fsview - en to ja translation catalogue (71 entries)

en: Name
ja: 名前

en: Size
ja: サイズ

en: File Count
ja: ファイルの数

en: Directory Count
ja: ディレクトリの数

en: Last Modified
ja: 最終更新日時

en: Owner
ja: 所有者

en: Group
ja: グループ

en: Mime Type
ja: MIME タイプ

en: Go To
ja: 移動

en: Stop at Depth
ja: 深さで停止

en: Stop at Area
ja: エリアで停止

en: Stop at Name
ja: 名前で停止

en: Go Up
ja: 上へ

en: Stop Refresh
ja: 更新停止

en: Refresh
ja: 更新

en: Refresh '%1'
ja: %1 を更新

en: Color Mode
ja: カラーモード

en: Visualization
ja: ビジュアル化

en: None
ja: なし

en: Depth
ja: 深さ

en: Read 1 folder, in %2 | Read %1 folders, in %2
ja[0]: %2 中の 1 フォルダを読み込み
ja[1]: %2 中の %1 フォルダを読み込み

en: 1 folder | %1 folders
ja[0]: 1 フォルダ
ja[1]: %1 フォルダ

en: <p>This is the FSView plugin, a graphical browsing mode showing filesystem utilization by using a tree map visualization.</p><p>Note that in this mode, automatic updating when filesystem changes are made is intentionally <b>not</b> done.</p><p>For details on usage and options available, see the online help under menu 'Help/FSView Manual'.</p>
ja: <p>FSView プラグインはツリーマップをビジュアル化し、ファイルシステムの使用状況をグラフィカルに表示します。</p><p>このモードでは、ファイルシステムに変更があっても意図的に表示を自動更新しません。</p><p>詳しい使い方および利用可能なオプションについては「ヘルプ|FSView マニュアル」を参照してください。</p>

en: &FSView Manual
ja: FSView マニュアル(&F)

en: Show FSView manual
ja: FSView マニュアルを見る

en: Opens the help browser with the FSView documentation
ja: FSView マニュアルをヘルプブラウザで開く

[ctx: @action:inmenu File]
en: Move to Trash
ja: ごみ箱に移動

[ctx: @action:inmenu File]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: &Edit File Type...
ja: ファイルタイプを編集(&E)...

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
ja: プロパティ

en: FSView intentionally does not support automatic updates when changes are made to files or directories, currently visible in FSView, from the outside.
    For details, see the 'Help/FSView Manual'.
ja: 現在 FSView に表示されているファイルまたはディレクトリが外部アプリケーションによって変更されたときに、FSView は意図的に表示を自動更新しません。
    詳しくは「ヘルプ|FSView マニュアル」を参照してください。

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ja: 編集(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ja: 表示(&V)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: Filesystem Viewer
ja: ファイルシステムビューア

en: View filesystem starting from this folder
ja: このフォルダから始まるファイルシステムを見る

en: Text %1
ja: テキスト %1

en: Recursive Bisection
ja: 再帰的な二分

en: Columns
ja: 列

en: Rows
ja: 行

en: Always Best
ja: 常に最適化

en: Best
ja: 最適化

en: Alternate (V)
ja: 交互 (V)

en: Alternate (H)
ja: 交互 (H)

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: Nesting
ja: ネスト

en: Border
ja: 境界

en: Correct Borders Only
ja: 正確な境界のみ

en: Width %1
ja: 幅 %1

en: Allow Rotation
ja: 回転を許可

en: Shading
ja: 濃淡を付ける

en: Visible
ja: 表示する

en: Take Space From Children
ja: 子からスペースを取得する

en: Top Left
ja: 上 左

en: Top Center
ja: 上 中央

en: Top Right
ja: 上 右

en: Bottom Left
ja: 下 左

en: Bottom Center
ja: 下 中央

en: Bottom Right
ja: 下 右

en: No %1 Limit
ja: %1 の制限なし

en: No Area Limit
ja: エリアの制限なし

en: Area of '%1' (%2)
ja: %1 のエリア (%2)

en: 1 Pixel | %1 Pixels
ja[0]: 1 ピクセル
ja[1]: %1 ピクセル

en: Double Area Limit (to %1)
ja: エリア制限を二倍に (%1 に)

en: Halve Area Limit (to %1)
ja: エリア制限を半分に (%1 に)

en: No Depth Limit
ja: 深さの制限なし

en: Depth of '%1' (%2)
ja: %1 の深さ (%2)

en: Depth %1
ja: 深さ %1

en: Decrement (to %1)
ja: 減らす (%1 に)

en: Increment (to %1)
ja: 増やす (%1 に)
