kio4 - en to ja translation catalogue (18 entries)

en: <h1>My Bookmarks</h1><p>This module lets you configure the bookmarks home page.</p><p>The bookmarks home page is accessible at <a href="bookmarks:/">bookmarks:/</a>.</p>
ja: <h1>マイブックマーク</h1><p>このモジュールでブックマークのホームページを設定します。</p><p>ブックマークのホームページは <a href="bookmarks:/">bookmarks:/</a> で開くことができます。</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Bookmarks
ja: ブックマーク

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: If this option is unchecked, bookmarks at the root of the hierarchy (not in a folder) are not displayed.
    If checked, they are gathered in a "root" folder.
ja: このオプションのチェックを外すと、ブックマークの階層の最上位にあるブックマーク (フォルダに入っていないもの) は表示されません。
    チェックを入れると、「ルート」という名前のフォルダにまとめて表示されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: &Show bookmarks without folder
ja: フォルダに入っていないブックマークを表示する(&S)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: Sub-folders are shown within their parent by default. If you activate this option, sub-folders are displayed on their own.
    It looks less nice but it may help if you have a very big folder you want to spread in two columns.
ja: サブフォルダは標準では親フォルダの中に表示されますが、このオプションを有効にすると独立したフォルダとして表示されます。
    見栄えは悪くなりますが、別の列に分割して表示したい大きなフォルダがある場合に役立ちます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: &Flatten bookmarks tree
ja: ブックマークをフラットに表示する(&F)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show a box with KDE places (Home, Network, ...). Useful if you use konqueror as a file manager.
ja: KDE の場所 (ホーム、ネットワークなど) を 1 つのフォルダに表示します。これは Konqueror をファイルマネージャとして使う場合に役立ちます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show system &places
ja: システムの場所を表示する(&P)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General Settings
ja: 全般設定

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Folders are automatically distributed in several columns. The optimal number of columns depends on the width of the konqueror window and the number of bookmarks you have.
ja: フォルダは自動的に複数の列に配置されます。最適な列の数は Konqueror のウィンドウの幅やブックマークの数によって異なります。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of columns to show:
ja: フォルダを表示する列の数:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Disable it on slow system to disable background images.
ja: 遅いマシンで背景画像を無効にするには、このオプションのチェックを外してください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Show folder &backgrounds
ja: フォルダの背景を表示する(&B)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: How much disk space is used to cache the pixmaps
ja: ピクスマップキャッシュにどれだけディスク領域を使うかを指定します

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Pixmap Cache
ja: ピクスマップキャッシュ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbMaxCacheSize)
en: Disk cache size:
ja: ディスクキャッシュサイズ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: Clear the pixmap cache
ja: ピクスマップキャッシュをクリアします

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: &Clear Cache
ja: キャッシュをクリア(&L)
