konqueror - en to fi translation catalogue (66 entries)

[ctx: @action:inmenu Add]
en: Bookmarks Sidebar Module
fi: Kirjanmerkkien sivupaneelimoduuli

[ctx: @title:tab]
en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbDefaultAction)
en: Default action
fi: Oletustoiminto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lDefault)
en: Default action when double clicking an URL
fi: Oletustoiminto verkko-osoitetta kaksoisnapsautettaessa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbLimits)
en: Limits
fi: Rajoitukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbExpire)
en: URLs e&xpire after
fi: Verkko-osoitteet vanhenevat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lEntries)
en: Maximum &number of URLs:
fi: &Verkko-osoitteiden enimmäismäärä:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFonts)
en: Custom Fonts For
fi: Mukautetut fontit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbNewer)
en: URLs newer than
fi: Verkko-osoitteet, jotka ovat uudempia kuin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnFontOlder) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnFontNewer)
en: Choose Font...
fi: Valitse fontti…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbOlder)
en: URLs older than
fi: Verkko-osoitteet, jotka ovat vanhempia kuin

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbDetails)
en: Details
fi: Tiedot

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbDetailedTips)
en: Shows the number of times visited and the dates of the first and last visits, in addition to the URL
fi: Näyttää verkko-osoitteen lisäksi käyntikertojen määrän sekä ensimmäisen ja viimeisimmän käynnin päivämäärän

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbDetailedTips)
en: Detailed tooltips
fi: Yksityiskohtaiset työkaluvihjeet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClearHistory)
en: Clear History
fi: Tyhjennä historia

[ctx: @action:inmenu Add]
en: History Sidebar Module
fi: Historian sivupaneelimoduuli

[ctx: @title:tab]
en: History
fi: Historia

[ctx: Automatically decide which action to perform]
en: Auto
fi: Automaattinen

[ctx: Open URL in new tab]
en: Open in new tab
fi: Avaa uuteen välilehteen

[ctx: Open URL in current tab]
en: Open in current tab
fi: Avaa nykyiseen välilehteen

[ctx: Open URL in new window]
en: Open in new window
fi: Avaa uuteen ikkunaan

en: Action to carry out when opening an URL from history:<dl><dl><dt>Auto:</dt><dd>opens the URL in a new tab unless the current tab is empty or an intro page</dd><dt>Open URL in a new tab:</dt><dd>always opens the URL in a new tab</dd><dt>Open URL in current tab:</dt><dd>always opens the URL in the current tab</dd><dt>Open URL in new window:</dt><dd>always opens the URL in a new window</dd></dl>
fi: Mitä tehdään avattaessa verkko-osoite historiasta:<dl><dl><dt>Automaattinen:</dt><dd>avaa verkko-osoitteen uuteen välilehteen paitsi jos nykyinen on tyhjä tai aloitussivu</dd><dt>Avaa verkko-osoite uuteen välilehteen:</dt><dd>avaa verkko-osoitteen aina uuteen välilehteen</dd><dt>Avaa verkko-osoite nykyiseen välilehteen</dt><dd>avaa verkko-osoitteen aina nykyiseen välilehteen</dd><dt>Avaa verkko-osoite uuteen ikkunaan:</dt><dd>avaa verkko-osoitteen aina uuteen ikkunaan</dd></dl>

en: days
fi: päivää

en: Minute | Minutes
fi[0]: minuutti
fi[1]: minuuttia

en: Day | Days
fi[0]: päivä
fi[1]: päivää

en: Do you really want to clear the entire history?
fi: Haluatko varmasti tyhjentää koko historian?

[ctx: @title:window]
en: Clear History?
fi: Tyhjennetäänkö historia?

[ctx: @action:inmenu Add]
en: Places Sidebar Module
fi: Sijaintien sivupaneelimoduuli

[ctx: @title:tab]
en: Places
fi: Sijainnit

en: Restore All Removed Default Buttons
fi: Palauta kaikki poistetut oletuspainikkeet

en: Rollback to System Default
fi: Palaa järjestelmän oletuksiin

en: Configure Sidebar
fi: Sivupaneelin asetukset

en: Add New
fi: Lisää uusi

en: Multiple Views
fi: Useampi näkymä

en: Show Tabs on Left
fi: Näytä välilehdet vasemmalla

en: Show Configuration Button
fi: Näytä asetuspainike

en: Close Sidebar
fi: Sulje sivupaneeli

en: This entry already exists.
fi: Tämä kohde on jo olemassa.

en: <qt>This removes all your entries from the sidebar and adds the system default ones.<br /><b>This procedure is irreversible.</b><br />Do you want to proceed?</qt>
fi: <qt>Tämä poistaa kohteesi sivupaneelista ja lisää järjestelmän oletukset.<br /><b>Toimintoa ei voi kumota.</b><br />Haluatko jatkaa?</qt>

en: Show Tabs on Right
fi: Näytä välilehdet oikealla

[ctx: @title:window]
en: Set Name
fi: Aseta nimi

en: Enter the name:
fi: Anna nimi:

en: Enter a URL:
fi: Anna verkko-osoite:

en: <qt>Do you really want to remove the <b>%1</b> tab?</qt>
fi: <qt>Haluatko varmasti poistaa välilehden <b>%1</b>?</qt>

en: You have hidden the sidebar configuration button. To make it visible again, click the right mouse button on any of the sidebar buttons and select "Show Configuration Button".
fi: Sivupaneelin asetuspainike on piilotettu. Sen saa taas näkyviin napsauttamalla hiiren oikeaa painiketta jollakin sivupaneelipainikkeella ja valitsemalla ”Näytä asetuspainike”.

en: Set Name...
fi: Aseta nimi…

en: Set URL...
fi: Aseta Verkko-osoite…

en: Set Icon...
fi: Aseta kuvake…

en: Show Hidden Folders...
fi: Näytä piilokansiot…

en: Remove
fi: Poista

en: Web module
fi: Verkkomoduuli

[ctx: @action:inmenu Add]
en: Tree Sidebar Module
fi: Puu-sivupaneelimoduuli

[ctx: @title:tab]
en: Tree
fi: Puu

[ctx: @action:inmenu Add]
en: Vertical Tab Bar
fi: Pystysuuntainen välilehtirivi

[ctx: @title:tab]
en: Tabs
fi: Välilehdet

en: &Open Link
fi: A&vaa linkki

en: Open in New &Window
fi: Avaa uuteen &ikkunaan

en: &Reload
fi: &Virkistä

en: Set &Automatic Reload
fi: A&seta automaattivirkistys

[ctx: @title:window]
en: Set Refresh Timeout (0 disables)
fi: Aseta automaattivirkistys (0 poistaa käytöstä)

en:  minute |  minutes
fi[0]:  minuutti
fi[1]:  minuuttia

en:  second |  seconds
fi[0]:  sekunti
fi[1]:  sekuntia

[ctx: @action:inmenu Add]
en: Web Sidebar Module
fi: Verkkosivupalkkimoduuli

[ctx: @label]
en: Name:
fi: Nimi:

[ctx: @label]
en: Path or URL:
fi: Sijainti tai verkko-osoite:

[ctx: @title:window]
en: Add web sidebar module
fi: Lisää verkkosivupaneelimoduuli
