kcmkonqhtml - en to fy translation catalogue (242 entries)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pShowMMBInTabs)
en: This will open a new tab instead of a new window in various situations, such as choosing a link or a folder with the middle mouse button.
fy: Dit soarget derfoar dat er in nije ljepper ynstee fan in nije finster iepene wurdt as jo bgl. in keppeling of map oanklikke mei de middelste mûsknop.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pShowMMBInTabs)
en: Open &links in new tab instead of in new window
fy: Keppel&ings iepenje yn in nije ljepper ynstee fan in nei finster

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pPopupsWithinTabs)
en: Whether or not JavaScript popups if allowed shall open in a new tab or in a new window.
fy: Of nije werjeften dy fia JavaScript iepene wurde yn in nij finster of in nije ljepper iepene sil wurde.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pPopupsWithinTabs)
en: Open pop&ups in new tab instead of in new window
fy: Pop&ups iepenje yn in nije ljepper ynstee fan in nij finster.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pKonquerorTabforExternalURL)
en: When you click a URL in another KDE program or call kfmclient to open a URL, the current desktop will be searched for a non-minimized Konqueror and, if found, the URL opened as a new tab within it. Otherwise a new Konqueror window will be opened with the required URL.
fy: As jo op in URL-adres yn in oar KDE-programma klikke, of kfmclient oanroppe om in URL-adres te iepenjen, dan wurdt der op it hjoeddeisk buroblêd socht nei in aktyf Konqueror-finster. Dan wurdt it URL-adres yn in nije ljepper iepene. Oars wurdt in nij Konqueror-finster iepene mei it winske URL-adres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pKonquerorTabforExternalURL)
en: Open as tab in existing Konqueror when URL is called externally
fy: Nije ljepper iepenje yn Konqueror as der ekstern in URL-adres oanroppen wurdt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pNewTabsInBackground)
en: This will open a new tab in the background, instead of in the foreground.
fy: Dit soarget derfoar dat in nije ljepper op de eftergrûn iepene wurdt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pNewTabsInBackground)
en: O&pen new tabs in the background
fy: Nije ljeppers op de eftergrûn ie&penje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pOpenAfterCurrentPage)
en: This will open a new tab opened from a page after the current tab, instead of after the last tab.
fy: Dit soarget derfoar dat in nije ljepper iepene wurdt efter de hjoeddeiske ljepper, ynstee fan efter de lêste ljepper.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pOpenAfterCurrentPage)
en: Open &new tab after current tab
fy: &Nije ljepper iepenje efter de hjoeddeiske

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pDynamicTabbarHide)
en: This will display the tab bar only if there are two or more tabs. Otherwise it will always be displayed.
fy: Dit soarget derfoar dat de ljepbalke allinnich werjûn wurdt as der twa of mear ljeppers binne. Oars wurdt de balke altyd werjûn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pDynamicTabbarHide)
en: Hide the tab bar when only one tab is open
fy: Ljepbalke ferstopje as der mar ien ljepper iepene is

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pPermanentCloseButton)
en: &Show close button on tabs
fy: &Slútknop op ljeppers sjen litte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pMiddleClickClose)
en: Middle-click on a tab to close it
fy: Middel-klik op in ljepper om dy te sluten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pTabConfirm)
en: This will ask you whether you are sure you want to close a window when it has multiple tabs opened in it.
fy: Dit soarget derfoar dat jo om in befêsting frege wurde as jo in finster slute wolle wêryn meardere ljeppers aktyf binne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pTabConfirm)
en: Confirm &when closing windows with multiple tabs
fy: Befêstiging &freegje by it sluten fan finster mei meardere ljeppers

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pTabCloseActivatePrevious)
en: When checking this the previous used or opened tab will be activated when you close the current active tab instead of the one right to the current tab.
fy: Selektearje dit om de hjirfoar brûkte of iepene ljepper te aktivearjen as jo de hjoeddeiske slute. Normaal wurdt de ljepper rjochts fan de hjoeddeiske aktivearre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pTabCloseActivatePrevious)
en: Activate previously used tab when closing the current tab
fy: De hjirfoar brûkte ljepper aktivearje by it sluten fan de aktive

[ctx: @title:tab]
en: General
fy: Algemien

[ctx: @title:tab]
en: Fonts
fy: Lettertypen

[ctx: @title:tab]
en: Stylesheets
fy: Stylblêden

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3_2)
en: Images
fy: Ofbyldings

en: A&utomatically load images
fy: Ofbyldings a&utomatysk lade

en: <html>If this box is checked, Konqueror will automatically load any images that are embedded in a web page. Otherwise, it will display placeholders for the images, and you can then manually load the images by clicking on the image button.<br />Unless you have a very slow network connection, you will probably want to check this box to enhance your browsing experience.</html>
fy: <html>As dizze opsje ynskeakele is laadt Konqueror automatysk de ôfbyldings dy yn in webside stean. Yn it oare gefal binne der op de plakken fan de ôfbyldings byldkaikes tesjen. Jo kinne dan de ôfbyldings sels lade troch op de ôfbyldingsknop te drukken. <br /> bywannear’t jo in erch trage netwurkferbining hawwe kinne jo it bêste dizze opsje ynskeakelje.</html>

en: Dra&w frame around not completely loaded images
fy: In râne tekenje rûn net kompleet laden ôfbyldings

en: <html>If this box is checked, Konqueror will draw a frame as a placeholder around images embedded in a web page that are not yet fully loaded.<br />You will probably want to check this box to enhance your browsing experience, especially if have a slow network connection.</html>
fy: <html>As dit karfakje ynskeakele is, sil Konqueror in râne om net kompleet laden ôfbyldings yn websiden tekenje. <br /> Dit sil wis by in trage netwurkferbining it ynternetgebrûk ferbetterje.</html>

