kcmkonqhtml - en to el translation catalogue (268 entries)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pShowMMBInTabs)
en: This will open a new tab instead of a new window in various situations, such as choosing a link or a folder with the middle mouse button.
el: Αυτό θα ανοίξει μια νέα καρτέλα αντί νέο παράθυρο σε διάφορες περιπτώσεις, όπως επιλέγοντας ένα δεσμό ή ένα φάκελο με το μεσαίο πλήκτρο του ποντικιού.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pShowMMBInTabs)
en: Open &links in new tab instead of in new window
el: Άνοιγμα &δεσμών σε νέα καρτέλα αντί σε νέο παράθυρο

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pPopupsWithinTabs)
en: Whether or not JavaScript popups if allowed shall open in a new tab or in a new window.
el: Αν τα αναδυόμενα παράθυρα JavaScript (αν είναι ενεργοποιημένα) θα ανοίγουν σε νέα καρτέλα ή σε νέο παράθυρο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pPopupsWithinTabs)
en: Open pop&ups in new tab instead of in new window
el: Άνοιγμα αναδυόμενων παραθύρων σε νέα καρτέ&λα αντί σε νέο παράθυρο

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pKonquerorTabforExternalURL)
en: When you click a URL in another KDE program or call kfmclient to open a URL, the current desktop will be searched for a non-minimized Konqueror and, if found, the URL opened as a new tab within it. Otherwise a new Konqueror window will be opened with the required URL.
el: Όταν πατάτε σε ένα URL σε κάποιο άλλο πρόγραμμα του KDE ή καλείτε το kfmclient για να ανοίξετε ένα URL, η τρέχουσα επιφάνεια εργασίας θα αναζητηθεί για έναν μη ελαχιστοποιημένο Konqueror και, αν βρεθεί κάποιος, το URL θα ανοιχτεί σαν μια νέα καρτέλα σε αυτόν. Αλλιώς ένα νέο παράθυρο Konqueror θα ανοιχτεί με το ζητούμενο URL.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pKonquerorTabforExternalURL)
en: Open as tab in existing Konqueror when URL is called externally
el: Άνοιγμα ως καρτέλα στο ήδη ανοιχτό παράθυρο του Konqueror όταν το URL καλείται εξωτερικά

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pNewTabsInBackground)
en: This will open a new tab in the background, instead of in the foreground.
el: Αυτό θα ανοίξει μια νέα καρτέλα στο παρασκήνιο αντί για το προσκήνιο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pNewTabsInBackground)
en: O&pen new tabs in the background
el: Άνοι&γμα νέων καρτελών στο παρασκήνιο

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pOpenAfterCurrentPage)
en: This will open a new tab opened from a page after the current tab, instead of after the last tab.
el: Αυτό θα ανοίξει μια νέα καρτέλα μετά την τρέχουσα καρτέλα αντί για μετά την τελευταία καρτέλα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pOpenAfterCurrentPage)
en: Open &new tab after current tab
el: Άνοιγμα &νέας καρτέλας μετά την τρέχουσα καρτέλα

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pDynamicTabbarHide)
en: This will display the tab bar only if there are two or more tabs. Otherwise it will always be displayed.
el: Αυτό θα προβάλλει τη γραμμή καρτελών μόνο όταν υπάρχουν δύο ή περισσότερες καρτέλες. Αλλιώς θα προβάλλεται πάντα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pDynamicTabbarHide)
en: Hide the tab bar when only one tab is open
el: Απόκρυψη της γραμμής καρτελών όταν μόνο μία καρτέλα είναι ανοικτή

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pPermanentCloseButton)
en: This will display close buttons inside each tab.
el: Θα εμφανίζεται το κουμπί κλεισίματος μέσα σε κάθε καρτέλα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pPermanentCloseButton)
en: &Show close button on tabs
el: &Εμφάνιση κουμπιού κλεισίματος στις καρτέλες

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pMiddleClickClose)
en: When you click on a tab using the middle mouse button or mouse wheel, it will close that tab.
el: Όταν κάνετε κλικ σε μια καρτέλα με το μεσαίο κουμπί του ποντικιού ή με το ροδάκι, η καρτέλα θα κλείσει.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pMiddleClickClose)
en: Middle-click on a tab to close it
el: Μεσαίο κλικ σε μια καρτέλα για το κλείσιμό της

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pTabConfirm)
en: This will ask you whether you are sure you want to close a window when it has multiple tabs opened in it.
el: Αυτό θα σας ρωτήσει αν είσαστε σίγουροι ότι θέλετε να κλείσετε ένα παράθυρο το οποίο περιέχει πολλές καρτέλες ανοικτές.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pTabConfirm)
en: Confirm &when closing windows with multiple tabs
el: Επιβεβαί&ωση κατά το κλείσιμο παραθύρων με πολλές καρτέλες

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pTabCloseActivatePrevious)
en: When checking this the previous used or opened tab will be activated when you close the current active tab instead of the one right to the current tab.
el: Αν αυτό είναι ενεργοποιημένο, όταν κλείσετε την τρέχουσα καρτέλα θα ενεργοποιηθεί η τελευταία χρησιμοποιημένη ή ανοικτή καρτέλα αντί αυτής που είναι αμέσως δεξιά της τρέχουσας καρτέλας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pTabCloseActivatePrevious)
en: Activate previously used tab when closing the current tab
el: Ενεργοποίηση της τελευταίας χρησιμοποιημένης καρτέλας όταν κλείσει η τρέχουσα

[ctx: @title:tab]
en: General
el: Γενικά

[ctx: @title:tab]
en: Fonts
el: Γραμματοσειρές

[ctx: @title:tab]
en: Stylesheets
el: Φύλλα στυλ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3_2)
en: Images
el: Εικόνες

en: A&utomatically load images
el: Α&υτόματη φόρτωση εικόνων

en: <html>If this box is checked, Konqueror will automatically load any images that are embedded in a web page. Otherwise, it will display placeholders for the images, and you can then manually load the images by clicking on the image button.<br />Unless you have a very slow network connection, you will probably want to check this box to enhance your browsing experience.</html>
el: <html>Αν αυτή η επιλογή είναι ενεργοποιημένη, ο Konqueror θα φορτώνει αυτόματα τις εικόνες που είναι ενσωματωμένες στις ιστοσελίδες. Αλλιώς, θα εμφανίζει δεσμευμένες θέσεις για τις εικόνες, και μπορείτε μετά να τις φορτώσετε πατώντας το κουμπί της εικόνας.<br />Εκτός αν έχετε πολύ αργή σύνδεση στο δίκτυο, μάλλον θα θέλετε να ενεργοποιήσετε αυτήν την επιλογή για να χαίρεστε πιο πολύ την περιήγησή σας.</html>

en: Dra&w frame around not completely loaded images
el: Εμ&φάνιση πλαισίου γύρω από εικόνες που δεν έχουν φορτωθεί πλήρως

en: <html>If this box is checked, Konqueror will draw a frame as a placeholder around images embedded in a web page that are not yet fully loaded.<br />You will probably want to check this box to enhance your browsing experience, especially if have a slow network connection.</html>
el: <html>Αν αυτό είναι ενεργοποιημένο, ο Konqueror θα εμφανίζει ένα πλαίσιο γύρω από τις εικόνες μιας ιστοσελίδας.<br />Ειδικά αν έχετε αργή σύνδεση στο δίκτυο, θα πρέπει να ενεργοποιήσετε αυτό το πλαίσιο για να βελτιώσετε την ποιότητα της περιήγησής σας.</html>

