kcmkonqhtml - en to ja translation catalogue (233 entries)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pShowMMBInTabs)
en: This will open a new tab instead of a new window in various situations, such as choosing a link or a folder with the middle mouse button.
ja: このオプションを有効にすると、リンクやフォルダをマウスの中ボタンでクリックした場合などに、新しいウィンドウを開かずに新しいタブで開きます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pShowMMBInTabs)
en: Open &links in new tab instead of in new window
ja: リンクを新しいウィンドウではなく、新しいタブで開く(&L)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pPopupsWithinTabs)
en: Whether or not JavaScript popups if allowed shall open in a new tab or in a new window.
ja: このオプションは、JavaScript ポップアップが許可されている場合に、それを新しいタブで開くか新しいウィンドウで開くかを設定します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pPopupsWithinTabs)
en: Open pop&ups in new tab instead of in new window
ja: ポップアップを新しいウィンドウではなく新しいタブに開く(&B)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pKonquerorTabforExternalURL)
en: When you click a URL in another KDE program or call kfmclient to open a URL, the current desktop will be searched for a non-minimized Konqueror and, if found, the URL opened as a new tab within it. Otherwise a new Konqueror window will be opened with the required URL.
ja: 他の KDE プログラムで URL をクリックしたり、URL を開くために kfmclient を呼び出したときに、現在のデスクトップで最小化されていない Konqueror を探し、見つかれば、新しいタブでその URL を開きます。それ以外の場合は、新しいウィンドウで要求された URL を開きます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pKonquerorTabforExternalURL)
en: Open as tab in existing Konqueror when URL is called externally
ja: URL が外部から呼ばれた場合、既存の Konqueror のタブとして開く(&E)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pNewTabsInBackground)
en: This will open a new tab in the background, instead of in the foreground.
ja: 前面にではなく、バックグラウンドで新しいタブを開きます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pNewTabsInBackground)
en: O&pen new tabs in the background
ja: 新しいタブをバックグラウンドで開く(&P)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pOpenAfterCurrentPage)
en: This will open a new tab opened from a page after the current tab, instead of after the last tab.
ja: 最後のタブの後ではなく、現在のタブの後に新しいタブを開きます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pOpenAfterCurrentPage)
en: Open &new tab after current tab
ja: 新しいタブを現在のタブの後に開く(&N)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pDynamicTabbarHide)
en: This will display the tab bar only if there are two or more tabs. Otherwise it will always be displayed.
ja: このオプションを有効にすると、タブが二つ以上開いているときにのみタブバーを表示します。無効な場合は常に表示します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pDynamicTabbarHide)
en: Hide the tab bar when only one tab is open
ja: タブが一つしか開いていないときはタブバーを表示しない(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pPermanentCloseButton)
en: &Show close button on tabs
ja: タブに閉じるボタンを表示する(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pMiddleClickClose)
en: Middle-click on a tab to close it
ja: マウスの中クリックでタブを閉じる(&M)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pTabConfirm)
en: This will ask you whether you are sure you want to close a window when it has multiple tabs opened in it.
ja: 閉じようとしているウィンドウに複数のタブが開いている場合に、本当に閉じてよいか確認します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pTabConfirm)
en: Confirm &when closing windows with multiple tabs
ja: 複数のタブを開いているウィンドウを閉じるときに確認する(&W)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pTabCloseActivatePrevious)
en: When checking this the previous used or opened tab will be activated when you close the current active tab instead of the one right to the current tab.
ja: このオプションを有効にすると、現在のアクティブなタブを閉じたときに、現在のタブの右側のタブではなく、前回使用または開いたタブがアクティブになります。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pTabCloseActivatePrevious)
en: Activate previously used tab when closing the current tab
ja: 現在のタブを閉じたときに、前回使用したタブをアクティブにする(&U)

[ctx: @title:tab]
en: General
ja: 全般

[ctx: @title:tab]
en: Fonts
ja: フォント

[ctx: @title:tab]
en: Stylesheets
ja: スタイルシート

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3_2)
en: Images
ja: 画像

en: A&utomatically load images
ja: 自動的に画像を読み込む(&U)

en: <html>If this box is checked, Konqueror will automatically load any images that are embedded in a web page. Otherwise, it will display placeholders for the images, and you can then manually load the images by clicking on the image button.<br />Unless you have a very slow network connection, you will probably want to check this box to enhance your browsing experience.</html>
ja: <html>このオプションを有効にすると、Konqueror は自動的にウェブページの画像を読み込みます。有効でない場合は、画像があることを示すプレースホルダのみが表示され、画像を表示させるには「ページの画像を表示」ボタンをクリックする必要があります。<br/>ネットワーク回線速度が非常に遅いのでなければ、有効にしておくのがよいでしょう。</html>

en: Dra&w frame around not completely loaded images
ja: 読み込み中の画像の周りに枠を描画する(&W)

en: <html>If this box is checked, Konqueror will draw a frame as a placeholder around images embedded in a web page that are not yet fully loaded.<br />You will probably want to check this box to enhance your browsing experience, especially if have a slow network connection.</html>
ja: <html>このオプションを有効にすると、Konqueror は読み込み中のウェブページの画像の周りにプレースホルダとして枠を描画します。<br/>ネットワーク回線速度が遅い場合、有効にしておくとよいでしょう。</html>

