konqueror - en to it translation catalogue (16 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Name
it: &Nome

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nameWidget)
en: The name you want displayed on the Speed Dial button
it: Nome da visualizzare sul pulsante Chiamata rapidaThe name you want displayed on the Speed Dial button

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Url
it: &URL

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Icon
it: Icona

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useFaviconBtn)
en: Use favicon
it: Usa favicon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useLocalIconBtn)
en: Use local icon
it: Usa icona locale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useRemoteIconBtn)
en: Use remote icon
it: Usa icona remota

en: Name
it: Nome

en: Url
it: URL

en: Do you want to delete "%1"?
it: Vuoi eliminare «%1»?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed dial entries
it: Voci per la chiamata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEntryBtn)
en: Add entry…
it: Aggiungi voce…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editEntryBtn)
en: Edit entry…
it: Modifica voce…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEntryBtn)
en: Remove entry
it: Rimuovi voce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUpBtn)
en: Move up
it: Sposta su

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDownBtn)
en: Move down
it: Sposta giù