[ctx: animations]
en: Enabled
el: Ενεργοποιημένες

[ctx: animations]
en: Disabled
el: Απενεργοποιημένες

en: Show Only Once
el: Εμφάνιση μόνο μία φορά

en: <html>Controls how Konqueror shows animated images:<br /><ul><li><b>Enabled</b>: Show all animations completely.</li><li><b>Disabled</b>: Never show animations, show the starting image only.</li><li><b>Show only once</b>: Show all animations completely but do not repeat them.</li></ul></html>
el: <html>Ρυθμίζει το πως ο Konqueror εμφανίζει τις κινούμενες εικόνες:<br /><ul><li><b>Ενεργοποιημένη</b>: Εμφάνιση όλων των εφέ κίνησης.</li><li><b>Απενεργοποιημένη</b>: Ποτέ να μη γίνεται προβολή εφέ κίνησης, μόνο εμφάνιση της πρώτης εικόνας.</li><li><b>Εμφάνιση μόνο μία φορά</b>: Εμφάνιση όλων των εφέ κίνησης αλλά επανάληψη τους μόνο μία φορά.</li></ul></html>

en: A&nimations:
el: &Εφέ κίνησης:

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous
el: Διάφορα

[ctx: underline]
en: Enabled
el: Ενεργοποιημένη

[ctx: underline]
en: Disabled
el: Απενεργοποιημένη

en: Only on Hover
el: Μόνο κάτω από το ποντίκι

en: Und&erline links:
el: &Υπογράμμιση δεσμών:

en: <html>Controls how Konqueror handles underlining hyperlinks:<br /><ul><li><b>Enabled</b>: Always underline links</li><li><b>Disabled</b>: Never underline links</li><li><b>Only on Hover</b>: Underline when the mouse is moved over the link</li></ul><br /><i>Note: The site's CSS definitions can override this value.</i></html>
el: <html>Ρυθμίζει το πως ο Konqueror μεταχειρίζεται τους υπογραμμισμένους υπερδεσμούς:<br /><ul><li><b>Ενεργοποιημένη</b>: Πάντα να υπογραμμίζονται οι δεσμοί</li><li><b>Απενεργοποιημένη</b>: Ποτέ να μην υπογραμμίζονται οι δεσμοί</li><li><b>Μόνο κάτω από το ποντίκι</b>: Υπογράμμιση όταν το ποντίκι μετακινείται πάνω από το δεσμό</li></ul><br /><i>Σημείωση: Οι ορισμοί CSS της ιστοσελίδας μπορεί να υπερκαλύψουν αυτή τη ρύθμιση.</i></html>

en: When Efficient
el: Αν είναι εφικτό

[ctx: smooth scrolling]
en: Always
el: Πάντα

[ctx: soft scrolling]
en: Never
el: Ποτέ

en: S&mooth scrolling:
el: Ο&μαλή κύλιση:

en: <html>Determines whether Konqueror should use smooth steps to scroll HTML pages, or whole steps:<br /><ul><li><b>Always</b>: Always use smooth steps when scrolling.</li><li><b>Never</b>: Never use smooth scrolling, scroll with whole steps instead.</li><li><b>When Efficient</b>: Only use smooth scrolling on pages where it can be achieved with moderate usage of system resources.</li></ul></html>
el: <html>Καθορίζει αν ο Konqueror θα χρησιμοποιεί ομαλή κύλιση των σελίδων HTML , ή ολόκληρα βήματα κύλισης:<br /><ul><li><b>Πάντα</b>: Πάντα χρήση ομαλών βημάτων κατά την κύλιση.</li><li><b>Ποτέ</b>: Χωρίς χρήση ομαλής κύλισης, χρήση ολόκληρων βημάτων.</li><li><b>Αν είναι εφικτό</b>: Χρήση ομαλής κύλισης σε σελίδες όπου μπορεί αυτό να επιτευχθεί με μέση χρήση των πόρων του συστήματος.</li></ul></html>

en: <h1>Konqueror Fonts</h1>On this page, you can configure which fonts Konqueror should use to display the web pages you view.
el: <h1>Γραμματοσειρές του Konqueror</h1>Σε αυτήν τη σελίδα, μπορείτε να ρυθμίσετε ποιες γραμματοσειρές θα χρησιμοποιεί ο Konqueror για την εμφάνιση των ιστοσελίδων.

en: Font Si&ze
el: &Μέγεθος γραμματοσειράς

en: This is the relative font size Konqueror uses to display web sites.
el: Αυτό είναι το σχετικό μέγεθος γραμματοσειράς που χρησιμοποιεί ο Konqueror για την εμφάνιση των ιστοσελίδων.

en: M&inimum font size:
el: &Ελάχιστο μέγεθος γραμματοσειράς:

en: Konqueror will never display text smaller than this size,<br />overriding any other settings.
el: Ο Konqueror δε θα εμφανίσει ποτέ κείμενο μικρότερο από αυτό το μέγεθος, <br /> αγνοώντας οποιεσδήποτε άλλες ρυθμίσεις.

en: &Medium font size:
el: &Μεσαίο μέγεθος γραμματοσειράς:

en: S&tandard font:
el: &Τυπική γραμματοσειρά:

en: This is the font used to display normal text in a web page.
el: Αυτή είναι η γραμματοσειρά που χρησιμοποιείται για την εμφάνιση του κανονικού κειμένου σε μια ιστοσελίδα.

en: &Fixed font:
el: &Γραμματοσειρά σταθερού πλάτους:

en: This is the font used to display fixed-width (i.e. non-proportional) text.
el: Αυτή είναι η γραμματοσειρά που χρησιμοποιείται για την εμφάνιση κειμένου με σταθερό πλάτος.

en: S&erif font:
el: Γραμματοσειρά S&erif:

en: This is the font used to display text that is marked up as serif.
el: Αυτή είναι η γραμματοσειρά που χρησιμοποιείται για την εμφάνιση του κειμένου που είναι σημειωμένο σαν serif.

en: Sa&ns serif font:
el: Γραμματοσειρά Sa&ns serif:

en: This is the font used to display text that is marked up as sans-serif.
el: Αυτή είναι η γραμματοσειρά που χρησιμοποιείται για την εμφάνιση του κειμένου που είναι σημειωμένο σαν sans-serif.

en: C&ursive font:
el: Γραμματοσειρά C&ursive:

en: This is the font used to display text that is marked up as italic.
el: Αυτή είναι η γραμματοσειρά που χρησιμοποιείται για την εμφάνιση του κειμένου που είναι σημειωμένο σαν πλάγιο.

en: Fantas&y font:
el: Γραμματοσειρά Fantas&y:

en: This is the font used to display text that is marked up as a fantasy font.
el: Αυτή είναι η γραμματοσειρά που χρησιμοποιείται για την εμφάνιση του κειμένου που είναι σημειωμένο σαν fantasy.

en: Font &size adjustment for this encoding:
el: Προσαρμογή &μεγέθους γραμματοσειράς γι' αυτή την κωδικοποίηση:

en: Use Language Encoding
el: Χρήση κωδικοποίησης γλώσσας

en: Default encoding:
el: Προκαθορισμένη κωδικοποίηση:

en: Select the default encoding to be used; normally, you will be fine with 'Use language encoding' and should not have to change this.
el: Επιλέξτε την προκαθορισμένη κωδικοποίηση που θα χρησιμοποιηθεί. Κανονικά, θα είστε εντάξει, με το 'Χρήση κωδικοποίησης γλώσσας' και δε θα χρειαστεί να την αλλάξετε.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, CSSConfigWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, CSSCustomDialog)
en: <b>Stylesheets</b><p>See http://www.w3.org/Style/CSS for further information on cascading style sheets.</p>
el: <b>Φύλλα στυλ</b><p>Δείτε το http://www.w3.org/Style/CSS για περισσότερες πληροφορίες για τα διαδοχικά φύλλα στυλ.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, ButtonGroup1)
en: <b>Stylesheets</b><p>Use this groupbox to determine how Konqueror will render style sheets.</p>
el: <b>Φύλλα στυλ</b><p>Χρησιμοποιήστε αυτό το παράθυρο για να καθορίσετε το πως ο Konqueror θα εμφανίζει τα φύλλα στυλ.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup1)
en: Stylesheets
el: Φύλλα στυλ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, useDefault)
en: <b>Use default stylesheet</b><p>Select this option to use the default stylesheet.</p>
el: <b>Χρήση του προκαθορισμένου φύλλου στυλ</b><p> Με αυτή την επιλογή μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το προκαθορισμένο φύλλο στυλ.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useDefault)
en: Us&e default stylesheet
el: &Χρήση του προκαθορισμένου φύλλου στυλ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, useUser)
en: <b>Use user-defined stylesheet</b><p>If this box is checked, Konqueror will try to load a user-defined style sheet as specified in the location below. The style sheet allows you to completely override the way web pages are rendered in your browser. The file specified should contain a valid style sheet (see http://www.w3.org/Style/CSS for further information on cascading style sheets).</p>
el: <b>Χρήση φύλλου στυλ καθορισμένου από το χρήστη</b><p>Αν αυτό το πλαίσιο είναι ενεργοποιημένο, ο Konqueror θα προσπαθήσει να φορτώσει ένα φύλλο στυλ που είναι καθορισμένο από το χρήστη και βρίσκεται στην παρακάτω τοποθεσία. Το φύλλο στυλ, σας επιτρέπει να παρακάμψετε τελείως τον τρόπο με τον οποίο οι ιστοσελίδες εμφανίζονται στον περιηγητή σας. Το αρχείο που ορίζεται πρέπει να περιέχει ένα έγκυρο φύλλο στυλ (δείτε το http://www.w3.org/Style/CSS για περισσότερες πληροφορίες για τα διαδοχικά φύλλα στυλ).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useUser)
en: Use &user-defined stylesheet
el: Χρήση φύλλου στυλ καθορισμένου από το &χρήστη

