fsview - en to hi translation catalogue (65 entries)

en: Name
hi: नाम

en: Size
hi: आकार

en: File Count
hi: फ़ाइल गणना

en: Directory Count
hi: डिरेक्ट्री गणना

en: Last Modified
hi: पिछली मर्तबा परिवर्धित

en: Owner
hi: मालिक

en: Group
hi: समूह

en: Mime Type
hi: माइम क़िस्म

en: Go To
hi:  पर जाएं

en: Stop at Depth
hi: गहराई पर रूकें

en: Stop at Area
hi: क्षेत्र पर रूकें

en: Stop at Name
hi: नाम पर रूकें

en: Go Up
hi: ऊपर जाएं

en: Stop Refresh
hi: री-फ्रेश बन्द करें

en: Refresh
hi: ताज़ा करें

en: Refresh '%1'
hi:  '%1'  ताज़ा करें

en: Color Mode
hi: रंग मोड

en: Visualization
hi: विज़ुअलाइज़ेशन

en: None
hi: कुछ नहीं

en: Depth
hi: गहराई

en: <p>This is the FSView plugin, a graphical browsing mode showing filesystem utilization by using a tree map visualization.</p><p>Note that in this mode, automatic updating when filesystem changes are made is intentionally <b>not</b> done.</p><p>For details on usage and options available, see the online help under menu 'Help/FSView Manual'.</p>
hi: <p>यह एफ़एसव्यू प्लगइन है, एक चित्रमय ब्राउजिंग मोड जो फ़ाइलतंत्र यूटिलाइज़ेशन को ट्री मैप विज़ुअलाइज़ेशन के द्वारा दिखाता है.</p><p>टीप लें कि इस मोड में जब फ़ाइलतंत्र में परिवर्तन होते हैं तो स्वचालित अद्यतन करना जान बूझ कर <b>नहीं</b> किया गया है.</p><p>उपयोग के विवरणों तथा उपलब्ध विकल्पों के लिए ऑन लाइन मदद देखें- 'मदद/एफ़एसव्यू मेन्युअल'.</p>

en: &FSView Manual
hi: एफएस-व्यू मैनुअल (&F)

en: Show FSView manual
hi: एफएस-व्यू मैनुअल दिखाएँ

en: Opens the help browser with the FSView documentation
hi: वेब ब्राउज़र को एफएस-व्यू दस्तावेज़ के साथ खोले

en: FSView intentionally does not support automatic updates when changes are made to files or directories, currently visible in FSView, from the outside.
    For details, see the 'Help/FSView Manual'.
hi: जब फ़ाइलों में तथा डिरेक्ट्रीज़ में परिवर्तन किए जाते हैं तो एफ़एसव्यू जानबूझकर स्वचालित अद्यतनों को समर्थित नहीं करता है, जो वर्तमान में एफ़एसव्यू में दिखाई दे रहा है - बाहर से
     विवरण के लिए देखें - 'मदद/एफ़एसव्यू मेन्युअल'

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
hi: देखें (&V)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
hi: मदद (&H)

en: FSView
hi: एफएस-व्यू

en: Filesystem Viewer
hi: फ़ाइल-तंत्र प्रदर्शक

en: (c) 2002, Josef Weidendorfer
hi: (c), 2002, जोसेफ वाइडेनडॉर्फर

en: View filesystem starting from this folder
hi: इस फ़ोल्डर से प्रारंभ कर फ़ाइल-तंत्र दिखाएँ

en: Text %1
hi: पाठ %1

en: Recursive Bisection
hi: रिकर्सिव बाइसेक्शन

en: Columns
hi: स्तम्भ

en: Rows
hi: पंक्तियाँ

en: Always Best
hi: हमेशा उत्तम

en: Best
hi: उत्तम

en: Alternate (V)
hi: वैकल्पिक (V)

en: Alternate (H)
hi: वैकल्पिक (H)

en: Horizontal
hi: आड़ा

en: Vertical
hi: खड़ा

en: Nesting
hi: नेस्टिंग

en: Border
hi: किनारा

en: Correct Borders Only
hi: सिर्फ सही किनारें

en: Width %1
hi: चौड़ाई %1

en: Allow Rotation
hi: घूर्णन स्वीकारें

en: Shading
hi: शेडिंग

en: Visible
hi: दृष्टिगोचर

en: Take Space From Children
hi: बच्चों से जगह लें

en: Top Left
hi: ऊपरी बायाँ

en: Top Center
hi: ऊपरी मध्य

en: Top Right
hi: ऊपरी दायाँ

en: Bottom Left
hi: निचला बायाँ

en: Bottom Center
hi: निचला मध्य

en: Bottom Right
hi: निचला दायाँ

en: No %1 Limit
hi: कोई सीमा %1 नहीं

en: No Area Limit
hi: आकार सीमा नहीं

en: Area of '%1' (%2)
hi:  '%1' का क्षेत्रफल (%2)

en: Double Area Limit (to %1)
hi: दुगना क्षेत्रफल सीमा (को %1)

en: Halve Area Limit (to %1)
hi: आधा क्षेत्रफल सीमा (को %1)

en: No Depth Limit
hi: गहराई सीमा नहीं

en: Depth of '%1' (%2)
hi: की गहराई '%1' (%2)

en: Depth %1
hi: गहराई %1

en: Decrement (to %1)
hi: पदावनति (को %1)

en: Increment (to %1)
hi: वृद्धि (को %1)
