KDE 4.1 - en to hu translation catalogue (18 entries)

en: <h1>My Bookmarks</h1><p>This module lets you configure the bookmarks home page.</p><p>The bookmarks home page is accessible at <a href="bookmarks:/">bookmarks:/</a>.</p>
hu: <h1>Könyvjelzőim</h1><p>Itt lehet megadni a könyvjelzők alapmappáját.</p><p>A könyvjelző-alapmappa így érhető el: <a href="bookmarks:/">bookmarks:/</a>.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Bookmarks
hu: Könyvjelzők

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: If this option is unchecked, bookmarks at the root of the hierarchy (not in a folder) are not displayed.
    If checked, they are gathered in a "root" folder.
hu: Ha ez az opció nincs bejelölve, akkor a könyvjelzőmappa gyökerében található könyvjelzők nem jelennek meg.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: &Show bookmarks without folder
hu: A könyvjelzők ma&ppa nélkül jelenjenek meg

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: Sub-folders are shown within their parent by default. If you activate this option, sub-folders are displayed on their own.
    It looks less nice but it may help if you have a very big folder you want to spread in two columns.
hu: Az almappák alapértelmezésben a szülőmappán belül jelennek meg. Ha bejelöli ezt az opciót, akkor minden almappa önállóan fog megjelenni.
    Ez nem fog mindig szépen kinézni, de sok mappa esetén mégis előnyös lehet, hogy két oszlopba van bontva a megjelenítés.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: &Flatten bookmarks tree
hu: Mapp&a nélkül jelenjenek meg a könyvjelzők

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show a box with KDE places (Home, Network, ...). Useful if you use konqueror as a file manager.
hu: Keret jelenjen meg a KDE-helyek (Saját mappa, Hálózat stb.) listájával. Akkor érdemes bekapcsolni, ha a Konqueror a beállított fájlkezelő.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show system &places
hu: A &rendszerhelyek mutatása

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General Settings
hu: Általános beállítások

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Folders are automatically distributed in several columns. The optimal number of columns depends on the width of the konqueror window and the number of bookmarks you have.
hu: A mappák több oszlopba bontva jelennek meg. Az optimális oszlopszám függ a Konqueror-ablak szélességétől és a könyvjelzők számától.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of columns to show:
hu: A megjelenítendő oszlopok száma:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Disable it on slow system to disable background images.
hu: A mappahátterek használata lassú gépeken előnyös lehet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Show folder &backgrounds
hu: Mappa&hátterek mutatása

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: How much disk space is used to cache the pixmaps
hu: Képeknek fenntartott gyorsítótár a lemezen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Pixmap Cache
hu: Gyorsítótár képekhez

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbMaxCacheSize)
en: Disk cache size:
hu: A lemezgyorsító tár mérete:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: Clear the pixmap cache
hu: Kiürítés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: &Clear Cache
hu: &Kiürítés
