konqueror - en to fi translation catalogue (60 entries)

en: Untitled
fi: Nimetön

en: Create Archive
fi: Luo arkisto

en: The URL of the page that is to be archived
fi: Arkistoitavan sivun verkko-osoite

en: Source &URL:
fi: &Lähdeverkko-osoite:

en: Web archive (*.war)
fi: Verkkoarkisto (*.war)

en: Tar archive (*.tar)
fi: Tar-arkisto (*.tar)

en: Zip archive (*.zip)
fi: Zip-arkisto (*.zip)

en: Directory
fi: Kansio

en: The file or directory where the archived page will be saved
fi: Tiedosto tai kansio, johon arkistoitu sivu tallennetaan

en: &Save to:
fi: &Tallenna kohteeseen:

en: Options
fi: Valinnat

en:  second |  seconds
fi[0]:  s
fi[1]:  s

en: None
fi: Ei mitään

[ctx: @info]
en: The web archive download cannot use the current proxy settings. No proxy will be used.
fi: Verkkoarkiston lataus ei voi käyttää nykyisiä välityspalvelinasetuksia. Välityspalvelinta ei käytetä.

[ctx: @info]
en: The save location is not valid.
fi: Tallennussijainti ei ole kelvollinen.

[ctx: @info]
en: Cannot find the wget(1) command,<nl/>see <link>%1</link>.
fi: wget(1)-komentoa ei löydy,<nl/>ks. <link>%1</link>

[ctx: @info]
en: Cannot verify destination<nl/><filename>%1</filename><nl/>%2
fi: Ei voida tarkistaa kohdetta:<nl/><filename>%1</filename><nl/>%2

[ctx: @info]
en: The archive directory<nl/><filename>%1</filename><nl/>already exists as a file.
fi: Arkistokansion<nl/><filename>%1</filename><nl/>on jo olemassa tiedostona.

[ctx: @info]
en: The archive directory<nl/><filename>%1</filename><nl/>already exists.
fi: Arkistokansio<nl/><filename>%1</filename><nl/>on jo olemassa.

[ctx: @info]
en: The archive file<nl/><filename>%1</filename><nl/>already exists as a directory.
fi: Arkistotiedosto<nl/><filename>%1</filename><nl/>on jo olemassa kansiona.

[ctx: @info]
en: The archive file <nl/><filename>%1</filename><nl/>already exists.
fi: Arkistotiedosto<nl/><filename>%1</filename><nl/>on jo olemassa.

en: Archive Already Exists
fi: Arkisto on jo olemassa

[ctx: @info]
en: Cannot delete original archive<nl/><filename>%1</filename><nl/>%2
fi: Ei voida poistaa alkuperäistä arkistoa<nl/><filename>%1</filename><nl/>%2

[ctx: @info]
en: Cannot create a temporary directory<nl/><filename>%1</filename><nl/>
fi: Ei voida luoda väliaikaiskansiota<nl/><filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Cannot start the archiver process <filename>%1</filename>
fi: Arkistointiprosessia <filename>%1</filename> ei voida käynnistää

[ctx: @info]
en: The download process was interrupted.
fi: Latausprosessi keskeytettiin.

[ctx: @info]
en: <para>The download process <filename>%1</filename> failed with signal %2.</para>
fi: <para>Latausprosessi <filename>%1</filename> epäonnistui, signaali %2.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The download process <filename>%1</filename> failed with status %2.</para>
fi: <para>Latausprosessi <filename>%1</filename> epäonnistui, tila %2.</para>

[ctx: @info]
en: <para>This may simply indicate a 404 error for some of the page elements.</para>
fi: <para>Tämä voi osoittaa joidenkin sivualkioiden 404-virhettä.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Retain the partial web archive?</para>
fi: <para>Säilytetäänkö osittain verkkoarkisto?</para>

en: Retain Archive?
fi: Säilytetäänkö arkisto?

en: Retain
fi: Säilytä

[ctx: @info]
en: Creating the web archive failed.
fi: Verkkoarkiston luominen epäonnistui.

[ctx: @info]
en: Cannot copy archive to<nl/><filename>%1</filename><nl/>%2
fi: Ei voida kopioida arkistoa kohteeseen<nl/><filename>%1</filename><nl/>%2

[ctx: @info]
en: Cannot set permissions on<nl/><filename>%1</filename><nl/>%2
fi: Ei voida asettaa käyttöoikeuksia tiedostoon<nl/><filename>%1</filename><nl/>%2

