imgalleryplugin - en to ja translation catalogue (43 entries)

[ctx: @title:window]
en: Create Image Gallery
ja: イメージギャラリーを作成

en: Create
ja: 作成

en: Image Gallery for %1
ja: イメージギャラリー %1

en: Look
ja: 外観

en: Page Look
ja: ページの外観

en: &Page title:
ja: ページのタイトル(&P):

en: I&mages per row:
ja: 横 1 列あたりの画像数(&M):

en: Show image file &name
ja: 画像のファイル名を表示(&N)

en: Show image file &size
ja: 画像のファイルサイズを表示(&S)

en: Show image &dimensions
ja: 画像のピクセル寸法 (画素数) を表示(&D)

en: Fon&t name:
ja: フォント名(&T):

en: Font si&ze:
ja: フォントサイズ(&Z):

en: &Foreground color:
ja: 前景色(&F):

en: &Background color:
ja: 背景色(&B):

en: Folders
ja: フォルダ

en: &Save to HTML file:
ja: HTML ファイルの保存先(&S):

en: <p>The name of the HTML file this gallery will be saved to.</p>
ja: <p>このギャラリーを保存する HTML ファイルの名前です。</p>

en: &Recurse subfolders
ja: サブフォルダを含める(&R)

en: <p>Whether subfolders should be included for the image gallery creation or not.</p>
ja: <p>イメージギャラリーにサブフォルダの画像を含めるかどうかを指定します。</p>

en: Endless
ja: 無制限

en: <p>You can limit the number of folders the image gallery creator will traverse to by setting an upper bound for the recursion depth.</p>
ja: <p>再帰的に検索するサブフォルダの深さの上限を設定することによって、イメージギャラリーに含めるフォルダの数を制限することができます。</p>

en: Rec&ursion depth:
ja: 含めるフォルダの深さ(&U):

en: Copy or&iginal files
ja: オリジナルファイルをコピー(&I)

en: <p>This makes a copy of all images and the gallery will refer to these copies instead of the original images.</p>
ja: <p>このオプションを有効にすると、イメージギャラリーはすべての画像のコピーを作成し、元のイメージではなくそれらのコピーを参照します。</p>

en: Use &comment file
ja: コメントファイルを使う(&C)

en: <p>If you enable this option you can specify a comment file which will be used for generating subtitles for the images.</p><p>For details about the file format please see the "What's This?" help below.</p>
ja: <p>このオプションを有効にすると、画像の副題を生成するために使用するコメントファイルを指定することができます。</p><p>コメントファイルの形式については、下の「これは何？」を参照してください。</p>

en: <p>You can specify the name of the comment file here. The comment file contains the subtitles for the images. The format of this file is:</p><p>FILENAME1:<br />Description<br /><br />FILENAME2:<br />Description<br /><br />and so on</p>
ja: <p>使用するコメントファイルを指定します。コメントファイルには画像の副題を次のフォーマットで記述します:</p><p>ファイル名1: <br/>説明<br/><br/>ファイル名2:<br/>説明<br/><br/>以下同様</p>

en: Comments &file:
ja: コメントファイル(&F):

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Thumbnail size:
ja: サムネイルのサイズ:

en: &Set different color depth:
ja: 色数を指定する(&S):

en: &Create Image Gallery...
ja: イメージギャラリーを作成(&C)...

en: Could not create the plugin, please report a bug.
ja: プラグインを作成できませんでした。バグを報告してください。

en: Creating an image gallery works only on local folders.
ja: イメージギャラリーはローカルフォルダについてのみ作成できます。

en: Creating thumbnails
ja: サムネイルの作成

en: Could not create folder: %1
ja: フォルダ ‘%1’ を作成できませんでした

en: <i>Number of images</i>: %1
ja: 画像数: %1

en: <i>Created on</i>: %1
ja: 作成日: %1

en: <i>Subfolders</i>:
ja: サブフォルダ:

en: Created thumbnail for: 
    %1
ja: %1 
    のサムネイルを作成しました

en: Creating thumbnail for: 
    %1
     failed
ja: %1 
    のサムネイル作成に失敗しました

en: Could not open file: %1
ja: ファイル ‘%1’ を開けませんでした

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ja: ツール(&T)
