kcmperformance - en to hi translation catalogue (8 entries)

en: <h1>KDE Performance</h1> You can configure settings that improve KDE performance here.
hi: <h1>केडीई परफार्मेंस</h1> यहाँ आप विन्यासों को कॉन्फ़िगर कर सकते हैं जो आपके केडीई परफार्मेंस को बेहतर बनाते हैं.

en: Konqueror
hi: कॉन्करर

en: System
hi: तंत्र

en: <h1>Konqueror Performance</h1> You can configure several settings that improve Konqueror performance here. These include options for reusing already running instances and for keeping instances preloaded.
hi: <h1>कॉन्करर परफार्मेंस</h1> यहाँ आप ढेर सारे विन्यासों को कॉन्फ़िगर कर सकते हैं जो आपके कॉन्करर परफार्मेंस को बेहतर बनाते हैं. इनमें शामिल हैं पहले से चल रहे इंस्टैंसेस का फिर से उपयोग तथा इंसटैंसेस को प्री-लोडेड बनाए रखना.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preloading
hi: प्री-लोडिंग

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_)
en: System Configuration
hi: तंत्र कॉन्फ़िगरेशन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_disable_kbuildsycoca)
en: Disable &system configuration startup check
hi: प्रारंभ में तंत्र कॉन्फ़िगरेशन जाँच अक्षम करें (&s)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_kbuildsycoca)
en: This option may in rare cases lead to various problems. Consult the What's This (Shift+F1) help for details.
hi: यह विकल्प कुछ परिस्थितियों में बहुत सी समस्याएँ पैदा कर सकता है. विवरण के लिए यह क्या है (शिफ़्ट+एफ़१) देखें.
