear the entire history?
da: Vil du rydde hele historikken?

[ctx: @title:window]
en: Clear History?
da: Ryd historik?

[ctx: @title:tab]
en: Loading...
da: Indlæser...

en: Access denied
da: Adgang nægtet

en: Open File
da: Åbn fil

en: Canceled.
da: Annulleret.

en: This page contains changes that have not been submitted.
    Reloading the page will discard these changes.
da: Denne side indeholder ændringer der ikke er blevet indsendt.
    Genindlæsning af denne side vil kassere disse ændringer.

[ctx: @title:window]
en: Discard Changes?
da: Kassér ændringer?

en: &Discard Changes
da: &Kassér ændringer

en: Home Folder
da: Hjemmemappe

en: Home
da: Hjem

en: Navigate to your 'Home Folder'
da: Gå til din "Hjemmemappe"

en: Navigate to your local 'Home Folder'
da: Gå til din lokale "Hjemmemappe"

note: i18n: ectx: label, entry, group (UserSettings)
en: Home Page
da: Hjemmeside

en: Navigate to your 'Home Page'
da: Gå til din "Startside"

en: <html>Navigate to your 'Home Page'<br /><br />You can configure the location where this button takes you under <b>Settings -> Configure Konqueror -> General</b>.</html>
da: <html>Gå til din "Startside"<br /><br />Du kan indstille placeringen som denne knap bringer dig til, under <b>Indstillinger -> Indstil Konqueror -> Generelt</b>.</html>

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Detaching the tab will discard these changes.
da: Dette faneblad indeholder ændringer der ikke er blevet indsendt.
    Lukning af dette faneblad vil kassere disse ændringer.

en: This view contains changes that have not been submitted.
    Closing the view will discard these changes.
da: Denne visning indeholder ændringer der ikke er blevet indsendt.
    Lukning af denne visning vil kassere disse ændringer.

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Closing the tab will discard these changes.
da: Dette faneblad indeholder ændringer der ikke er blevet indsendt.
    Lukning af dette faneblad vil kassere disse ændringer.

en: Do you really want to close all other tabs?
da: Vil du virkelig lukke alle andre faneblade?

en: Close &Other Tabs
da: Luk de &andre faneblade

[ctx: @title:window]
en: Close Other Tabs Confirmation
da: Bekræftelse af at lukke de andre faneblade

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Closing other tabs will discard these changes.
da: Dette faneblad indeholder ændringer der ikke er blevet indsendt.
    Lukning af andre faneblade vil kassere disse ændringer.

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Reloading all tabs will discard these changes.
da: Dette faneblad indeholder ændringer der ikke er blevet indsendt.
    Genindlæsning af alle faneblade vil kassere disse ændringer.

[ctx: @title:window]
en: Enter Target
da: Indtast et mål

en: <qt><b>%1</b> is not valid</qt>
da: <qt><b>%1</b> er ikke gyldig</qt>

en: Copy selected files from %1 to:
da: Kopiér udvalgte filer fra %1 til:

en: Move selected files from %1 to:
da: Flyt udvalgte filer fra %1 til:

[ctx: This menu entry empties the closed items history]
en: Empty Closed Items History
da: Tøm historik for lukkede elementer

en: Save As...
da: Gem som...

en: Manage...
da: Håndtér...

en: New &Window
da: Nyt &vindue

en: &Duplicate Window
da: &Duplikér vindue

en: Send &Link Address...
da: Send &linkadresse...

en: S&end File...
da: S&end fil...

en: &Open Location
da: Å&bn placering

en: &Open File...
da: Å&bn fil...

en: &Find File...
da: &Find fil...

en: Lock to Current Location
da: Lås til nuværende placering

[ctx: This option links konqueror views]
en: Lin&k View
da: Li&nk visning

en: &Up
da: &Op

en: Closed Items
da: Lukkede elementer

en: Sessions
da: Sessioner

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Most Often Visited
da: Oftest besøgte

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Recently Visited
da: Besøgt for nylig

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Show History
da: Vis historik

en: Configure Extensions...
da: Indstil udvidelser...