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, useAccess)
en: <b>Use accessibility stylesheet</b><p>Selecting this option will allow you to define a default font, font size, and font color with a few simple clicks of the mouse. Simply wander over to the Customize... dialog and pick out your desired options.</p>
el: <b>Χρήση φύλλου στυλ προσιτότητας</b><p>Χρησιμοποιώντας αυτή την επιλογή μπορείτε να ορίσετε μια προσαρμοσμένη γραμματοσειρά, μέγεθος γραμματοσειράς, και χρώμα γραμματοσειράς με μερικά μόνο κλικ του ποντικιού. Απλά περιηγηθείτε σε αυτή την καρτέλα και επιλέξτε τις επιθυμητές επιλογές σας.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useAccess)
en: U&se accessibility stylesheet
el: &Χρήση φύλλου στυλ προσιτότητας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, customize)
en: Custom&ize...
el: Πρ&οσαρμογή...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, GroupBox7)
en: <b>Font family</b><p>A font family is a group of fonts that resemble one another, with family members that are e.g. bold, italic, or any number of the above.</p>
el: <b>Οικογένεια γραμματοσειράς</b><p>Μια οικογένεια γραμματοσειράς είναι μια ομάδα γραμματοσειρών που μοιάζουν μεταξύ τους, με τα μέλη της οικογένειας να είναι π.χ. έντονο, πλάγιο, ή οποιοσδήποτε αριθμός από τα παραπάνω.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox7)
en: Font Family
el: Οικογένεια γραμματοσειράς

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtBaseFontFamily)
en: Base family:
el: Βασική οικογένεια:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QFontComboBox, fontFamily)
en: <p>This is the currently selected font family</p>
el: <p>Αυτή είναι η τρέχουσα επιλεγμένη οικογένεια γραμματοσειράς</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, sameFamily)
en: <b>Use same family for all text</b><p>Select this option to override custom fonts everywhere in favor of the base font.</p>
el: <b>Χρήση της ίδιας οικογένειας για όλα τα κείμενα</b><p>Με αυτή την επιλογή μπορείτε να παρακάμψετε τις προσαρμοσμένες γραμματοσειρές παντού προς όφελος της βασικής γραμματοσειράς.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sameFamily)
en: Use same family for all text
el: Χρήση της ίδιας οικογένειας για όλα τα κείμενα

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: Font Size
el: Μέγεθος γραμματοσειράς

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtFontsize)
en: Base font si&ze:
el: Μέ&γεθος γραμματοσειράς βάσης:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, dontScale)
en: <b>Use same size for all elements</b><p>Select this option to override custom font sizes in favor of the base font size. All fonts will be displayed in the same size.</p>
el: <b>Χρήση ίδιου μεγέθους για όλα τα στοιχεία</b><p>Με αυτή την επιλογή μπορείτε να παρακάμψετε τα προκαθορισμένα μεγέθη των γραμματοσειρών προς όφελος του βασικού μεγέθους γραμματοσειράς. Όλες οι γραμματοσειρές θα εμφανίζονται με το ίδιο μέγεθος.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dontScale)
en: &Use same size for all elements
el: &Χρήση ίδιου μεγέθους για όλα τα στοιχεία

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup2)
en: Colors
el: Χρώματα

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, blackOnWhite)
en: <b>Black on White</b><p>This is what you normally see.</p>
el: <b>Μαύρο πάνω σε άσπρο</b><p>Αυτό είναι που βλέπετε συνήθως.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, blackOnWhite)
en: &Black on white
el: &Μαύρο πάνω σε άσπρο

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, whiteOnBlack)
en: <b>White on Black</b><p>This is your classic inverse color scheme.</p>
el: <b>Άσπρο πάνω σε μαύρο</b><p>Αυτό είναι το κλασικό αντίστροφο θέμα χρωμάτων.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, whiteOnBlack)
en: &White on black
el: Ά&σπρο πάνω σε μαύρο

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, customColor)
en: <b>Custom</b><p>Select this option to define a custom color for the default font.</p>
el: <b>Προσαρμοσμένο</b><p>Με αυτή την επιλογή μπορείτε να ορίσετε ένα χρώμα για την προκαθορισμένη γραμματοσειρά.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customColor)
en: Cus&tom
el: Προσαρμοσμέ&νο

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, txtBackground)
en: <b>Background</b><p>This background color is the one displayed behind the text by default. A background image will override this.</p>
el: <b>Φόντο</b><p>Αυτό το χρώμα φόντου είναι το χρώμα που εμφανίζεται πίσω από το κείμενο. Μια εικόνα φόντου θα το παρακάμψει.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtBackground)
en: Bac&kground:
el: &Φόντο:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, backgroundColorButton)
en: <b>Background</b><p>Behind this door lays the ability to choose a custom default background.</p>
el: <b>Φόντο</b><p>Πίσω από αυτή την πόρτα βρίσκεται η δυνατότητα επιλογής ενός προσαρμοσμένου προκαθορισμένου φόντου.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, sameColor)
en: <b>Use same color for all text</b><p>Select this option to apply your chosen color to the default font as well as any custom fonts as specified in a stylesheet.</p>
el: <b>Χρήση ίδιου χρώματος για όλα τα κείμενα</b><p>Με αυτή την επιλογή μπορείτε να εφαρμόσετε το επιλεγμένο χρώμα σας στη προκαθορισμένη γραμματοσειρά καθώς και σε κάθε γραμματοσειρά που είναι ορισμένη σε ένα φύλλο στυλ.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sameColor)
en: Use same color for all text
el: Χρήση ίδιου χρώματος για όλα τα κείμενα

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, txtForeground) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, foregroundColorButton)
en: <b>Foreground color</b><p>The foreground color is the color that the text is drawn in.</p>
el: <b>Χρώμα προσκηνίου</b><p>Το χρώμα προσκηνίου είναι το χρώμα πάνω στο οποίο εμφανίζεται το κείμενο.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtForeground)
en: &Foreground:
el: Πρ&οσκήνιο:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, GroupBox3_2)
en: <b>Images</b>
el: <b>Εικόνες</b>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, hideImages)
en: <b>Suppress images</b><p>Selecting this will prevent Konqueror from loading images.</p>
el: <b>Απόκρυψη εικόνων</b><p>Επιλέγοντας αυτό θα εμποδίσετε τον Konqueror από τη φόρτωση εικόνων.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideImages)
en: &Suppress images
el: Απόκρυ&ψη εικόνων

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, hideBackground)
en: <b>Suppress background images</b><p>Selecting this option will prevent Konqueror from loading background images.</p>
el: <b>Απόκρυψη εικόνων φόντου</b><p>Με αυτή την επιλογή θα εμποδίσετε τον Konqueror από τη φόρτωση εικόνων φόντου.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideBackground)
en: Suppress background images
el: Απόκρυψη εικόνων φόντου