[ctx: animations]
en: Enabled
ja: 有効

[ctx: animations]
en: Disabled
ja: 無効

en: Show Only Once
ja: 一度だけ表示

en: <html>Controls how Konqueror shows animated images:<br /><ul><li><b>Enabled</b>: Show all animations completely.</li><li><b>Disabled</b>: Never show animations, show the starting image only.</li><li><b>Show only once</b>: Show all animations completely but do not repeat them.</li></ul></html>
ja: <html>Konqueror がアニメーション画像をどのように扱うかを指定します。<ul><li>有効: すべてのアニメーションを表示します。</li><li>無効: 開始画像のみを表示し、アニメーションは表示しません。</li><li>一度だけ表示: 一度だけアニメーションを表示し、繰り返しません。</li></ul></html>

en: A&nimations:
ja: アニメーション(&N):

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous
ja: その他

[ctx: underline]
en: Enabled
ja: 有効

[ctx: underline]
en: Disabled
ja: 無効

en: Only on Hover
ja: マウスオーバー時のみ

en: Und&erline links:
ja: リンクの下線表示(&E):

en: <html>Controls how Konqueror handles underlining hyperlinks:<br /><ul><li><b>Enabled</b>: Always underline links</li><li><b>Disabled</b>: Never underline links</li><li><b>Only on Hover</b>: Underline when the mouse is moved over the link</li></ul><br /><i>Note: The site's CSS definitions can override this value.</i></html>
ja: <html>Konqueror がハイパーリンクの下線をどのように扱うかを指定します。<ul><li>有効: 常にリンクに下線を引きます。</li><li>無効: リンクに下線を引きません。</li><li>マウスオーバー時のみ: マウスカーソルがリンクの上にあるときだけ下線を引きます。</li></ul>【注意】 ウェブサイトの CSS 定義はこの設定を上書きします。</html>

en: When Efficient
ja: 効果的な場合のみ

[ctx: smooth scrolling]
en: Always
ja: 常に有効

[ctx: soft scrolling]
en: Never
ja: 無効

en: S&mooth scrolling:
ja: スムーズスクロール(&M):

en: <html>Determines whether Konqueror should use smooth steps to scroll HTML pages, or whole steps:<br /><ul><li><b>Always</b>: Always use smooth steps when scrolling.</li><li><b>Never</b>: Never use smooth scrolling, scroll with whole steps instead.</li><li><b>When Efficient</b>: Only use smooth scrolling on pages where it can be achieved with moderate usage of system resources.</li></ul></html>
ja: <html>Konqueror で HTML ページをスクロールするときにスムーズスクロールを使うかどうかを指定します。<ul><li>常に有効: 常にスムーズスクロールを使ってスクロールします。</li><li>無効: スムーズスクロールを使わずに、行単位や画面単位でスクロールします。</li><li>効果的な場合のみ: システムのリソースを消費しすぎない場合にのみスムーズスクロールを使ってスクロールします。</li></ul></html>

en: <h1>Konqueror Fonts</h1>On this page, you can configure which fonts Konqueror should use to display the web pages you view.
ja: <h1>Konqueror フォント</h1>このページでは、Konqueror がウェブページの表示に使用するフォントを設定します。

en: Font Si&ze
ja: フォントサイズ

en: This is the relative font size Konqueror uses to display web sites.
ja: Konqueror がウェブサイトの表示に使用するフォントの相対サイズです。

en: M&inimum font size:
ja: 最小フォントサイズ(&I):

en: Konqueror will never display text smaller than this size,<br />overriding any other settings.
ja: ウェブサイト側の設定に関係なく、Konqueror はこれより小さいサイズのフォントでテキストを表示しません。

en: &Medium font size:
ja: 通常のフォントサイズ(&M):

en: S&tandard font:
ja: 標準フォント(&T):

en: This is the font used to display normal text in a web page.
ja: ウェブページの普通のテキストを表示するフォントです。

en: &Fixed font:
ja: 等幅フォント(&F):

en: This is the font used to display fixed-width (i.e. non-proportional) text.
ja: 固定幅 (プロポーショナルでない) テキストを表示するフォントです。

en: S&erif font:
ja: セリフフォント(&E):

en: This is the font used to display text that is marked up as serif.
ja: セリフと指定されたテキストを表示するフォントです。

en: Sa&ns serif font:
ja: サンセリフフォント(&N):

en: This is the font used to display text that is marked up as sans-serif.
ja: サンセリフと指定されたテキストを表示するフォントです。

en: C&ursive font:
ja: 筆記体フォント(&U):

en: This is the font used to display text that is marked up as italic.
ja: イタリックと指定されたテキストを表示するフォントです。

en: Fantas&y font:
ja: ファンタジーフォント(&Y):

en: This is the font used to display text that is marked up as a fantasy font.
ja: ファンタジーフォントと指定されたテキストを表示するフォントです。

en: Font &size adjustment for this encoding:
ja: このエンコーディングでのフォントサイズの調整(&S):

en: Use Language Encoding
ja: 言語のエンコーディングを使う

en: Default encoding:
ja: デフォルトのエンコーディング:

en: Select the default encoding to be used; normally, you will be fine with 'Use language encoding' and should not have to change this.
ja: 使用するデフォルトのエンコーディングを選択します。通常は「言語のエンコーディングを使う」のままにしておいて問題ありません。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, CSSConfigWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, CSSCustomDialog)
en: <b>Stylesheets</b><p>See http://www.w3.org/Style/CSS for further information on cascading style sheets.</p>
ja: スタイルシート<p>カスケーディングスタイルシートの詳細については http://www.w3.org/Style/CSS を参照してください。</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, ButtonGroup1)
en: <b>Stylesheets</b><p>Use this groupbox to determine how Konqueror will render style sheets.</p>
ja: スタイルシート<p>ここで Konqueror が使用するスタイルシートを選択します。</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup1)
en: Stylesheets
ja: スタイルシート