en: Configure Spell Checking...
da: Indstil stavekontrol...

en: Split View &Left/Right
da: Opdel visning &lodret

en: Split View &Top/Bottom
da: Opdel visning &vandret

en: &New Tab
da: &Nyt faneblad

en: &Duplicate Current Tab
da: &Duplikér dette faneblad

en: Detach Current Tab
da: Frigør dette faneblad

en: &Close Active View
da: &Luk aktiv visning

en: Close Current Tab
da: Luk dette faneblad

en: Activate Next Tab
da: Aktivér næste faneblad

en: Activate Previous Tab
da: Aktivér forrige faneblad

en: Activate Tab %1
da: Aktivér faneblad %1

en: Move Tab Left
da: Flyt faneblad til venstre

en: Move Tab Right
da: Flyt faneblad til højre

en: Dump Debug Info
da: Dump fejlretningsinfo

en: &Reload
da: &Genindlæs

en: &Reload All Tabs
da: &Genindlæs alle faneblade

en: &Force Reload
da: &Tvungen genindlæsning

en: L&ocation:
da: &Sted:

en: Location Bar
da: Adresselinje

en: <html>Location Bar<br /><br />Enter a web address or search term.</html>
da: <html>Adresselinje<br /><br />Indtast en netadresse eller et søgeord.</html>

en: Clear Location Bar
da: Ryd adresselinje

en: <html>Clear Location bar<br /><br />Clears the contents of the location bar.</html>
da: <html>Ryd adresselinje<br /><br />Rydder adresselinjens indhold.</html>

en: &Bookmarks
da: &Bogmærker

en: Kon&queror Introduction
da: Kon&queror-introduktion

en: Go
da: Gå

en: <html>Go<br /><br />Goes to the page that has been entered into the location bar.</html>
da: <html>Kør<br /><br />Går til siden der er blevet indtastet i adresselinjen.</html>

en: <html>Enter the parent folder<br /><br />For instance, if the current location is file:/home/%1 clicking this button will take you to file:/home.</html>
da: <html>Indtast forældremappen<br /><br />For eksempel, hvis den aktuelle placering er file:/home/%1 vil klik på denne knap tage dig til file:/home. </html>

en: Enter the parent folder
da: Gå til din overmappe

en: Move backwards one step in the browsing history
da: Gå et skridt tilbage i browsinghistorikken

en: Move forward one step in the browsing history
da: Gå et skridt frem i browsinghistorikken

en: Move backwards one step in the closed tabs history
da: Gå et skridt tilbage i historikken over lukkede faneblade

en: <html>Reload the currently displayed document<br /><br />This may, for example, be needed to refresh web pages that have been modified since they were loaded, in order to make the changes visible.</html>
da: <html>Genindlæs det viste dokument<br /><br />Dette kan, for eksempel, være nødvendigt for at genopfriske netsider, der er blevet ændret siden de blev indlæst, for at gøre ændringerne synlige.</html>

en: Reload the currently displayed document
da: Genindlæs det viste dokument

en: <html>Reload all currently displayed documents in tabs<br /><br />This may, for example, be needed to refresh web pages that have been modified since they were loaded, in order to make the changes visible.</html>
da: <html>Genindlæs alle dokumenter der vises for øjeblikket i faneblade<br /><br /> Dette kan, for eksempel, være nødvendigt for at genopfriske netsider, der er blevet ændret siden de blev indlæst, for at gøre ændringerne synlige.</html>

en: Reload all currently displayed document in tabs
da: Genindlæs alle dokumenter der vises for øjeblikket i faneblade

en: <html>Stop loading the document<br /><br />All network transfers will be stopped and Konqueror will display the content that has been received so far.</html>
da: <html>Stop indlæsning af dokumentet<br /><br />Alle netværksoverførsler vil blive standset og Konqueror vil vise det indhold der er modtaget indtil videre.</html>