[ctx: animations]
en: Enabled
fy: Oan

[ctx: animations]
en: Disabled
fy: Ut

en: Show Only Once
fy: Allinne ien kear sjen litte

en: <html>Controls how Konqueror shows animated images:<br /><ul><li><b>Enabled</b>: Show all animations completely.</li><li><b>Disabled</b>: Never show animations, show the starting image only.</li><li><b>Show only once</b>: Show all animations completely but do not repeat them.</li></ul></html>
fy: <html>Beskied hoe Konqueror libjende ôfbyldings sjen lit.<br /><ul><li><b>Ynskeakele</b>Alle libben wurdt yn it gehiel sjen litten.</li><li><b>Utskeakele</b>: Nea libben yn ôfbyldings sjen litte, allinnich de ôfbyldings sels.</li><li><b>Ien kear sjen litte</b>: Lit al it libben ien kear sjen, gjin werhelling.</li></ul></html>

en: A&nimations:
fy: A&nimaasjes:

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous
fy: Ferskate

[ctx: underline]
en: Enabled
fy: Oansetten

[ctx: underline]
en: Disabled
fy: Utsetten

en: Only on Hover
fy: Allinne ûnder mûs

en: Und&erline links:
fy: Keppelings ûnderstreekje:

en: <html>Controls how Konqueror handles underlining hyperlinks:<br /><ul><li><b>Enabled</b>: Always underline links</li><li><b>Disabled</b>: Never underline links</li><li><b>Only on Hover</b>: Underline when the mouse is moved over the link</li></ul><br /><i>Note: The site's CSS definitions can override this value.</i></html>
fy: <html>Bekied hoe Konqueror omgiet mei in ûnderstreakjen fan keppelings:<br /><ul><li><b>Ynskeakele</b>:keppelings altyd ûnderstreakje</li><li><b>Utskeakele</b>: keppelings nea ûnderstreakje</li><li><b>Allinnich ûnder rinnerke</b>: Keppelings ûnderstreakje as dizze har ûnder it rinnerke befine</li></ul><br /><i>Taljochting: mooglike stylblêden (CSS) fan de besochte siden kinne dizze wearde oerskriuwe.</i></html>

en: When Efficient
fy: Wannear efficiënt

[ctx: smooth scrolling]
en: Always
fy: Altyd

[ctx: soft scrolling]
en: Never
fy: Nea

en: S&mooth scrolling:
fy: Floeiend-skowe

en: <html>Determines whether Konqueror should use smooth steps to scroll HTML pages, or whole steps:<br /><ul><li><b>Always</b>: Always use smooth steps when scrolling.</li><li><b>Never</b>: Never use smooth scrolling, scroll with whole steps instead.</li><li><b>When Efficient</b>: Only use smooth scrolling on pages where it can be achieved with moderate usage of system resources.</li></ul></html>
fy: <html>Beskied of Konqueror floeiende stappen brûke moat foar it skowen troch HTML siden, of hiele stappen dwaan moat:<br /><ul><li><b>Altyd</b>: Altyd brûk floeiende stappen ûnder it skowen.</li><li><b>Nea</b>: Floeiend skowe nea brûke, ynstee mei hiele stappen skowe.</li><li><b>Wannear efficiënt</b>: Brûk floeiend skowen allinne op siden as it te dwaan is mei gemiddelt brûk fan helpboarnen.</li></ul></html>

en: <h1>Konqueror Fonts</h1>On this page, you can configure which fonts Konqueror should use to display the web pages you view.
fy: <h1>Konqueror-lettertypen</h1> Op dizze side kinne jo ynstelle hokker lettertypen Konqueror brûke sil by it werjaan fan websiden.

en: Font Si&ze
fy: Tekengr&utte

en: This is the relative font size Konqueror uses to display web sites.
fy: Dit is de relative tekengrutte dy Konqueror brûkt om websiden wer te jaan.

en: M&inimum font size:
fy: M&inimum tekengrutte:

en: Konqueror will never display text smaller than this size,<br />overriding any other settings.
fy: Konqueror sil nea tekst sjen litte dat lytser dan dizze grutte is,<br /> ûnachte wat de oare ynstellings binne

en: &Medium font size:
fy: &Middelste tekengrutte:

en: S&tandard font:
fy: S&tandert lettertype:

en: This is the font used to display normal text in a web page.
fy: Dit is it lettertype dat brûkt wurdt by it werjaan fan gewoane tekst yn in webside.

en: &Fixed font:
fy: &Fêst lettertype:

en: This is the font used to display fixed-width (i.e. non-proportional) text.
fy: Dit is it lettertype dat brûkt wurd by it werjaan fan tekst mei fêste breedte yn in webside.

en: S&erif font:
fy: Serif l&ettertype:

en: This is the font used to display text that is marked up as serif.
fy: Dit is it lettertype dat brûkt wurdt by it werjaan fan tekst dy oantsjutte is as serif.

en: Sa&ns serif font:
fy: Sa&ns serif lettertype:

en: This is the font used to display text that is marked up as sans-serif.
fy: Dit is it lettertype dat brûkt wurdt by it werjaan fan tekst dy markearre is sans-serif.

en: C&ursive font:
fy: Skeanpr&inte lettertype:

en: This is the font used to display text that is marked up as italic.
fy: Dit is it lettertype dat brûkt wurdt by it werjaan fan tekst dy oantsjutte is as skeanprinte.

en: Fantas&y font:
fy: Fantas&y lettertype:

en: This is the font used to display text that is marked up as a fantasy font.
fy: Dit is it lettertype dat brûkt wurdt by it werjaan fan tekst dy oantsjutte is as in fantasy lettertype

en: Font &size adjustment for this encoding:
fy: Oanpa&ssing fan tekengrutte foar dizze kodearring:

en: Use Language Encoding
fy: Taalkodearring brûke

en: Default encoding:
fy: Standert kodearring

en: Select the default encoding to be used; normally, you will be fine with 'Use language encoding' and should not have to change this.
fy: Bepaal hokker kodearring standert brûkt sil wurde. Normaal is "Taalkodearring brûke" genôch en hoechst neat te wizigjen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, CSSConfigWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, CSSCustomDialog)
en: <b>Stylesheets</b><p>See http://www.w3.org/Style/CSS for further information on cascading style sheets.</p>
fy: <b>Stylblêden</b><p>Sjoch op http://www.w3.org/Style/CSS foar mear ynformaasje oer cascadearjende stylblêden.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, ButtonGroup1)
en: <b>Stylesheets</b><p>Use this groupbox to determine how Konqueror will render style sheets.</p>
fy: <b>Stylblêden</b><p>Dit groepfak brûke om fêst te stellen hoe Konqueror stylblêden sil tekenje.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup1)
en: Stylesheets
fy: Stylblêden