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, useDefault)
en: <b>Use default stylesheet</b><p>Select this option to use the default stylesheet.</p>
ja: 標準スタイルシートを使う<p>標準のスタイルシートを使用するには、このオプションを選んでください。</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useDefault)
en: Us&e default stylesheet
ja: 標準スタイルシートを使う(&E)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, useUser)
en: <b>Use user-defined stylesheet</b><p>If this box is checked, Konqueror will try to load a user-defined style sheet as specified in the location below. The style sheet allows you to completely override the way web pages are rendered in your browser. The file specified should contain a valid style sheet (see http://www.w3.org/Style/CSS for further information on cascading style sheets).</p>
ja: ユーザ定義のスタイルシートを使う<p>このオプションを選ぶと、konqueror は下に指定されたスタイルシートを読み込みます。スタイルシートはブラウザでのウェブページの表示を完全に変えてしまうことができます。ファイルは有効なスタイルシートでなければなりません。カスケーディングスタイルシートの詳細については http://www.w3.org/Style/CSS を参照してください。</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useUser)
en: Use &user-defined stylesheet
ja: ユーザ定義のスタイルシートを使う(&U)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, useAccess)
en: <b>Use accessibility stylesheet</b><p>Selecting this option will allow you to define a default font, font size, and font color with a few simple clicks of the mouse. Simply wander over to the Customize... dialog and pick out your desired options.</p>
ja: アクセシビリティスタイルシートを使う<p>このオプションを選ぶと、マウスを数回クリックするだけで、デフォルトのフォント、フォントサイズ、フォントの色を設定できます。「カスタマイズ」をクリックして、ダイアログでお好みのオプションを選んでください。</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useAccess)
en: U&se accessibility stylesheet
ja: アクセシビリティスタイルシートを使う(&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, customize)
en: Custom&ize...
ja: カスタマイズ(&I)...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, GroupBox7)
en: <b>Font family</b><p>A font family is a group of fonts that resemble one another, with family members that are e.g. bold, italic, or any number of the above.</p>
ja: フォントファミリ<p>フォントファミリは、ボールド体、イタリック体などを含む、互いによく似たフォントのグループです。</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox7)
en: Font Family
ja: フォントファミリ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtBaseFontFamily)
en: Base family:
ja: 基本ファミリ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QFontComboBox, fontFamily)
en: <p>This is the currently selected font family</p>
ja: <p>現在選択されているフォントファミリ</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, sameFamily)
en: <b>Use same family for all text</b><p>Select this option to override custom fonts everywhere in favor of the base font.</p>
ja: すべてのテキストを同じフォントファミリで表示<p>このオプションを有効にすると、ページのフォント指定を無視して、すべてのテキストに基本フォントファミリを使用します。</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sameFamily)
en: Use same family for all text
ja: すべてのテキストを同じフォントファミリで表示(&L)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: Font Size
ja: フォントサイズ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtFontsize)
en: Base font si&ze:
ja: 基本フォントサイズ(&Z):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, dontScale)
en: <b>Use same size for all elements</b><p>Select this option to override custom font sizes in favor of the base font size. All fonts will be displayed in the same size.</p>
ja: すべてのテキストを同じサイズで表示<p>このオプションを有効にすると、ページのフォントサイズの指定を無視して、すべてのテキストを基本フォントサイズで表示します。すべての文字が同じ大きさになります。</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dontScale)
en: &Use same size for all elements
ja: すべてのテキストを同じサイズで表示(&U)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup2)
en: Colors
ja: 色

