dirfilterplugin - en to gl translation catalogue (10 entries)

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Filter Bar
gl: Agochar a barra de filtro

[ctx: @label:textbox]
en: F&ilter:
gl: F&iltro:

[ctx: @label:button]
en: Filter by t&ype
gl: Filtrar polo &tipo

[ctx: @info:tooltip]
en: Filter items by file type.
gl: Filtra os elementos segundo o tipo do ficheiro.

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Show Filter Bar
gl: Mostrar a barra de filtro

en: Use Multiple Filters
gl: Usar múltiples filtros

en: Show Count
gl: Mostrar a conta

en: Reset
gl: Reiniciar

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
gl: &Utilidades

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolBar)
en: Extra Toolbar
gl: Barra de ferramentas Extra