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, useDefault)
en: <b>Use default stylesheet</b><p>Select this option to use the default stylesheet.</p>
fy: <b>Standert stylblêd brûke</b><p>Selektearje dizze opsje om it standert stylblêd te brûken.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useDefault)
en: Us&e default stylesheet
fy: Standert &stylblêd brûke

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, useUser)
en: <b>Use user-defined stylesheet</b><p>If this box is checked, Konqueror will try to load a user-defined style sheet as specified in the location below. The style sheet allows you to completely override the way web pages are rendered in your browser. The file specified should contain a valid style sheet (see http://www.w3.org/Style/CSS for further information on cascading style sheets).</p>
fy: <b>Brûkersomskreaune stylblêd brûke</b><p>As dizze opsje selektearre is, dan sil Konqueror besykje in brûkersomskreaune stylblêd te brûken sa as yn't ûndersteande fak oanjûn is. It stylblêd jout jo de mooglikheid om de manier wêrop websiden tekene wurde yn jo blêder folslein te feroarjen. Tink der om dat it oantsjutte triem in jildich stylblêd is (sjoch http://www.w3.org/Style/CSS foar mear ynformaasje oer cascadearjende stylblêden).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useUser)
en: Use &user-defined stylesheet
fy: B&rûkersomskreaune stylblêd brûke

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, useAccess)
en: <b>Use accessibility stylesheet</b><p>Selecting this option will allow you to define a default font, font size, and font color with a few simple clicks of the mouse. Simply wander over to the Customize... dialog and pick out your desired options.</p>
fy: <b>Tagonklikheidsstylblêd</b> <p>As jo dizze opsje selektearje, dan kinne jo mei in pear mûsklikken in standert lettertype, tekengrutte, en tekenkleur oanjaan. Fyts ienfâldich troch it 'Oanpasse' skerm en meitsje de kar foar jo winske opsjes.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useAccess)
en: U&se accessibility stylesheet
fy: Tagonklikheidsstylblêd brûke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, customize)
en: Custom&ize...
fy: &Oanpasse...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, GroupBox7)
en: <b>Font family</b><p>A font family is a group of fonts that resemble one another, with family members that are e.g. bold, italic, or any number of the above.</p>
fy: <b>Lettertypefamylje</b>In lettertypefamylje is in groep lettertypen dy mei elkoar oerien komme, mei famyljeleden dy bgl. fet, skeanprinte ensfh binne.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox7)
en: Font Family
fy: Lettertypefamylje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtBaseFontFamily)
en: Base family:
fy: Basisfamylje:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QFontComboBox, fontFamily)
en: <p>This is the currently selected font family</p>
fy: <p>Dit is de no selektearre lettertypefamylje</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, sameFamily)
en: <b>Use same family for all text</b><p>Select this option to override custom fonts everywhere in favor of the base font.</p>
fy: <b>Foar alle tekst deselde famylje brûke.</b><p>Selektearje dizze opsje om alle oanpaste lettertypen te oerskriuwen mei it basislettertype.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sameFamily)
en: Use same family for all text
fy: Foar alle tekst deselde famylje brûke

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: Font Size
fy: Tekengrutte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtFontsize)
en: Base font si&ze:
fy: Basis tekengr&utte:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, dontScale)
en: <b>Use same size for all elements</b><p>Select this option to override custom font sizes in favor of the base font size. All fonts will be displayed in the same size.</p>
fy: <b>Brûk deselde grutte foar alle eleminten</b><p>Selektearje dizze opsje om de oanpaste tekengruttes te oerskriuwen troch de basis tekengrutte. Alle tekst wurdt dan werjûn mei deselde grutte</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dontScale)
en: &Use same size for all elements
fy: Foar alle eleminten deselde grutte &brûke

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup2)
en: Colors
fy: Kleuren

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, blackOnWhite)
en: <b>Black on White</b><p>This is what you normally see.</p>
fy: <b>Swart op wyt</b><p>Dit is wat jo normaal sjogge.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, blackOnWhite)
en: &Black on white
fy: &Swart op wyt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, whiteOnBlack)
en: <b>White on Black</b><p>This is your classic inverse color scheme.</p>
fy: <b>Wyt op swart</b><p>Dit is jo klasike omkearde kleurenskema.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, whiteOnBlack)
en: &White on black
fy: &Wyt op swart

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, customColor)
en: <b>Custom</b><p>Select this option to define a custom color for the default font.</p>
fy: <b>Aanpast</b><p>Selektearje dizze opsje om in oanpaste kleur op te jaan foar de standert lettertype.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customColor)
en: Cus&tom
fy: Oanpas&t

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, txtBackground)
en: <b>Background</b><p>This background color is the one displayed behind the text by default. A background image will override this.</p>
fy: <b>Eftergrûn</b><p>Dizze eftergrûnkleur is dyjinge hokker standert werjûn wurdt efter de tekst. In eftergrûnôfbylding sil dizze oerskriuwe.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtBackground)
en: Bac&kground:
fy: Ef&tergrûn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, backgroundColorButton)
en: <b>Background</b><p>Behind this door lays the ability to choose a custom default background.</p>
fy: <b>Eftergrûn</b><p>Efter dizze doar leit de mooglikheid om j eigen standerteftergrûn te kiezen.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, sameColor)
en: <b>Use same color for all text</b><p>Select this option to apply your chosen color to the default font as well as any custom fonts as specified in a stylesheet.</p>
fy: <b>Deselde kleur foar alle tekst brûke</b><p>Selektearje dizze opsje om jo foarkar ta te passen op it standertlettertype en op elts oanpaste lettertype dat opjûn is yn in stylblêd.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sameColor)
en: Use same color for all text
fy: Selde kleur foar alle tekst brûke

