kfmclient - en to ja translation catalogue (9 entries)

en: KDE tool for opening URLs from the command line
ja: コマンドラインから URL を開く KDE ツール

en: Non interactive use: no message boxes
ja: 非対話的モードを使用: メッセージボックスなし

en: Show available commands
ja: 利用可能なコマンドを表示

en: Command (see --commands)
ja: コマンド (--commands を参照)

en: Arguments for command
ja: コマンドの引数

en: 
    Syntax:
ja: 
    構文:

en:   kfmclient openURL 'url' ['mimetype']
                # Opens a window showing 'url'.
                #  'url' may be a relative path
                #   or file name, such as . or subdir/
                #   If 'url' is omitted, $HOME is used instead.
ja:   kfmclient openURL 'url' ['mimetype']
                # 'url' を表示するウィンドウを開きます。
                #  'url' は相対パスかファイル名、
                #   例えば . やサブディレクトリ ./
                #   'url' が省略された場合は代わりに
                #   $HOME を使います。

en:             # If 'mimetype' is specified, it will be used to determine the
                #   component that Konqueror should use. For instance, set it to
                #   text/html for a web page, to make it appear faster
ja:             #'mimetype' を指定すると、konqueror はそれによって使用する
                # コンポーネントを特定します。例えば、text/html
                # をウェブページに指定すると、素早く表示できます。

en:   kfmclient newTab 'url' ['mimetype']
                # Same as above but opens a new tab with 'url' in an existing Konqueror
                #   window on the current active desktop if possible.
ja:   kfmclient 新しいタブ 'url' ['mimetype']
                # 上と同様、ただし可能なら現在のアクティブなデスクトップに
                #   ある Konqueror ウィンドウで新しいタブを開こうとします。
