kio4 - en to it translation catalogue (18 entries)

en: <h1>My Bookmarks</h1><p>This module lets you configure the bookmarks home page.</p><p>The bookmarks home page is accessible at <a href="bookmarks:/">bookmarks:/</a>.</p>
it: <h1>I miei segnalibri</h1><p>Questo modulo ti consente di configurare la pagina principale dei segnalibri.</p><p>La pagina principale dei segnalibri è accessibile da <a href="bookmarks:/">bookmarks:/</a>.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Bookmarks
it: Segnalibri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: If this option is unchecked, bookmarks at the root of the hierarchy (not in a folder) are not displayed.
    If checked, they are gathered in a "root" folder.
it: Se questa opzione non è marcata, i segnalibri nella radice della gerarchia (non in una cartella) non sono visualizzati.
    Se marcata, sono raccolti in una cartella «radice».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: &Show bookmarks without folder
it: Mo&stra i segnalibri senza cartelle

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: Sub-folders are shown within their parent by default. If you activate this option, sub-folders are displayed on their own.
    It looks less nice but it may help if you have a very big folder you want to spread in two columns.
it: Le sottocartelle sono mostrate nelle cartelle genitrici in modo predefinito. Se attivi questa opzione, le sottocartelle saranno visualizzate da sole.
    Sembra meno piacevole, ma potrebbe essere utile in caso di cartelle molto grandi da dividere in due colonne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: &Flatten bookmarks tree
it: Albero dei se&gnalibri appiattito

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show a box with KDE places (Home, Network, ...). Useful if you use konqueror as a file manager.
it: Mostra un riquadro con le risorse di KDE (Home, Rete, ...). Utile se si usa Konqueror come gestore file.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show system &places
it: &Mostra risorse di sistema

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General Settings
it: Impostazioni generali

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Folders are automatically distributed in several columns. The optimal number of columns depends on the width of the konqueror window and the number of bookmarks you have.
it: Le cartelle sono distribuite automaticamente in più colonne. Il numero ottimale di colonne dipende dalla larghezza della finestra di Konqueror e dal numero di segnalibri 
    presenti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of columns to show:
it: Numero di colonne da mostrare:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Disable it on slow system to disable background images.
it: Disabilitalo su sistemi poco performanti per eliminare le immagini di sfondo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Show folder &backgrounds
it: Mostra sfon&di delle cartelle

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: How much disk space is used to cache the pixmaps
it: Quanto spazio su disco è usato per conservare le immagini

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Pixmap Cache
it: Cache delle immagini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbMaxCacheSize)
en: Disk cache size:
it: Dimensione cache su disco:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: Clear the pixmap cache
it: Svuota la cache delle immagini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: &Clear Cache
it: Svuota la &cache