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, txtForeground) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, foregroundColorButton)
en: <b>Foreground color</b><p>The foreground color is the color that the text is drawn in.</p>
fy: <b>Foargrûnkleur</b><p>De foargrûnkleur is de kleur wêrmei tekst tekene wurdt.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtForeground)
en: &Foreground:
fy: &Foargrûn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, GroupBox3_2)
en: <b>Images</b>
fy: <b>Ofbyldings</b>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, hideImages)
en: <b>Suppress images</b><p>Selecting this will prevent Konqueror from loading images.</p>
fy: <b>Ofbyldings ûnderdrukke</b><p>Hjirmei ferhinderje jo dat Konqueror ôfbyldings laadt.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideImages)
en: &Suppress images
fy: O&fbyldings ûnderdrukke

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, hideBackground)
en: <b>Suppress background images</b><p>Selecting this option will prevent Konqueror from loading background images.</p>
fy: <b>Eftergrûnôfbyldings ûnderdrukke</b><p>Hjirmei ferhinderje jo dat Konqueror eftergrûnôfbyldings laadt.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideBackground)
en: Suppress background images
fy: Eftergrûnôfbyldings ûnderdrukke

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewBox)
en: Preview
fy: Foarbyld

en: <h1>Konqueror Stylesheets</h1> This module allows you to apply your own color and font settings to Konqueror by using stylesheets (CSS). You can either specify options or apply your own self-written stylesheet by pointing to its location.<br /> Note that these settings will always have precedence before all other settings made by the site author. This can be useful to visually impaired people or for web pages that are unreadable due to bad design.
fy: <h1>Konqueror Stylblêden</h1> Mei dizze module kinne jo eigen ynstellings foar lettertypen en kleuren yn Konqueror brûke troch de help fan stylblêden (CSS). Jo kinne hjir de opsjes oantsjutte, of jo sels skreaune tapasse troch nei har lokaasje te ferwizen<br />Dizzen ynstellings wurde tapst ynstee fan alle oare ynstellings dy troch de skriuwer fan de side opjûn binne. Dit kin brûkber wêze foar bygelyks minsken mei min sicht, of foar websiden dy net lêsber binne troch in minne ynrjochting.

en: Host/Domain
fy: Host/domein

en: Policy
fy: Belied

en: &New...
fy: &Nij...

en: Chan&ge...
fy: Wizi&gje...

en: De&lete
fy: Fourt&smite

en: &Import...
fy: &Ymportearje...

en: &Export...
fy: &Eksportearje...

en: Click on this button to manually add a host or domain specific policy.
fy: Druk op dizze knop om sels in host- of domeinspesifyk belied ta te heakjen.

en: Click on this button to change the policy for the host or domain selected in the list box.
fy: Druk op dizze knop om it belied foar de host of domein dy jo yn it fak selektearre hawwe te bewurkjen.

en: Click on this button to delete the policy for the host or domain selected in the list box.
fy: Druk op dizze knop om it belied te ferwiderjen foar de host of domein dyst yn it fak selektearre hast.

en: You must first select a policy to be changed.
fy: Selektearje earst it te wizigjen belied.

en: You must first select a policy to delete.
fy: Selektearje earst in belied om te ferwiderjen.

en: Use Global
fy: Globaal brûke

en: Accept
fy: Akseptearje

en: Reject
fy: Ofkarre

en: Enable filters
fy: Filters ynskeakelje

en: Hide filtered images
fy: Filtere ôfbyldings ferstopje

en: Manual Filter
fy: Hânfilter

en: Search:
fy: Sykje:

en: <qt>Filter expression (e.g. <tt>http://www.example.com/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">more information</a>):
fy: <qt>Filter ekspresje (lykas.  <tt>http://www.foarbyld.com/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">mear ynformaasje</a>):

en: Automatic Filter
fy: Automatysk filter

en: Automatic update interval:
fy: Automatysk fernij tuskenskoft:

en: Insert
fy: Ynfoegje

en: Update
fy: Bywurkje

en: Remove
fy: Fuortsmite

en: Import...
fy: Ymportearjen...

en: Export...
fy: Eksportearjen...

en: <qt>More information on <a href="importhelp">import format</a>, <a href="exporthelp">export format</a>
fy: <qt>Mear ynformaasje op <a href="importhelp">Ymport opmaak</a>, <a href="exporthelp">eksport opmaak</a>

en: Enable or disable AdBlocK filters. When enabled, a set of URL expressions should be defined in the filter list for blocking to take effect.
fy: AdBlocK filters ynskeakelje of útskeakelje. By ynskeakeling moatte jo in set ekspresjes oantsjutte yn de filterlist sadat it warden fan reklame tapast kin wurde.

en: When enabled blocked images will be removed from the page completely, otherwise a placeholder 'blocked' image will be used.
fy: Wannear't ynskeakele is sille warde ôfbyldings folslein út de side wiske wurde. Oars wurdt der in pleatshâlder brûkt.

en: This is the list of URL filters that will be applied to all embedded images and media objects.
fy: Dit is de list mei URL-adresfilters dy tapast wurdt op ale ynsletten ôfbydlings en media objekten.

en: <qt><p>Enter an expression to filter. Filters can be defined as either:<ul><li>a shell-style wildcard, e.g. <tt>http://www.example.com/ads*</tt>, the wildcards <tt>*?[]</tt> may be used</li><li>a full regular expression by surrounding the string with '<tt>/</tt>', e.g. <tt>/\/(ad|banner)\./</tt></li></ul><p>Any filter string can be preceded by '<tt>@@</tt>' to whitelist (allow) any matching URL, which takes priority over any blacklist (blocking) filter.
fy: <qt><p>Fier in ekspresje yn om te filterjen. Filters kin definearre as:<ul><li>in shell-styl wildcard, lykas <tt>http://www.example.com/ads*</tt>, de wildcards <tt>*?[]</tt> kin brûkt wurde as</li><li>in folsleine reguliere ekspresje troch de string de omsluten mei '<tt>/</tt>', lykas <tt>/\/(ad|banner)\./</tt></li></ul><p>Filterstrings kinne foarôf gean troch '<tt>@@</tt>' om oerienkommende url-adressen ta te stean(wytlist). In wytlist hat foarrang op de swartelist.

