konqueror - en to el translation catalogue (58 entries)

en: Untitled
el: Χωρίς τίτλο

en: Create Archive
el: Δημιουργία αρχειοθήκης

en: The URL of the page that is to be archived
el: Το URL της σελίδας που πρόκειται να αρχειοθετηθεί

en: Source &URL:
el: Πηγή &URL:

en: Web archive (*.war)
el: Αρχειοθήκη ιστού (*.war)

en: Tar archive (*.tar)
el: Tar αρχειοθήκη (*.tar)

en: Zip archive (*.zip)
el: Zip αρχειοθήκη (*.zip)

en: Directory
el: Κατάλογος

en: The file or directory where the archived page will be saved
el: Το αρχείο ή ο κατάλογος όπου η αρχειοθετημένη σελίδα θα αποθηκευτεί

en: &Save to:
el: Αποθήκευ&ση στο:

en: Options
el: Επιλογές

en:  second |  seconds
el[0]:  δευτερόλεπτο
el[1]:  δευτερόλεπτα

en: None
el: Κανένα

[ctx: @info]
en: The web archive download cannot use the current proxy settings. No proxy will be used.
el: Η λήψη της αρχειοθήκης ιστού δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τις τρέχουσες ρυθμίσεις διαμεσολαβητή. Δεν θα γίνει χρήση διαμεσολαβητή.

[ctx: @info]
en: The save location is not valid.
el: Η θέση αποθήκευσης δεν είναι έγκυρη.

[ctx: @info]
en: Cannot find the wget(1) command,<nl/>see <link>%1</link>.
el: Αδυναμία εύρεσης της εντολής wget(1) <nl/>δείτε <link>%1</link>.

[ctx: @info]
en: Cannot verify destination<nl/><filename>%1</filename><nl/>%2
el: Αδυναμία επαλήθευσης προορισμού<nl/><filename>%1</filename><nl/>%2

[ctx: @info]
en: The archive directory<nl/><filename>%1</filename><nl/>already exists as a file.
el: Ο κατάλογος της αρχειοθήκης<nl/><filename>%1</filename><nl/>υπάρχει ήδη ως αρχείο.

[ctx: @info]
en: The archive directory<nl/><filename>%1</filename><nl/>already exists.
el: Ο κατάλογος της αρχειοθήκης<nl/><filename>%1</filename><nl/>υπάρχει ήδη.

[ctx: @info]
en: The archive file<nl/><filename>%1</filename><nl/>already exists as a directory.
el: Το αρχείο της αρχειοθήκης<nl/><filename>%1</filename><nl/>υπάρχει ήδη ως κατάλογος.

[ctx: @info]
en: The archive file <nl/><filename>%1</filename><nl/>already exists.
el: Το αρχείο της αρχειοθήκης<nl/><filename>%1</filename><nl/>υπάρχει ήδη.

en: Archive Already Exists
el: Η αρχειοθήκη υπάρχει ήδη

[ctx: @info]
en: Cannot delete original archive<nl/><filename>%1</filename><nl/>%2
el: Αδυναμία διαγραφής της αρχικής αρχειοθήκης<nl/><filename>%1</filename><nl/>%2

[ctx: @info]
en: Cannot create a temporary directory<nl/><filename>%1</filename><nl/>
el: Αδυναμία δημιουργίας προσωρινού καταλόγου<nl/><filename>%1</filename><nl/>

[ctx: @info]
en: Cannot start the archiver process <filename>%1</filename>
el: Αδυναμία εκκίνησης της διεργασίας αρχειοθήκης <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: The download process was interrupted.
el: Η διεργασία λήψης διακόπηκε.

[ctx: @info]
en: <para>The download process <filename>%1</filename> failed with signal %2.</para>
el: <para>Αποτυχία της διεργασίας λήψης <filename>%1</filename> με σήμα %2.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The download process <filename>%1</filename> failed with status %2.</para>
el: <para>Αποτυχία της διεργασίας λήψης <filename>%1</filename> με κατάσταη %2.</para>

[ctx: @info]
en: <para>This may simply indicate a 404 error for some of the page elements.</para>
el: <para>Αυτό ίσως απλώς να σημαίνει ένα σφάλμα 404 για κάποια στοιχεία της σελίδας.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Retain the partial web archive?</para>
el: <para>Να διατηρηθεί η ανολοκλήρωτη αρχειοθήκη ιστού;</para>

en: Retain Archive?
el: Να διατηρηθεί η αρχειοθήκη;

en: Retain
el: Να διατηρηθεί

[ctx: @info]
en: Creating the web archive failed.
el: Αποτυχία δημιουργίας της αρχειοθήκης ιστού.

[ctx: @info]
en: Cannot copy archive to<nl/><filename>%1</filename><nl/>%2
el: Αδυναμία αντιγραφής της αρχειοθήκης στο<nl/><filename>%1</filename><nl/>%2

[ctx: @info]
en: Cannot set permissions on<nl/><filename>%1</filename><nl/>%2
el: Αδυναμία ρύθμισης δικαιωμάτων στο<nl/><filename>%1</filename><nl/>%2