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewBox)
en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: <h1>Konqueror Stylesheets</h1> This module allows you to apply your own color and font settings to Konqueror by using stylesheets (CSS). You can either specify options or apply your own self-written stylesheet by pointing to its location.<br /> Note that these settings will always have precedence before all other settings made by the site author. This can be useful to visually impaired people or for web pages that are unreadable due to bad design.
el: <h1>Φύλλα στυλ Konqueror</h1> Αυτό το άρθρωμα σας επιτρέπει να εφαρμόσετε τις δικές σας ρυθμίσεις για τα χρώματα και τις γραμματοσειρές στον Konqueror με τη χρήση φύλλων στυλ (CSS). Μπορείτε είτε να ρυθμίσετε επιλογές είτε να εφαρμόσετε το δικό σας φύλλο στυλ με το να ορίσετε την τοποθεσία του.<br /> Σημειώστε ότι αυτές οι ρυθμίσεις θα υπερισχύουν όλων των άλλων ρυθμίσεων που έγιναν από το συγγραφέα της ιστοσελίδας. Αυτό μπορεί να είναι χρήσιμο για τους ανθρώπους με μειωμένη όραση ή για ιστοσελίδες που η ανάγνωσή τους είναι δύσκολη λόγω κακού σχεδιασμού.

en: <html>
    <head>
    <style>
    <!--
    %1
    -->
    </style>
    </head>
    <body>
    <h1>Heading 1</h1>
    <h2>Heading 2</h2>
    <h3>Heading 3</h3>
    
    <p>User-defined stylesheets allow increased
    accessibility for visually handicapped
    people.</p>
    
    </body>
    </html>
el: <html>
    <head>
    <style>
    <!--
    %1
    -->
    </style>
    </head>
    <body>
    <h1>Κεφαλίδα 1</h1>
    <h2>Κεφαλίδα 2</h2>
    <h3>Κεφαλίδα 3</h3>
    
    <p>Τα ορισμένα από το χρήστη φύλλα αισθητικής
    επικάλυψης επιτρέπουν αυξημένη προσβασιμότητα
    σε ανθρώπους με μειωμένη όραση.</p>
    
    </body>
    </html>

en: Host/Domain
el: Υπολογιστής/Τομέας

en: Policy
el: Πολιτική

en: &New...
el: &Νέo...

en: Chan&ge...
el: Αλλα&γή...

en: De&lete
el: Διαγραφ&ή

en: &Import...
el: Εισαγ&ωγή...

en: &Export...
el: Ε&ξαγωγή...

en: Click on this button to manually add a host or domain specific policy.
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για να προσθέσετε μόνοι σας μια ειδική πολιτική για υπολογιστή ή τομέα.

en: Click on this button to change the policy for the host or domain selected in the list box.
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για να αλλάξετε την πολιτική για τον επιλεγμένο υπολογιστή ή τομέα σε αυτό το πλαίσιο λίστας.

en: Click on this button to delete the policy for the host or domain selected in the list box.
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για να διαγράψετε την πολιτική για τον επιλεγμένο υπολογιστή ή τομέα σε αυτό το πλαίσιο λίστας.

en: You must first select a policy to be changed.
el: Πρέπει πρώτα να επιλέξετε μια πολιτική για να τροποποιηθεί.

en: You must first select a policy to delete.
el: Πρέπει πρώτα να επιλέξετε μια πολιτική για να διαγραφεί.

en: Use Global
el: Χρήση καθολικής

en: Accept
el: Αποδοχή

en: Reject
el: Απόρριψη

en: Enable filters
el: Ενεργοποίηση φίλτρων

en: Hide filtered images
el: Απόκρυψη φιλτραρισμένων εικόνων

en: Manual Filter
el: Χειροκίνητο φίλτρο

en: Search:
el: Αναζήτηση:

en: <qt>Filter expression (e.g. <tt>http://www.example.com/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">more information</a>):
el: <qt>Έκφραση φίλτρου (π.χ. <tt>http://www.example.com/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">περισσότερες πληροφορίες</a>):

en: Automatic Filter
el: Αυτόματο φίλτρο

en: Automatic update interval:
el: Χρονικό διάστημα αυτόματης ενημέρωσης:

en:  day |  days
el[0]:  ημέρα
el[1]:  ημέρες

en: Insert
el: Εισαγωγή

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Import...
el: Εισαγωγή...

en: Export...
el: Εξαγωγή...

en: <qt>More information on <a href="importhelp">import format</a>, <a href="exporthelp">export format</a>
el: <qt>Περισσότερες πληροφορίες για <a href="importhelp">μορφή εισαγωγής</a>, <a href="exporthelp">μορφή εξαγωγής</a>

en: Enable or disable AdBlocK filters. When enabled, a set of URL expressions should be defined in the filter list for blocking to take effect.
el: Ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση των φίλτρων AdBlocK. Όταν ενεργοποιηθεί, θα πρέπει να οριστεί, στη λίστα των φίλτρων, ένα σύνολο διευθύνσεων ώστε να αρχίσει να λειτουργεί το μπλοκάρισμα.

en: When enabled blocked images will be removed from the page completely, otherwise a placeholder 'blocked' image will be used.
el: Όταν ενεργοποιηθεί, οι μπλοκαρισμένες εικόνες θα αφαιρεθούν εντελώς από τη σελίδα αλλιώς θα χρησιμοποιηθεί ένα πλαίσιο ένδειξης θέσης με τη σήμανση 'μπλοκαρισμένη' εικόνα.

en: This is the list of URL filters that will be applied to all embedded images and media objects.
el: Αυτή είναι η λίστα των φίλτρων διευθύνσεων που θα εφαρμοστούν σε όλες τις ενσωματωμένες εικόνες και όλα τα αντικείμενα των μέσων.

en: <qt><p>Enter an expression to filter. Filters can be defined as either:<ul><li>a shell-style wildcard, e.g. <tt>http://www.example.com/ads*</tt>, the wildcards <tt>*?[]</tt> may be used</li><li>a full regular expression by surrounding the string with '<tt>/</tt>', e.g. <tt>/\/(ad|banner)\./</tt></li></ul><p>Any filter string can be preceded by '<tt>@@</tt>' to whitelist (allow) any matching URL, which takes priority over any blacklist (blocking) filter.
el: <qt><p>Εισάγετε μια έκφραση για φιλτράρισμα. Τα φίλτρα μπορούν να οριστούν ως εξής:<ul><li>ένα σύμβολο υποκατάστασης τύπου γραμμής εντολών, π.χ. <tt>http://www.example.com/ads*</tt>, μπορούν να χρησιμοποιηθούν τα σύμβολα υποκατάστασης <tt>*?[]</tt></li><li>μια πλήρης κανονική έκφραση περιστοιχίζοντας τη συμβολοσειρά με «<tt>/</tt>», π.χ. <tt>/\/(ad|banner)\./</tt></li></ul><p>Σε οποιοδήποτε φίλτρο, αν προηγηθεί το «<tt>@@</tt>» όλα τα URL που ταιριάζουν προστίθενται στη λευκή λίστα (επιτρεπόμενα), η οποία είναι σε προτεραιότητα σε σχέση με τα φίλτρα στη μαύρη λίστα (φραγή).

en: <qt><p>The filter import format is a plain text file. Blank lines, comment lines starting with '<tt>!</tt>' and the header line <tt>[AdBlock]</tt> are ignored. Any other line is added as a filter expression.
el: <qt><p>Η μορφή εισαγωγής είναι ένα απλό αρχείο κειμένου. Κενές γραμμές, γραμμές σχολίων ξεκινώντας με '<tt>!</tt>' και η γραμμή της κεφαλίδας <tt>[AdBlock]</tt> αγνοούνται. Οποιαδήποτε άλλη γραμμή προστίθεται ως έκφραση του φίλτρου.

