fsview - en to it translation catalogue (72 entries)

en: Name
it: Nome

en: Size
it: Dimensione

en: File Count
it: Conteggio file

en: Directory Count
it: Conteggio directory

en: Last Modified
it: Ultima modifica

en: Owner
it: Proprietario

en: Group
it: Gruppo

en: Mime Type
it: Tipo MIME

en: Go To
it: Vai a

en: Stop at Depth
it: Fermati alla profondità

en: Stop at Area
it: Fermati all'area

en: Stop at Name
it: Fermati al nome

en: Go Up
it: Vai su

en: Stop Refresh
it: Ferma aggiornamento

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Refresh '%1'
it: Aggiorna «%1»

en: Color Mode
it: Modalità colore

en: Visualization
it: Visualizzazione

en: None
it: Nessuno

en: Depth
it: Profondità

en: Read 1 folder, in %2 | Read %1 folders, in %2
it[0]: Letta una cartella in %2
it[1]: Lette %1 cartelle in %2

en: 1 folder | %1 folders
it[0]: 1 cartella
it[1]: %1 cartelle

en: <p>This is the FSView plugin, a graphical browsing mode showing filesystem utilization by using a tree map visualization.</p><p>Note that in this mode, automatic updating when filesystem changes are made is intentionally <b>not</b> done.</p><p>For details on usage and options available, see the online help under menu 'Help/FSView Manual'.</p>
it: <p>Questa è l'estensione FSView, una modalità grafica di visualizzazione che mostra l'uso del filesystem come una mappa ad albero.</p><p>Nota che, in questa modalità, l'aggiornamento automatico sui cambiamenti nel filesystem è <b>intenzionalmente</b> soppresso.</p><p>Per dettagli sull'utilizzo e le opzioni disponibili, leggi la guida in linea sotto il menu «Aiuto/Manuale di FSView».</p>

en: &FSView Manual
it: Manuale &FSView

en: Show FSView manual
it: Mostra il manuale di FSView

en: Opens the help browser with the FSView documentation
it: Apre la finestra di aiuto con la documentazione di FSView

[ctx: @action:inmenu File]
en: Move to Trash
it: Cestina

[ctx: @action:inmenu File]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: &Edit File Type...
it: Modifica il tipo di fil&e...

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
it: Proprietà

en: FSView intentionally does not support automatic updates when changes are made to files or directories, currently visible in FSView, from the outside.
    For details, see the 'Help/FSView Manual'.
it: Intenzionalmente, FSView non gestisce l'aggiornamento automatico delle modifiche a file o cartelle, attualmente visibili in FSView, dall'esterno.
    Per dettagli, vedi il manuale «Aiuto/Manuale di FSView».

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
it: &Modifica

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
it: &Mostra

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
it: &Aiuto

en: Filesystem Viewer
it: Visualizzatore del filesystem

en: (c) 2002, Josef Weidendorfer
it: © 2002, Josef Weidendorfer

en: View filesystem starting from this folder
it: Mostra il filesystem partendo da questa cartella

en: Text %1
it: Testo %1

en: Recursive Bisection
it: Bisezione ricorsiva

en: Columns
it: Colonne

en: Rows
it: Righe

en: Always Best
it: Sempre la migliore

en: Best
it: Migliore

en: Alternate (V)
it: Alternato (V)

en: Alternate (H)
it: Alternato (O)

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: Nesting
it: Annidamento

en: Border
it: Bordo

en: Correct Borders Only
it: Correggi solo i bordi

en: Width %1
it: Larghezza %1

en: Allow Rotation
it: Permetti rotazione

en: Shading
it: Ombreggiatura

en: Visible
it: Visibile

en: Take Space From Children
it: Prendi spazio dai figli

en: Top Left
it: In alto a sinistra

en: Top Center
it: In alto al centro

en: Top Right
it: In alto a destra

en: Bottom Left
it: In basso a sinistra

en: Bottom Center
it: In basso al centro

en: Bottom Right
it: In basso a destra

en: No %1 Limit
it: Nessun limite %1

en: No Area Limit
it: Nessun limite di area

en: Area of '%1' (%2)
it: Area di «%1» (%2)

en: 1 Pixel | %1 Pixels
it[0]: 1 pixel
it[1]: %1 pixel

en: Double Area Limit (to %1)
it: Raddoppia il limite di area (a %1)

en: Halve Area Limit (to %1)
it: Dimezza il limite di area (a %1)

en: No Depth Limit
it: Nessun limite di profondità

en: Depth of '%1' (%2)
it: Profondità di «%1» (%2)

en: Depth %1
it: Profondità %1

en: Decrement (to %1)
it: Decrementa (a %1)

en: Increment (to %1)
it: Incrementa (a %1)
