dirfilterplugin - en to it translation catalogue (10 entries)

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Filter Bar
it: Nascondi la barra del filtro

[ctx: @label:textbox]
en: F&ilter:
it: F&iltro:

[ctx: @label:button]
en: Filter by t&ype
it: Filtra per &tipo

[ctx: @info:tooltip]
en: Filter items by file type.
it: Filtra gli elementi secondo il tipo di file.

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Show Filter Bar
it: Mostra la barra del filtro

en: Use Multiple Filters
it: Usa filtri multipli

en: Show Count
it: Mostra numero

en: Reset
it: Azzera

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
it: S&trumenti

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolBar)
en: Extra Toolbar
it: Barra degli strumenti extra