en: <html>Reload the currently displayed document<br /><br />This may, for example, be needed to refresh web pages that have been modified since they were loaded, in order to make the changes visible. Any images on the page are downloaded again, even if cached copies exist.</html>
da: <html>Genindlæs det viste dokument<br /><br />Dette kan, for eksempel, være nødvendigt for at genopfriske netsider, der er blevet ændret siden de blev indlæst, for at gøre ændringerne synlige. Alle billeder på siden downloades igen, selv hvis cachede kopier findes.</html>

en: Force a reload of the currently displayed document and any contained images
da: Gennemtving genindlæsning af det aktuelt viste dokument inklusiv alle billeder

en: Stop loading the document
da: Stop indlæsning af dokumentet

en: <html>Cut the currently selected text or item(s) and move it to the system clipboard<br /><br />This makes it available to the <b>Paste</b> command in Konqueror and other KDE applications.</html>
da: <html>Klip markeret tekst eller elementer ud og flyt det til systemets udklipsholder<br /><br />Dette gør den tilgængelig for <b>Indsæt</b>-kommanoden i Konqueror og andre KDE-programmer.</html>

en: Move the selected text or item(s) to the clipboard
da: Flyt markeret tekst eller elementer til udklipsholderen

en: <html>Copy the currently selected text or item(s) to the system clipboard<br /><br />This makes it available to the <b>Paste</b> command in Konqueror and other KDE applications.</html>
da: <html>Kopiér markeret tekst eller elementer ud og flyt det til systemets udklipsholder <br /><br />Dette gør det tilgængeligt for <b>Indsæt</b>-kommanoden i Konqueror og andre KDE-programmer.</html>

en: Copy the selected text or item(s) to the clipboard
da: Kopiér markeret tekst eller element til udklipsholderen

en: <html>Paste the previously cut or copied clipboard contents<br /><br />This also works for text copied or cut from other KDE applications.</html>
da: <html>Indsæt det tidligere klippede eller kopierede udklipsholderindhold<br /><br />Dette virker også for tekst kopieret eller klippet fra andre KDE-programmer.</html>

en: Paste the clipboard contents
da: Indsæt udklipsholderindholdet

en: <html>Print the currently displayed document<br /><br />You will be presented with a dialog where you can set various options, such as the number of copies to print and which printer to use.<br /><br />This dialog also provides access to special KDE printing services such as creating a PDF file from the current document.</html>
da: <html>Udskriv det viste dokument<br /><br />Du vil blive præsenteret for en dialog hvor du kan sætte forskellige tilvalg, såsom antallet af kopier der skal udskrives og hvilken printer der skal bruges.<br /><br />Denne dialog giver også adgang til specielle KDE-udskriftstjenester såsom at lave en PDF-fil af det aktuelle dokument.</html>

en: Print the current document
da: Udskriv dette dokument

en: A locked view cannot change folders. Use in combination with 'link view' to explore many files from one folder
da: En låst visning kan ikke skifte mappe. Brug i kombination med "Link visning" til at undersøge mange filer fra én mappe

en: Sets the view as 'linked'. A linked view follows folder changes made in other linked views.
da: Sætter visning som 'linket'. En linket visning følger mappeændringer udført i andre linkede vinduer.

en: Copy &Files...
da: Kopiér &filer...

en: M&ove Files...
da: F&lyt filer...

en: You have requested to open more than 20 bookmarks in tabs. This might take a while. Continue?
da: Du har anmodet om at åbne mere end 20 bogmærker i faneblade. Dette kan tage et stykke tid. Vil du fortsætte?

[ctx: @title:window]
en: Open bookmarks folder in new tabs
da: Åbn bogmærkemappe i nye faneblade

en: Open in T&his Window
da: Åbn i dette &vindue

en: Open the document in current window
da: Åbn dokumentet i dette vindue

en: Open the document in a new window
da: Åbn dokumentet i et nyt vindue

en: Open in &New Tab
da: Åbn i &nyt faneblad

en: Open the document in a new tab
da: Åbn dokument i et nyt faneblad

en: &Open With
da: Å&bn med

en: Open with %1
da: Åbn med %1

[ctx: @action:inmenu View]
en: &View Mode
da: &Visningstilstand

en: You have multiple tabs open in this window, are you sure you want to quit?
da: Du har flere faneblade åbne i dette vindue, vil du virkelig afslutte?

