konqueror - en to id translation catalogue (8 entries)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
id: Pera&latan

en: Input Required:
id: Input yang Diperlukan:

en: &Execute Shell Command...
id: &Eksekusi Perintah Shell...

en: KShellCmdPlugin::slotExecuteShellCommand: Program error, please report a bug.
id: KShellCmdPlugin::slotExecuteShellCommand: Galat program, silakan laporkan bug.

en: Executing shell commands works only on local directories.
id: Mengeksekusi perintah shell hanya bekerja di direktori lokal.

[ctx: @title:window]
en: Execute Shell Command
id: Eksekusi Perintah Shell

en: Execute shell command in current directory:
id: Eksekusi perintah shell di direktori saat ini:

en: Output from command: "%1"
id: Output dari perintah: "%1"