en: <qt><p>The filter export format is a plain text file. The file begins with a header line <tt>[AdBlock]</tt>, then all of the filters follow each on a separate line.
el: <qt><p>Η μορφή εξαγωγής είναι ένα απλό αρχείο κειμένου. Το αρχείο ξεκινάει με  την κεφαλίδα  <tt>[AdBlock]</tt>, και μετά ακολουθούν όλα τα φίλτρα σε ξεχωριστές γραμμές.

en: Import Filters
el: Φίλτρα εισαγωγής

en: Export Filters
el: Φίλτρα εξαγωγής

en: <h1>Konqueror AdBlocK</h1> Konqueror AdBlocK allows you to create a list of filters that are checked against linked images and frames. URL's that match are either discarded or replaced with a placeholder image.
el: <h1>AdBlocK του Konqueror </h1> Το AdBlocK του Konqueror σας επιτρέπει να δημιουργήσετε μία λίστα φίλτρων που ελέγχουν τις εικόνες και τα πλαίσια μιας ιστοσελίδας. Οι URL's που ταιριάζουν είτε απορρίπτονται εντελώς ή αντικαθίστανται με μία εικόνα πλαισίου ένδειξης θέσης.

en: Name
el: Όνομα

en: Tabbed Browsing
el: Περιήγηση με καρτέλες

[ctx: The user chose to use a custom start page but left the corresponding field empty]
en: Please, insert the custom start page
el: Δώστε την προασαρμοσμένη αρχική σελίδα

[ctx: @label:listbox]
en: When &Konqueror starts:
el: Όταν εκκινείται ο &Konqueror:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show Introduction Page
el: Εμφάνιση εισαγωγικής σελίδας

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show My Start Page
el: Εμφάνιση της αρχικής σελίδας μου

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show Blank Page
el: Εμφάνιση κενής σελίδας

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show My Bookmarks
el: Εμφάνιση των σελιδοδεικτών μου

[ctx: @title:window]
en: Select Start Page
el: Επιλογή αρχικής σελίδας

en: This is the URL of the web page Konqueror will show when starting.
el: Αυτό είναι το URL της σελίδας την οποία ο Konqueror θα εμφανίσει στην έναρξη

en: Home page:
el: Αρχική σελίδα:

[ctx: @title:window]
en: Select Home Page
el: Επιλογή αρχικής σελίδας

en: This is the URL of the web page where Konqueror will jump to when the "Home" button is pressed.
el: Αυτό είναι το URL όπου ο Konqueror θα πηγαίνει όταν πατήσετε το κουμπί "Σπίτι".

en: Default web browser engine:
el: Προκαθορισμένη μηχανή περιήγησης ιστού:

en: When splitting a view
el: Όταν διαιρείται μια προβολή

en: Always duplicate current view
el: Πάντα να διπλασιάζεται η τρέχουσα προβολή

en: Duplicate current view only for local files
el: Να διπλασιάζεται η τρέχουσα προβολή μόνο για τοπικά αρχεία

en: <h1>Konqueror Browser</h1> Here you can configure Konqueror's browser functionality. Please note that the file manager functionality has to be configured using the "File Manager" configuration module. You can make some settings how Konqueror should handle the HTML code in the web pages it loads. It is usually not necessary to change anything here.
el: <h1>Περιηγητής Konqueror</h1> Εδώ μπορείτε να ρυθμίσετε τη λειτουργία του περιηγητή Konqueror. Παρακαλώ σημειώστε ότι η λειτουργία του διαχειριστή αρχείων πρέπει να ρυθμιστεί χρησιμοποιώντας το άρθρωμα ελέγχου "Διαχειριστής αρχείων". Μπορείτε να κάνετε μερικές ρυθμίσεις για το πως ο Konqueror θα χειρίζεται τον κώδικα HTML στις ιστοσελίδες που φορτώνει. Συνήθως δεν είναι απαραίτητο να αλλάξετε κάτι εδώ.

en: Boo&kmarks
el: Σελιδοδεί&κτες

en: Ask for name and folder when adding bookmarks
el: Ερώτηση για όνομα και φάκελο όταν γίνεται προσθήκη σελιδοδείκτη

en: If this box is checked, Konqueror will allow you to change the title of the bookmark and choose a folder in which to store it when you add a new bookmark.
el: Αν αυτή η επιλογή είναι ενεργοποιημένη, ο Konqueror θα σας επιτρέπει να αλλάξετε τον τίτλο του σελιδοδείκτη και να επιλέξετε ένα φάκελο στον οποίο θα τον αποθηκεύσει όταν κάνετε προσθήκη νέου σελιδοδείκτη.

en: Show only marked bookmarks in bookmark toolbar
el: Εμφάνιση μόνο μαρκαρισμένων σελιδοδεικτών στη γραμμή εργαλείων

en: If this box is checked, Konqueror will show only those bookmarks in the bookmark toolbar which you have marked to do so in the bookmark editor.
el: Αν αυτή η επιλογή είναι ενεργοποιημένη, ο Konqueror  θα εμφανίζει στη γραμμή εργαλείων μόνο εκείνους τους σελιδοδείκτες τους οποίους έχετε μαρκάρει στον επεξεργαστή σελιδοδεικτών.

en: Form Com&pletion
el: Συμ&πλήρωση φόρμας

en: If this box is checked, Konqueror will remember the data you enter in web forms and suggest it in similar fields for all forms.
el: Αν αυτό είναι ενεργοποιημένο, ο Konqueror θα θυμάται τα δεδομένα που δίνετε σε φόρμες ιστού και θα τα προτείνει σε παρόμοια πεδία για όλες τις φόρμες.

en: &Maximum completions:
el: &Μέγιστες συμπληρώσεις:

en: Here you can select how many values Konqueror will remember for a form field.
el: Εδώ μπορείτε να διαλέξετε το πλήθος των τιμών που θα θυμάται ο Konqueror για ένα πεδίο φόρμας.

en: Mouse Beha&vior
el: Συμπεριφορά &ποντικιού

en: Chan&ge cursor over links
el: Αλλα&γή του δρομέα πάνω από δεσμούς

en: If this option is set, the shape of the cursor will change (usually to a hand) if it is moved over a hyperlink.
el: Αν αυτή επιλογή ενεργοποιηθεί, το σχήμα του ποντικιού θα αλλάζει (συνήθως σε ένα χέρι), αν βρεθεί πάνω από έναν υπερδεσμό.

en: M&iddle click opens URL in selection
el: Το μεσαίο κλ&ικ ανοίγει το επιλεγμένο URL

en: If this box is checked, you can open the URL in the selection by middle clicking on a Konqueror view.
el: Αν αυτό είναι ενεργοποιημένο, μπορείτε να ανοίξετε το επιλεγμένο URL κάνοντας μεσαίο κλικ σε μία προβολή του Konqueror.

en: Right click goes &back in history
el: Το δεξί κλικ πάει &πίσω στο ιστορικό

en: If this box is checked, you can go back in history by right clicking on a Konqueror view. To access the context menu, press the right mouse button and move.
el: Αν αυτό αυτό είναι ενεργοποιημένο, μπορείτε να πάτε πίσω στο ιστορικό κάνοντας δεξί κλικ σε ένα παράθυρο του Konqueror. Για να προσπελάσετε το σχετικό μενού πατήστε το δεξί πλήκτρο του ποντικιού και μετακινηθείτε.

en: Allow automatic delayed &reloading/redirecting
el: Επιτρέπεται η καθυστερημένη &επαναφόρτωση/ανακατεύθυνση

en: Some web pages request an automatic reload or redirection after a certain period of time. By unchecking this box Konqueror will ignore these requests.
el: Μερικές ιστοσελίδες ζητάνε μια αυτόματη επαναφόρτωση ή ανακατεύθυνση μετά από την πάροδο ενός χρονικού διαστήματος. Απενεργοποιώντας αυτό το πλαίσιο ο Konqueror θα αγνοήσει αυτές τις αιτήσεις.