en: <qt><p>The filter import format is a plain text file. Blank lines, comment lines starting with '<tt>!</tt>' and the header line <tt>[AdBlock]</tt> are ignored. Any other line is added as a filter expression.
fy: <qt><p>De ymport filter opmaak is in gewoane platte tekst triem. Lege rigels, kommentaar rigels begjinnend mei '<tt>!</tt>' en de koptekst <tt>[AdBlock]</tt> wurde negearre. Alle oare rigels sile taheakke wurde as in filter ekspresje.

en: <qt><p>The filter export format is a plain text file. The file begins with a header line <tt>[AdBlock]</tt>, then all of the filters follow each on a separate line.
fy: <qt><p>De ymport filter opmaak is in gewoane platte tekst triem. De triem begjint mei in koptekst <tt>[AdBlock]</tt>, dêrnei folgje alle oare filters, elts op in aparte rigel.

en: <h1>Konqueror AdBlocK</h1> Konqueror AdBlocK allows you to create a list of filters that are checked against linked images and frames. URL's that match are either discarded or replaced with a placeholder image.
fy: <h1>Konqueror adBlock</h1> Mei Konqueror adBlocK kinne jo in list mei filters oanmeitsje dy brûkt wurdt om keppele ôfbyldings en kaders te kontrolearjen. URL-adressen dy oerienkomme sille negearre wurde of ferfongen wurde troch in pleatshâlderôfbylding.

en: Name
fy: Namme

en: URL
fy: URL-adres

en: Tabbed Browsing
fy: Blêdzje mei Ljeppers

[ctx: @label:listbox]
en: When &Konqueror starts:
fy: Wannear &Konqueror start:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show Introduction Page
fy: Yntrodúksje side sjen litte

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show Blank Page
fy: Lege side sjen litte

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show My Bookmarks
fy: Myn blêdwizers sjen litte

en: Home page:
fy: Thússide:

en: <h1>Konqueror Browser</h1> Here you can configure Konqueror's browser functionality. Please note that the file manager functionality has to be configured using the "File Manager" configuration module. You can make some settings how Konqueror should handle the HTML code in the web pages it loads. It is usually not necessary to change anything here.
fy: <h1>Konqueror-blêder</h1> Hjir kinne jo de funksjonaliteit fan Konqueror's blêder ynstelle. Taljochting: de triembehearfunksonaliteit fan Konqueror kinne jo ynstelle yn de Konfiguraasjemodule "Triembehearder". Jo kinne hjir bepale hoe Konqueror omgiet mei de HTML-koade yn de websiden dy laden wurde. Yn de measte gefallen hoege jo neat te wizigjen.

en: Boo&kmarks
fy: B&lêdwizers

en: Ask for name and folder when adding bookmarks
fy: By it taheakjen fan blêdwizers om in namme en map freegje

en: If this box is checked, Konqueror will allow you to change the title of the bookmark and choose a folder in which to store it when you add a new bookmark.
fy: As dit karfakje selektearre is, sil Konqueror ûnder it taheakjen fan blêdwizers freegje om in titel en de map wêr jo it bewarje wolle.

en: Show only marked bookmarks in bookmark toolbar
fy: Allinne markearre blêdwizers sjen litte yn de blêdwizersbalke

en: If this box is checked, Konqueror will show only those bookmarks in the bookmark toolbar which you have marked to do so in the bookmark editor.
fy: As dit karfakje selektearre is, sil Konqueror allinne de blêdwizers yn de blêdwizersbalke sjen litte dy jo markearre hawwe yn de blêdwizersbewurker.

en: Form Com&pletion
fy: Formulieraan&folling

en: If this box is checked, Konqueror will remember the data you enter in web forms and suggest it in similar fields for all forms.
fy: As dizze opsje ynskeakele is, dan ûnthâld Konqueror de data dy jo yn webformulieren ynfolje. Dizze data wurde brûkt om by alle oare formulieren oanfolsuggestjes te jaan.

en: &Maximum completions:
fy: &Maksimum oantal oanfollings:

en: Here you can select how many values Konqueror will remember for a form field.
fy: Hjir kinne jo oantsjutte hoefolle wearden Konqueror sil ûnthâlde foar in formulierfjild.

en: Mouse Beha&vior
fy: M&ûsgedrach

en: Chan&ge cursor over links
fy: Rinnerke &feroarje oer keppelings

en: If this option is set, the shape of the cursor will change (usually to a hand) if it is moved over a hyperlink.
fy: As dizze opsje ynskeakele is, dan feroaret jo rinnerke (meastal yn in hân) as mei har oer in keppeling gien wurdt.

en: M&iddle click opens URL in selection
fy: M&iddelste mûsklik iepent URL yn seleksje

en: If this box is checked, you can open the URL in the selection by middle clicking on a Konqueror view.
fy: As dit ynskeakele is kinne jo it URL-ynternetadres yn de seleksje iepenje troch op de middelste mûsknop te klikken yn in Konqueror-werjefte.

en: Right click goes &back in history
fy: Rjochtermûsklik &giet werom yn de skiednis

en: If this box is checked, you can go back in history by right clicking on a Konqueror view. To access the context menu, press the right mouse button and move.
fy: As dit karfakje selektearre is, dan kinne jo weromblêdzje yn de skiednis troch mei de rjochter mûsknop te klikken yn in Konqueror-werjefte. Om tagong te krijen ta it ferbânmenu, klik op de rjochter mûsknop en beweech jo mûs.

en: Allow automatic delayed &reloading/redirecting
fy: Automatysk fertrage we&rlading/omlieding tastean

en: Some web pages request an automatic reload or redirection after a certain period of time. By unchecking this box Konqueror will ignore these requests.
fy: Der binne websiden hokker om in automatyske werlading of omlieding freegje nei in beskaat tiidsbestek. Troch dit fakje út te skeakeljen sil Konqueror dizze fersiken negearre.