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, blackOnWhite)
en: <b>Black on White</b><p>This is what you normally see.</p>
ja: 白地に黒<p>最も一般的な表示スタイルです。</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, blackOnWhite)
en: &Black on white
ja: 白地に黒(&B)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, whiteOnBlack)
en: <b>White on Black</b><p>This is your classic inverse color scheme.</p>
ja: 黒地に白<p>クラシックな反転色スキームです。</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, whiteOnBlack)
en: &White on black
ja: 黒地に白(&W)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, customColor)
en: <b>Custom</b><p>Select this option to define a custom color for the default font.</p>
ja: カスタム<p>デフォルトのフォントの色を変更する場合は、このオプションを選んでください。</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customColor)
en: Cus&tom
ja: カスタム(&T)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, txtBackground)
en: <b>Background</b><p>This background color is the one displayed behind the text by default. A background image will override this.</p>
ja: 背景色<p>テキストのデフォルトの背景色です。背景画像がある場合は、この設定は無視されます。</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtBackground)
en: Bac&kground:
ja: 背景色(&K):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, backgroundColorButton)
en: <b>Background</b><p>Behind this door lays the ability to choose a custom default background.</p>
ja: 背景色<p>ここをクリックするとデフォルトの背景色を選択できます。</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, sameColor)
en: <b>Use same color for all text</b><p>Select this option to apply your chosen color to the default font as well as any custom fonts as specified in a stylesheet.</p>
ja: すべてのテキストを同じ色で表示<p>このオプションを有効にすると、デフォルトのフォントだけでなく、スタイルシートに指定された他のフォントにも選択した色が使用されます。</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sameColor)
en: Use same color for all text
ja: すべてのテキストを同じ色で表示(&E)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, txtForeground) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, foregroundColorButton)
en: <b>Foreground color</b><p>The foreground color is the color that the text is drawn in.</p>
ja: 前景色<p>テキストの色です。</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtForeground)
en: &Foreground:
ja: 前景色(&F):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, GroupBox3_2)
en: <b>Images</b>
ja: 画像

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, hideImages)
en: <b>Suppress images</b><p>Selecting this will prevent Konqueror from loading images.</p>
ja: 画像を表示しない<p>このオプションを有効にすると、Konqueror は画像を読み込みません。</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideImages)
en: &Suppress images
ja: 画像を表示しない(&S)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, hideBackground)
en: <b>Suppress background images</b><p>Selecting this option will prevent Konqueror from loading background images.</p>
ja: 背景画像を表示しない<p>このオプションを有効にすると、Konqueror は背景画像を読み込みません。</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideBackground)
en: Suppress background images
ja: 背景画像を表示しない(&G)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewBox)
en: Preview
ja: プレビュー

en: <h1>Konqueror Stylesheets</h1> This module allows you to apply your own color and font settings to Konqueror by using stylesheets (CSS). You can either specify options or apply your own self-written stylesheet by pointing to its location.<br /> Note that these settings will always have precedence before all other settings made by the site author. This can be useful to visually impaired people or for web pages that are unreadable due to bad design.
ja: <h1>Konqueror スタイルシート</h1><p>このモジュールでは、スタイルシート (CSS) を使って konqueror に独自の色とフォントの設定を適用することができます。あらかじめ用意されているオプションを使って設定することも、自分で書いたスタイルシートを使うこともできます。</p><p>これらの設定はウェブサイトの作者によるすべての設定を上書きします。これは、視覚に障害のある方々の助けになります。また、不適切な設計のために読みにくいウェブページでも役に立ちます。</p>

en: Host/Domain
ja: ホスト/ドメイン

en: Policy
ja: ポリシー

en: &New...
ja: 新規(&N)...

en: Chan&ge...
ja: 変更(&G)...

en: De&lete
ja: 削除(&L)

en: &Import...
ja: インポート(&I)...

en: &Export...
ja: エクスポート(&E)...

en: Click on this button to manually add a host or domain specific policy.
ja: ホストまたはドメイン固有のポリシーを手動で追加するには、このボタンをクリックしてください。

en: Click on this button to change the policy for the host or domain selected in the list box.
ja: リストボックスで選択したホストまたはドメインのポリシーを変更するには、このボタンをクリックしてください。

en: Click on this button to delete the policy for the host or domain selected in the list box.
ja: リストボックスで選択したホストまたはドメインのポリシーを削除するには、このボタンをクリックしてください。

en: You must first select a policy to be changed.
ja: 先に変更するポリシーを選択してください。

en: You must first select a policy to delete.
ja: 先に削除するポリシーを選択してください。

en: Use Global
ja: 全体設定を使う

en: Accept
ja: 許可する

en: Reject
ja: 拒否する

en: Enable filters
ja: フィルタを有効にする(&E)

en: Hide filtered images
ja: ブロックされた画像を隠す(&I)

en: Manual Filter
ja: マニュアルフィルタ

en: Search:
ja: 検索:

en: <qt>Filter expression (e.g. <tt>http://www.example.com/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">more information</a>):
ja: <qt>フィルタの定義 (例: <tt>http://www.example.com/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">説明</a>):

en: Insert
ja: 挿入

en: Update
ja: 更新

en: Remove
ja: 削除

en: Import...
ja: インポート...

en: Export...
ja: エクスポート...

en: Enable or disable AdBlocK filters. When enabled, a set of URL expressions should be defined in the filter list for blocking to take effect.
ja: AdBlocK フィルタを有効または無効にします。有効にした場合は、ブロックする URL の定義をフィルタのリストに追加してください。

en: When enabled blocked images will be removed from the page completely, otherwise a placeholder 'blocked' image will be used.
ja: このオプションを有効にすると、ブロックした画像はページから完全に削除されます。有効でない場合は、代わりの画像 “blocked” が表示されます。

en: This is the list of URL filters that will be applied to all embedded images and media objects.
ja: すべての埋め込み画像とメディアオブジェクトに適用される URL フィルタのリストです。

en: <h1>Konqueror AdBlocK</h1> Konqueror AdBlocK allows you to create a list of filters that are checked against linked images and frames. URL's that match are either discarded or replaced with a placeholder image.
ja: <h1>Konqueror AdBlocK</h1> Konqueror AdBlocK を使って、リンクされた画像やフレームに適用するフィルタのリストを作成することができます。フィルタにマッチした URL は破棄されるか、代わりの画像に置き換えられます。

en: Tabbed Browsing
ja: タブブラウジング

[ctx: @label:listbox]
en: When &Konqueror starts:
ja: 起動時に表示するページ(&K):