en: Enable Access Ke&y activation with Ctrl key
el: Ενεργοποίηση των &Πλήκτρων πρόσβασης με το πλήκτρο Ctrl

en: Pressing the Ctrl key when viewing webpages activates Access Keys. Unchecking this box will disable this accessibility feature. (Konqueror needs to be restarted for this change to take effect.)
el: Πατώντας το πλήκτρο Ctrl κατά την εμφάνιση ιστοσελίδων ενεργοποιείτε τα Πλήκτρα πρόσβασης. Απενεργοποιώντας αυτήν την επιλογή θα αναιρέσετε την προσβασιμότητα αυτού του χαρακτηριστικού. (Θα πρέπει να γίνει επανεκκίνηση του Konqueror για να εφαρμοστεί η αλλαγή)

en: Send the DNT header to tell web sites you do not want to be tracked
el: Αποστολή των επικεφαλίδων DNT (Do Not Track) για να πείτε στις ιστοσελίδες ότι δεν επιθυμείτε την ιχνηλάτηση

en: Check this box if you want to inform a web site that you do not want your web browsing habits tracked.
el: Επιλέξτε αυτό το πλαίσιο αν θέλετε να ενημερώσετε μια ιστοσελίδα ότι δεν επιθυμείτε την ιχνηλάτηση των συνηθειών σας κατά την περιήγηση.

en: Offer to save website passwords
el: Προσφορά για αποθήκευση κωδικών πρόσβασης σε ιστοχώρους

en: Uncheck this box to prevent being prompted to save website passwords
el: Αναιρέστε την επιλογή στο πλαίσιο αυτό για να αποφύγετε την προτροπή για αποθήκευση κωδικών πρόσβασης σε ιστοχώρους

en: Display online PDF files using WebEngine
el: Διαδικτυακή εμφάνιση PDF αρχείων με χρήση WebEngine

en: Uncheck this box to display online PDF files as configured in System Settings
el: Αναιρέστε αυτήν την επιλογή για να εμφανίζονται τα PDF αρχεία σύμφωνα με τη διαμόρφωση στις Ρυθμίσεις συστήματος

en: Enable Ja&va globally
el: Καθολική ενεργοποίηση Ja&va

en: Java Runtime Settings
el: Ρυθμίσεις εκτέλεσης Java

en: &Use security manager
el: Χρήση διαχειριστή ασ&φαλείας

en: Use &KIO
el: Χρήση &KIO

en: Shu&tdown applet server when inactive for more than
el: &Τερματισμός εξυπηρετητή μικροεφαρμογών όταν είναι ανενεργός για

en:  second |  seconds
el[0]:  δευτερόλεπτο
el[1]:  δευτερόλεπτα

en: &Path to Java executable, or 'java':
el: &Διαδρομή για το εκτελέσιμο της Java, ή 'java':

en: Additional Java a&rguments:
el: Πρόσθετα ο&ρίσματα της Java:

en: Enables the execution of scripts written in Java that can be contained in HTML pages. Note that, as with any browser, enabling active contents can be a security problem.
el: Ενεργοποιεί την εκτέλεση σεναρίων γραμμένων σε Java που μπορεί να περιέχονται σε σελίδες HTML. Σημειώστε ότι, όπως και σε οποιοδήποτε άλλο περιηγητή, η ενεργοποίηση ενεργών περιεχομένων μπορεί να είναι ένα πρόβλημα στον τομέα της ασφάλειας.

en: <p>This box contains the domains and hosts you have set a specific Java policy for. This policy will be used instead of the default policy for enabling or disabling Java applets on pages sent by these domains or hosts.</p><p>Select a policy and use the controls on the right to modify it.</p>
el: <p>Αυτό το πλαίσιο περιέχει τους τομείς και τους υπολογιστές για τους οποίους έχετε καθορίσει μια ειδική πολιτική Java. Αυτή η πολιτική θα χρησιμοποιείται, αντί της προκαθορισμένης, για την ενεργοποίηση ή την απενεργοποίηση μικροεφαρμογών Java σε σελίδες που στέλνονται από αυτούς τους τομείς ή τους υπολογιστές. </p><p>Επιλέξτε μια πολιτική και χρησιμοποιήστε τα χειριστήρια στα δεξιά για να την τροποποιήσετε.</p>

en: Click this button to choose the file that contains the Java policies. These policies will be merged with the existing ones. Duplicate entries are ignored.
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για να επιλέξετε το αρχείο που περιέχει τις πολιτικές Java. Αυτές οι πολιτικές θα συγχωνευτούν με τις ήδη υπάρχουσες. Διπλές καταχωρίσεις αγνοούνται.

en: Click this button to save the Java policy to a zipped file. The file, named <b>java_policy.tgz</b>, will be saved to a location of your choice.
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για να αποθηκευτεί η πολιτική Java σε ένα συμπιεσμένο αρχείο. Το αρχείο, με όνομα <b>java_policy.tgz</b>, θα αποθηκευτεί σε μια τοποθεσία της επιλογής σας.

en: Here you can set specific Java policies for any particular host or domain. To add a new policy, simply click the <i>New...</i> button and supply the necessary information requested by the dialog box. To change an existing policy, click on the <i>Change...</i> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <i>Delete</i> button will remove the selected policy, causing the default policy setting to be used for that domain.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε συγκεκριμένες πολιτικές Java για οποιοδήποτε υπολογιστή ή τομέα. Για να προσθέσετε μια νέα πολιτική, απλά πατήστε το κουμπί <i>Νέο...</i> και δώστε τις απαραίτητες πληροφορίες που ζητούνται από το πλαίσιο διαλόγου. Για να αλλάξετε μια υπάρχουσα πολιτική, πατήστε το κουμπί <i>Αλλαγή...</i> και επιλέξτε τη νέα πολιτική από το παράθυρο διαλόγου πολιτικής. Πατώντας το κουμπί <i>Διαγραφή</i> η επιλεγμένη πολιτική θα αφαιρεθεί, με αποτέλεσμα να χρησιμοποιείται η προκαθορισμένη πολιτική για αυτόν τον τομέα.

en: Enabling the security manager will cause the jvm to run with a Security Manager in place. This will keep applets from being able to read and write to your file system, creating arbitrary sockets, and other actions which could be used to compromise your system. Disable this option at your own risk. You can modify your $HOME/.java.policy file with the Java policytool utility to give code downloaded from certain sites more permissions.
el: Η ενεργοποίηση του διαχειριστή ασφαλείας θα κάνει την jvm να τρέχει με ένα Διαχειριστή Ασφαλείας ενεργοποιημένο. Αυτό θα εμποδίσει τις μικροεφαρμογές να διαβάζουν και να γράφουν στο σύστημα αρχείων σας, να δημιουργούν αυθαίρετες υποδοχές και γενικά να θέτουν σε κίνδυνο την ασφάλεια του συστήματός σας. Απενεργοποιήστε αυτή την επιλογή με δική σας ευθύνη. Μπορείτε να τροποποιήσετε το αρχείο $HOME/.java.policy με το εργαλείο Java policytool για να δώσετε στον κώδικα που προέρχεται από συγκεκριμένους δικτυακούς τόπους περισσότερες άδειες.

en: Enabling this will cause the jvm to use KIO for network transport
el: Ενεργοποιώντας αυτό θα οδηγήσει το jvm να χρησιμοποιεί το KIO δικτυακή μεταφορά

en: Enter the path to the java executable. If you want to use the jre in your path, simply leave it as 'java'. If you need to use a different jre, enter the path to the java executable (e.g. /usr/lib/jdk/bin/java), or the path to the directory that contains 'bin/java' (e.g. /opt/IBMJava2-13).
el: Δώστε τη διαδρομή για το εκτελέσιμο της java. Αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε το jre που είναι στο path σας, απλά αφήστε το σαν 'java'. Αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε κάποιο άλλο jre, δώστε την πλήρη διαδρομή για το εκτελέσιμο java (π.χ. /usr/lib/jdk/bin/java), ή τη διαδρομή για τον κατάλογο που περιέχει το 'bin/java' (π.χ. /opt/IBMJava2-13).

en: If you want special arguments to be passed to the virtual machine, enter them here.
el: Αν θέλετε να περάσετε ειδικά ορίσματα στην εικονική μηχανή, εισάγετε τα εδώ.

en: When all the applets have been destroyed, the applet server should shut down. However, starting the jvm takes a lot of time. If you would like to keep the java process running while you are browsing, you can set the timeout value to whatever you like. To keep the java process running for the whole time that the konqueror process is, leave the Shutdown Applet Server checkbox unchecked.
el: Όταν όλες οι μικροεφαρμογές έχουν καταστραφεί, ο εξυπηρετητής μικροεφαρμογών θα πρέπει να τερματίζεται. Ωστόσο, η εκκίνηση του jvm παίρνει πολύ χρόνο. Αν θέλετε να διατηρηθεί η διεργασία της java να εκτελείται όσο εσείς περιηγείστε, μπορείτε να θέσετε το χρονικό όριο σε όποια τιμή επιθυμείτε. Για να μην τερματίζεται ποτέ η διεργασία της java όσο τρέχει ο konqueror, αφήστε αυτό το πλαίσιο επιλογής, Τερματισμός εξυπηρετητή μικροεφαρμογών, κενό.