en: Enable Access Ke&y activation with Ctrl key
fy: Tagonklikheidstoetsen fia de Ctrl-toets ynskeakelje/útskeakelje

en: Pressing the Ctrl key when viewing webpages activates Access Keys. Unchecking this box will disable this accessibility feature. (Konqueror needs to be restarted for this change to take effect.)
fy: As jo ûnder it besjen fan websiden op- de Ctrl-toets drukke aktivearje jo KDE's tagonklikheidstoetsen. Troch dit fakje út te skeakeljen sette jo dizze funksje út. (Konqueror moat  op 'e nij begjinne om jo feroarings troch te fieren.)

en: Enable Ja&va globally
fy: Ja&va globaal oansette

en: Java Runtime Settings
fy: Ynstellings foar Java Runtime

en: &Use security manager
fy: Befeiling&sbehearder brûke

en: Use &KIO
fy: &KIO brûke

en: Shu&tdown applet server when inactive for more than
fy: Applet&tsjinner ôfslute by gjin aktiviteit fan mear as

en: &Path to Java executable, or 'java':
fy: &Paad nei Java-programma, os 'java':

en: Additional Java a&rguments:
fy: Oanfoljende Java-a&rguminten:

en: Enables the execution of scripts written in Java that can be contained in HTML pages. Note that, as with any browser, enabling active contents can be a security problem.
fy: Dit aktivearret de mooglikheid om de yn Java skreaune skript yn in html-side út te fieren. Hâld der rekken mei dat, sa as mei elts type blêder, it ynskeakeljen fan aktive ynhâld befeiliging risiko meibringt.

en: <p>This box contains the domains and hosts you have set a specific Java policy for. This policy will be used instead of the default policy for enabling or disabling Java applets on pages sent by these domains or hosts.</p><p>Select a policy and use the controls on the right to modify it.</p>
fy: <p>Dit fak befettet de domeinen en hosts wêrfoar jo in spesifyk Java-belied foar ynsteld hawwe. Dit belied wurdt tapast ynstee fan it standertbelied foar it yn/útskeakeljen fan Java-applets op de dokuminten dy troch dizze domeinen of hosts ferstjoerd wurde. </p><p> Selektearje in belied en brûk de knoppen rjochts om dizze te bewurkjen.</p>

en: Click this button to choose the file that contains the Java policies. These policies will be merged with the existing ones. Duplicate entries are ignored.
fy: Druk op dizze knop om de triem te kiezen dat de Java-beliedynstellings befettet. Dizzen wurde gearfette mei de al oanwêzige beliedynstellings. Dûbele yngongen wurde negearre.

en: Click this button to save the Java policy to a zipped file. The file, named <b>java_policy.tgz</b>, will be saved to a location of your choice.
fy: Druk op dizze knop om jo Java-belied te bewarjen yn in komprimearre triem. De triem, <b>java_policy.tgz</b> neamd, wurdt dan bewarre op in lokaasje fan jo kar.

en: Here you can set specific Java policies for any particular host or domain. To add a new policy, simply click the <i>New...</i> button and supply the necessary information requested by the dialog box. To change an existing policy, click on the <i>Change...</i> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <i>Delete</i> button will remove the selected policy, causing the default policy setting to be used for that domain.
fy: Jo kinne hjir foar eltse host of domein de eigen Java-belied ynstelle. Om in nij belied ta te heakjen kinne jo ienfâldich drukke op de knop <i>Taheakje...</i> en de nedige ynformaasje ynfolje. Om in besteand belied te wizigjen kinne jo drukke op de knop <i>Bewurkje...</i> en kinne jo de kar foar in oar belied meitsje yn it dialoochfinster. Jo kinne in belied fuortsmite troch op de knop <i>Fuortsmite</i> te drukke. It standertbelied wurdt dan ferfolgens op dit domein tapast.

en: Enabling the security manager will cause the jvm to run with a Security Manager in place. This will keep applets from being able to read and write to your file system, creating arbitrary sockets, and other actions which could be used to compromise your system. Disable this option at your own risk. You can modify your $HOME/.java.policy file with the Java policytool utility to give code downloaded from certain sites more permissions.
fy: As jo de befeiligingsbehearder ynskeakelje, dan soargje jo derfoar dat de Java Firtual Masine útfierd wurdt ûnder befeiligingsbehear. Hjirtroch wurdt foarkaam dat applets yn steat binne om jo triemsysteem te lêzen of te wizigjen, nije poarten oan te meitsjen, of brûk te meitsjen fan oare mooglikheden om jo systeembefeiliging te ûnderwrotten. Skeakel dizze opsje út op eigen risiko. Jo kinne de triem $HOME/.java.policy bewurkje mei it helpprogramma Javapolicy om de koade dy jo fan bepaalde siden ynladen hawwe bepaalde tagongsrjochten te jaan.

en: Enabling this will cause the jvm to use KIO for network transport
fy: As jo dit ynskeakelje sil de java firtuele masine gebrûk meitsje fan KIO foar netwurktransport.

en: Enter the path to the java executable. If you want to use the jre in your path, simply leave it as 'java'. If you need to use a different jre, enter the path to the java executable (e.g. /usr/lib/jdk/bin/java), or the path to the directory that contains 'bin/java' (e.g. /opt/IBMJava2-13).
fy: Fier hjir it paad yn nei it Java-programma. As jo de Java Runtime Environment út jo sykpaad (PATH) brûke wolle, lit dan gewoan 'java' stean. As jo in oare Java Runtime Environment brûke wolle, fier dan hjir it paad yn fan de map dy it Java-programma befettet (bgl. /usr/lib/jdk/bin/java) of it paad fan de map dy /bin/java befettet. (bgl. /opt/IBMJava2-13).

en: If you want special arguments to be passed to the virtual machine, enter them here.
fy: As jo spesjale arguminten trochjaan wolle oan jo firtuele masine, dan kinne jo dizzen hjir ynfiere.

en: When all the applets have been destroyed, the applet server should shut down. However, starting the jvm takes a lot of time. If you would like to keep the java process running while you are browsing, you can set the timeout value to whatever you like. To keep the java process running for the whole time that the konqueror process is, leave the Shutdown Applet Server checkbox unchecked.
fy: As alle applets ferneatige binne, dan heart de applettsjinner te stopjen. Mar it starten fan de Java Firtual Masine freget in aardich skofke tiid. As jo java dêrom ûnder it surfen noch aktyf litte bliuwe wolle, jou dan hjir op hoe lang dat jo wolle dat it Java-proses aktyf bliuwt as der gjin applets binne. As jo Java te rinnen ha wolle salang’t Konqueror rint, skeakel dan de opsje "Applettsjinner ôfslute" út.