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
da: Bekræftelse

en: C&lose Current Tab
da: &Luk dette faneblad

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Closing the window will discard these changes.
da: Dette faneblad indeholder ændringer der ikke er blevet indsendt.
    Lukning af vinduet vil kassere disse ændringer.

en: This page contains changes that have not been submitted.
    Closing the window will discard these changes.
da: Denne side indeholder ændringer der ikke er blevet indsendt.
    Lukning af vinduet vil kassere disse ændringer.

en: Your sidebar is not functional or unavailable. A new entry cannot be added.
da: Dit sidepanel er ikke funktionelt eller utilgængeligt. En ny indgang kan ikke tilføjes.

[ctx: @title:window]
en: Web Sidebar
da: Netsidepanel

en: Add new web extension "%1" to your sidebar?
da: Tilføj ny netudvidelse "%1" til dit sidepanel?

en: Add
da: Tilføj

en: Do Not Add
da: Tilføj ikke

en: There appears to be a configuration error. You have associated Konqueror with %1, but it cannot handle this file type.
da: Der synes at være en forkert indstilling. Du har associeret Konqueror med %1, men den kan ikke klare denne filtype.

en: Your proxy configuration can't be used with the QtWebEngine HTML engine. No proxy will be used
    
     QtWebEngine only support a fixed proxy, so proxy auto-configuration (PAC) and Web Proxy Auto-Discovery protocol can't be used with QtWebEngine. If you need a proxy, please select the system proxy configuration or specify a proxy URL manually in the settings dialog. Do you want to change proxy settings now?
da: Din proxy-konfiguration kan ikke bruges sammen med HTML-motoren QtWebEngine. Der vil ikke blive brugt en proxy
    
     QtWebEngine understøtter kun en fast proxy, så proxy autokonfiguration (PAC) og Web Proxy Auto-Discovery-protokollerne kan ikke bruges med QtWebEngine. Hvis har brug for at bruge en proxy, så vælg venligst systemets proxy-konfiguration eller angiv en URL til din proxy manuelt i indstillingsdialogen. Vil du skifte proxy-indstillinger nu?

en: Don't use a proxy
da: Brug ikke en proxy

en: Show proxy configuration dialog
da: Vis konfigurationsdialog til proxy

en: Your proxy configuration can't be used with the QtWebEngine HTML engine because it doesn't support having different proxies for the HTTP and HTTPS protocols. Your current settings are:<p><b>HTTP proxy:</b> <tt>%1</tt></p><p><b>HTTPS proxy: </b><tt>%2</tt></p>What do you want to do?
da: Din proxy-konfiguration kan ikke bruges med HTML-motoren QtWebEngine fordi den ikke understøtter at have forskellige proxyer for HTTP- og HTTPS-protokollerne Dine aktuelle indstillinger er:<p><b>HTTP-proxy:</b> <tt>%1</tt></p><p><b>HTTPS-proxy: </b><tt>%2</tt></p>Hvad vil du gøre?

en: Use HTTP proxy (only this time)
da: Brug HTTP-proxy (kun denne gang)

en: Use HTTPS proxy (only this time)
da: Brug HTTPS-proxy (kun denne gang)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Save open &tabs and windows for easy retrieval
da: Gem åbne &faneblade og vinduer til nem genskabelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_pAllWindows)
en: A&ll open windows
da: &Alle åbne vinduer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_pCurrentWindow)
en: Onl&y current window
da: &Kun nuværende vindue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSessionName)
en: Session n&ame:
da: &Sessionsnavn:

[ctx: @title:window]
en: Manage Sessions
da: Håndtér sessioner

[ctx: @title:window]
en: Rename Session
da: Omdøb session

[ctx: @title:window]
en: Save Session
da: Gem session

en: A session with the name '%1' already exists, do you want to overwrite it?
da: En session med navnet "%1" findes allerede. Vil du overskrive den?

[ctx: @title:window]
en: Session exists. Overwrite?
da: Session findes. Overskriv?