[ctx: @title:group]
en: Doma&in-Specific
el: Ανάλογα με τον &τομέα

[ctx: @title:window]
en: New Java Policy
el: Νέα πολιτική Java

[ctx: @title:window]
en: Change Java Policy
el: Αλλαγή πολιτικής Java

en: &Java policy:
el: Πολιτική &Java:

en: Select a Java policy for the above host or domain.
el: Επιλέξτε μια πολιτική Java για τον παραπάνω υπολογιστή ή τομέα.

en: Ena&ble JavaScript globally
el: Καθολική &ενεργοποίηση JavaScript

en: Enables the execution of scripts written in ECMA-Script (also known as JavaScript) that can be contained in HTML pages. Note that, as with any browser, enabling scripting languages can be a security problem.
el: Ενεργοποιεί την εκτέλεση σεναρίων γραμμένων σε ECMA-Script (γνωστή επίσης και σαν JacaScript) που μπορεί να περιέχονται σε σελίδες HTML. Σημειώστε ότι, όπως και σε οποιοδήποτε άλλο περιηγητή, η ενεργοποίηση γλωσσών σεναρίων μπορεί να είναι ένα πρόβλημα στον τομέα της ασφάλειας.

en: Debugging
el: Αποσφαλμάτωση

en: Enable debu&gger
el: Ενεργοποίηση &αποσφαλματωτή

en: Enables builtin JavaScript debugger.
el: Ενεργοποιεί τον ενσωματωμένο αποσφαλματωτή JavaScript.

en: Report &errors
el: Αναφορά &σφαλμάτων

en: Enables the reporting of errors that occur when JavaScript code is executed.
el: Ενεργοποιεί την αναφορά των σφαλμάτων που συμβαίνουν κατά την εκτέλεση κώδικα JavaScript.

en: Here you can set specific JavaScript policies for any particular host or domain. To add a new policy, simply click the <i>New...</i> button and supply the necessary information requested by the dialog box. To change an existing policy, click on the <i>Change...</i> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <i>Delete</i> button will remove the selected policy causing the default policy setting to be used for that domain. The <i>Import</i> and <i>Export</i> button allows you to easily share your policies with other people by allowing you to save and retrieve them from a zipped file.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε συγκεκριμένες πολιτικές JavaScript για οποιοδήποτε υπολογιστή ή τομέα. Για να προσθέσετε μια νέα πολιτική, πατήστε το κουμπί <i>Νέο...</i> και δώστε τις απαραίτητες πληροφορίες που ζητούνται από το πλαίσιο διαλόγου. Για να αλλάξετε μια υπάρχουσα πολιτική, πατήστε το κουμπί <i>Αλλαγή...</i> και επιλέξτε τη νέα πολιτική από το παράθυρο διαλόγου πολιτικής. Πατώντας το κουμπί <i>Διαγραφή</i> η επιλεγμένη πολιτική θα αφαιρεθεί, με αποτέλεσμα να χρησιμοποιείται η προκαθορισμένη πολιτική για αυτόν τον τομέα. Το κουμπί <i>Εισαγωγή</i> και <i>Εξαγωγή</i> σας επιτρέπει να μοιραστείτε εύκολα τις πολιτικές σας με άλλους, επιτρέποντάς σας να τις αποθηκεύσετε και να τις ανακτήσετε από ένα συμπιεσμένο αρχείο.

en: <p>This box contains the domains and hosts you have set a specific JavaScript policy for. This policy will be used instead of the default policy for enabling or disabling JavaScript on pages sent by these domains or hosts.</p><p>Select a policy and use the controls on the right to modify it.</p>
el: <p>Αυτό το πλαίσιο περιέχει τους τομείς και τους υπολογιστές για τους οποίους έχετε καθορίσει μια ειδική πολιτική JavaScript. Αυτή η πολιτική θα χρησιμοποιείται, αντί της προκαθορισμένης, για την ενεργοποίηση ή την απενεργοποίηση της JavaScript σε σελίδες που στέλνονται από αυτούς τους τομείς ή τους υπολογιστές. </p><p>Επιλέξτε μια πολιτική και χρησιμοποιήστε τα χειριστήρια στα δεξιά για να την τροποποιήσετε.</p>

en: Click this button to choose the file that contains the JavaScript policies. These policies will be merged with the existing ones. Duplicate entries are ignored.
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για να επιλέξετε το αρχείο που περιέχει τις πολιτικές JavaScript. Αυτές οι πολιτικές θα συγχωνευτούν με τις ήδη υπάρχουσες. Διπλές εισαγωγές αγνοούνται.

en: Click this button to save the JavaScript policy to a zipped file. The file, named <b>javascript_policy.tgz</b>, will be saved to a location of your choice.
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για να αποθηκευτεί η πολιτική JavaScript σε ένα συμπιεσμένο αρχείο. Το αρχείο, με όνομα <b>javascript_policy.tgz</b>, θα αποθηκευτεί σε μια τοποθεσία της επιλογής σας.

en: Global JavaScript Policies
el: Καθολικές πολιτικές JavaScript

[ctx: @title:group]
en: Do&main-Specific
el: Ανάλογα με τον &τομέα

[ctx: @title:window]
en: New JavaScript Policy
el: Νέα πολιτική JavaScript

[ctx: @title:window]
en: Change JavaScript Policy
el: Αλλαγή πολιτικής JavaScript

en: JavaScript policy:
el: Πολιτική JavaScript:

en: Select a JavaScript policy for the above host or domain.
el: Επιλέξτε μια πολιτική JavaScript για τον παραπάνω υπολογιστή ή τομέα.

en: Domain-Specific JavaScript Policies
el: Πολιτικές JavaScript ανάλογα με τον τομέα

en: Open new windows:
el: Άνοιγμα νέων παραθύρων:

en: Use global
el: Χρήση καθολικής

en: Use setting from global policy.
el: Χρήση ρύθμισης από την καθολική πολιτική.

en: Allow
el: Επιτρέπεται

en: Accept all popup window requests.
el: Αποδοχή όλων των αιτήσεων για αναδυόμενα παράθυρα.

en: Ask
el: Ερώτηση

en: Prompt every time a popup window is requested.
el: Ερώτηση κάθε φορά που γίνεται αίτηση για αναδυόμενο παράθυρο.

en: Deny
el: Απαγορεύεται

en: Reject all popup window requests.
el: Απόρριψη όλων των αιτήσεων για άνοιγμα αναδυόμενων παραθύρων.

en: Smart
el: Έξυπνη

en: Accept popup window requests only when links are activated through an explicit mouse click or keyboard operation.
el: Αποδοχή αιτήσεων αναδυόμενων παραθύρων μόνο όταν οι δεσμοί ενεργοποιούνται με το πάτημα ενός πλήκτρου του ποντικιού ή με κάποια ενέργεια μέσω του πληκτρολογίου.