[ctx: @title:group]
en: Doma&in-Specific
fy: Dome&in-spesifyk

en: &Java policy:
fy: &Java-belied:

en: Select a Java policy for the above host or domain.
fy: Selektearje in javabelied foar de boppesteande host- of domeinnamme.

en: Ena&ble JavaScript globally
fy: JavaSkript glo&baal ynskeakelje

en: Enables the execution of scripts written in ECMA-Script (also known as JavaScript) that can be contained in HTML pages. Note that, as with any browser, enabling scripting languages can be a security problem.
fy: Hjirmei stelle jo fêst of de skripts, skreaun yn ECMA_Script (JavaSkript), dy yn html-siden foarkomme, útfierd meie wurde. Hâld der rekken mei dat it útfieren fan skripttalen, sa as yn eltse blêder, befeiligingsrisiko mei har mei bringt

en: Debugging
fy: Neirinne

en: Enable debu&gger
fy: Debu&gger oansette

en: Enables builtin JavaScript debugger.
fy: Set de ynboude JavaSkript-debugger oan.

en: Report &errors
fy: Flat&er melde

en: Enables the reporting of errors that occur when JavaScript code is executed.
fy: Aktivearret it melden fan flater dy foarkomme as de JavaSkript-koade útfierd wurdt.

en: Here you can set specific JavaScript policies for any particular host or domain. To add a new policy, simply click the <i>New...</i> button and supply the necessary information requested by the dialog box. To change an existing policy, click on the <i>Change...</i> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <i>Delete</i> button will remove the selected policy causing the default policy setting to be used for that domain. The <i>Import</i> and <i>Export</i> button allows you to easily share your policies with other people by allowing you to save and retrieve them from a zipped file.
fy: Hjir kinne jo foar eltse host of domein de eigen JavaSkript-belied ynstelle. Om in nij belied ta te heakjen, kinne jo gewoan drukke op de knop <i>Taheakjen...</i> en de nedige ynformaasje ynfolje. Om in besteand belied te wizigje kinne jo drukke op de knop <i>Bewurkje...</i> en jo kar meitsje foar oar belied yn it dialoochfinster. Jo kinne in belied fuortsmite troch op de knop <i>Fuortsmite</i> te drukke. It standertbelied wurdt dan op dit domein tapast. Mei de knoppen <i>Ymportearje</i> en <i>Eksportearje</i> kinne jo op ienfâldige wize jo beliedynstellings útwikselje mei oare persoanen troch se yn in komprimearre triem te bewarjen.

en: <p>This box contains the domains and hosts you have set a specific JavaScript policy for. This policy will be used instead of the default policy for enabling or disabling JavaScript on pages sent by these domains or hosts.</p><p>Select a policy and use the controls on the right to modify it.</p>
fy: <p>Dit fak befettet de domeinen en hosts wêr jo in spesifyk JavaSkript-belied foar ynsteld hawwe. Dit belied wurdt tapast ynstee fan it standertbelied foar it yn/útskeakeljen fan JavaSkript op de dokuminten dy troch dizze domeinen of hosts ferstjoerd wurde. </p><p> Selektearje in belied en brûk de knoppen rjochts om dizzen te bewurkjen.</p>

en: Click this button to choose the file that contains the JavaScript policies. These policies will be merged with the existing ones. Duplicate entries are ignored.
fy: Druk op dizze knop om de triem te kiezen dy JavaSkript-beliedynstellings befettet. Dizze wurde gearfette me de al oanwêzige beliedsynstellings. Dûbele yngongen wurde negearre.

en: Click this button to save the JavaScript policy to a zipped file. The file, named <b>javascript_policy.tgz</b>, will be saved to a location of your choice.
fy: Druk op dizze knop om jo JavaSkript-belied te bewarjen yn in komprimearre triem. De triem, neamd <b>javascript_policy.tgz</b>, wurdt dan bewarre op in lokaasje fan jo kar.

en: Global JavaScript Policies
fy: Globaal JavaSkript-belied

[ctx: @title:group]
en: Do&main-Specific
fy: Do&mein-spesifyk

en: JavaScript policy:
fy: JavaSkript-belied:

en: Select a JavaScript policy for the above host or domain.
fy: Selektearje in JavaSkript-belied foar de boppesteande host- of domeinnamme.

en: Domain-Specific JavaScript Policies
fy: Domein-spesifyk JavaSkript-belied

en: Open new windows:
fy: Nije finsters iepenje:

en: Use global
fy: Globaal brûke

en: Use setting from global policy.
fy: Ynstellings fan belied brûke.

en: Allow
fy: Tastean

en: Accept all popup window requests.
fy: Alle pop-up-finsters akseptearje.

en: Ask
fy: Freegje

en: Prompt every time a popup window is requested.
fy: Altyd freegje of in pop-up-finster iepene mei wurde.

en: Deny
fy: Wegerje

en: Reject all popup window requests.
fy: Alle pop-up-finsters warde.

en: Smart
fy: Tûk

en: Accept popup window requests only when links are activated through an explicit mouse click or keyboard operation.
fy: Popup-finster allinne akseptearje as dizze aktivearre binne fia in eksplisite mûsklik of toetseboerdhanneling.

