kio4 - en to fi translation catalogue (19 entries)

en: <h1>My Bookmarks</h1><p>This module lets you configure the bookmarks home page.</p><p>The bookmarks home page is accessible at <a href="bookmarks:/">bookmarks:/</a>.</p>
fi: <h1>Kirjanmerkit</h1><p>Tästä voit muokata kirjanmerkkikotisivua. </p><p>Sivun saa näkyviin osoitteesta <a href="bookmarks:/">bookmarks:/</a>.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: If this option is unchecked, bookmarks at the root of the hierarchy (not in a folder) are not displayed.
    If checked, they are gathered in a "root" folder.
fi: Ellei tätä ole valittu, juuressa sijaitsevia kirjanmerkkejä ei näytetä.
    Muuten juuressa sijaitsevat kirjanmerkit näkyvät ”juurikansiossa”.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: &Show bookmarks without folder
fi: &Näytä juuressa sijaitsevat kirjanmerkit

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: Sub-folders are shown within their parent by default. If you activate this option, sub-folders are displayed on their own.
    It looks less nice but it may help if you have a very big folder you want to spread in two columns.
fi: Alikansiot näytetään oletuksena ne sisältävässä kansiossa. Tämä asetus saa alikansiot näkymään erillään.
    Se ei näytä yhtä siistiltä, mutta voi auttaa, jos sinulla on hyvin suuri kansio, jonka haluat leviävän kahteen sarakkeeseen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: &Flatten bookmarks tree
fi: L&itistä kirjanmerkkipuu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show a box with KDE places (Home, Network, ...). Useful if you use konqueror as a file manager.
fi: Näytä Sijainnit-laatikko (Koti, Verkko, …). Hyödyllinen, jos käytät Konqueroria tiedostonhallintaohjelmana.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show system &places
fi: Näytä &Sijainnit-laatikko

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General Settings
fi: Perusasetukset

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Folders are automatically distributed in several columns. The optimal number of columns depends on the width of the konqueror window and the number of bookmarks you have.
fi: Kansiot jaetaan automaattisesti useisiin sarakkeisiin. Sarakkeiden optimaalinen määrä riippuu Konquerorin ikkunan leveydestä ja kirjanmerkkien määrästä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of columns to show:
fi: Näytettäviä sarakkeita:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Disable it on slow system to disable background images.
fi: Ota pois käytöstä hitailla järjestelmillä poistaaksesi taustakuvat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Show folder &backgrounds
fi: Näytä kansioiden &taustakuvat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: How much disk space is used to cache the pixmaps
fi: Kuinka paljon levytilaa käytetään kuvavälimuistina

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Pixmap Cache
fi: Kuvavälimuisti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbMaxCacheSize)
en: Disk cache size:
fi: Välimuistin koko:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbCacheSize)
en:  kB
fi:  kt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: Clear the pixmap cache
fi: Tyhjennä kuvavälimuisti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: &Clear Cache
fi: &Tyhjennä välimuisti