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show Introduction Page
ja: Konqueror の開始ページ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show Blank Page
ja: 空のページ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show My Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Home page:
ja: ホームページ:

en: <h1>Konqueror Browser</h1> Here you can configure Konqueror's browser functionality. Please note that the file manager functionality has to be configured using the "File Manager" configuration module. You can make some settings how Konqueror should handle the HTML code in the web pages it loads. It is usually not necessary to change anything here.
ja: <h1>Konqueror ブラウザ</h1>ここでは Konqueror のブラウザとしての機能を設定します。ファイルマネージャとしての機能については「ファイルマネージャ」設定モジュールで設定してください。読み込むウェブページの HTML コードの扱いについても一部設定できますが、通常はここでは何も変更する必要はないでしょう。

en: Boo&kmarks
ja: ブックマーク

en: Ask for name and folder when adding bookmarks
ja: ブックマークを追加するときに名前とフォルダを尋ねる(&K)

en: If this box is checked, Konqueror will allow you to change the title of the bookmark and choose a folder in which to store it when you add a new bookmark.
ja: このオプションを有効にすると、新しいブックマークを追加するときに、ブックマークの名前を変更したり、ブックマークを追加するフォルダを選択できるようになります。

en: Show only marked bookmarks in bookmark toolbar
ja: 指定したブックマークのみをブックマークツールバーに表示する(&X)

en: If this box is checked, Konqueror will show only those bookmarks in the bookmark toolbar which you have marked to do so in the bookmark editor.
ja: このオプションを有効にすると、ブックマークエディタで「ツールバーに表示する」ように印を付けたブックマークのみがブックマークツールバーに表示されます。

en: Form Com&pletion
ja: フォーム補完

en: If this box is checked, Konqueror will remember the data you enter in web forms and suggest it in similar fields for all forms.
ja: このオプションを有効にすると、Konqueror はウェブフォームに入力されたデータを記憶し、すべてのフォームについて、同じような入力フィールドでそれを候補として提示します。

en: &Maximum completions:
ja: 最大補完候補数(&M):

en: Here you can select how many values Konqueror will remember for a form field.
ja: 一つのフォームについて Konqueror に記憶させておくデータの数を設定します。

en: Mouse Beha&vior
ja: マウスの挙動

en: Chan&ge cursor over links
ja: リンク上でカーソルを変更する(&G)

en: If this option is set, the shape of the cursor will change (usually to a hand) if it is moved over a hyperlink.
ja: このオプションを有効にすると、ハイパーリンクの上にマウスカーソルを移動したときにカーソルの形が (通常は手の形に) 変わります。

en: M&iddle click opens URL in selection
ja: 中クリックで選択した URL を開く(&I)

en: If this box is checked, you can open the URL in the selection by middle clicking on a Konqueror view.
ja: このオプションを有効にすると、マウスの中ボタンを押すことで、選択している URL を開くことができます。

en: Right click goes &back in history
ja: 右クリックで前のページに戻る(&B)

en: If this box is checked, you can go back in history by right clicking on a Konqueror view. To access the context menu, press the right mouse button and move.
ja: このオプションを有効にすると、マウスの右クリックで履歴の一つ前のページに戻ることができます。コンテキストメニューを表示させるには、右ボタンを押しながらマウスを移動します。

en: Allow automatic delayed &reloading/redirecting
ja: 遅延された自動リロード/リダイレクトを許可する(&R)

en: Some web pages request an automatic reload or redirection after a certain period of time. By unchecking this box Konqueror will ignore these requests.
ja: ウェブページの中には一定時間が経過した後に自動的にリロードやリダイレクトを要求するものがあります。このオプションを無効にしておくと、Konqeuror はそうした要求を無視します。

en: Enable Access Ke&y activation with Ctrl key
ja: Ctrl キーでアクセスキーを有効にする(&Y)

en: Pressing the Ctrl key when viewing webpages activates Access Keys. Unchecking this box will disable this accessibility feature. (Konqueror needs to be restarted for this change to take effect.)
ja: ウェブページを見ているときに Ctrl キーを押すことでアクセスキーを有効にすることができます。このボックスのチェックを外すと、このアクセシビリティ機能は利用できません。(この変更を適用するには Konqueror の再起動が必要です)

en: Enable Ja&va globally
ja: Java を全体で有効にする(&V)

en: Java Runtime Settings
ja: Java 実行環境設定

en: &Use security manager
ja: セキュリティマネージャを使う(&U)

en: Use &KIO
ja: KIO を使う(&K)

en: Shu&tdown applet server when inactive for more than
ja: 次の時間非アクティブであればアプレットサーバを停止する(&T):

en: &Path to Java executable, or 'java':
ja: Java 実行ファイルまたは “java” へのパス(&P):

en: Additional Java a&rguments:
ja: 追加 Java 引数(&M):