en: If you disable this, Konqueror will stop interpreting the <i>window.open()</i> JavaScript command. This is useful if you regularly visit sites that make extensive use of this command to pop up ad banners.<br /><br /><b>Note:</b> Disabling this option might also break certain sites that require <i>window.open()</i> for proper operation. Use this feature carefully.
fy: As jo dizze opsje ynskeakelje, dan stoppet Konqueror mei it útfieren fan it JavaSkript-kommando <i>window.open()</i>. Dit is handich foar as jo mei regelmaat op websiden komme dy mannichfâld brûk meitsje fan dit kommando om nije finster mei reklame te iepenjen. <br /><br /><b>Taljochting:</b> as jo dizze opsje útskeakelst, dan binne der siden dy dit kommando nedich ha om normaal te wurkjen net mear te brûken mei Konqueror. Meitsje dus mei soarch gebrûk fan dizze ynstelling.

en: Resize window:
fy: Finstergrutte wizigje:

en: Allow scripts to change the window size.
fy: Tastean dat skripts de finstergrutte wizigje.

en: Ignore
fy: Negearje

en: Ignore attempts of scripts to change the window size. The web page will <i>think</i> it changed the size but the actual window is not affected.
fy: Negearje it besykjen fan skripts om de finstergrutte te wizigjen. De webside hat sels <i>net</i> troch dat dizze it finstergrutte <i>net</i> wizige hat.

en: Some websites change the window size on their own by using <i>window.resizeBy()</i> or <i>window.resizeTo()</i>. This option specifies the treatment of such attempts.
fy: Der binne websiden dy de finstergrutte fia it kommando <i>window.resizeBy()</i> of <i>window.resizeTo()</i> wizigje. Dizze opsje bepaald hoe Konqueror hjir mei om giet.

en: Move window:
fy: Finster ferpleatse:

en: Allow scripts to change the window position.
fy: Tastean dat skripts de finsterposysje wizigje.

en: Ignore attempts of scripts to change the window position. The web page will <i>think</i> it moved the window but the actual position is not affected.
fy: Negearje it besykjen fan skripts om de finsterposysje te wizigjen. De Webside hat sels <i>net</i> troch dat it finster <i>net</i> fan posysje is feroare.

en: Some websites change the window position on their own by using <i>window.moveBy()</i> or <i>window.moveTo()</i>. This option specifies the treatment of such attempts.
fy: Der binne websiden dy de finsterposysje feroarje mei it kommando <i>window.moveBy()</i> of <i>window.moveTo()</i>. Dizze opsje bepaald hoe Konqueror hjir mei om giet.

en: Focus window:
fy: Finsterfokus:

en: Allow scripts to focus the window.
fy: Tastean dat skripts it finster de fokus jaan.

en: Ignore attempts of scripts to focus the window. The web page will <i>think</i> it brought the focus to the window but the actual focus will remain unchanged.
fy: Negearje it besykjen fan skripts om it finster de fokus te jaan. De webside hat <i>net</i> troch dat de fokus net wizigje is.

en: Some websites set the focus to their browser window on their own by using <i>window.focus()</i>. This usually leads to the window being moved to the front interrupting whatever action the user was dedicated to at that time. This option specifies the treatment of such attempts.
fy: Der binne websiden dy in bepaald blêderfinster de fokus jaan mei it kommando <i>window.focus()</i>. Dit hâld normaal yn dat it finster aktivearre wurdt en nei de foargrûn pleatst wurdt, wêrby de brûker ûnderbrutsen wurdt by syn wurkjen. Dizze opsje bepaald hoe Konqueror hjir mei om giet.

en: Modify status bar text:
fy: Tastânbalketekst wizigje:

en: Allow scripts to change the text of the status bar.
fy: Tastean dat skripts de tekst fan de tastânbalke wizigje.

en: Ignore attempts of scripts to change the status bar text. The web page will <i>think</i> it changed the text but the actual text will remain unchanged.
fy: Negearje it besykjen fan skripts om de tastânbalketekst te wizigjen. De webside hat sels <i>net</i> troch dat de tekst yn de tastânbalke bliuwt.

en: Some websites change the status bar text by setting <i>window.status</i> or <i>window.defaultStatus</i>, thus sometimes preventing displaying the real URLs of hyperlinks. This option specifies the treatment of such attempts.
fy: Der binne websiden dy de tekst yn de tastânbalke wizigje fia it kommando <i>window.status</i> of <i>window.defaultStatus</i>. Dit wurdt faak brûkt om de werjefte fan URL-adressen of hypekeppelings te ûnderdrukken. Dizze opsje bepaald hoe Konqueror hjir mei om giet.

en: Konqueror Browsing Control Module
fy: Konqueror Blêdzje Konfiguraasjemodule

en: (c) 1999 - 2001 The Konqueror Developers
fy: (c) 1999 - 2001 de Konqueror-ûntwiklers

en: JavaScript access controls
    Per-domain policies extensions
fy: JavaSkcript tagongskontrôle
    Belied de-domein

en: Java&Script
fy: Java&Skript

en: <h2>JavaScript</h2>On this page, you can configure whether JavaScript programs embedded in web pages should be allowed to be executed by Konqueror.<h2>Java</h2>On this page, you can configure whether Java applets embedded in web pages should be allowed to be executed by Konqueror.<br /><br /><b>Note:</b> Active content is always a security risk, which is why Konqueror allows you to specify very fine-grained from which hosts you want to execute Java and/or JavaScript programs.
fy: <h2>JavaSkript</h2>Op dizze side kinne jo fêststelle of Konqueror de yn websiden ynsletten JavaSkript-programma's útfiere mei.<h2>Java</h2>Op dizze side kinne jo fêststelle of Konqueror de yn websiden ynsletten Java-applets útfiere mei.<br /><br /><b>taljochting:</b>Aktive ynhâld bringt altyd befeiligingsrisiko mei him mei. Dêrom kinne jo yn Konqueror hiel sekuer oanjaan fan hokker host jo wol of net Java- en/of JavaSkript-programma's akseptearje.

en: &Host or domain name:
fy: &Host- of domeinnamme:

en: Enter the name of a host (like www.kde.org) or a domain, starting with a dot (like .kde.org or .org)
fy: Fier hjir de namme yn fan in host (sa as www.kde.nl) of in domein, begjinnend mei in stip (sa as .kde.nl of .nl).

en: You must first enter a domain name.
fy: Fier earst in domeinnammme yn.