[ctx: @action:button New session]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pNewButton)
en: New...
da: Ny...

[ctx: @action:button Save current session]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pSaveCurrentButton)
en: Save Current...
da: Gem nuværende...

[ctx: @action:button Rename session]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pRenameButton)
en: Rename...
da: Omdøb...

[ctx: @action:button Delete session]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pDeleteButton)
en: Delete
da: Slet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pOpenTabsInsideCurrentWindow) i18n: ectx: label, entry, group (Trash)
en: Open tabs inside current window
da: Åbn faneblade i aktuelt vindue

[ctx: @title:window]
en: Restore Session?
da: Genskab session?

en: Konqueror did not close correctly. Would you like to restore these previous sessions?
da: Konqueror lukkede ikke korrekt. Vil du genskabe de forrige sessioner?

[ctx: @tooltip:session list]
en: Uncheck the sessions you do not want to be restored
da: Afmarkér de sessioner du ikke vil genskabe

[ctx: @item:treewidget]
en: Window %1
da: Vindue %1

en: Do not ask again
da: Spørg ikke igen

[ctx: @action:button yes]
en: Restore Session
da: Genskab session

[ctx: @action:button no]
en: Do Not Restore
da: Genskab ikke

[ctx: @action:button ask later]
en: Ask Me Later
da: Spørg mig senere

[ctx: @info]
en: Close
da: Luk

en: Close
da: Luk

en: Error: %1
da: Fejl: %1

en: This bar contains the list of currently open tabs. Click on a tab to make it active. You can also use keyboard shortcuts to navigate through tabs. The text on the tab shows the content currently open in it; place your mouse over the tab to see the full title, in case it has been shortened to fit the tab width.
da: Denne linje indeholder en liste af de faneblade der er åbne for øjeblikket. Klik på et faneblad for at aktivere det. Du kan også bruge tastaturgenveje til at navigere gennem faneblade. Teksten på fanebladet viser indholdet der aktuelt er åbent i det. Placér musen over fanebladet for at se den fulde titel, hvis den er blevet forkortet for at passe med fanebladets bredde.

en: Open a new tab
da: Åbn et nyt faneblad

en: Close the current tab
da: Luk dette faneblad

en: &Duplicate Tab
da: &Duplikér faneblad

en: &Reload Tab
da: &Genindlæs faneblad

en: Other Tabs
da: &Andre faneblade

en: D&etach Tab
da: &Frigør faneblad

en: &Close Tab
da: &Luk faneblad

note: i18n: ectx: label, entry, group (UserSettings)
en: Start Page
da: Startside

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (UserSettings)
en: This is the URL of the web page where Konqueror will start from.
da: Dette er URL'en for den webside hvor Konqueror vil starte.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (UserSettings)
en: This is the URL of the web page where Konqueror will jump to when the \"Home\" button is pressed.
da: Dette er URL'en for den webside som Konqueror vil gå til når der trykkes på \"Hjem\"-knappen.

note: i18n: ectx: label, entry, group (UndoManagerSettings)
en: Maximum number of Closed Items
da: Maksimalt antal lukkede elementer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (UndoManagerSettings)
en: This sets the maximum number of closed items that will be stored in memory. This limit will not be surpassed.
da: Dette angiver det maksimale antal lukkede elementer, som vil blive gemt i hukommelsen. Denne grænse vil ikke blive overskredet.

note: i18n: ectx: label, entry, group (FMSettings)
en: Open folders in separate windows
da: Åbn mapper i separate vinduer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (FMSettings)
en: If this option is checked, Konqueror will open a new window when you open a folder, rather than showing that folder's contents in the current window.
da: Hvis denne indstilling er markeret, vil Konqueror åbne et nyt vindue, når du åbner en mappe, i stedet for at vise mappens indhold i det nuværende vindue.

note: i18n: ectx: label, entry, group (FMSettings)
en: Show file tips
da: Vis filtips