en: If you disable this, Konqueror will stop interpreting the <i>window.open()</i> JavaScript command. This is useful if you regularly visit sites that make extensive use of this command to pop up ad banners.<br /><br /><b>Note:</b> Disabling this option might also break certain sites that require <i>window.open()</i> for proper operation. Use this feature carefully.
el: Αν απενεργοποιήσετε αυτό, ο Konqueror θα πάψει να ερμηνεύει την εντολή JavaScript <i>window.open()</i>. Αυτό είναι χρήσιμο αν επισκέπτεστε τακτικά ιστοσελίδες που χρησιμοποιούν κατά κόρον αυτή την εντολή για να εμφανίσουν διαφημιστικά παράθυρα.<br /><br /><b>Σημείωση:</b> Η απενεργοποίηση αυτής της εντολής μπορεί επίσης να κάνει αδύνατη την εμφάνιση κάποιων ιστοσελίδων που απαιτούν την εντολή <i>window.open()</i> για σωστή λειτουργία. Χρησιμοποιήστε αυτή τη δυνατότητα προσεκτικά.

en: Resize window:
el: Αλλαγή μεγέθους παραθύρου:

en: Allow scripts to change the window size.
el: Να επιτρέπεται σε σενάρια να αλλάζουν το μέγεθος του παραθύρου.

en: Ignore
el: Αγνόηση

en: Ignore attempts of scripts to change the window size. The web page will <i>think</i> it changed the size but the actual window is not affected.
el: Να αγνοούνται οι προσπάθειες των σεναρίων να αλλάξουν το μέγεθος του παραθύρου. Η ιστοσελίδα θα <i>νομίζει</i> ότι άλλαξε το μέγεθος του παραθύρου αλλά το πραγματικό παράθυρο δε θα επηρεάζεται.

en: Some websites change the window size on their own by using <i>window.resizeBy()</i> or <i>window.resizeTo()</i>. This option specifies the treatment of such attempts.
el: Μερικές ιστοσελίδες αλλάζουν το μέγεθος του παραθύρου μόνες τους χρησιμοποιώντας την <i>window.resizeBy()</i> ή <i>window.resizeTo()</i>. Αυτή η επιλογή ορίζει τη διαχείριση τέτοιων προσπαθειών.

en: Move window:
el: Μετακίνηση παραθύρου:

en: Allow scripts to change the window position.
el: Να επιτρέπεται σε σενάρια να αλλάζουν τη θέση του παραθύρου.

en: Ignore attempts of scripts to change the window position. The web page will <i>think</i> it moved the window but the actual position is not affected.
el: Να αγνοούνται οι προσπάθειες των σεναρίων να αλλάξουν τη θέση του παραθύρου. Η ιστοσελίδα θα <i>νομίζει</i> ότι άλλαξε τη θέση του παραθύρου αλλά η πραγματική θέση δε θα επηρεάζεται.

en: Some websites change the window position on their own by using <i>window.moveBy()</i> or <i>window.moveTo()</i>. This option specifies the treatment of such attempts.
el: Μερικές ιστοσελίδες αλλάζουν τη θέση του παραθύρου μόνες τους χρησιμοποιώντας την <i>window.moveBy()</i> ή <i>window.moveTo()</i>. Αυτή η επιλογή ορίζει τη διαχείριση τέτοιων προσπαθειών.

en: Focus window:
el: Εστίαση παραθύρου:

en: Allow scripts to focus the window.
el: Να επιτρέπεται σε σενάρια να εστιάζουν ένα παράθυρο.

en: Ignore attempts of scripts to focus the window. The web page will <i>think</i> it brought the focus to the window but the actual focus will remain unchanged.
el: Να αγνοούνται οι προσπάθειες των σεναρίων να εστιάζουν ένα παράθυρο. Η ιστοσελίδα θα <i>νομίζει</i> ότι εστίασε στο παράθυρο αλλά η πραγματική εστίαση δε θα αλλάζει.

en: Some websites set the focus to their browser window on their own by using <i>window.focus()</i>. This usually leads to the window being moved to the front interrupting whatever action the user was dedicated to at that time. This option specifies the treatment of such attempts.
el: Μερικές ιστοσελίδες ορίζουν την εστίαση στο παράθυρο τους μόνες τους χρησιμοποιώντας την <i>window.focus()</i>. Αυτό συνήθως οδηγεί στο να μετακινείται το παράθυρο εμπρός, διακόπτοντας οποιαδήποτε ενέργεια με την οποία ήταν απασχολημένος ο χρήστης εκείνη τη στιγμή. Αυτή η επιλογή ορίζει τη διαχείριση τέτοιων προσπαθειών.

en: Modify status bar text:
el: Τροποποίηση του κειμένου της γραμμής κατάστασης:

en: Allow scripts to change the text of the status bar.
el: Να επιτρέπεται σε σενάρια να τροποποιούν το κείμενο της γραμμής κατάστασης.

en: Ignore attempts of scripts to change the status bar text. The web page will <i>think</i> it changed the text but the actual text will remain unchanged.
el: Να αγνοούνται οι προσπάθειες των σεναρίων να τροποποιήσουν το κείμενο της γραμμής κατάστασης. Η ιστοσελίδα θα <i>νομίζει</i> ότι άλλαξε το κείμενο αλλά η το πραγματικό κείμενο δε θα αλλάξει.

en: Some websites change the status bar text by setting <i>window.status</i> or <i>window.defaultStatus</i>, thus sometimes preventing displaying the real URLs of hyperlinks. This option specifies the treatment of such attempts.
el: Μερικές ιστοσελίδες τροποποιούν το κείμενο της γραμμής κατάστασης ορίζοντας το <i>window.status()</i> ή το <i>window.defaultStatus</i>, και έτσι μερικές φορές εμποδίζουν την εμφάνιση των πραγματικών URL ή υπερδεσμών. Αυτή η επιλογή ορίζει τη διαχείριση τέτοιων προσπαθειών.

en: Konqueror Browsing Control Module
el: Άρθρωμα ελέγχου της περιήγησης με τον Konqueror

en: (c) 1999 - 2001 The Konqueror Developers
el: (c) 1999 - 2001 Οι προγραμματιστές του Konqueror

en: JavaScript access controls
    Per-domain policies extensions
el: Ελεγκτές πρόσβασης JavaScript
    Επεκτάσεις πολιτικής ανά τομέα

en: <h2>JavaScript</h2>On this page, you can configure whether JavaScript programs embedded in web pages should be allowed to be executed by Konqueror.<h2>Java</h2>On this page, you can configure whether Java applets embedded in web pages should be allowed to be executed by Konqueror.<br /><br /><b>Note:</b> Active content is always a security risk, which is why Konqueror allows you to specify very fine-grained from which hosts you want to execute Java and/or JavaScript programs.
el: <h2>JavaScript</h2>Σε αυτήν τη σελίδα μπορείτε να ρυθμίσετε αν τα προγράμματα JavaScript που είναι ενσωματωμένα σε κάποιες ιστοσελίδες θα επιτρέπεται να εκτελούνται από τον Konqueror.<h2>Java</h2>Σε αυτήν τη σελίδα μπορείτε να ρυθμίσετε αν οι μικροεφαρμογές Java που είναι ενσωματωμένες σε κάποιες ιστοσελίδες θα επιτρέπεται να εκτελούνται από τον Konqueror.<br /><br /><b>Σημείωση:</b> Το ενεργό περιεχόμενο πάντα θέτει σε κίνδυνο την ασφάλεια του συστήματός σας, γι' αυτό και ο Konqueror σας επιτρέπει να καθορίζετε λεπτομερώς από ποιους υπολογιστές θέλετε να εκτελείται προγράμματα Java και/ή JavaScript.

[ctx: @title:window]
en: Domain-Specific Policies
el: Πολιτικές ανάλογα με τον τομέα

en: &Host or domain name:
el: Όνομα &υπολογιστή ή τομέα:

en: Enter the name of a host (like www.kde.org) or a domain, starting with a dot (like .kde.org or .org)
el: Δώστε το όνομα ενός υπολογιστή (όπως www.kde.org) ή ενός τομέα ξεκινώντας με τελεία, (όπως .kde.org ή .org)

en: You must first enter a domain name.
el: Πρέπει πρώτα να δώσετε ένα όνομα τομέα.