en: Enables the execution of scripts written in Java that can be contained in HTML pages. Note that, as with any browser, enabling active contents can be a security problem.
ja: HTML ページに含まれる Java で書かれたスクリプトの実行を許可します。他のブラウザと同様に、アクティブコンテンツの有効化はセキュリティホールとなりうることに注意してください。

en: <p>This box contains the domains and hosts you have set a specific Java policy for. This policy will be used instead of the default policy for enabling or disabling Java applets on pages sent by these domains or hosts.</p><p>Select a policy and use the controls on the right to modify it.</p>
ja: <p>ここにはドメイン固有の Java ポリシーを設定したホストまたはドメインが表示されます。これらのドメインやホストから送られて来たページの Java アプレットについては、全体設定のポリシーではなく、それぞれのポリシーが実行を許可するかどうかを決定します。</p><p>変更するには、ポリシーを選択して右側のボタンを使ってください。</p>

en: Click this button to choose the file that contains the Java policies. These policies will be merged with the existing ones. Duplicate entries are ignored.
ja: Java ポリシーを含むファイルを選択するにはこのボタンをクリックしてください。ファイル内のポリシーは定義済みのものに統合されます。重複したエントリは無視されます。

en: Click this button to save the Java policy to a zipped file. The file, named <b>java_policy.tgz</b>, will be saved to a location of your choice.
ja: Java ポリシーを zip ファイルに保存します。ファイルは <b>java_policy.tgz</b> というファイル名で、指定した場所に保存されます。

en: Here you can set specific Java policies for any particular host or domain. To add a new policy, simply click the <i>New...</i> button and supply the necessary information requested by the dialog box. To change an existing policy, click on the <i>Change...</i> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <i>Delete</i> button will remove the selected policy, causing the default policy setting to be used for that domain.
ja: <qt>ここで特定のホストまたはドメインに対する Java ポリシーを設定できます。ポリシーを追加するには「新規」ボタンをクリックして、ダイアログボックスに必要な情報を入力してください。既存のポリシーを変更するには「変更」ボタンをクリックし、ダイアログボックスで変更してください。「削除」ボタンをクリックすると、選択されたポリシーを削除します。削除した場合、そのドメインには全体設定のポリシーが適用されます。</qt>

en: Enabling the security manager will cause the jvm to run with a Security Manager in place. This will keep applets from being able to read and write to your file system, creating arbitrary sockets, and other actions which could be used to compromise your system. Disable this option at your own risk. You can modify your $HOME/.java.policy file with the Java policytool utility to give code downloaded from certain sites more permissions.
ja: セキュリティマネージャを有効にすると、JVM (Java 仮想マシン) はセキュリティマネージャと一緒に稼働するようになります。これによって Java アプレットがあなたのファイルシステムにアクセスして読み取りや書き込みを行ったり、勝手にソケットを作成するといったシステムを危険にさらすような動作を防ぐことができます。このオプションを無効にする場合は、自己責任で行ってください。
    $HOME/.java.policy ファイルを Java ポリシーツールユーティリティを使って編集して、特定のサイトからダウンロードされたものに対して、さらに許可を割り当てることもできます。

en: Enabling this will cause the jvm to use KIO for network transport
ja: このオプションを有効にすると、JVM はネットワーク上での送受信に KIO を使用します。

en: Enter the path to the java executable. If you want to use the jre in your path, simply leave it as 'java'. If you need to use a different jre, enter the path to the java executable (e.g. /usr/lib/jdk/bin/java), or the path to the directory that contains 'bin/java' (e.g. /opt/IBMJava2-13).
ja: Java 実行ファイルへのパスを入力してください。PATH にある JRE を使用する場合は、Java 実行ファイルの名前を “java” のままにしておいてください。
    別の JRE を使用する場合は、Java 実行ファイルへのパス (例 ‘/usr/lib/jdk/bin/java’) または ‘bin/java’ を含むディレクトリへのパス (例 ‘/opt/IBMJava2-13’) を入力してください。

en: If you want special arguments to be passed to the virtual machine, enter them here.
ja: 仮想マシンに渡すべき特別な引数がある場合は、ここに入力してください。

en: When all the applets have been destroyed, the applet server should shut down. However, starting the jvm takes a lot of time. If you would like to keep the java process running while you are browsing, you can set the timeout value to whatever you like. To keep the java process running for the whole time that the konqueror process is, leave the Shutdown Applet Server checkbox unchecked.
ja: アプレットがすべて解放されたらアプレットサーバも停止するべきです。しかし、JVM の起動には時間がかかります。ブラウズ中も Java プロセスを実行させておく場合は、アプレットサーバのタイムアウトの値を実行させておく任意の時間に設定してください。
    konqueror を終了するまで Java プロセスを実行させておくには、「非アクティブ時にはアプレットサーバを停止する」のチェックを外してください。