[ctx: @info]
en: Web archive saved as<nl/><filename><link>%1</link></filename>
fi: Verkkoarkisto tallennettu nimellä<nl/><filename><link>%1</link></filename>

en: Web Archiver
fi: Verkkoarkistointi

en: Archive a web page
fi: Arkistoi verkkosivu

en: Copyright (c) 2020 Jonathan Marten
fi: Tekijänoikeudet © 2020 Jonathan Marten

en: URL of the web page to archive
fi: Arkistoitavan verkkosivun osoite

en: url
fi: osoite

note: i18n: ectx: label, entry (WaitTime), group (Options)
en: Wait time:
fi: Odotusaika:

note: i18n: ectx: tooltip, entry (WaitTime), group (Options)
en: The wait time between item requests, to reduce web server load
fi: Odotusaika tietuepyyntöjen välillä palvelinkuorman keventämiseksi

note: i18n: ectx: label, entry (NoProxy), group (Options)
en: Do not use proxy
fi: Älä käytä välityspalvelinta

note: i18n: ectx: tooltip, entry (NoProxy), group (Options)
en: Do not use the system proxy settings to fetch the web page
fi: Älä käytä verkkosivun noutoon järjestelmän välityspalvelinasetuksia

note: i18n: ectx: label, entry (RandomWait), group (Options)
en: Randomise wait time
fi: Satunnaista odotusaika

note: i18n: ectx: tooltip, entry (RandomWait), group (Options)
en: Vary the wait time between requests, to confuse server log analysis
fi: Vaihtele pyyntöjen odotusaikaa palvelimen lokianalyysin sekoittamiseksi

note: i18n: ectx: label, entry (FixExtensions), group (Options)
en: Save in standard web archive format
fi: Tallenna verkkoarkistojen vakiomuotoon

note: i18n: ectx: tooltip, entry (FixExtensions), group (Options)
en: <p>Save downloaded files all in a single directory, with file name extensions suitable for local browsing.
                            For example, the main HTML page will always be called "index.html" and a remote .php page will be saved with the standard .html extension.</p>
                   <p>Leave this option turned on to produce a standard web archive (.war) file.</p>
                   <p>If this option is turned off, then the files will be saved exactly as downloaded.
                            This means that they may be in subdirectories reflecting the structure of the original web site, and extensions will not be adjusted.
                            Note that the download may not work correctly if the original URL refers to a directory but does not end with a slash.</p>
fi: <p>Tallenna ladatut tiedostot yhtenä kansiona siten, että tiedostonimien päätteet sopivat paikalliseen selaamiseen.
                            Esimerkiksi pää-HTML-sivun nimeksi tulee aina ”index.html”, ja etä-PHP-sivu tallennetaan .html-vakiopäätteellä.</p>
                   <p>Jos asetus ei ole käytössä, tiedostot tallennetaan millaisina ne ladattiin.
                            Tämä tarkoittaa, että ne voivat olla alkuperäisen sivuston rakenteen mukaisesti alikansioissa eikä nimien päätteitä mukauteta.
                            Huomaa, ettei lataus ehkä toimi oikein, jos alkuperäinen verkko-osoite viittaa kansioon, mutta nimi ei pääty vinoviivaan.</p>

note: i18n: ectx: label, entry (RunInTerminal), group (Options)
en: Run in terminal
fi: Suorita päätteessä

note: i18n: ectx: tooltip, entry (RunInTerminal), group (Options)
en: <p>Run the download process in a terminal window. Close the terminal window when the download has finished.</p>
                   <p>If this option is turned off then the download will run in the background. Its progress output should appear in the session log file.</p>
fi: <p>Suorita latausprosessi pääteikkunassa. Sulje pääteikkuna latauksen päätyttyä.</p>
                   <p>Jos tämän valinnan poistaa, lataus tehdään taustalla. Edistymistulosteen tulisi ilmestyä istuntolokiin.</p>

note: i18n: ectx: label, entry (CloseWhenFinished), group (Options)
en: Close when finished
fi: Sulje kun valmista

note: i18n: ectx: tooltip, entry (CloseWhenFinished), group (Options)
en: Close this window when the download has finished successfully
fi: Sulje tämä ikkuna, kun lataus on onnistuneesti päättynyt

note: i18n: ectx: label, entry (ArchiveType), group (Options)
en: Archive &type:
fi: Arkiston t&yyppi:

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ArchiveType), group (Options)
en: The type of web archive to save
fi: Tallennettavan verkkoarkiston tyyppi

en: Archive Web Page...
fi: Arkistoi verkkosivu…

[ctx: @info]
en: Cannot find the <command>kcreatewebarchive</command> executable,<nl/>check the plugin and helper installation.
fi: <command>kcreatewebarchive</command>-ohjelmatiedostoa ei löydy:<nl/>tarkista liitännäisen ja apuohjelman asennus.

en: Cannot Create Web Archive
fi: Verkkoarkistoa ei voi luoda

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
fi: T&yökalut

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolBar)
en: Extra Toolbar
fi: Lisätyökalurivi
