kcmkio - en to id translation catalogue (18 entries)

en: <h1>My Bookmarks</h1><p>This module lets you configure the bookmarks home page.</p><p>The bookmarks home page is accessible at <a href="bookmarks:/">bookmarks:/</a>.</p>
id: <h1>Markah Saya</h1><p>Modul ini memungkinkan anda untuk mengkonfigurasi laman markah.</p><p>Laman markah dapat diakses di <a href="bookmarks:/">bookmarks:/</a>.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Bookmarks
id: Markah

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: If this option is unchecked, bookmarks at the root of the hierarchy (not in a folder) are not displayed.
    If checked, they are gathered in a "root" folder.
id: Jika opsi ini tidak dicentang, markah pada hirarki root (bukan di folder) tidak akan ditampilkan.
    Jika dicentang, markah akan dikumpulkan di folder "root".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: &Show bookmarks without folder
id: &Tampilkan markah tanpa folder

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: Sub-folders are shown within their parent by default. If you activate this option, sub-folders are displayed on their own.
    It looks less nice but it may help if you have a very big folder you want to spread in two columns.
id: Standarnya sub-folder ditampilkan di dalam induk mereka. Jika anda mengaktifkan opsi ini, sub-folder akan ditampilkan secara terpisah.
    Hal itu akan terlihat kurang bagus tapi dapat membantu anda jika anda memiliki folder yang sangat besar yang ingin anda bagi dalam dua kolom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: &Flatten bookmarks tree
id: &Datarkan markah ranting

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show a box with KDE places (Home, Network, ...). Useful if you use konqueror as a file manager.
id: Tampilkan kotak dengan tempat KDE (Beranda, Jaringan, ...). Berguna jika anda menggunakan konqueror sebagai pengelola file.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show system &places
id: Tampilkan tem&pat sistem

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General Settings
id: Pengaturan Umum

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Folders are automatically distributed in several columns. The optimal number of columns depends on the width of the konqueror window and the number of bookmarks you have.
id: Folder secara otomatis didistribusikan dalam beberapa kolom. Jumlah optimal kolom tergantung dari lebar jendela Konqueror dan jumlah markah yang anda miliki.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of columns to show:
id: Jumlah kolom yang akan ditampilkan:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Disable it on slow system to disable background images.
id: Menonfungsikannya pada sistem yang lambat untuk menonfungsikan citra latarbelakang.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Show folder &backgrounds
id: Tampilkan folder latar &belakang

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: How much disk space is used to cache the pixmaps
id: Berapa banyak ruang cakram digunakan untuk cache pixmap

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Pixmap Cache
id: Cache Pixmap

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbMaxCacheSize)
en: Disk cache size:
id: Ukuran cache cakram

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: Clear the pixmap cache
id: Hapus cache pixmap

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: &Clear Cache
id: &Hapus Cache