[ctx: @title:group]
en: Doma&in-Specific
ja: ドメイン固有設定(&I)

en: &Java policy:
ja: &Java ポリシー:

en: Select a Java policy for the above host or domain.
ja: 上のホストまたはドメインに対する Java ポリシーを選択してください。

en: Ena&ble JavaScript globally
ja: JavaScript を全体で有効にする(&B)

en: Enables the execution of scripts written in ECMA-Script (also known as JavaScript) that can be contained in HTML pages. Note that, as with any browser, enabling scripting languages can be a security problem.
ja: HTML ページの ECMA-Script (JavaScript として知られています) の実行を許可します。他のブラウザと同様に、スクリプト言語の有効化はセキュリティホールとなりうることに注意してください。

en: Debugging
ja: デバッグ

en: Enable debu&gger
ja: デバッガを有効にする(&U)

en: Enables builtin JavaScript debugger.
ja: ビルトインの JavaScript デバッガを有効にします。

en: Report &errors
ja: エラーを報告する(&E)

en: Enables the reporting of errors that occur when JavaScript code is executed.
ja: JavaScript の実行時にエラーが発生した場合に報告します。

en: Here you can set specific JavaScript policies for any particular host or domain. To add a new policy, simply click the <i>New...</i> button and supply the necessary information requested by the dialog box. To change an existing policy, click on the <i>Change...</i> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <i>Delete</i> button will remove the selected policy causing the default policy setting to be used for that domain. The <i>Import</i> and <i>Export</i> button allows you to easily share your policies with other people by allowing you to save and retrieve them from a zipped file.
ja: <qt>ここで特定のドメインまたはホストに対する JavaScript のポリシーを設定できます。ポリシーを追加するには「新規」ボタンをクリックして、ダイアログボックスに必要な情報を入力してください。既存のポリシーを変更するには、「変更」ボタンをクリックし、ダイアログボックスで変更してください。「削除」ボタンをクリックすると選択されたポリシーを削除します。削除した場合、そのドメインには全体設定のポリシーが適用されます。「エクスポート」と「インポート」ボタンは、設定を zip ファイルに保存したり、逆に zip ファイルから設定を読み込むときに使用します。これによって簡単に他の人と設定を共有できるようになります。</qt>

en: <p>This box contains the domains and hosts you have set a specific JavaScript policy for. This policy will be used instead of the default policy for enabling or disabling JavaScript on pages sent by these domains or hosts.</p><p>Select a policy and use the controls on the right to modify it.</p>
ja: <p>ここにはドメイン固有の JavaScript ポリシーを設定したホストまたはドメインが表示されます。これらのドメインやホストから送られて来たページの JavaScript については、全体設定のポリシーではなく、それぞれのポリシーが実行を許可するかどうかを決定します。</p><p>変更するには、ポリシーを選択して右側のボタンを使ってください。</p>

en: Click this button to choose the file that contains the JavaScript policies. These policies will be merged with the existing ones. Duplicate entries are ignored.
ja: JavaScript のポリシーを含むファイルを選択するにはこのボタンをクリックしてください。ファイル内のポリシーは定義済みのものに統合されます。重複したエントリは無視されます。

en: Click this button to save the JavaScript policy to a zipped file. The file, named <b>javascript_policy.tgz</b>, will be saved to a location of your choice.
ja: JavaScript ポリシーを zip ファイルに保存します。ファイルは <b>javascript_policy.tgz</b> というファイル名で、指定した場所に保存されます。

en: Global JavaScript Policies
ja: 全体の JavaScript ポリシー

[ctx: @title:group]
en: Do&main-Specific
ja: ドメイン固有設定(&M)

en: JavaScript policy:
ja: JavaScript ポリシー:

en: Select a JavaScript policy for the above host or domain.
ja: 上のホストまたはドメイン名に対する JavaScript ポリシーを選択してください。

en: Domain-Specific JavaScript Policies
ja: ドメイン固有の JavaScript ポリシー

en: Open new windows:
ja: 新しいウィンドウを開く:

en: Use global
ja: 全体設定を使う

en: Use setting from global policy.
ja: 全体設定のポリシーを使用します。

en: Allow
ja: 許可する

en: Accept all popup window requests.
ja: すべてのポップアップウィンドウを許可します。

en: Ask
ja: 確認する

en: Prompt every time a popup window is requested.
ja: ポップアップウィンドウが要求されるたびに確認を求めます。

en: Deny
ja: 拒否する

en: Reject all popup window requests.
ja: すべてのポップアップウィンドウを拒否します。

en: Smart
ja: スマート

en: Accept popup window requests only when links are activated through an explicit mouse click or keyboard operation.
ja: マウスクリックまたはキーボード操作によって明示的にリンクが選択された場合にのみ、ポップアップウィンドウを許可します。

en: If you disable this, Konqueror will stop interpreting the <i>window.open()</i> JavaScript command. This is useful if you regularly visit sites that make extensive use of this command to pop up ad banners.<br /><br /><b>Note:</b> Disabling this option might also break certain sites that require <i>window.open()</i> for proper operation. Use this feature carefully.
ja: <qt><p>このオプションを無効にすると、Konqueror は JavaScript コマンド <tt>window.open()</tt> を解釈しなくなります。これは広告バナーをポップアップさせるためにこのコマンドを濫用するサイトを頻繁に訪れるような場合に便利です。</p><p>【注意】 このオプションを無効にすると正常な処理のために <tt>window.open()</tt> を必要としているサイトも正しく表示できなくなります。注意して使ってください。</p></qt>

en: Resize window:
ja: ウィンドウをリサイズ:

en: Allow scripts to change the window size.
ja: スクリプトによるウィンドウのサイズ変更を許可します。

en: Ignore
ja: 無視する

en: Ignore attempts of scripts to change the window size. The web page will <i>think</i> it changed the size but the actual window is not affected.
ja: スクリプトによるウィンドウのサイズ変更要求を無視します。ウェブページはサイズを変更したと「考えます」が、実際にはウィンドウのサイズは変わりません。

en: Some websites change the window size on their own by using <i>window.resizeBy()</i> or <i>window.resizeTo()</i>. This option specifies the treatment of such attempts.
ja: <qt>ウェブサイトの中には <tt>window.resizeBy()</tt> や <tt>window.resizeTo()</tt> を使ってウィンドウのサイズを変更しようとするものがあります。このオプションはそのような要求をどう処理するかを決定します。</qt>

en: Move window:
ja: ウィンドウを移動:

en: Allow scripts to change the window position.
ja: スクリプトによるウィンドウ位置の変更を許可します。

en: Ignore attempts of scripts to change the window position. The web page will <i>think</i> it moved the window but the actual position is not affected.
ja: スクリプトによるウィンドウ位置の変更要求を無視します。ウェブページはウィンドウを移動したと「考えます」が、実際には位置は変わりません。

en: Some websites change the window position on their own by using <i>window.moveBy()</i> or <i>window.moveTo()</i>. This option specifies the treatment of such attempts.
ja: <qt>ウェブサイトの中には <tt>window.moveBy()</tt> や <tt>window.moveTo()</tt> を使ってウィンドウの位置を変更しようとするものがあります。このオプションはそのような要求をどう処理するかを決定します。</qt>

en: Focus window:
ja: ウィンドウをフォーカス:

en: Allow scripts to focus the window.
ja: スクリプトがウィンドウにフォーカスを設定することを許可します。

en: Ignore attempts of scripts to focus the window. The web page will <i>think</i> it brought the focus to the window but the actual focus will remain unchanged.
ja: スクリプトによるウィンドウのフォーカス設定要求を無視します。ウェブページはウィンドウにフォーカスを設定したと「考えます」が、実際にはフォーカスは移動しません。

en: Some websites set the focus to their browser window on their own by using <i>window.focus()</i>. This usually leads to the window being moved to the front interrupting whatever action the user was dedicated to at that time. This option specifies the treatment of such attempts.
ja: <qt>ウェブサイトの中には <tt>window.focus()</tt> を使ってウィンドウにフォーカスを設定しようとするものがあります。通常これはユーザがそのときに行っていた操作に割り込んで、読み込まれたウィンドウを前面に移動します。このオプションはそのような要求をどう処理するかを決定します。</qt>

en: Modify status bar text:
ja: ステータスバーの文字列を変更:

en: Allow scripts to change the text of the status bar.
ja: スクリプトによるステータスバーの文字列変更を許可します。

en: Ignore attempts of scripts to change the status bar text. The web page will <i>think</i> it changed the text but the actual text will remain unchanged.
ja: スクリプトによるステータスバーの文字列変更要求を無視します。ウェブページは文字列を変更したと「考えます」が、実際には文字列は変わりません。

en: Some websites change the status bar text by setting <i>window.status</i> or <i>window.defaultStatus</i>, thus sometimes preventing displaying the real URLs of hyperlinks. This option specifies the treatment of such attempts.
ja: <qt>ウェブサイトの中には <tt>window.status</tt> や <tt>window.defaultStatus</tt> を使ってステータスバーの文字列を変更しようとするものがあります。これによって、ハイパーリンクの本当の URL が表示されなくなります。このオプションはそのような要求をどう処理するかを決定します。</qt>

en: Konqueror Browsing Control Module
ja: Konqueror ウェブブラウジング設定モジュール

en: (c) 1999 - 2001 The Konqueror Developers
ja: (c) 1999 - 2001 Konqueror 開発チーム

en: JavaScript access controls
    Per-domain policies extensions
ja: JavaScript アクセスコントロール
    ドメインごとのポリシー拡張

en: <h2>JavaScript</h2>On this page, you can configure whether JavaScript programs embedded in web pages should be allowed to be executed by Konqueror.<h2>Java</h2>On this page, you can configure whether Java applets embedded in web pages should be allowed to be executed by Konqueror.<br /><br /><b>Note:</b> Active content is always a security risk, which is why Konqueror allows you to specify very fine-grained from which hosts you want to execute Java and/or JavaScript programs.
ja: <qt><h2>JavaScript</h2>このページでは、ウェブページに埋め込まれた JavaScript の実行を Konqueror で許可するかどうかを設定します。<h2>Java</h2>このページでは、ウェブページに埋め込まれた Java アプレットの実行を Konqueror で許可するかどうかを設定します。<br/><br/>【注意】 アクティブコンテンツは常にセキュリティを危うくするものです。そのため、Konqueror ではホストごとに Java と JavaScript の実行許可を個別に設定できるようになっています。</qt>

en: &Host or domain name:
ja: ホストまたはドメイン名(&H):

en: Enter the name of a host (like www.kde.org) or a domain, starting with a dot (like .kde.org or .org)
ja: ホスト名 (例 www.kde.org) またはドットで始まるドメイン名 (例 .kde.org .org) を入力してください。

en: You must first enter a domain name.
ja: 先にドメイン名を入力してください。