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (FMSettings)
en: Here you can control if, when moving the mouse over a file, you want to see a small popup window with additional information about that file
da: Her kan du styre, om du vil se et lille popop-vindue med yderligere information om filen, når du fører musen over en fil

note: i18n: ectx: label, entry, group (FMSettings)
en: Show previews in file tips
da: Forhåndsvisning i filtips

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (FMSettings)
en: Here you can control if you want the popup window to contain a larger preview for the file, when moving the mouse over it
da: Her kan du styre, om du ønsker at popop-vinduet skal indeholde en større forhåndsvisning af filen, når musen føres over den

note: i18n: ectx: label, entry, group (FMSettings)
en: Show 'Delete' menu entries which bypass the trashcan
da: Vis "Slet"-menupunkter som forbigår papirkurv

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (FMSettings)
en: Check this if you want 'Delete' menu commands to be displayed on the desktop and in the file manager's menus and context menus. You can always delete files when hidden by holding the Shift key while calling 'Move to Trash'.
da: Markér dette hvis du ønsker at menukommandoerne "Slet" skal vises på skrivebordet og i filhåndteringens menuer og kontekstmenuer. Du kan altid, når dette er skjult, ved at holde Skift-tasten nede mens "Flyt til papirkurv" kaldes.

note: i18n: ectx: label, entry, group (FMSettings) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (FMSettings)
en: Number of Open With items in the File menu
da: Antal "Åbn med"-elementer i filmenuen

note: i18n: ectx: label, entry, group (HTML Settings)
en: Standard font
da: Standardskrifttype

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (HTML Settings)
en: This is the font used to display text in Konqueror windows.
da: Dette er den skrifttype der bruges til at vise tekst i Konqueror-vinduer.

note: i18n: ectx: label, entry, group (HistorySettings)
en: Maximum number of history items per view
da: Maksimalt antal historikelementer pr. visning

note: i18n: ectx: label, entry, group (Trash)
en: Ask confirmation for deleting a file.
da: Bed om bekræftelse ved sletning af filer.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Trash)
en: This option tells Konqueror whether to ask for a confirmation when you delete a file without using the trash folder. Warning, deleted files can not be recovered, so it is recommended to leave this confirmation enabled.
da: Denne indstilling fortæller Konqueror om der skal bedes om bekræftelse når du sletter en fil uden at bruge papirkurvsmappen. Advarsel: Slettede filer kan ikke gendannes, så det anbefales at lade bekræftelse være aktiveret.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Trash)
en: Ask confirmation for move to trash
da: Bed om bekræftelse til flyt til papirkurv

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Trash)
en: This option tells Konqueror whether to ask for a confirmation when you move the file to your trash folder, from where it can be recovered very easily.
da: Denne indstilling fortæller Konqueror om der skal bedes om bekræftelse når du flytter filer til din papirkurvsmappe, hvorfra de let kan gendannes.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Trash)
en: If true, when opening a session from within the sessions dialog the tabs will be opened inside current window.
da: Ved åbning af en session fra sessionsdialogen vil fanebladene blive åbnet indeni det nuværende vindue, hvis dette er sandt.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
da: &Gå

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
da: Værk&tøjer

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
da: &Vindue

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
da: &Hjælp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolBar)
en: Extra Toolbar
da: Ekstra værktøjslinje

note: i18n: ectx: ToolBar (locationToolBar)
en: Location Toolbar
da: Adresseværktøjslinje

note: i18n: ectx: ToolBar (bookmarkToolBar)
en: Bookmark Toolbar
da: Bogmærkeværktøjslinje

en: Und&o: Closed Tab
da: F&ortryd: Lukket faneblad

en: Und&o: Closed Window
da: F&ortryd: Lukket faneblad

en: Und&o
da: F&ortryd

en: The page you are trying to view is the result of posted form data. If you resend the data, any action the form carried out (such as search or online purchase) will be repeated.
da: Den side du forsøger at vise er resultatet af en sendt formular. Hvis du gensender data, vil en vilkårlig udført handling (såsom søgning eller online-indkøb) blive gentaget.

[ctx: @title:window]
en: Warning
da: Advarsel

en: Resend
da: Send igen
