kio4 - en to fr translation catalogue (19 entries)

en: <h1>My Bookmarks</h1><p>This module lets you configure the bookmarks home page.</p><p>The bookmarks home page is accessible at <a href="bookmarks:/">bookmarks:/</a>.</p>
fr: <h1>Mes signets</h1><p>Ce module vous permet de configurer la page d'accueil des signets.</p><p>La page d'accueil des signets est accessible à partir de <a href="bookmarks:/">signets : /</a>.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Bookmarks
fr: Signets

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: If this option is unchecked, bookmarks at the root of the hierarchy (not in a folder) are not displayed.
    If checked, they are gathered in a "root" folder.
fr: Si cette option est décochée, les signets à la racine de la hiérarchie (non contenus dans un dossier) ne seront pas affichés.
    Si cochée, les signets sont affichés dans un dossier « racine ».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: &Show bookmarks without folder
fr: &Afficher les signets sans dossier

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: Sub-folders are shown within their parent by default. If you activate this option, sub-folders are displayed on their own.
    It looks less nice but it may help if you have a very big folder you want to spread in two columns.
fr: Les sous-dossiers sont par défaut affichés avec leurs dossiers parent. Si vous activez cette option, ils seront affichés séparément.
    Cela sera moins joli mais cela peut vous aider si vous avez un dossier volumineux que vous voulez séparer sur 2 colonnes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: &Flatten bookmarks tree
fr: &Aplatir l'arborescente des signets

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show a box with KDE places (Home, Network, ...). Useful if you use konqueror as a file manager.
fr: Affiche une boîte de dialogue contenant les emplacements KDE (dossier personnel, Réseau...). Utile si vous utilisez Konqueror comme gestionnaire de fichiers.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show system &places
fr: Afficher les em&placements système

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General Settings
fr: Paramètres généraux

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Folders are automatically distributed in several columns. The optimal number of columns depends on the width of the konqueror window and the number of bookmarks you have.
fr: Les dossiers sont automatiquement répartis sur plusieurs colonnes. Le nombre optimal de colonnes dépend de la largeur de la fenêtre de Konqueror et du nombre de signets que vous avez.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of columns to show:
fr: Nombre de colonnes à afficher :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Disable it on slow system to disable background images.
fr: Désactivez le sur les systèmes lents pour ne pas prendre en compte les images d'arrière plan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Show folder &backgrounds
fr: Afficher l'arrière &plan des dossiers

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: How much disk space is used to cache the pixmaps
fr: Quel espace disque est-il alloué au cache « pixmaps »

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Pixmap Cache
fr: Cache « pixmaps »

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbMaxCacheSize)
en: Disk cache size:
fr: Taille du cache disque :

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbCacheSize)
en:  kB
fr: Kio

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: Clear the pixmap cache
fr: Vider le cache « pixmaps »

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: &Clear Cache
fr: Vider le &cache