[ctx: @info]
en: Web archive saved as<nl/><filename><link>%1</link></filename>
el: Η αρχειοθήκη ιστού αποθηκεύτηκε ως<nl/><filename><link>%1</link></filename>

en: Web Archiver
el: Πρόγραμμα αρχειοθέτησης ιστού

en: Archive a web page
el: Αρχειοθέτηση μιας ιστοσελίδας

en: URL of the web page to archive
el: Το URL της προς αρχειοθέτηση ιστοσελίδας

note: i18n: ectx: label, entry (WaitTime), group (Options)
en: Wait time:
el: Χρόνος αναμονής:

note: i18n: ectx: tooltip, entry (WaitTime), group (Options)
en: The wait time between item requests, to reduce web server load
el: Ο χρόνος αναμονής μεταξύ αιτήσεων αντικειμένων, για να ελαττωθεί ο φόρτος του εξυπηρετητή ιστού

note: i18n: ectx: label, entry (NoProxy), group (Options)
en: Do not use proxy
el: Να μη γίνει χρήση διαμεσολαβητή

note: i18n: ectx: tooltip, entry (NoProxy), group (Options)
en: Do not use the system proxy settings to fetch the web page
el: Να μη χρησιμποιηθούν οι ρυθμίσεις του διαμεσολαβητή συστήματος για την προσκόμιση της ιστοσελίδας

note: i18n: ectx: label, entry (RandomWait), group (Options)
en: Randomise wait time
el: Τυχαιοποίηση χρόνου αναμονής

note: i18n: ectx: tooltip, entry (RandomWait), group (Options)
en: Vary the wait time between requests, to confuse server log analysis
el: Να ποικίλλει ο χρόνος αναμονής μεταξύ αιτήσεων, για να μπερδευτεί η ανάλυση καταγραφών του εξυπηρετητή

note: i18n: ectx: label, entry (FixExtensions), group (Options)
en: Save in standard web archive format
el: Να γίνει αποθήκευση σε πρότυπο τύπο αποθήκευσης αρχειοθήκης ιστού

note: i18n: ectx: tooltip, entry (FixExtensions), group (Options)
en: <p>Save downloaded files all in a single directory, with file name extensions suitable for local browsing.
                            For example, the main HTML page will always be called "index.html" and a remote .php page will be saved with the standard .html extension.</p>
                   <p>Leave this option turned on to produce a standard web archive (.war) file.</p>
                   <p>If this option is turned off, then the files will be saved exactly as downloaded.
                            This means that they may be in subdirectories reflecting the structure of the original web site, and extensions will not be adjusted.
                            Note that the download may not work correctly if the original URL refers to a directory but does not end with a slash.</p>
el: <p>Να αποθηκευτούν όλα τα αρχεία λήψης σε έναν κατάλογο με επεκτάσεις ονομάτων αρχείων κατάλληλες για τοπική περιήγηση.
                            Για παράδειγμα, η κύρια HTML σελίδα θα ονομάζεται πάντα "index.html" και μια απομακρυσμένη .php σελίδα θα αποθηκεύεται με πρότυπη .html επέκταση.</p>
                   <p>Να μείνει αυτή η επιλογή ενεργή για να παράγεται ένα πρότυπο (.war) αρχείο αρχειοθήκης ιστού.</p>
                   <p>Αν αυτή η επιλογή απενεργοποιηθεί, τα αρχεία θα αποθηκεύονται ακριβώς όπως ελήφθησαν.
                            Αυτό σημαίνει ότι ίσως να είναι σε υποκαταλόγους καθρεπτίζοντας τη δομή του αρχικού ιστοτόπου και οι επεκτάσεις δεν θα προσαρμόζονται.
                            Σημειώστε ότι η λήψη ίσως να μη λειτουργεί σωστά αν το αρχικό URL αντιστοιχεί σε κατάλογο αλλά ο τελευταίος χαρακτήρας δεν είναι η πλαγιοκάθετος.</p>

note: i18n: ectx: label, entry (RunInTerminal), group (Options)
en: Run in terminal
el: Εκτέλεση σε τερματικό

note: i18n: ectx: tooltip, entry (RunInTerminal), group (Options)
en: <p>Run the download process in a terminal window. Close the terminal window when the download has finished.</p>
                   <p>If this option is turned off then the download will run in the background. Its progress output should appear in the session log file.</p>
el: <p>Να εκτελείται η λήψη σε παράθυρο τερματικού και αυτό να κλείνει αφού ολοκληρωθεί η λήψη.</p>
                   <p>Αν αυτή η επιλογή απενεργοποιηθεί, η λήψη θα εκτελείται στο παρασκήνιο. Η πρόοδος θα εμφανίζεται στο αρχείο καταγραφών της συνεδρίας.</p>

note: i18n: ectx: label, entry (CloseWhenFinished), group (Options)
en: Close when finished
el: Να κλείνει αφού ολοκληρωθεί

note: i18n: ectx: tooltip, entry (CloseWhenFinished), group (Options)
en: Close this window when the download has finished successfully
el: Να κλείνει αυτό το παράθυρο όταν η λήψη ολοκληρωθεί με επιτυχία

note: i18n: ectx: label, entry (ArchiveType), group (Options)
en: Archive &type:
el: &Τύπος αρχειοθήκης:

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ArchiveType), group (Options)
en: The type of web archive to save
el: Ο τύπος της προς αποθήκευση αρχειοθήκης

en: Archive Web Page...
el: Αρχειοθέτηση ιστοσελίδας...

[ctx: @info]
en: Cannot find the <command>kcreatewebarchive</command> executable,<nl/>check the plugin and helper installation.
el: Αδυναμία εύρεσης του εκτελέσιμου <command>kcreatewebarchive</command>,<nl/>ελέγξτε την εγκατάσταση του πρόσθετου και του βοηθητικού εργαλείου.

en: Cannot Create Web Archive
el: Αδυναμία δημιουργίας αρχειοθήκης ιστού

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
el: Ε&ργαλεία

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolBar)
en: Extra Toolbar
el: Πρόσθετη γραμμή εργαλείων
